Według danych z piśmiennictwa światowego operacje diagnostyczne w przypadkach torbieli nerek powodują śmiertelność ,w 1,7?3,8%, powikła-nia występują w 30%, a do niepotrzebnej nefrektomii dochodzi w 11% operowanych przypadków (24, 29, 31, 49). Śmiertelność operacyjna wzrasta z wiekiem: wg Lassena wynosi u 40-letmich chorych 2%, u 60-let-nich ? 10%, u 80-letnich ? 25% (31). Ponadto operacja nie stanowi do-skanałej metody rozpoznawczej, trudności w ustaleniu charakteru guza lub nieprzewidziany krwotok, zwłaszcza przy torbielach przymiednicz-kowych, prowadzą do niepotrzebnej nefrektomii, przeoczenie guza zmusza do wykonywania ponownej operacji (4, 26, 53). Nieprzewidziana torbiel bąblowca, tętniak tętnicy nerkowej lub ropień nerki mogą spowodować powikłania śródoperacyjnie i niezaplanowaną nefrektomię (10, 14, 24). Plaine i Hinman uważają, że ryzyko próbnej operacji częstokroć przewyższa ryzyko przeoczenia guza (49).
Wobec tych danych staraliśmy się zastąpić operację rozpoznawczą metodą mniej ryzykowną, ostatnio coraz częściej stosowaną na świecie ? punkcją przezskórną, którą w przypadkach torbieli nerki traktowaliśmy jednocześnie jako samodzielną metodę leczniczą. Zależało nam również na upowszechnieniu tej metody w Polsce.
Wzrasta liczba rozpoznawanych dzięki urografia i tomografii przypadków nieprawidłowej masy w nerce, wzrasta więc konieczność coraz dokładniejszego określania charakteru zmiany. Prosta i bezpieczna technika punkcji, możliwość uzyskania materiału do badania cytologicznego, chemicznego, bakteriologicznego oraz możliwość wykonania badania radiologicznego są wielkimi zaletami tej metody, zwłaszcza u ludzi starych, w złym stanie ogólnym, z przypadkowym rozpoznaniem nieprawidłowej masy w nerce, sugerującej torbiel, u których ryzyko operacyjne jest bardzo duże (20).
ETIOPATOGENEZA TORBIELI
Ostatnie badania nad powstawaniem torbieli prostej nerki u dorosłych przemawiają za tym, że większość torbieli jest zmianą nabytą. Za tym przemawia szereg argumentów: 1) wiek chorych ? zwykle po 50 roku życia, najczęściej w VII dekadzie życia, 2) częste występowanie u chorych z przerostem gruczołu krokowego, 3) brak współistnienia innych anomalii narządu moczowego, 4) obraz histologiczny ? brak objawów dysplazji.
Istnieją dwie teorie powstawania torbieli: mechaniczna i toksyczna.
Potter i Osathanond udowodnili wbrew przyjętym teoriom, że torbiele nie powstają na skutek zaburzenia połączenia nefronu i cewek zbiorczych lub niedokonania się zwyrodnienia torbieli występujących w rozwoju zarodka.
Tworzenie się torbieli można prześledzić za pomocą mikrodysekcji.
U osobników młodych, poniżej 20 r.ż., zarys nefronów jest gładki, bez
uwypukleń. U ludzi dorosłych i w starszym wieku spotyka się w kana likach dystalnych różnej wielkości uchyłki, których liczba wzrasta z wie kiem. Powiększający się uchyłek, z makroskopowego do makroskopowej torbieli, rozpoznawalnej radiologicznie, można odróżnić od anomalii mor fologicznych występujących w nerkach osobników dorosłych. Uchyłek w dystalnych kanalikach i cewkach zbiorczych uważany jest za prekurso ra torbieli prostej (3).
ROLA CZYNNIKÓW MECHANICZNYCH W POWSTAWANIU TORBIELI
Strong (cyt.59) wywoływał doświadczalne wodonercze u dorosłych królików przez podwiązanie moczowodów; stwierdził pojawianie się rozszerzeń i torbieli w kanalikach dalszych i cewkach zbiorczych.
