Wśród guzów nowotworowych nerki najczęściej spotykanym jest rak jasnokomórkowy. Stanowi on około 80% guzów nerki. Występuje najczęściej po 40 roku życia.
Rak nerki ma skłonności do wrastania do żyły nerkowej i próżnej dolnej i drogą krwionośną daje przerzuty do wątroby i płuc. Również często występują przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych (7).
Opisywano przerzuty do drugiej nerki. Jednoczesne pojawienie się raka w obu nerkach zdarza się bardzo rzadko i występuje od 1 do 8% przypadków (2).
Celem pracy jest ocena wyników leczenia operacyjnego chorych operowanych w Klinice Urologicznej w Gdańsku z powodu obustronnego raka nerki. Badania kontrolne polegały ma ocenie ogólnego stanu chorych, oraz na ocenie wyników badań kontrolnych: OB, morfologia krwi, jonogram i zdjęcia rtg klatki piersiowej.
MATERIAŁ I METODYKA
Materiał stanowiły historie chorób pacjentów leczonych w Klinice Urologicznej, u których stwierdzono obustronnego raka nerki, jak również ambulatoryjne Karty Choroby tych chorych leczonych w Przykli-nicznej Poradni Urologicznej po wypisaniu z Kliniki. Porównano wyniki z okresu przedoperacyjnego z ostatnimi wynikami okresu obserwacji.
W Klinice Urologicznej w Gdańsku w roku 1979 było leczonych 3 chorych, u których stwierdzono obustronnego raka nerki.
Chorych tych przedstawiamy poniżej:
Przypadek 1: Chory F. M., lat 58 z zawodu kowal (nr hist. chor. 524/79).
Choroba rozpoczęła się w 1975 r. masywnym krwiomoczem z bólami w prawej okolicy lędźwiowej. Wykonana urografia wykazała duże zniekształcenia obu układów kielichowo miedniczkowych sugerując torbielowatość nerek. Wykonana arteriografia wykazała istnienie unaczynienia patologicznego w obydwu nerkach: po prawej stronie, w środkowej części i w górnym biegunie nerki, w lewej nerce natomiast na obwodzie uwidoczniło się ognisko unaczynienia patologicznego wielkości kurzego jaja (ryc. 1).
Obraz arteriograficzny przemawiał za obustronnym rakiem nerki. Chory o-trzymał 2X10 mg Nitrogranulogenu w odstępach 5 dniowych. Zlecono powtarzanie tej kuracji w odstępach 3 miesięcznych.
Kontrolna urografia po 6 miesiącach wykazała zmniejszenie się ognisk nowotworowych.
W październiku 1976 kontrolna arteriografia wykazała nieznaczne powiększenie się obu ognisk nowotworowych. Chory w dalszym ciągu otrzymywał Nitrogra-nulogen w odstępach 1?3 miesięcznych.
Po roku (październik 1977) kontralna urografia wykazała dalszą progresję zmian. Przez cały okres obserwacji stan chorego był dobry. Kilkakrotnie występowały krótkotrwałe napady krwiomoczu. Utrzymywano kurację Nitrogranuloge-nem.
W listopadzie 1977 r. po napadzie masywnego krwiomoczu dokonano embolizacji prawej tętnicy nerkowej (dr Pątlak ? Zakł. Radiologii AMG). W dalszym ciągu stosowano Nitrogranulogen.
W maju 1978 r. w 5 miesięcy po embolizacji prawej tętnicy nerkowej choremu usunięto nieczynną nerkę. Nerka była dwukrotnie mniejsza niż normalnie, otoczona pozapalnie zmienioną torebką tłuszczową. W żyle nerkowej tkwił duży czop nowotworowy, który usunięto wraz z nerką. Nie stwierdzono powiększenia okolicznych węzłów chłonnych. Na przekroju nerki w okolicy jej wnęki stwierdzono obecność guzka wielkości orzecha laskowego z żywą tkanką nowotworową. Bad. hist. pat. nr ? 0-5930: Carcinoma clarocellulare. Tkanka nowotworowa rozrosła się w całej nerce.
W dalszym ciągu stosowano cytostatyki. Po usunięciu nerki chory został wypisany z Kliniki w 14 dobie po operacji, w dobrym stanie ogólnym.
W 3 miesiące po usunięciu nerki chory został ponownie przyjęty do Kliniki z powodu lewostronnej kolki nerkowej i bezmoczu trwającego 3 dni. Stwierdzono mechaniczną niedrożność miedniczego odcinka lewego moczowodu spowodowanego drobnymi, uwapnionymi strzępami martwiczymi. Dokonano operacyjnego usunięcia tych strzępów. Chory zniósł dobrze zabieg operacyjny.
