Nefrektomia radykalna obejmuje według Merrina i Palmera usunięcie nerki wraz z torebka tłuszczową, powięzią Gerota oraz nadnerczem (6, 7). W większości ośrodków na świecie usuwa się również układ chłonny przestrzeni zaotrzewnowej.
Jednakże niektórzy autorzy, m. in. Chatelain, nie usuwają rutynowo nadnercza w czasie nefrektomii radykalnej. Zwracają oni uwagę na ryzyko wystąpienia niedoboru mineralo- i glikokortykoidów w okresie pooperacyjnym, zwłaszcza u chorych z niewydolnością drugiego nadnercza (1).
Przeciwnicy takiego postępowania, m. in. Fray F. Marshall z Baltimore uważają, iż pozostawienie nadnercza podczas nefrektomii z powodu raka nerki narusza zasadę radykalności onkologicznej. Nadnercze znajduje się bowiem w obrębie powięzi Gerota, której nacieczenie znacznie pogarsza rokowanie, zwłaszcza gdy nie usunie się jej w całości (5).
Robson stwierdził w 1968 roku, iż 5,7% chorych, u których wykonano nefrektomię radykalną z powodu raka nerki ma zmiany nowotworowe również w nadnerczach (10). Robey i Schelhammer określili w 18 lat później częstość współistnienia zmian w nadnerczu u tych samych chorych na ponad 10,0% (9). Natomiast Hellsten i współpracownicy podali w 1983 roku, iż w grupie zmarłych z powodu raka nerki aż u 29,0% stwierdzono badaniem pośmiertnym zmiany nowotworowe w nadnerczach (3).
W ostatnich latach ukazało się w piśmiennictwie europejskim tylko kilka doniesień dotyczących celowości adrenalektomii u chorych z rakiem nerki, zaś w piśmiennictwie polskim tematu tego dotychczas nie poruszano. Postanowiliśmy zatem przedstawić własne spostrzeżenia.
MATERIAŁ
W latach 1976?1986 w Oddziale Urologii Szpitala Bielańskiego wykonano nefrektomię radykalną u 116 chorych na raka nerki. U 98 spośród nich usunięto również układ chłonny przestrzeni zaotrzewnowej. W tej ostatniej grupie u 19 chorych (19,38%) badaniem mikroskopowym stwierdzono zmiany w obrębie usuniętego nadnercza. U 7 z nich były to zmiany łagodne: przerost, przekrwienie, łagodny gruczolak kory, skrobiawica. U pozostałych 12 chorych zmiany w nadnerczu były spowodowane obecnością nowotworu nerki. U 7 z nich (58,3%) stwierdzono przerzut, zaś u 5 (41,7%) bezpośrednie naciekanie nadnercza przez raka nerki. W grupie chorych z procesem złośliwym w obrębie nadnercza były 4 kobiety i 8 mężczyzn. Zmiany o charakterze łagodnym znaleziono w nadnerczach 6 kobiet i 1 mężczyzny. Wiek chorych w obu grupach był podobny i wynosił średnio 60 lat.
Zmiany złośliwe w nadnerczach stwierdzono u chorych, u których pierwotny nowotwór nerki osiągnął duże rozmiary (średnica od 8 do 25 cm, średnio 14 cm). U 7 chorych rak zajmował dolną i środkową część nerki, u 4 całą nerkę, a u 1 wyłącznie górny biegun. Przerzuty w węzłach chłonnych zaotrzewnowych stwierdzono u 4 chorych (33,3%), przy czym u 3 były one mnogie. U 1 chorej stwierdzono śródoperacyjnie czop nowotworowy w żyle głównej dolnej. Przerzuty odległe znaleziono w wątrobie, drugim nadnerczu, płucach, mózgu, opłucnej oraz w kościach. U 4 chorych (33,3%) nadnercze było jedynym narządem, w obrębie którego stwierdzono przerzut raka nerki.
WYNIKI
Wyniki przedstawiono w tabeli I.
W grupie chorych po nefrektomii radykalnej, połączonej z limfadenektomią zaotrzewnową, zmarło w bezpośrednim okresie pooperacyjnym 4 chorych (4,08%), w tym 3 (3,06%) miało przerzuty do pozostalego nadnercza. Średni okres obserwacji chorych z rakiem nerki i zmianami nowotworowymi w nadnerczu wynosi 24 miesiące (od 4 do 48 miesięcy), żyje 5 z nich (41,6%), w tym 4 bez objawów choroby nowotworowej. Chorzy ci mieli przerzuty tylko do nadnercza. Jednego z chorych napromienia się obecnie z powodu przerzutu w obrębie miednicy. Dwaj chorzy zmarli przed upływem 1 roku od operacji, zaś dwaj w 2 lata po operacji.
Średni okres obserwacji dla całej grupy operowanych z powodu raka nerki wynosi 5 lat. Żyje 61 chorych (62,2%). Jest to wynik istotnie lepszy, niż w grupie chorych z przerzutami do nadnercza.
OMÓWIENIE
W piśmiennictwie światowym spotykamy zmienne informacje dotyczące częstości zajęcia nadnerczy przez proces nowotworowy w przebiegu raka nerki (3, 9, 10). Nasze dane (12,24%) są nieco wyższe niż podawane w piśmiennictwie.
Wyniki badań sekcyjnych świadczą o tym, że gruczolaki i przerost kory nadnerczy występują również częściej u chorych na raka nerki, niż w pozostałej populacji (8, 11). W naszej grupie stwierdziliśmy zmiany tego typu u 5,1% operowanych.
Wielu autorów podkreśla konieczność rutynowej oceny nadnerczy u wszystkich chorych z nowotworami nerek. Przydatna jest tu Ultrasonografia, arteriografia, a zwłaszcza tomografia komputerowa oraz oznaczenie poziomu sterydów nadnerczowych w surowicy krwi i w moczu (2, 4, 9).
Na uwagę zasługuje fakt, że większość chorych zmarłych w bezpośrednim okresie pooperacyjnym, miała przerzuty w pozostałym nadnerczu i słabo reagowała na leczenie korykosterydami.
Sądzimy, że usunięcie zmienionego nowotworowo nadnercza u chorego, u którego nie stwierdzono innych przerzutów raka nerki, wpływa istotnie na wynik leczenia. W naszej grupie było 4 takich chorych. Żyją oni do dziś, w tym dwaj ponad 2 lata.
WNIOSKI
1.W raku nerki nefrektomia radykalna powinna obejmować usunię
cie nadnercza po stronie guza.
2.Przed operacją konieczna jest ocena nadnerczy przy pomocy ultra
sonografii, arteriografii i tomografii komputerowej oraz oznaczenie po ziomu sterydów nadnerczowych w surowicy krwi i w moczu.
3.U chorych podejrzanych o zmiany w nadnerczu powinno się sto
sować przed operacją leczenie substytucyjne.