Thomasson i Fetterman (cyt. 59) podwiązywali moczowody u płodów (króliczych i stwierdzili poszerzenie cewek zbiorczych i poszerzenie kanalików lub powstanie tworów torbielowatych w nefronie. Najczęściej torbiele umiejscawiały się powyżej pętli Henlego, co wskazuje na to, że jest to locus minoris resistentiae. Zmiany powstawały w obwodowej części nerki, gdzie leżą najmłodsze nefrony. Takie umiejscowienie zmian kształtu kanalików wynika z faktu, że cewki zbiorcze niedojrzałej nerki są jeszcze krótkie i prawie proste. U osobników dorosłych poszerzają się w pierwszym rzędzie miedniczka nerkowa i kielichy, ponieważ w najwięk-szym stopniu są narażone na działanie wzmożonego ciśnienia, natomiast nefrony rzadko ulegają torbielowatemu rozszerzeniu dzięki swojej długości i krętemu przebiegowi.
Baert i Steg (2) przebadali 5 chorych z częściową, stopniowo narastającą przeszkodą w odpływie moczu, o różnym okresie trwania. Wiek chorych wynosił od 45 do 77 lat. Przyczyny przeszkody były następujące: zwężenie moczowodu przez guz zwoju nerwowego, guz pęcherza, brodawczak moczowodu, zwężenie miejsca wszczepienia moczowodu do okrężnicy po cystektomii z powodu raka pęcherza. Badaniem mikroskopowym stwierdzono liczne torbiele w 3 nerkach, poszerzenie cewek zbiorczych na poziomie brodawki w 4 przypadkach, w jednym przypadku obraz przypominał nerkę gąbczastą. Mikrodysekcja wykazała, że we wszystkich 5 przypadkach były uchyłkowate i torbielowate rozszerzenia, głównie na końcu pętli Henlego, na poziomie dalszego kanalika krętego.
Dane uzyskane z doświadczeń na zwierzętach i mikrodysekcja u ludzi wskazuje na to, że niektóre torbiele u dorosłych powstają na skutek przeszkody w drogach wydalniczych. Niektóre obserwacje kliniczne potwierdzają to przypuszczenie. Stwierdzono torbiele nerek u młodych ludzi z zastawkami cewki moczowej i odpływam pęcherzowo-moczowym, u ludzi starszych ? z powiększeniem gruczołu krokowego (2, 17, 18, 59).
ROLA CZYNNIKÓW CHEMICZNYCH
U królików zauważano powstawanie torbieli nerek po podawaniu diphenyloalaniny lub hormonów kory nadnerczy. Tego rodzaju badań nie przeprowadzono u ludzi, ale Habib stwierdził, że w nerkach przeszczepionych powstają torbiele po długotrwałym leczeniu hormonami kory nadnerczy (cyt. 59).
Verger i inni opisali przypadek nerki torbielowatej u noworodka, którego matka była leczona w czasie ciąży phenydaintiną (cyt. 59).
BUDOWA TORBIELI
Właściwą nazwą torbieli pojedynczej jest torbiel prosta. Średnica torbieli może wynosić od kilku milimetrów do kilku centymetrów, zdarzają się torbiele zawierające kilka litrów płynu. Torbiele umiejscowiają się w warstwie korowej lub korowo-rdzeniowej dolnego bieguna nerki, rzadziej górnego bieguna i w środkowej części nerki, najrzadziej w okolicy przymiedniczkowej (tzw. torbiele przymiedniczkowe); przy powiększaniu się mają skłonność do wystawania poza powierzchnię nerki. Ściana torbieli jest żółta lub biaława, półprzezroczysta, prześwituje przez nią przejrzysty lub krwisty płyn. Ściana torbieli składa się z wewnętrz-neij wyściółki nabłonkowej i torebki łącznotkankowej, zrośniętej z otaczającym miąższem nerkowym. Nabłonek wyścielający jest zwykle płaski, czasem go zupełnie brak. Torebka łącznotkankowa jest utworzona z dwu warstw: wewnętrznej włóknistej, czasem zwapniałej i zewnętrznej, przeważanie składającej się z włókien mięśniowych gładkich. Miąźisz nerkowy bezpośrednio przylegający do torbieli wykazuje w większości przypadków objawy śródmiąszowego zapalenia, bardzo rzadko odcinkową hypoplazję warstwy korowej, miąższ nerkowy położony dalej ad torbieli przedstawia się prawidłowo (17).
Torbiele zwykle występują jednostronnie, jednakowo często w prawej jak i lewej nerce. Wydaje się, że częstość występowania jest nie-znacznie większa u mężczyzn.
W materiale sekcyjnym stwierdza się torbiele w 3?5°/o wszystkich sekcji (55, 71). Urolog w swojej praktyce ma bardzo rzadko do czynienia z chorymi z torbielą prostą ? tylko w 0,5?1,5% wszystkich leczonych chorych (46).