W sierpniu 1979 r. w 4 lata po rozpoznaniu obustronnego nowotworu nerki wykonano kontrolne badania. Nie stwierdzono przerzutów do płuc ani do kości. Stan chorego był bardzo dobry.
W związku z tym chorego zakwalifikowano do operacyjnego odsłonięcia lewej nerki. Podczas zabiegu stwierdzono, że zmiana nowotworowa miała wielkość orzecha włoskiego, W niedokrwieniu wywołanym uciskiem szypuły nerkowej, trzonkiem skalpela i palcami Wyłuszczono w całości ognisko patologiczne. Ubytek w miąższu zeszyto pojedynczymi szwami na podkładkach tłuszczowych.
Przebieg pooperacyjny był powikłany długotrwałymi stanami podgorączkowymi, które spowodowały przedłużenie pobytu chorego w Klinice. Chorego wypisano ze Szpitala do dalszej obserwacji ambulatoryjnej w 27 dobie pooperacyjnej z raną zagojoną przez rychłozrost.
Badania kontrolne przeprowadzone po upływie 10 miesięcy od ostatniej operacji, a 5 lat po rozpoznaniu nowotworu w obydwu nerkach. Stan chorego był dobry. Morfologia krwi w normie. OB 16/38. Mocznik i kreatynina w normie. Zdjęcie rtg klatki piersiowej nie wykazało obecności przerzutów w płucach.
Przypadek 2: Chory J. S., lat 38 (nr hist. chor. 510/79) został przyjęty do Kliniki w sierpniu 1979 r. z powodu osłabienia, utraty łaknienia i stanów podgorączkowych. Dolegliwości te trwały od 2 lat.
W 1973 r. a więc 6 lat wcześniej chory miał usuniętą prawą nerkę z powodu, raka jasnokomórkowego. W czasie kontrolnych badań stwierdzono podwyższone OB: 70/120, oraz białkomocz.
Przy przyjęciu stan chorego był dobry. Badaniem przedmiotowym nie stwierdzono wyraźnych odchyleń od stanu prawidłowego. Arteriografia jedynej, lewej nerki, wykazała obecność ogniska nowotworowego o średnicy 3,5 cm. w obrębie dolnej połowy nerki.
W sierpniu 1979 dokonano operacyjnego odsłonięcia tej nerki. W jej dolnej części stwierdzono obecność gniazda ognisk nowotworowych wielkości grochu do śliwki. W ciągu 10 minut niedokrwienia dokonano resekcji dolno-bocznej części nerki wraz ze zmianą nowotworową. Klinowy ubytek miąższu nerkowego na podkładkach tłuszczowych.
Po niepowikłanym przebiegu chory został wypisany z Kliniki w 9 dniu po operacji do dalszego leczenia i obserwacji ambulatoryjnej.
Bad. hist. pat. nr 279708 ? Carcinoma clarocellulare renis.
Podczas badań kontrolnych, kilka miesięcy po operacji chory skarżył się na narastanie OB i stany podgorączkowe, a 10 miesięcy po operacji otrzymaliśmy wiadomość o śmierci chorego.
Przypadek 3: Chora D. G. lat 49 nr hist. chor. 407/79 została przyjęta do Kliniki w czerwcu 1979 r. z powodu przebytego krwiomoczu. Po raz pierwszy krwiomocz wystąpił przed rokiem. Od 13 lat chora wydalała drobne złogi z obu nerek. Od 5 lat była leczona z powodu cukrzycy.
Przy przyjęciu chorej badaniem przedmiotowym nie stwierdzono wyraźnych nieprawidłowości. Morfologia krwi, poziom mocznika i kreatyniny oraz rtg klatki piersiowej nie wykazywały również odchyleń od normy.
Na podstawie urografii i arteriografii rozpoznano obustronnego raka nerki.
W dolnym biegunie prawej nerki ? guz o średnicy 10 cm i w górnym biegunie lewej nerki ? stwierdzono guz średnicy 8 cm. Chorą zakwalifikowano do leczenia operacyjnego.
W pierwszym etapie odsłonięto lewą nerkę. W górnym biegunie stwierdzono guz nowotworowy wielkości mandarynki, nad nim zaś dwa mniejsze guzki wielkości orzecha włoskiego. Wycięto zmianę nowotworową. Ranę nerki zaopatrzono przy pomocy płatka mięśnia. Nie stwierdzono powiększenia węzłów chłonnych w okolicy wnęki nerki. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany.
