Nowotwory jąder, stanowiące w Polsce 1,1 % wszystkich nowotworów u mężczyzn, występują rzadko w wieku dziecięcym (1, 13). Różnorodna budowa histologiczna i niejednolity przebieg kliniczny mogą nasuwać trudności zarówno rozpoznawcze, jak i lecznicze lekarzom pierwszego kontaktu, sprawującym opiekę nad dziećmi tj. pediatrom. Jedynym i wyłącznym objawem we wczesnym okresie choroby jest powiększenie jądra lub twardy niebolesny guz. W różnicowaniu u dzieci należy brać pod uwagę wodniak jądra, pourazowy zorganizowany krwiak, skręt szypuły lub zapalenie jądra. Pamiętać należy również o możliwości rozwinięcia się w jądrze pozaszpkowej metaplazji w przebiegu chorób nowotworowych układu krwiotwórczego.
Spośród różnorodnych pod względem budowy histologicznej pierwotnie złośliwych nowotworów jąder spotyka się najczęściej u dzieci 3 rodzaje guzów zarodkowych: raka zarodkowego, guza zatoki endodermalnej, potworniako-raka, a wśród nowotworów powrózka nasiennego mięsako-^mięśniaka prążkowanokomórkowego (rhabdomyosarcoma).
Do niedawna wyniki leczenia tych guzów były wysoce niezadawalają-ce, a rokowanie z reguły poważne. Praktycznie wieloletnią remisję i wyleczenie uzyskiwano po wycięciu potworniaka dojrzałego.
W ostatnim okresie, po zastosowaniu intensywnej wielolekowej chemioterapii z użyciem bleomycyny i cisplatyny, uzyskano znaczącą poprawę w wydłużeniu czasu trwania remisji, która pozwala wnioskować o pomyślnym rokowaniu.
Celem naszej pracy jest wstępna ocena wartości klinicznej intensywnego leczenia chemicznego dzieci chorych na nowotwory złośliwe jądra, po wprowadzeniu protokołu zaproponowanego przez oddział pediatrii onkologicznej Instytutu Gustave-Roussy w Villejuif (Francja) i przyjętego przez Francuskie i Międzynarodowe Towarzystwo Pediatrów Onkologów w 1982. Retrospektywnie oceniono również wyniki leczenia chorych przed wprowadzeniem leczenia chemicznego uzupełniającego wycięcie guza.
MATERIAŁ I METODA
W latach 1963?1985 leczono 20 dzieci z powodu nowotworów jądra, w tym 11 z powodu złośliwych zarodkowych guzów, 4 z powodu potworniaka dojrzałego, 4 z powodu nowotworów wtórnych (z układu krwiotwórczego) i 1 niemowlę z powodu zmiany guzowatej nowotworopodobnej {xantojibroma testis). W obecnym opracowaniu poddano analizie 11 chorych leczonych z powodu złośliwych nowotworów zarodkowych jądra w stopniu Ib i II wg Brodeum (2, 11) i wg Walter Reed General Hospital (cyt. wg 11).
W ustaleniu rozpoznania histopatologicznego opierano się na klasyfikacji Dixona i Mooire'a w modyfikacji M. D. Anderson Hospital (1975) w części dotyczącej nowotworów zarodkowych (3, 11). Wyniki przedstawiono na tabeli I.