OBJAWY KLINICZNE
Steg (58, 60) podkreśla dwie cechy kliniczne ton bieli: 1) często bez-abjawowy przebieg (w 70°/o przypadków torbiele były wykryte przypadkowo w czasie rutynowej urografii), 2) dobrą tolerancję torbieli przez nerki i pacjenta.
Wzrost torbieli jest bardzo powolny; przyjmuje się, że średnica tor-bieili powiększa się przeciętnie o 3 cm w ciągu 5?6 lat. W miarę wzrostu torbiel uciska miąższ nerkowy, ale nie niszczy go, czynność jego jest zachowana. Po opróżnieniu torbieli czynność nerki poprawia się i dlatego prosta torbiel nie wymaga leczenia operacyjnego. Samoistne cofnięcie się torbieli zdarza się bardzo rzadko.
Najbardziej niepokojącym objawem jest krwiomocz, którego nie należy przypisywać torbieli, zwykle istnieje inna przyczyna krwawienia (12, 60).
W piśmiennictwie opisano 3 przypadki torbieli prostej z towarzyszącą poliglobuliną, która w jednym przypadku ustąpiła po operacyjnym leczeniu torbieli (18, 54).
Steg (60) obserwował nadciśnienie tętnicze w 21,3% przypadków torbieli, zmniejszenie nadciśnienia po punkcji lub operacji torbieli stwierdził tylko u 26,50% chorych. Brisset (9) operował 40 torbieli prostych, którym towarzyszyło nadciśnienie, i tylko w 20% przypadków uzyskał poprawę. Samo nadciśnienie nie stanowiło wskazania do operacji; operował z powodu 'krwotoku, zakażana lub nietypowego obrazu urograficznego czy arteriograficznego. Torbiele przymiedniczkowe ,na skutek bliskiego sąsiedztwa z naczyniami nerkowymi zaburzają Unaczynienie nerki i powodując niedokrwienie mogą być przyczyną nadciśnienia tętnicze-go (47).
Współistnienie torbieli z kamicą wynosiło 15,3% przypadków, najwięcej było kamieni z kwasu moczowego, następnie z fosforanów i szczawianów wapnia, a najmniej mieszanych (19, 60).
Dużych rozmiarów torbiel, utrudniająca odpływ moczu z miedniczki oraz powikłania takie, jak krwotoki, pęknięcie torbieli, zakażenie, występują bardzo rzadko ? w 1,5?3% przypadków i są wskazaniem do operacji (38, 46, 48, 60).
METODY DIAGNOSTYCZNE
A. Badania fizykalne.
B. Badania adiologiczne.
1.Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej w przypadkach torbieli wy
kazuje obecność nieprawidłowej masy w nerce, otoczonej torebką tłu szczową. W 1?3% przypadków widoczne są zwapniania w ścianie tor bieli, najczęściej linijne, łukowate, przypominające skorupkę jajka, rza dziej rozsiane. Wygląd zwapnień nigdy nie pozwala rozpoznać torbieli (43). Charakterystyczne objawy na zdjęciu w pozycji stojącej daje tor biel z mleczkiem wapiennym, stanowi ona jednak niesłychaną rzadkość; w piśmiennictwie światowym opisano zaledwie kilka przypadków (13).
2.Urografia informuje o obecności nieprawidłowej masy w nerce,
ale najczęściej nie pozwala na ustalenie jej charakteru, tylko w 2/3 przypadków daje prawdopodobne rozpoznanie (58, 60).
3.Tomografia w wybranych przypadkach, zwłaszcza przy torbielach
położonych obwodowo, może ustalić rozpoznanie (7, 41, 57).
4. Arteriografia wybiórcza ma największe możliwości odróżnienia guza złośliwego od torbieli, okazało się jednak,' że daje błędne rozpoznanie w 4?17% przypadków (31, 39, 56, 67). Arteriografia ma znaczenie rozpoznawcze tylko wtedy, gdy wykaże obecność naczyń patologicznych. Brak naczyń nie świadczy o łagodnym charakterze guza i rozpoznanie należy ustalić bardzo ostrożnie. Wiele nowotworów, jak np. rak brodaw-kowaty, rak cewkowy (carcinoma tubulare), rak jasnokomórkowy z martwicą, naciekający rak miedniczki nerkowej, guzy przerzutowe, występuje w obrazie arteriograficznym jako guzy nieunaczynione. Rak nerki daje obraz arteriograficzny nieunaczynionego guza w 5?14% przypadków (5, 24, 39, 41, 64). Viamonte proponuje wybiórczą wenografię nerkowa i an-giografię ?superselektywną" ? wstrzyknięcie środka cieniującego do tętnocy położonej tuż przy nieprawidłowej masie (69). Lang i Pollack uważają, że w przypadkach asymptomatycznego guza, wykrytego w czasie urografii, należy zastosować metody mniej obciążające pacjenta niż ar-teniogirafiia (43). Boijsen i Link wykonują arteriografię tylko w przypadkach nieprawidłowej masy w okolicy wnęki marki (6).
