Wyniki badań doświadczalnych przeprowadzonych na zwierzętach dowodzą, że podłużny ubytek moczowodu ulega zagojeniu wskutek regeneracji ściany moczowodu postępującej od brzegów ubytku (2, 7, 10, 11, 12). Obserwacje kliniczne świadczą również o możliwości zagojenia ubytku moczowodu powstałego po podłużnym rozcięciu zwężenia moczowodu (5, 7). Warunkiem zagojenia rozciętego zwężenia moczowodu jest długotrwałe odprowadzenie moczu przez przetokę nerkową (5, 7, 11). Wielu autorów podkreśla, że modelowanie moczowodu cewnikiem moczowodowym zapobiega występowaniu wtórnych zwężeń w miejscu ubytku (5, 7, 10, 11). Do uzupełnienia podłużnego ubytku ściany moczowodu stosowano wolny przeszczep powięzi, uszypułowany lub wolny płat otrzewnej, torebkę nerkową (3, 9).
Celem podjętej przez nas pracy było zbadanie, czy ubytek moczowodu można uzupełnić błoną kolagenową z wysoko oczyszczonego kolagenu.
MATERIAŁ I METODA
Badania prowadzono na psach rasy mieszanej wagi od 13 do 23 kg. Operowano 7 psów i 3 suki. Ogółem operowano 15 moczowodów: u 5 psów operowano 1 moczowód, u 5 wykonano operacje obustronnie. Operacje po obu stronach wykonano w różnym czasie. Stosowano błonę kolagenową wytwarzaną z surowca bydlęcego w Fabryce Osłonek Białkowych w Białce według patentu japońskiego (8). Materiał poddawano sterylizacji gazowej. Operacje miały następujący przebieg. Z cięcia lędźwiowego uzyskiwano dostęp do przestrzeni zaotrzewnowej. Odsłaniano środkowy odcinek moczowodu. Ze ściany moczowodu wycinano pasek długości 4 cm, szerokości 2 mm. W powstały ubytek moczowodu wszywano podłużną łatę kolagenową. Szerokość wszywanej łaty przekraczała dwukrotnie szerokość wyciętego paska moczowodu. Stosowano szwy materacowe używając Dexonu 5/0. W moczowodzie nie pozostawiano cewnika ani nie wytwarzano przetok powyżej miejsca operowanego. Okolicę zaotrzewnową drenowano. Ranę zeszywano warstwowo. Po operacjach nie stosowano żadnych leków przeciwbakteryjnych.
Czas obserwacji pooperacyjnej wynosił od 6 tygodni do 39 tygodni. Przed zakończeniem obserwacji przeprowadzano badania urograficzne. Po uśpieniu zwierząt wykonywano ureteropielografie wstępujące, następnie oceniano makroskopowo stan moczowodów, nerek i pęcherza. Badaniom drobnowidowym poddawano moczowód w miejscu operowanym, powyżej i poniżej tego miejsca, wycinki z miąższu nerkowego i pęcherza moczowego.
WYNIKI
Wszystkie psy przeżyły operacje. Żaden nie padł w okresie obserwacji. Przeciekanie moczu z ran utrzymywało się od 4 do 10 dni. Rany zagoiły się przez rychłozrost.
Kontrolne urografie u wszystkich zwierząt, niezależnie od czasu obserwacji, wykazały dobrą czynność wydzielniczą nerek. U żadnego psa nie stwierdzono zwężenia moczowodu w miejscu operowanym. Odpływ moczu z nerek do pęcherza we wszystkich przypadkach był prawidłowy (ryc. 1). Badania ureteropielograficzne wykazały dobrą drożność operowanych moczowodów. Z reguły stwierdzano wrzecionowate poszerzenie moczowodów w miejscu wszytej łaty (ryc. 2 i 3).
W badaniach sekcyjnych stwierdzano na ogół niewielkie pogrubienie moczowodów w miejscu operowanym. W 2 przypadkach moczowody w tym odcinku były wyraźnie stwardniałe i otoczone dość intensywnymi zrostami. Przeciekanie moczu u obu tych zwierząt utrzymywało się najdłużej. Zrosty otaczające środkowe odcinki moczowodów u pozostałych psów były niewielkie, zaś spoistość moczowodów nie była wzmożona. Odcinki moczowodów leżące powyżej i poniżej miejsc operowanych oraz nerki u wszystkich zwierząt miały wygląd prawidłowy.
U żadnego psa w seryjnych skrawkach histologicznych nie znaleziono resztek błony kolagenowej. U wszystkich psów zregenerowana ściana moczowodu była wysłana nabłonkiem, przy czym im dłuższy był o-kres obserwacji, tym bardziej nabłonek upodobniał się do prawidłowego nabłonka przejściowego. W niektórych przypadkach stwierdzano pojedyncze włókna mięśniowe o charakterze włókien regeneracyjnych. U niektórych psów obserwowano ognisko śródściennej metaplazji kostnej pokryte od zewnątrz tkanką łączną włóknistą.
W żadnym przypadku nie stwierdzono bliznowacenia zwężającego światło moczowodów. Niewielkie nacieki zapalne, głównie z komórek jednojądrowych, w miejscu wszycia łaty stwierdzono jedynie u psów obserwowanych najkrócej. U żadnego psa nie stwierdzono ropnych odczynów zapalnych w nerkach i moczowodach powyżej i poniżej miejsca operacji.
OMÓWIENIE
Materiał kolagenowy w postaci nici i protez naczyniowych znalazł już zastosowanie w chirurgii (8). Z przedstawionych badań, wynika, że błony kolagenowe mogą być również użyteczne w uzupełnianiu ubytków moczowodów. Łata kolagenowa stanowi uzupełnienie ubytku moczowodu i jest jednocześnie rusztowaniem dla regeneracji ściany moczowodu.
Wgajanie kolagenu jest szybkie, o czym świadczy fakt wczesnego u-stępowania wyciekania moczu z rany operacyjnej. Należy sądzić, że gojenie ubytku moczowodu polega na narastaniu nabłonka i odrastaniu włókien mięśniowych z jednoczesnym wchłanianiem materiału kolagenowego. Godnym uwagi jest fakt, że odczyn komórkowy wokół łaty jest znikomy i ustępuje z upływem czasu. Obserwowane ogniska meta-plazji kostnej w miejscu operowanym nie upośledzały drożności moczowodów. Należy podkreślić, że powstawanie metaplazji kostnej w tkankach w obecności moczu jest właściwością charakterystyczną dla zwierząt, szczególnie dla psów (1, 4, 6, 12) i wydaje się, że nie należy jej wiązać z użytym do doświadczeń materiałem.
Przedstawiona metoda operacyjna jest prosta. Uważamy, że najistotniejszą jej zaletą jest możliwość uniknięcia modelowania moczowodu cewnikiem i wytwarzania odbarczających przetok ponad miejscem operacji. Należy sądzić, że błona kolagenowa może być przydatna dla uzupełniania ubytków moczowodów powstałych po rozcięciu zwężeń moczowodu, szczególnie zaś zwężeń obejmujących długi odcinek środkowej części moczowodu.