Prostaglandyny należą do pochodnych długołańcuchowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odkryli je Goldblatt i von Euler, a jednym z pierwszych opisanych ich efektów biologicznych było obniżenie ciśnienia tętniczego krwi (2). Ostatnio sugeruje się duży udział prostaglandyn w zmianach nerkowego przepływu krwi (12). Do znanych faktów należy wzmożone wydalanie prostaglandyn z moczem przez chorych z zespołem Barttera oraz w innych stanach związanych z ich nadprodukcją (3).
Celem niniejszej pracy było określenie wpływu prostaglandyn grupy E2, F2alfa oraz prostacyklin PGI2 na aktywność mioelektryczną moczowodów.
METODYKA
Do badań użyto 3 psów ciężaru około 15 kg, którym w znieczuleniu ogólnym wszyto dwie elektrody jednopolarne w moczowód sposobem Weinberga i współ. (14). Elektrody umieszczano około 5 i 10 cm powyżej skrzyżowania moczowodu z naczyniami biodrowymi. U jednego psa wszyto dodatkowo, elektrodę na wysokości miedniczki nerkowej tej samej nerki.
Po okresie rekonwalescencji trwającym około 2 tygodnie, rozpoczynano rejestrację potencjałów elektrycznych moczowodu i miedniczki za pomocą rejestratora Beckman R-611 przy filtrze wysokich częstotliwości około 100 Hz i niskich częstotliwości około 0,3 sek. U zwierzęcia będącego na czczo rejestrowano przez okres 1 godz zapis kontrolny, a następnie zwierzęta karmiono posiłkiem białkowym lub podawano dożylnie prostaglandynę E2 w dawkach 10-20 ?/kg/godz., F2alfa w dawkach 10?80 ?g/kg/godz albo I2 w dawkach 0,25?1,25 (ig/kg/godz. Preparaty podawano w ciągłej infuzji dożylnej przy pomocy pompy perystaltycz-nej Unipan Poland. Potencjały rejestrowano przez około.2?3 godz. Uzyskany zapis aktywności mioelektrycznej moczowodów (elektrouretero-gram ? EUG lub elektropelweogram ? EPG) analizowano, określając wielkość poszczególnych potencjałów, kształt oraz częstość ich występowania.
Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej używając testu studenta ?t" i wyrażano jako średnie z około 6?10 eksperymentów, obliczając średni błąd średniej (SEM).
WYNIKI
Przykład uzyskanego zapisu stanowi ryc. 1, gdzie przedstawiono rów-jioległą rejestrację aktywności mioelektrycznej moczowodu, miedniczki oraz mięśni oddechowych, aby wykluczyć możliwość rejestracji artefaktów. Miedniczka generuje cykliczną aktywność rozrusznikową, której następstwem są nieco przesunięte w czasie potencjały moczowodowe. Wielkość potencjałów generowanych przez moczowody wynosi średnio 0,87 ?0,08 mV.
U pozostałych na czczo przez 12 godz. zwierząt, posiadających dostęp do wody, średnia częstotliwość potencjałów wynosiła 6,46 ? 0,5 c/min. Po-dawanie pokarmu białkowego nie zmieniało znamiennie ani wielkości ani kształtu rejestrowanych potencjałów w porównaniu do oznaczeń kontrolnych.
Podanie prostaglandyny F2alfa w dawce 40 ?/kg/godz zwiększało częstotliwość potencjałów do około 7,05 + 0,36 c/min., natomiast w dawce 80 ?/kg/godz. do około 8,54 ?0,53 c/min. (ryc. 2).
Prostaglandyny E2 w dawce 40 ?/kg/godz zmniejszała częstość potencjałów do około 5,80 + 0,16 c/min. Powyższe zmiany były statystycznie znamienne p<0,05 (ryc. 3). Wyższe dawki tego preparatu powodowały nasilone objawy uboczne.
Prostacyklina I2 w dawce 1,25 ?/kg/godz zwiększała częstotliwość potencjałów moczowodowych do wielkości około 7,76 ? 0,31 c/min (ryc. 4).
W przedstawionych badaniach nie analizowaliśmy wielkości potencjałów, gdyż w miarę upływu czasu na skutek zmian bliznowatych tworzących się w okolicy elektrod jakość rejestracji znacznie się pogorszyła.
DYSKUSJA I OMÓWIENIE WYNIKÓW
Próby określenia funkcji mięśniówki narządów moczowych trwają już od dawna. Wydaje się nam, że wśród takich parametrów jak pomiary ciśnień czy pomiary napięcia mięśniówki moczowodu, badanie jego aktywności mioelektrycznej stanowi obiecującą, bo najmniej inwazyjną metodę.
Po raz pierwszy EUG u człowieka zarejestrojwał Mingers w roku 1936 (8). Badania izolowanych mięśni kielichów nerkowych wykazały, że częstotliwość ich skurczów jest znacznie większa niż innych części miedniczki (5), co sugeruje obecność rozrusznika w tej okolicy. Z badań Constatinou wynika, że ze wzrostem diurezy częstotliwość fal pe-rystalycznych moczowodu osiąga częstotliwość rozrusznika kielichowego, co przypomina periodykę Weckenbacha układu przewodzącego serca (1). W naszych badaniach częstotliwość rejestrowanych potencjałów była podobna do stwierdzanych przez innych autorów (9, 11, 13).
Wg Larssona najintensywniejsza synteza i uwalnianie prostaglandyn zachodzi w okolicy brodawek nerkowych, gdzie w ich sąsiedztwie znajduje się okolica rozrusznikowa dla mięśniówki gładkiej dróg moczowych (6). Wydawało się nam z tego powodu celowym badanie wpływu prostaglandyn na aktywność rniedniczki i moczowodu.
Podanie prostaglandyny F2alfa zwiększyło częstotliwość występowania potencjałów moczowodowych, a prostaglandyny z grupy E2 hamowały aktywność mioelektryczną mięśniówki moczowodów. Obserwacja ta jest zgodna z wynikami innych autorów (5), podobnie jak na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego (10). Prostacyklina, której ostatnio przypisuje się największy udział w zmianach śródnerkowego przepływu krwi (3, 12), która ma być odpowiedzialna za spadek oporu naczyń nerkowych ze spadkiem frakcji filtracyjnej i zwiększenie wydalania sodu i potasu, wywierała silne działanie pobudzające na mięśniówkę moczowodów. Z prac nad wpływem PGI2 na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego wiadomo, że prostacykliny hamują aktywność mioelektrycz-ną tej mięśniówki (10). W związku z tym, wydaje się nam, że działanie pobudzające PGI2 na motorykę moczowodu może wynikać z jej działania diuretycznego. Potwierdzenie tej hipotezy wymaga dalszych badań.