5.Tomografia komputerowa wykrywa nieprawidłową masę w nerce
o średnicy 10 mm, stwarza warunki do różnicowania między guzem i tor bielą nerki, ułatwia punkcję i wstrzyknięcie środka cieniującego do tor bieli, ponieważ pozwala na dokładne ustawienie igły w środku torbieli (42, 63).
6.Przezskórna punkcja torbieli jest metodą najbardziej dokładną w
różnicowaniu między torbielą a rakiem. Prawdopdobieństwo właściwego rozpoznania istnieje w 97?99% przypadków (24, 31, 50). Jest to meto da bezpieczna, nie zagrażająca życiu, mogąca dawać jedynie niewielkie powikłania; co do tego opinie wszystkich autorów są absolutnie zgodnie. Punkcja umożliwia wykonanie dalszych badań, takich jak: a) badanie cytologiczne płynu z torbieli w celu wykrycia komórek nowotworowych, b) badanie bakteriologiczne, c) badanie chemiczne ? oznaczenie poziomu tłuszczu w płynie; podwyższony poziom tłuszczu sugeruje obecność no wotworu; oznaczanie aktywności dehydrogenazy kwasu mlekowego (LDH) ? aktywność LDH w wysiękach zawierających komórka nawotwo- rowe jest wyższa niż w surowicy krwi i wysiękach powstałych na innym tle chorobowym.
C. Ultrasonografia
Ultrasonografia pozwala na odróżnienie guza litego od torbieli zawierającej płyn. średnica guzów wykrywalnych ultradźwiękami musi wynosić ponad 2 om. Jeżeli badanie wykaże obecność płynu, należy je uzupełnić punkcją, jeżeli guz lity ? arteriografią (1, 11, 27, 33, 35, 60). Ultrasonografia ułatwia punkcję przez ustalanie głębokości położenia torbieli.
D. Operacja próbna
Operacja próbna ma na celu ostateczne ustalanie rozpoznania. Nie jest jednak doskonałą metodą diagnostyczną, nierzadko zdarza się przeoczenie guza (24). Khorsand (26) opisał dwie operacje torbieli nerki. W czasie operacji nie rozpoznał raka przylegającego do ściany torbieli w jednym przypadku i raka w świetle torbieli w drugim. Po otrzymaniu wyniku badania histologicznego musiano chorego ponownie operować. Rehm (53) również w 2 przypadkach powtarzał operacje z powodu przeoczenia guza w torbieli.
Steg przyjął następującą zasadę kolejności przeprowadzania badań: gdy urografia wykazuje obecność rozprężającego guza i klinicznie nie stwierdza się krwiomoczu, podwyższonej ciepłoty ciała, przyśpieszonego OB lub poliglobulii ? podejrzewa się torbiel prostą i wykonuje się ultrasonografię w celu odróżnienia, czy mamy do czynienia z litym guzem czy z guzem wypełnionym płynem. Następnie w zależności od wyniku badania przeprowadza się punkcję przezskórną albo arteriografię. W razie uzyskania krwistego płynu w czasie punkcji lub nieuzyskania punktatu dodatkowo wykonuje się arteriografię. Przypadki nie wyjaśnione kieruje się do zabiegu operacyjnego (60, 61).
Probst wykonuje ultrasonografię lub tomografię komputerową, a następnie punkcję lub arteriografię. Tylko w przypadkach guza ze zwapnieniami pierwszym badaniem po urografii jest angiografia (5l).
Technika punkcji przezskórnej nerki, stosowana w Klinice Urologicznej AM w Warszawie, jest następująca. Po dożylnym wstrzyknięciu Uro-poliny układamy chorego na brzuchu. Pod kontrolą rentgenotelewizji lokalizujemy metalowym znacznikiem miejsce wkłucia na skórze i znieczulamy to miejsce l°/o roztworem ksylokainy. Igłę wprowadza się przy zatrzymanym oddechu, wyciąga mandryn i aspiruje. Mogą wystąpić trzy możliwości:
1.Jeżeli aspirowany płyn jest przejrzysty, wodojasny lub słomkowy,
po wyciągnięciu 20 ml płynu wstrzykuje się tę samą ilość 60% Uropo- liny i wykonuje zdjęcie rtg. Następnie opróżnia się torbiel, wstrzykuje 4 ml Uropoliny, 5?10 ml Lipiodolu Ultra-fluide i powietrze, usuwa się igłę i wykonuje zdjęcia PA, profilowane, w pozycji stojącej, poziomymi pro mieniami na prawym i lewym boku. Lipiodolu nie wstrzykiwaliśmy u chorych z małą torbielą, u chorych w starszym wieku lub gdy pod koniec badania pojawiła się krew na skutek uszkodzenia naczynia. Wy konywano badanie mikroskopowe płynu na obecność komórek nowotwo rowych, posiewy bakteriologiczne i od 1975 r. oznaczano aktywność de hydrogenazy kwasu mlekowego (LDH).