Do 1982 r. stosowano jedynie leczenie chirurgiczne. Usunięcie jądra z wysokim podwiązaniem powrózka nasiennego uzupełniono u 2 chorych pooperacyjnym napromienianiem. Tylko u 1 chorego zastosowano leczenie chemiczne z użyciem metotreksatu, aktynomycyny-D i cyklofosfamidu (MAC). Wyniki okazały się niepomyślne. Długoletnie przeżycie uzyskano jedynie u 1 chorego, u którego zastosowano pooperacyjne leczenie chemiczne. Od 1982 r. u wszystkich chorych, bez względu na wiek, zastosowaliśmy po leczeniu chirurgicznym uzupełniające leczenie chemiczne z użyciem aktynomycyny-D, cyklofosfamidu, winkrystyny, adriamycyny, bleomycyny i cisplatyny zgodnie z protokołem zaproponowanym w IGR ? Villejuif (6, 7). Nie wycinaliśmy zaotrzewnowych węzłów chłonnych, gdyż nie zaistniały wskazania do tej operacji. Stosowany przez nas w/w sposób leczenia chemicznego zarodkowych złośliwych nowotworów jąder, został wcześniej przetestowany u chorych leczonych w specjalistycznym oddziale onkologii dziecięcej w Buenos Aires (7) i jest nadal stosowany w wielu ośrodkach europejskich.
Sposób leczenia chemicznego przedstawiono na tabeli II i III. Cykl leczniczy u 4 chorych powtórzono 4-krotnie, a u 1 naszego najmłodszego chorego jedynie 3-krotnie, po czym u tego niemowlęcia leczenie chemiczne kontynuowano podając kolejno 2 kuracje jedynie z użyciem aktynomycyny-D i cyklofosfamidu. W czasie całego leczenia chemicznego, do którego przystępowaliśmy wkrótce po zagojeniu się rany operacyjnej, skrupulatnie przestrzegaliśmy wszystkie zalecenia i sposób podawania cisplatyny i bleomycyny szczegółowo qpracowane przez autorów protokołu (nawodnienie, śledzenie czynności nerek, gospodarki jonowej i mineralnej).
Tabela II. Schemat Leczenia chemicznego guzów zarodkowych gonad u dzieci wg Instytutu GuiStave-Roussy (Villejuif, Francja)
W dniach od 1 do 5 (przez 5 kolejnych dni):
aktynomycyna D: po 10 gamma/kg (maksimum 500 gamma) i.v.
endoksan: 300 mg/m2 i.v. W 28 dniu:
winkrystyna: 2 mg/m2 i.v.
adriamycyna: 60 mg/m2 i.v.
bleomycyna.: 15 mg/m2 w 6 godzinach lub (korzystniej) w 24 godzinnym wlewie
dożylnym W 30 dniu:
bleomycyna: 15 mg/m2 jak wyżej W 31 dniu:
cisiplatyna: 100 mg/m2 wg specjalnego schematu stosowania tego leku u dzieci Przerwa 28 dni w leczeniu, łącznie 6 kuracji.
Wymagane wartości hematologiczne: leukocytów powyżej 2500 w tym wielojądrzastych ponad 1500. Płytki krwi ponad 150 000 ? przez cały cykl leczenia.
Tabela III. Zalecenia związane ze stosowaniem cisplatyny u dzieci
Nie należy równolegle stosować aminoglikozydów i innych leków nefrotoksycznych.
Badania wstępne: morfologia krwi z rozmazem, płytki krwi, jonogram, mocznik, kreatynina, magnez w surowicy, badanie ogólne moczu należy wykonać przed każdą kuracją. Przed każdą drugą kuracją należy wykonać audiogram.
Przebieg kuracji: od 8.00 do 12.00 obfity wlew dożylny z roztworu o składzie: Sol. Glucosae 5,0% Sol. NaCl 0,2% Sol. KC1 0,15% Calcium gluc. 0,l% Aqua pro inject. 100 ml. Roztwór należy podać w ilości 125 ml/m2/h.
Od 11-30 do 12.00 równoległy wlew dożylny 0,5?1,0 mg largaktilu rozpuszczonego w 125 ml 0,9% NaCl. Od 12.00 do 15.00:
Rozpuścić 100 mg/m2 cisplatyny w 180 ml 0,9% NaCl i rozpocząć równoległą perfuzję 2 roztworów:
1.60 ml/m2/h 0,9% NaCl + cisplatyny
2.60 ml/m2/h mannitol 10%
Od 15.00 do 18.00:
Równoległa perfuzja 2 roztworów:
1. 60 ml/m2/h 0,91% NaCl
2, 60 ml/m2/h mannitol 10%,
W przypadku obfitych wymiotów, które mogą wystąpić w czasie podawania cisplatyny, może zaistnieć potrzeba dożylnego wyrównania zaburzeń wodno-elektro-litowych i dożylnego podania leków przeciwwymiotnych.
