Wady układu moczowego stanowią 10% wszystkich wad wrodzonych (2) a zatem w praktyce urologicznej spotykamy je dość często, umiemy je rozpoznawać i na ogół skutecznie leczyć. Niektóre wady spotykamy jednak bardzo rzadko, mogą nastręczać trudności w rozpoznaniu zwłaszcza wtedy, gdy są ukryte a dolegliwości z nimi związane nikłe. Do takich wad należy przemieszczenie ujścia moczowodu do pęcherzyka nasiennego. Należy ono do najrzadszych wad urologicznych.
Jest ono szczególnie trudne w przypadku nerki podwójnej, gdy nerka górna uszkodzona przez wodonercze jest urograficznie nieczynna. Widzimy wówczas na zdjęciach nerkę prawidłową, wprawdzie przesuniętą w bok i ku dołowi, w cystoskopii zaś pojedyncze, prawidłowe ujście. Należy zaznaczyć, że ektopiczny moczowód przynależy zawsze do górnej nerki (3).
Chorzy z tą wadą skarżą się na tępy ból w okolicy lędźwiowej, podbrzuszu, kroczu lub odbytnicy, zaburzenia w oddawaniu moczu, ból podczas wytrysku nasienia, domieszkę krwi w nasieniu, moczenie nocne lub krwistą wydzielinę z cewki. Może występować ropomocz lub kwiomocz, bezpłodność (1, 2, 3).
Badaniem przedmiotowym można niekiedy wyczuć torbielowaty pęcherzyk nasienny. Urografia wykazuje brak kontrastu po stronie chorej lub inne zmiany odnośnej nerki. Najlepiej wyjaśnia sprawę vasove-siculografia (2, 3).
Przypadek, który przedstawiam, różni się nieco od opisanych w dostępnym mi piśmiennictwie i dlatego wydaje mi się godny uwagi.
Chory K. T., lat 40, kierowca został skierowany na nasz Oddział w dniu 26. I. 1978 z powodu okresowo występującego całkowitego krwiomoczu, bez skrzepów i bez bólów. Nie gorączkował. Żonaty, dwoje dzieci. Badaniem przedmiotowym stwierdzono gładki opór w lewym podżebrzu, słabo odgraniczony, nie bolesny. Zewnętrzne narządy moczowopłciowe prawidłowe. Per rectum: Gruczoł krokowy prawidłowy, trudności z dotarciem do jej górnej granicy ze względu na silną budowę ciała badanego. OB 64/91, HB 87%cck 4190000, bck 9000. Poziom mocznika w surowicy krwi 28 mg°/o, mocz prawidłowy. Cystoskopia: nieznaczne wzmożone beleczkowanie, przerost fałdu międzymoczowodowego, ujścia prawidłowe. Urografia: nerka prawa prawidłowa, po lewej stronie brak zarysu nerki, w miednicy małej tuż poniżej lewego stawu krzyżowobiodrowego gniazdo złogów uwapnionych. Nerka lewa wydziela prawidłowo, zepchnięta w dół i w bok. Opisane złogi są poza pęcherzem i moczowodem. Wykonano pyelografię po stronie lewej: miedniczka położona nieco ponad grzebieniem talerza biodrowego, w miejscu kielicha górnego charakterystyczne lekko wklęsłe spłaszczenie jak przy obecności torbieli. Moczowód przesunięty w górnym odcinku. Na wszystkich zdjęciach kamienie zmieniły swoje ułożenie. Urografia i Pyelografia nie wyjaśniły całkowicie gdzie umieściły się kamienie.
22.2.78 w uśpieniu ogólnym dotchawicznym otwarto przestrzeń zaotrzewnową i stwierdzono obecność guza chełbocącego, wielkości głowy dziecka. W jego dolnej części jakby przyklejona nerka wielkości pięści. Od niej odchodził prawidłowy moczowód, tuż obok drugi, szerokości 2 palców, poskręcany, chełbocący, łączył się z wodonerczem. Wyosobniono naczynia zaopatrujące obie nerki. Podwiązano i przecięto naczynia górnej nerki (3 żyły i 2 tętnice). Zaciśnięto miękkim klemem naczynia dolnej nerki na 12 min. i w tym czasie resekowano wodonercze. Górny biegun nerki czynnej zaopatrzono jak przy resekcji bieguna. W okolicę szwów Spongostan i dren. Wodonercze wyprowadzono poza ranę pozostawiając je na wy-preparowanym moczowodzie. Ranę zeszyto. Chorego odwrócono na grzbiet i z cięcia przyprostnego w lewym podbrzuszu odszukano zmieniony moczowód. Preparując w dół stwierdzono, że moczowód uchodzi do pęcherzyka nasiennego, który przedstawia dość obszerną torbiel wypełnioną kamieniami. Z moczowodem łączył go otwór grubości ołówka. Nacięto go i wydobyto kleszczykami Randalla 7 kamyków. Pęcherzyk częściowo resekowano i obszyto. Kikut moczowodu podwiązano i pociągając za wodonercze usunięto cały preparat. Założono dren w okolicę pęcherzyka.
Przebieg pooperacyjny gładki, po 13 dniach po operacji chory opuścił Oddział z raną pooperacyjną wygojoną. Mimo zalecenia nie zgłosił się. do kontroli. Spotkany przypadkowo, twierdził, że nie odczuwa żadnych dolegliwości. Przypadek przedstawiam ze względu na rzadko spotykany rodzaj wady rozwojowej i niezwykłe umiejscowienie kamicy.