2.Jeżeli aspirowany płyn jest krwisty, kończymy badania wstrzyknię
ciem paru ml Uropoliny i wykonujemy zdjęcia rtg: jeżeli uwidoczniły się nieregularne jamy lub naczynia patologiczne, kierujemy chorego do za biegu operacyjnego.
3.Jeżeli nie uzyskaliśmy punktatu i w czasie punkcji natrafiamy na
twardy opór, nasuwa się podejrzenie guza nieunaczynionego lub igła mi nęła guz, co sprawdzamy wykonując zdjęcie weryfikacyjne. Chorego kierujemy do zabiegu operacyjnego.
Trudności przy punkcji występowały u ludzi otyłych i przy bardzo małych rozmiarach torbieli. Średnica najmniejszej torbieli, którą moż- . na punktować, wynosi wg Stega (60) 2 om. Najmniejsza torbiel, którą punktowaliśmy, miała średnicę 2,5 om, największa ? 20 cm. Pod kontrolą tomografii komputerowej można nakłuwać torbiele o średnicy 10 mm.
Badania kontrolne chorych z torbielą, do której wstrzyknęliśmy Lipio-dol, wykonywano po 6 miesiącach, a następnie raz w roku. U chorych,
którym nie wstrzyknięto Lipiodolu po opróżnieniu torbieli, wykonywano kontrolną urografię po 6 miesiącach i po 2 lub 3 latach.
WSKAZANIA DO PRZEZSKÓRNEJ PUNKCJI
Wskazaniem do punkcji były wszystkie guzy nerki rozpoznane ? na podstawie arteriografii ? jako guzy nieunaczynione lub wątpliwe guzy bezobjawowe, sugerujące torbiel w obrazie urograficznym. W drugiej grupie przeważali chorzy w starszym wieku z zaawansowaną miażdżycą.
Wśród względnych przeciwwskazań należy wymienić: skłonność do krwawień, torbiel bąblowca, tętniak nerki, phaeochromocytoma. Punkcja torbieli bąblowca jest niebezpieczna ze względu na ryzyko rozsiania w przestrzeni zaotrzewnowej. Rozpoznanie torbieli bąblowca jest trudne, gdyż żaden z objawów klinicznych nie jest bezwzględnie charakterystyczny, a odczyny biologiczne są często negatywne. Obrazy radiologicz-ne na urografii i angiografii przypominają torbiel nerki (10, 14, 56). U większości chorych wykonywaliśmy odczyn precypitacji pierścieniowej z antygenem bąblowca.
Jeżeli projektuje się punkcję torbieli ze zwapnieniami, należy wykonać badanie naczyniowe, aby wyłączyć tętniak lub anomalie rozwojowe tętniczo-żylne; należy również pamiętać o bąblowcu (44).
POWIKŁANIA PO PUNKCJI
Lang miał na 5674 wykonane punkcje tylko 0,77% cięższych powikłań, takich jak krwiak okołonerkowy, odma i krwiak opłucnej, zakażenie torbieli. Nie było and jednego przypadku śmiertelnego. Przemijający krwiomocz i krótkotrwałe podwyższenie ciepłoty ciała wystąpiło u 10% punktowanych chorych. Rzadko zdarzało się wylanie środka cieniującego poza światło torbieli (32).
Ryzyko powikłań zmniejsza specjalne wyposażenie do punkcji: igły politetrafluoiretyłeinowe lub igły Chiba.
Niebezpieczeństwo powstania przetok tętniczo-żylnych, opisywanych po biopsji nerki, nie jest prawdopodobne, gdyż do punkcji torbieli są używane cienkie igły (24). Ryzyko rozsiania nowotworu po punkcji było przedmiotem wielu prac: Miach uważa, że wynosi ano poniżej 0,5% i zmniejsza się jeszcze, jeżeli wykonuje się operację natychmiast po punkcji (cyt. 62). Nie opisano przypadku rozsiania nowotworu po punkcji, 5-letni'e przeżycie chorych na raka nerki, operowanych po punkcji nie różnią się od 5-letnich przeżyć chorych, którym nie wykonano punkcji przed operacją (24, 30,"45, 56).