Bad. hist. pat. nr 295909 ? Carcinoma clarocellulare renis.
W 2 tygodnie po pierwszym zabiegu, po zagojeniu rany, odsłonięto operacyjnie prawą nerkę. Usunięto guz wychodzący z dolnego bieguna nerki przez resekcję bieguna. Podkłuto krwawiące naczynia i zeszyto otwarty dolny kielich. Usunięty guz miał średnicę 7 cm.
Bad. hist. pat. nr 296658 ? Carcinoma clarocellulare renis.
Przebieg pooperacyjny był powikłany wyciekaniem moczu przez ranę.
W 25 dniu po drugim zabiegu chora została wypisana do dalszej obserwacji ambulatoryjnej, w dobrym stanie ogólnym, z zagojonymi ranami.
Badania kontrolnego dokonano po upływie 9 miesięcy. Stan chorej był bardzo dobry. Rany zagojone.
Poziom rnocznika, kreatyniny i potasu w surowicy krwi był prawidłowy. OB ? 33/66. Zdjęcie rtg klatki piersiowej nie wykazało obecności przerzutów.
DYSKUSJA
Obustronny rak nerki należy do rzadkości i występuje w 1?8% guzów nerki (2). W Klinice Urologicznej w Gdańsku w okresie od 1972 do 1979 r. leczono około 150 chorych z powodu raka nerki, w tym 3 z rakiem obustronnym. Chorzy z obustronnym rakiem nerki stanowią więc 2%.
Rozpoznanie guza nerki opiera się zwykle na urografii i arteriografii. Początkowo rozpoznanie raka nerki opierano tylko na urografii, lecz to badanie nie zawsze dawało jednoznaczną odpowiedź czy istniejąca zmiana w nerce jest nowotworem (5).
Leczenie nowotworów nerki polega ,na usunięciu nerki, ewentualnie z powiększonymi węzłami chłonnymi (6). Jest to możliwe w jednostronnym raku, w wypadku, gdy druga nerka jest zdrowa. U chorych z obustronnym rakiem usunięcie tylko jednej nerki nie daje możliwości wyleczenia.
U pierwszego z opisywanych przez nas chorych po rozpoznaniu obustronnego raka nerki zastosowano Nitrogranulogen z dobrym wynikiem. W czasie obserwacji zmiany w nerkach nie postępowały. Choremu usunięto prawą nerkę po uprzedniej embolizacji tętnicy nerkowej, a następnie wobec braku przerzutów do płuc w okresie 4-letniej obserwacji zdecydowano się na wycięcie części drugiej nerki. 5-letni okres przeżycia oraz brak przerzutów do płuc świadczy o właściwym postępowaniu.
W drugim przedstawionym przez nas przypadku przerzut raka do drugiej nerki wystąpił w 6 lat po usunięciu ogniska pierwotnego. W dostępnej nam literaturze spotykaliśmy opis przypadku, w którym przerzut do drugiej nerki wystąpił po 34 latach obserwacji. Po usunięciu nerki z przerzutem, chorej przeszczepiono nerkę ze zwłok (3).
W trzecim przypadku u chorej z obustronnym rakiem nerki udało się wykonać częściową obustronną resekcję nerek, a stan chorej po 10 miesiącach obserwacji jest dobry.
Koln i wsp. opisali 63-letnią chorą, u której dokonano obustronnej częściowej resekcji nerki z powodu raka i w ciągu 27 miesięcy obserwacji nie stwierdzono przerzutów (5).
Opisywane przez innych autorów przypadki obustronnego raka nerki były leczone obustronnym usunięciem nerek, przewlekłymi dializami, a następnie przeszczepieniem nerek od członka rodziny, lub zwłok (3, 4). Wydaje się obecnie, że w leczeniu obustronnego raka nerek należy rozważyć przede wszystkim możliwość utrzymania przynajmniej części jednej z nerek, a więc resekcję częściową lub usunięcie jednej nerki i wycięcie części drugiej. W wypadku konieczności usunięcia obu nerek chory powinien być kwalifikowany do przewlekłych dializ pozaustrojowych. Przeszczepienia nerki można dokonać dopiero po upływie 5 lat, kiedy istnieje prawie pewność wyleczenia chorego z procesu nowotworowego. Wcześniejsze przeszczepienie nerki i leczenie immunosupresyjne może przyspieszyć rozwój nowotworu (1).