Nowotwory wychodzące z elementów układu nerwowego spotyka się bardzo rzadko w układzie moczowym. Najczęściej są to nowotwory wywodzące się z nadnercza. Nowotwory nadnercza przemieszczonego spotyka się w wielu okolicach między innymi w tkance nerkowej, wzdłuż żył jądrowych i jajnikowych (Nelson). Neuroblastoma lub sympatiko-blastoma jest guzem (powstającym najczęściej w rdzeniu nadnerczy. W nerce rozwijają się albo przez naciekanie z nadnercza albo na podłożu odszczepionych (tkanek płodowych (hamartoma) (1, 2).
W Klinice Urologicznej AM w Poznaniu w latach 1972?1975 wykonano około 200 nefrektomii na ogólną liczbę około 2000 zabiegów urologicznych, co stanowi około 10%. Pośród przyczyn amputacji nerek guzy złośliwe stanowiły w naszym materiale około 30°/o. Wskazania do wycięcia nerki stanowiły również przypadki nowotworów z pojedynczymi przerzutami do płuc i kości.
Wśród operowanych chorych z powodu nowotworów nerki u 3 rozpoznano ? na podstawie badania histopatologicznego ? guzy wychodzące z układu nerwowego, w tym 2 złośliwe sympaticoblastama oraz 1 nie-złośliwy neurofibroma. Z uwagi na dużą rzadkość występowania u dorosłych pozwalamy sobie przedstawić szczegółowo omawiane przypadki.
Przypadek I. Chory H. R. lat 55 przyjęty do Kliniki z powodu pobolewania w lewej okolicy lędźwiowej. Dolegliwości od około 3 miesięcy. Przed dwoma mieś. jednodniowy krwiomocz. W wykonanej urografii brak czynności urograficznej lewej nerki. Wykonano arteriografię naukową. Guz wielkości głowy dziecka z dużą ilością naczyń patologicznych (ryc. 1). wykonano wycięcie nerki. Guz nerki o masie 7150 g o wymiarach 28X17X12 cm. W badaniu histopatologicznym nr 156340 wykonanym w Zakładzie Anatomii Patologicznej AM w Poznaniu gniazda drobnych atypowych komórek o jednostajnym charakterze, w niektórych miejscach komórki rozsuwają się tworząc charakterystyczne rozetki wypełnione włókienkami. Rozpoznano: sympaticablastoma. Z uwagi na zły stan ogólny odstąpiono od radioterapii. W 6 tygodni po wypisaniu z Kliniki nastąpił zgon.
Przypadek 2. Chora I. M. lat 18 przyjęta do Kliniki z powodu powiększającego się guza w lewym dole biodrowym. Dolegliwości wystąpiły w miesiąc po po-rodzie. W wykonanej urografii nerka lewa wielkości głowy dziecka wykazuje znacznego stopnia upośledzenie czynności ze zniekształceniem układu kielichowo-miedniczkowego. W arteriografii nerkowej guz nerki z wyraźnie zaznaczonymi naczyniami patologicznymi (ryc. 2). Wykonano wycięcie lewej nerki. Preparat: na przekroju jednolita budowa guza barwy żółtawej. We wnęce nerki powiększone węzły chłonne. Badanie histopatologiczne or 161403 wykonane w Zak. Anat. Patal.: neuroblastoma. Węzeł chłonny: przerzuty złośliwego guza neurobla-stoma do węzłów chłonnych. Przebieg pooperacyjny niepowikłany. Wypisana do domu w stanie dobrym. Zalecono dalsze leczenie w Wojewódzkim Szpitalu Onkologicznym. Zmarła w 5 miesięcy po wypisaniu z Kliniki.
Przypadek 3. Chory E. M. lat 49 przyjęty do Kliniki z powodu przypadkowo wykrytego wodonercza po stronie prawej. Przed około 4 miesiącami leczony z powodu zakrzepicy w lewej kończynie górnej, a następnie lewej goleni. Przebywał w Klinice Chorób Wewnętrznych, gdzie celem wykluczenia chorób trzustki i śledziony wykonano arteriografię pnia trzewnego. Wypełnione przypadkowo tętnice nerkowe wykazały wodonercze po stronie prawej. Wobec trudności w interpretacji obrazu angiograficznego zdecydowano wykonać pyelografię występującą. W rzucie nerki prawej widoczny gładko zarysowany guz o średnicy 4,5 om utrudniający odpływ środka cieniującego z kielicha górnego, uciskający i przemieszczający kielich środkowy oraz modelujący kielich dolny. Ten ostatni został uwidoczniony po wprowadzeniu powietrza. Rozpoznano guz nerki prawej (ryc. 3), wykonano wycięcie nerki prawej widoczny gładko zarysowany guz o średnicy 4,5 cm, utrudniający szypule znajduje się w środkowej części miedniczki nerkowej. Guz otoczony własną torebką, na przekroju budowa zrazowata, barwy żółtej z torbielami wypełnionymi płynem galaretowatym. Kielichy poszerzone wypełnione treścią ropną. W badaniu histopatologicznym wykonanym w Zak. Anat. Patal. nr 210466: utkanie guza włókniste, włókna częściowo gęsto, częściowo luźno ułożone układają się w pęczki. Pomiędzy pęczkami rozsiane są elementy komórkowe. Rozpoznano: neurofibroma renis. Przebieg pooperacyjny niepowikłany. Wypisany do domu w stanie dobrym.
OMÓWIENIE
Z przedstawionych 3 przypadków 2 dotyczyły nowotworów złośliwych nerek wywodzących się z układu nerwowego, 1 nowotworu niezłośliwego. Przebieg kliniczny nowotworów złośliwych bardzo szybki, w krótkim czasie doprowadził do zgonu, pomimo wcześniej wykonanej amputacji nerki. Duże trudności diagnostyczne sprawił guz niezłośliwy nerki, również wywodzący się z układu nerwowego.