ROZPOZNANIE RÓŻNICOWE
Różnicowanie torbieli i guza litego nerki na podstawie punkcji opieraliśmy na następujących objawach, przemawiających za torbielą:
1.Charakterystyczne uczucie przekłucia ściany torbieli.
2.Przejrzysty płyn.
3.Badanie cytologiczne płynu, bakteriologiczne i chemiczne (LHD)
negatywne.
4.Jednolite zacieniowanie torbieli po wstrzyknięciu środka cieniują
cego.
5.Cienka i gładka ściana torbieli na zdjęciach przy użyciu podwój
nego lub potrójnego kontrastu. W niektórych przypadkach kształt tor bieli może być nieregularny ? jest to zależne od otaczających torbieli tkanek, jak naczynia, kielichy, warga nerki, W tych przypadkach prawidłowa ocena zniekształceń jest bardzo ważna, nie należy ich interpretować jako zmiany chorobowe wewnątrz ściany torbieli (40).
6. Zapadanie się ściany torbieli po odessaniu płynu.
Objawy charakterystyczne dla guza litego są następujące:
1.Uczucie twardego oporu przy nakłuciu.
2.Aspiracja krwistego płynu lub brak płynu.
3.Uwidocznienie po wpuszczeniu środka cieniującego jamy o nie
regularnych zarysach i grubej ścianie, z nieprawidłowymi masami w świetle lub siatki naczyń patologicznych.
4.Wyraźna różnica wielkości uwidocznionej jamy w porównaniu
z wielkością nieunaczynionej masy w obrazie angiograficznym.
5.Brak zapadania się ściany guza po wyciągnięciu płynu.
6.Komórki nowotworowe w punkcie i podwyższona aktywność LDH.
Nie wykonywaliśmy badania poziomu tłuszczu w płynie torbieli.
Przejrzysty płyn przemawia za torbielą prostą. Jednak w piśmiennictwie światowym ogłoszono 7 przypadków torbieli z nowotworem złośliwym, zawierającym przejrzysty płyn (46). Wg Emmeta (15), współistnienie przejrzystego płynu z nowotworem w torbieli wynosi 2°/o.
Krwisty płyn na początku i pod koniec punkcji może być spowodowany uszkodzeniem naczyń nerki w okolicy torbieli (23, 31).
Częstość występowania nowotworu w torbielach z krwistą zawartością jest określona na 25?33% (8, 16, 20, 23, 28, 36, 46, 53, 71, 74, 76).
Istnieje 5 możliwości współistnienia torbieli i nowotworu w jednej nerce (24, 25, 57, 72):
1.Niezależne procesy nowotworowe ? przypadkowe współistnie
nie. Punkcja pozwala na rozpoznanie torbieli, a badanie naczyniowe ? raka, jeżeli daje on objawy na urografii.
2.Rak nerki ze zwyrodnieniem torbielowatym. Krwisty płyn w cza
sie punkcji, ściana guza nieregularna, komórki nowotworowe w punkta- oie, podwyższony poziom tłuszczu w płynie, podwyższona aktywność LDH.
3.Cystademoma. Można mieć naczynia patologiczne lub przedstawiać
się na angiografii jako guz nieunaczyniony. W czasie punkcji płyn krwi- aty, na zdjęciach rtg liczne okrągłe ubytki wypełniania w świetle tor bieli.
4.Rak przylegający do ściany torbieli. Punktowany płyn krwisty lub
przejrzysty. Komórki nowotworowe w punktacie. Wielkość torbieli mniej sza niż na urografii, guz wpukla się do światła torbieli i można go uwi docznić techniką podwójnego kontrastu.
