Guz z komórek Leydiga stanowi 1,4?3,0% nowotworów jądra (5). Opisano około 250 przypadków, w tym 13 złośliwych (5, 6). Jak dotąd nie stwierdzono złośliwego leydigiona u dzieci (2, 4, 7). Klinicznie stwierdza się guz jądra i ginekomastię u około 25,0% chorych (5), czasami nawet zanim jeszcze guz jądra jest wyczuwalny (6), mniejszą spoistość lub zanik drugiego jądra, często obniżenie popędu płciowego i potencji oraz oligoastenospermię (6). Biopsja jądra wykazuje zahamowanie spermatogenezy, a w kanalikach nasiennych pogrubienie i zwłóknienie ścian (6, 8).
We krwi stwierdza się wzrost zawartości estrogenów i obniżenie poziomu testosteronu o 30,0?50,0% u dorosłych z ginekomastią (5). Leczenie guzów z komórek Leydiga polega na wycięciu jądra, a w przypadkach złośliwych dodatkowo na pozaotrzewnowej limfadenektomii i operacyjnym usuwaniu podejrzanych przerzutów {6, 10). Długość przeżycia bywa różna, zależna od sposobu leczenia.
OPIS PRZYPADKU
Chory A. H., lat 37, fenotyp męski, typ owłosienia męski, wzrost 174 cm, ciężar ciała 73 kg. Objawami widocznymi były ginekomastia i bezbolesny guz w górnym biegunie prawego jądra o średnicy ponad 1 om (ryc. 1).
Chory zauważył przed sześciu laty drobny guzek w prawym jądrze, który w ostatnich dwóch miesiącach urósł do średnicy ponad 1 om. Poza tym stwierdzono w górnym biegunie lewego jądra niebolesny guzek średnicy kilku milimetrów. Od kilku miesięcy chory miał hemospermię, spermiogram wykazał ponadto astenospermię. Zaburzeń popędu płciowego i potencji nie miał. Chory jest od kilku lat żonaty, ale bezdzietny.
Usunięto prawe jądro. W jądrze znaleziono twardy guz o średnicy ponad 1 cm, trudno oddzielający się od otaczających tkanek. Guz, otoczony torebką łącznotkankową, zbudowany był z komórek wielobocznych, ułożonych w lite gniazda, oto-czone gęstą siecią naczyń krwionośnych oraz pasmami tkanki łącznej. Jądra komórek guza były dość duże, pęcherzykowate, okrągłe bądź owalne i zawierały 1 lub ,2 wyraźne jąderka. Cytoplazma obfita, jednorodna lub ziarnista, zawierała liczne wodniczki, szczególnie w partiach guza leżących bliżej torebki (ryc. 2). ,W nielicznych komórkach stwierdzono wtręty cytoplazmatyczne kształtu cygara, odpowiadające kryształom Reinkego.
Oznaczono poziomy 17-KS, 17-OHKS- estrogenów i gonadotropiny przysadkowej. Były nieznacznie obniżone (tab. I).
Po raku stwierdzono znaczną regresję ginekomastia (ryc. 3). Hemospermia ustąpiła. Guzek w lewym jądrze znikł. Chory nie podaje zaburzeń w popędzie płciowym i w potencja.
OMÓWIENIE
Około 10,0% guzów złośliwych jądra przebiega z ginekomastią (6), najczęściej towarzyszy ona kosmówczakowi (3, 10) oraz guzom wychodzącym z komórek Leydiga i Sertoliego. W złośliwym leydigioma, opisywanym tylko u dorosłych, powstają promienioporne przerzuty przede -wszystkim do węzłów zaotrzewnowych, poza tym do płuc, wątroby i kości. Złośliwy leydigioma przebiega rzadziej, niż łagodny z ginekomastią, mimo znacznie podwyższonego poziomu estrogenów (6).
Ginekomastia może towarzyszyć również guzom jądra zbudowanym z komórek Sartoliego. O rozpoznaniu rozstrzyga badanie mikroskopowe. Poziomy 17-KS, estrogenów i gonadotropiny nie są diagnostycznie znamienne, a sama ginekomastia występuje rzadziej, niż w leydigioma.
Obustronne guzy jąder z ginekomastią są najczęściej płodową pozostałością utkania nadnerczowego (testicular adrenal rest tumor ? 1, 4). Histologicznie guzy te bardzo trudno odróżnić od leydigioma, dla którego diagnostycznie znamienna jest obecność kryształków Reinkego. Podwyższone poziomy 17-KS i 17-OHKS utrzymują się nadal po usunięciu -jądra, a obniżają się dopiero po podaniu sterydów kory nadnercza, po których skład nasienia i spermatogeneza również poprawiają się, a drugi guz zmniejsza się. Chorzy tacy nie wymagają leczenia operacyjnego, skuteczne jest leczenie sterydami (1, 4). Nie spotkano wzrostu gonadotropiny.
Ważnym zagadnieniem jest różnicowanie przyczyn ginekomastii występującej bez guza jądra: Panuje zgodność poglądów, że ginekomastię powodują estrogeny. Może jednak także powstać wskutek niedoboru androgenów, nawet przy prawidłowych ilościach estrogenów, np. w hypogonadyźmie i innych postaciach interseksualizmu. Nadmiar estrogenów może powstać przy przemianie androgenów w estrogeny, np. w okresie pokwitania męskiego, bądź na skutek braku inaktywacji estrogenów w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, płuc, w niedożywieniu i cukrzycy. Nadmiar estrogenów może też wystąpić w chorobach przysadki mózgowej i tarczycy, a ponadto oprócz guzów jąder, estrogeny mogą wytwarzać też guzy kory nadnerczy.
Wykluczenie wymienionych chorób oraz oznaczenie aktywności hormonów płciowych, szczególnie we krwi żył jądrowych oraz tzw. znaczników znamiennych dla nienasieniakowych nowotworów jądra (alfafeto-proteiny, betachoriongonadotropiny i ewentualnie tzw. białka ciążowego SPT) umożliwia wczesne wykrycie złośliwego lub hormonalnie czynnego guza jądra. W guzach jądra, wywodzących się z komórek rozrodczych, wyjąwszy kosmówczaki, ginekomastia jest bardzo rzadka.
WNIOSKI
1.Guz jądra z ginekomastią stanowi wskazanie do wycięcia jądra
przede wszystkim z powodu możliwości złośliwego nowotworu. W guzach obu jąder z ginekomastią wycięcie jądra jest zbędne, jeśli w wycinku stwierdzi się utkanie nadnercza.
2.Guzy z komórek Leydiga rokują na ogół dobrze, lecz konieczna
jest długa obserwacja pooperacyjna z uwagi na możliwość jego złośli wości, która nie zawsze da się odczytać z obrazu mikroskopowego.
3.Ginekomastia może niekiedy być wczesnym objawem bardzo małego albo niewyczuwalnego jeszcze nowotworu jądra. Niezbędne są badania hormonalne i oznaczenie ?znaczników" znamiennych dla nienasie-niakowych nowotworów jądra wychodzących z nabłonka rozrodczego.