W klinice urologicznej uchyłki i przetoki cewki moczowej spotyka się rzadko, najczęściej w przypadkach urazów i zwężeń cewki moczowej.
Zaburzenia troficzne i zmniejszenie napięcia mięśni gładkich na skutek uszkodzenia nerwów zaopatrujących cewkę moczową są wg Fagerstroma odpowiedzialne za powstawanie uchyłków i przetok cewki moczowej. Pate V. A., i Bunts R. C. i inni stwierdzili ? w przypadkach paraplegii ? częste wytwarzanie się uchyłków cewkowych w następstwie ropni okołocewkowych.
Z uwagi na współpracę z Kliniką Neurochirurgii AM w Poznaniu mieliśmy możność obserwacji i leczenia zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego chorych z uchyłkami cewki moczowej, którzy uprzednio doznali urazów rdzenia kręgowego na różnej wysokości.
Wszyscy chorzy po złamaniach kręgosłupa z uszkodzeniem rdzenia kręgowego mają różnego rodzaju zaburzenia mikcji. Rodzaj zaburzeń wynika z wysokości uszkodzenia rdzenia. Powstają wówczas dwa typy pęcherza neurogennego: spastyczny i wiotki. Każdy z nich może być zupełny lub niezupełny. Pomadsegmentalne uszkodzenie górnego neuronu ruchowego powoduje spastyczny stan pęcherza moczowego, uszkodzenie zaś. dolnego neuronu ruchowego (segmentalny lub podsegmentalny) powoduje porażenie wiotkie.
Jeżeli nie ma konieczności, to staramy się nie zakładać cewnika na stałe do pęcherza moczowego. W celu odprowadzenia moczu stosujemy prezerwatywę połączoną ze zbiornikiem na mocz oraz okresowe cewnikowanie pęcherza moczowego w celu odprowadzenia zalegającego moczu.
Zaobserwowaliśmy, że długotrwały drenaż cewnikiem zbyt grubym i nieelastycznym staje się przyczyną uchyłków i przetok cewki moczowej występującej szczególnie w kącie prąciowo-mosznowym, gdzie ucisk na cewkę jest największy. Jeżeli zachodzi konieczność utrzymania na
stałe cewnika w pęcherzu moczowym ważne jest, ażeby prącie ułożone było na brzuchu chorego. Zmniejsza to w sposób znaczmy nacisk cewnika na cewkę i zapobiega tym samym przed powstaniem uchyłków i przetok.
Zaburzenia troficzne u chorego porażonego są wyrażone najsilniej w początkowym okresie choroby, wówczas też najczęściej powstają wyżej omawiane uszkodzenia cewki moczowej.
W Klinice Urologicznej AM w Poznaniu leczono operacyjnie w ciągu ostatnich 5 lat 6 chorych, w tym 2 z dużymi uchyłkamii i 4 z przetokami cewki moczowej w przednim odcinku. Wiek chorych od 22 do 49 lat. Do leczenia operacyjnego kwalifikowaliśmy chorych, u których próby leczenia zachowawczego były negatywne. W uchyłkach gromadził się stale ropny mocz, wyciekający obok cewnika. Przy wyjęciu cewnika uchyłek powiększał się powodując stały wzrost ciepłoty do 40°C połączonej z dreszczami. Wyjęcie cewnika u chorych z przetokami powodowało stały wycisk ropnego moczu z przetoki oraz powstanie stanu zapalnego.
Leczenie operacyjne polegało na wycięciu uchyłka lub przetoki oraz założeniu przetoki na kroczu, którą utrzymywaliśmy przez okres 2?3 miesięcy. W 1 przypadku małej przetoki przedniej cewki po wycięciu jej nie założyliśmy przetoki na kroczu. Wynik był niekorzystny. Powstała ponownie przetoka w miejscu operowanym. Założyliśmy wówczas tylko przetokę na kroczu, uzyskując wyleczenie przetoki cewkowej.
Uchyłki cewki moczowej posiadają ścianę zbudowaną ze zbitej tkanki łącznej-włóknistej, z dużym odczynem zapalnym okołocewkowym. Zawartość uchyłka stanowi treść ropna, błona śluzowa pokryta ziarniną zapalną. Do uchyłka dochodziliśmy cięciem półkolistym. Wycinano dokładnie zmienione zapalenie tkanki łącznie ze ścianą cewki. Rozciągnięta ściana cewki w miejscu uchyłka stwarzała dobre warunki do zeszycia cewki bez napięcia. Wytworzenie przetoki na kroczu, drenaż i zeszycie skóry kończyło operację. Chorych operowano bez znieczulenia. Przetokę ? na kroczu utrzymywano przez okres 2?3 miesięcy. Gojenie przetoki na kroczu trwało około 2 tygodni. U wszystkich wynik leczenia był dobry. Nigdy nie wytwarzaliśmy przetoki nadłonowej.
WNIOSKI
1.Uchyłki i przetoki cewki moczowej znacznych rozmiarów u chorych z para i tetraplegia wymagają leczenia operacyjnego polegającego na wycięciu uchyłka lub przetoki i założeniu przetoki na kroczu.
2.Niewielkie uchyłki i przetoki przedniej części cewki moczowej można leczyć tylko założeniem przetoki na kroczu na okres około 3 miesię
cy.