5.Torbiel z śródściennym rakiem. Punktowany płyn może być przej
rzysty i tylko badanie cytologiczne i histologiczne mogą ustalić rozpoz nanie, ponieważ ściana torbieli jest zwykle gładka, a wielkość torbieli taka sama jak na urografii. Poziom tłuszczu w płynie może być prawid łowy (24). Wydaje się, że tego rodzaju rak nie jest praktycznie możliwy do przedoperacyjnego rozpoznania (25, 41). Emmet zajmował się prob lemem współistnienia torbieli i raka nerki. Na 426 przypadków opero wanych torbieli tylko w 10 stwierdził współistnienie raka i torbieli w 1 nerce, co stanowi 2,3%. W żadnym przypadku nie znalazł raka we- wmąitrz torbieli (15). Steg podaje częstość występowania raka i torbieli w 1 nerce na 1?1,5%, a raka rozwijającego się w związku z torbielą ? na 0,3?0,5% przypadków wszystkich torbieli (61). Wielu autorów opi sało pojedyncze przypadki torbieli z rakiem, które zostały rozpoznane dopiero w czasie operacji lub nawet po operacji na podstawie badania histologicznego (1, 8, 16, 20, 26, 36; 37, 41, 54, 72). Jeden z autorów ? Harris ? wykonywał punkcję diagnostyczną, w 3 przypadkach rozpoznana w czasie punkcji torbiel okazała się rakiem nerki. Wyjątkowo rzadko występuje naczyniak w ścianie torbieli, 2 takie przypadki opisał Summer. Rozpoznanie przedoperacyjne jest bardzo trudne (65).
LECZENIE TORBIELI
Steg (61) proponuje w przypadkach bezobjawowych torbieli punkcję i opróżnienie torbieli, przy nawrotach ? ponowne nakłucie.
Leczenie operacyjne zaleca się tylko w przypadkach wątpliwości diagnostycznych i przy powikłaniach towarzyszących torbieli, jak krwotok, pęknięcie, zakażenie. W przypadkach torbieli, której towarzyszą bóle, należy wykonać punkcję i zaczekać na jej efekt. Operacja staje się konieczna, gdy kamień zablokuje nerkę. Przy operacji kamienia można zo-pemować torbiel. Szanse ustąpienia nadciśnienia po operacji są małe, dlatego należy najpierw wykonać punkcję; jeżeli nastąpi poprawa, można proponować operację w przypadku nawrotu nadciśnienia.
OBSERWACJE WŁASNE
W czasie ostatnich 9 lat wykonano w Klinice Urologicznej AM w Warszawie 125 punkcji u 121 chorych: 68 mężczyzn i 53 kobiety w wieku od 18 do 80 lat. Były to dwie grupy chorych: 87 chorych, u których urografia, a następnie badanie naczyniowe wykazały nieunaczynioną masę w nerce, oraz 34 chorych, u których urografia sugerowała bezobjawowv guz i u których zaawansowany wiek, miażdżyca albo zły stan ogólny nie pozwalały na wykonanie badania naczyniowego. U jednego chorego wykonano ultrasonografię i u jednego ? tomografię komputerową.
Najbardziej niepokojącym objawem klinicznym był krwiomocz u 21 chorych z rozpoznaniem torbieli. Najczęstszą przyczynią krwiomoczu była kamica, na drugim miejscu ? nowotwór nerki po przeciwnej stronie lub nowotwór pęcherza i uraz nerki. Następnym częstym objawem były bóle w okolicy lędźwiowej i napady kolki nerkowej, w 28 przypadkach związane z kamicą nerkową lub moczowodową albo spowodowane prawdopodobnie zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa lędźwiowego. Ponieważ jednak w 16 przypadkach bóle ustąpiły po punkcji i opróżnieniu torbieli, należy sądzić, że przyczyną bólów lędźwiowych była sama torbiel.
Ważnym zagadnieniem jest częstość występowania nadciśnienia tętniczego u chorych z torbielą nerki. Na 92 przypadki punktowanych torbieli stwierdzono nadciśnienie tylko w 16 przypadkach, co stanowi 17°/o): były to torbiele dolnego bieguna nerki w 7 przypadkach, środkowej części nerki w 5, przedmiedniczkowej w 3 i górnego bieguna w 1 przypadku. Dowodzi to, że torbiel jest dość rzadko przyczyną nadciśnienia. U 8 chorych torbiel wykryto przy rutynowej urografii z powodu nadciśnienia. W 3 przypadkach uzyskano obniżenie ciśnienia krwi po opróżnieniu torbieli.
Dolegliwości dyzuryczne 14 chorych były spowodowane powiększe
niem gruczołu krokowego, torbiel została wykryta przypadkowo w cza sie rutynowej urografii. . .
Z powyższego wynika, że torbiel prosta nerki przebiega przeważnie bezobjawowo, a zgłaszane przez pacjenta dolegliwości i objawy są wywołane innymi zmianami chorobowymi.
Wyniki diagnostyczne punkcji nieprawidłowej masy w nerce podano w tab. I, II i III.