U wszystkich tak leczonych chorych uzyskaliśmy poprawę całkowitą (CR). Całkowite ustąpienie zmian nowotworowych stwierdzono badaniem klinicznym, radiograficznym (limfografia) i oznaczeniem alfa-feto-proteiny (AFP) w surowicy krwi.
Toksyczność podanych leków i uboczne objawy leczenia były niewielkie. Nie obserwowaliśmy nefrotoksycznego i kardiotoksycznego oddziaływania adriamycyny i cisplatyny. Stwierdzono natomiast u wszystkich chorych leukopenię niewielkiego stopnia, a u 3 również niedokrwistość. Objawy te zmusiły nas u 3 chorych do wydłużenia przerw pomiędzy cyklami leczenia. U 3 chorych wystąpiły zakażenia wirusami (varicella, herpes labialis). U wszystkich występowały nudności i kilkakrotne wymioty, głównie w czasie podawania cisplatyny. Najmłodszy nasz chory przebył trzykrotnie odoskrzelowe zapalenie płuc, które opanowano po zastosowaniu cefalosporyn II generacji. Audiogram, wykonany po zakończeniu leczenia u 4 chorych, wykazuje zapis prawidłowy.
OMÓWIENIE
Uzyskane wyniki, pomimo małej liczby leczonych, uważamy za bardzo dobre, zwłaszcza że dotyczą dzieci z guzem zatoki endodermalnej (endo-dermal sinus tumor, yolk sac tumor), który charakteryzuje się szczególnie dużą złośliwością (4, 6, 8). Do niedawna wyleczenie z powodu tego nowotworu należało do rzadkości. Bardzo małe dzieci z guzem o utkaniu yolk sac tumor tolerują jednak źle tak intensywne leczenie. Prace prowadzone przez Międzynarodowe Towarzystwo Pediatrów Onkologów (SIOP) zmierzają do złagodzenia sposobu leczenia tego guza u niemowląt. Podzielamy poglądy Exelby (4), Flamant (6) i innych (5), że u bardzo małych dzieci należy zrezygnować z podawania cisplatyny, a leczenie che-
Nr 3 Chemioterapia wielolekowa w guzach zarodkowych jądra 185
miczne ograniczyć do aktynomycyny-D, cyklofosfamidu, adriamycyny i winkrystyny.
Niemniej, na podstawie naszego ? jakkolwiek jeszcze niewielkiego doświadczenia ? uważamy, że wprowadzenie cisplatyny do leczenia za-rodkowych guzów jądra u dzieci przyczyniło się do wyraźnej poprawy w uzyskiwaniu całkowitej remisji, a nawet wyleczenia.
WNIOSKI
3.Po zastosowaniu wielolekowej chemioterapii z użyciem aktynomy
cyny-D, cyklofosfamidu, winkrystyny, adriamycyny, bleomycyny i cis platyny uzyskano u 5 dzieci leczonych z powodu zarodkowych złośliwych nowotworów jądra dobrą odpowiedź na leczenie. Dwuletnie przeżycie bez objawów nowotworu uzyskano u 4 z 5 leczonych.
4.Porównanie wyników u chorych leczonych bez uzupełniającej che
mioterapii z grupą chorych leczonych chemicznie wykazuje, że chemiczne leczenie uzupełniające, wycięcie guza, przyczyniło się zdecydowanie do pqprawy wskaźnika dwuletniego przeżycia całkowitego.
5.Rutynowe oznaczanie alfa-feto-proteiny (AFP) w surowicy krwi
chorych leczonych chemicznie z powodu zarodkowych nowotworów jądra jest wartościowym testem pomocniczym dla śledzenia rozwoju choroby ? remisji lub wznowy.