Tabela I. Wyniki diagnostyczne punkcji w przypadkach podejrzanych o torbiel
(121 przypadków)
Grupa chorych, u których wykonano punkcję po angiografii (87 przypadków), jest dowodem dużej wartości tej metody badania guzów nie-unaczynionych, ponieważ rozpoznano 10 guzów złośliwych, z których w czasie operacji 9 okazało się rakiem nerki, a jeden ? torbielą krwotoczną. Poza tym punkcja przyczyniła się do rozpoznania ropnia, gruźlicy, wodonercza segmentu podwójnej nerki i wodonercza z guzem segmentu podwójnej nerki. W przypadkach ropni i torbieli prostych uniknięto niepotrzebnej operacji (tab. II).
Tabela II. Wyniki punkcji guzów nieunaczynionych
(87 przypadków po angiografii) * NB ? jadem przypadek rozpoznany jako guz złośliwy okazał się na operacji torbielą krwotoczną.
Szczególną korzyść daje punkcja nerki w tych przypadkach, w których nie można przeprowadzić badania naczyniowego (tab. III).
Należy podkreślić wielkie znaczenie punkcji nerki u chorych, u których stwierdza się nieprawidłową masę w jednej nerce, a druga musi być poddana operacji lub wykazuje objawy znacznego uszkodzenia. Mieliśmy 6 takich przypadków: 4 przypadki kamicy z wodonerczem, jeden przypadek guza brodawczakowatego miedniczki i jeden przypadek nerki hypoplastycznej. Wykonania punkcja wykazała obecność torbieli prostej. co pozwoliło na operację nerki po stronie przeciwnej.
Dokładność rozpoznawcza punkcji przezskórnej nerki wynosi w naszym materiale 97,6°/o prawidłowych rozpoznań (po odrzuceniu jednego przypadku nie wyjaśnionego przez punkcję i operację ? nawet 98,4%). W światowym piśmiennictwie podaje się wartości od 97 do 99°/o.,
Najczęstszym umiejscowieniem torbieli był dolny biegun nerki (92 przypadki), następnie górny biegun i środkowa część (17 i 18 przypadków), a najrzadziej spotykano torbiele przymiedniczkowe (15 przypad-kóiw). Częstość występowania w prawej i lewej nerce była jednakowa.
Wielkość torbieli wynosiła od 2,5 do 20 om średnicy, najczęściej 5? 7 cm. Największa ilość płynu aspirowanego z torbieli wynosiła 1460 ml.
Rodzaj aspirowanego płynu w zależności od rozpoznania był następujący. Krew aspirowano w 20 przypadkach; wstrzyknięcie Uropoliny u 18 chorych sugerowało lity guz, u jednego wodonercze segmentu podwójnej nerki, w jednym przypadku nie ustalono rozpoznania. Operacja potwierdziła rozpoznanie ustalone za pomocą punkcja w 17 przypadkach, w 2 stwierdzono torbiel krwotoczną, a w jednym nie ustalono rozpoznania i badanie histologiczne wydętego bieguna nerki nie wykazano utkania nowotworowego, tylko ogniskowe nacieki zapalne i nieliczne przerzuty wapniowe.
. Płyn podbarwiony krwią wydobyto u 8 chorych, u których obraz radiologiczny był charakterystyczny dla torbieli prostej. Badanie cytologiczne płynu nie wykazało obecności komórek nowotworowych. Obecność krwi w aspirowanym płynie była zależna od uszkodzenia naczynia w otoczeniu torbieli w czasie nakłucia.
Najczęściej stwierdzano płyn przejrzysty, wodojasny lub słomkowy ? w 76 przypadkach. Obraz radiologiczny w 75 przypadkach był charak-teryatycizny dla torbieli, w jednym odpowiadał wodonerczu górnego segmentu podwójnej nerki. Badanie mikroskopowe płynu z torbieli na obecność komórek nowotworowych było ujemne, posiewy bakteriologiczne jałowe, aktywność LDH prawidłowa.
Mętny płyn aspirowano w przypadkach wodonercza segmentu nerki podwójnej, ropny ? w przypadkach ropnia, a masy serowate ? z jamy gruźliczej.
50 chorym wstrzyknięto po opróżnieniu torbieli 5?10 md Lipidolu Ultra-fluide w celach leczniczych. Wyniki przedstawia tab. IV.
Okres obserwacji wynosił od 6 miesięcy do 9 lat. U 42 chorych tylko opróżniono torbiel; u 12 chorych, u których wykonano kontrolną urografię, spostrzeżono zniknięcie lub znaczne zmniejszenie torbieli, lecz okres obserwacji był krótszy ? do 3 lat. Pozostali chorzy nie zgłosili się na badania kontrolne.