Zakrzep tętnicy nerkowej jest rzadko spotykanym następstwem urazu brzucha (2, 3, 4, 5, 7). Zwykle uraz dotyczy jednej tętnicy nerkowej (częściej lewej), chociaż opisywane były także zmiany obustronne (2, 4, 7). W wyniku gwałtownego bocznego przemieszczenia nerki i jej szypuły naczyniowej dochodzi do uszkodzenia błony wewnętrznej tętnicy, zwykle w jej odcinku przyaortalnym i do powstania w tym miejscu skrzepliny (4, 5, 7). Obecnie istnieje możliwość rozpoznawania zakrzepu nie tylko głównego pnia tętnicy nerkowej, lecz także i poszczególnych jej rozgałęzień przy zastosowaniu wybiórczej arteriografii nerkowej (1).
Powikłaniem spotykanym u chorych nie leczonych operacyjnie jest nadciśnienie tętnicze krwi (1, 3, 6, 7).
OPIS PRZYPADKU
Chłopiec B. D., lat 9, (nr hist. chor. 3984/85) przyjęty został do Kliniki z powodu silnych, napadowych bólów brzucha umiejscowionych w lewym podżebrzu i w lewej okolicy lędźwiowej. Bóle wystąpiły po zamkniętym urazie brzucha. Badaniem przedmiotowym stwierdzano: stan ogólny dobry, bolesność uciskową w lewym nadbrzuszu i śródbrzuszu, tkliwość lewej okolicy lędźwiowej na wstrząsanie. Siadów urazu nie znaleziono.
W okresie obserwacji utrzymywały się dolegliwości bólowe o zmiennym nasileniu. Chłopiec był w stanie ogólnym dobrym, nie wymiotował, mocz oddawał bez dolegliwości. Kontrolne morfologie nie wykazywały spadku liczby elementów morfotycznych krwi. W kilkakrotnie powtarzanym badaniu ogólnym moczu stwierdzano po kilka świeżych erytrocytów w polu widzenia.
Na przeglądowych zdjęciach jamy brzusznej nie stwierdzano cieni dodatkowych mogących odpowiadać kamieniom w drogach moczowych ani cech radiograficznych niedrożności przewodu pokarmowego. W urografii (ryc. 1) stwierdzono brak wydzielania moczu przez nerkę lewą.
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wykazało prawidłową echostruktu-rę i wielkość obu nerek. Aortografia i arteriografia lewej tętnicy nerkowej (ryc. 2, 3) wykazały znacznego stopnia zwężenie ze śladowym przepływem środka cieniującego do górnej gałązki lewej tętnicy nerkowej.
Ustalono rozpoznanie pourazowego zakrzepu tętnicy nerkowej lewej i chłopca zakwalifikowano do operacji (07. 08. 1985 nr księgi operacyjnej 536/85). Jamę brzuszną otwarto cięciem pośrodkowym w nadbrzuszu. Po otwarciu otrzewnej stwierdzono niewielką ilość starej krwi. W czasie kontroli narządów jamy brzusznej stwierdzono oklejone siecią, niekrwawiące uszkodzenie przedniej powierzchni dolnego bieguna śledziony. Lewa żyła nerkowa całkowicie spadnięta. Tętnica nerkowa lewa wydawała się drożna na długości 1 om w odcinku przyaortalnym. Po rozwidleniu tętnica całkowicie niedrożna. Lewa nerka niepowiększona ? tylko w części przywnękowej obecne ogniska różowego miąższu, pozostała część nerki zasiniona. Nerkę wraz z moczowodem usunięto.
Badanie histopatologiczne (badanie wykonano w Zakładzie Patomorfologii IP AM; Kierownik Zakładu: prof. dr hab. n. med. A. Wasiutyński): rozległy świeży zawał nerki. W naczyniach wnęki oraz wewnątrznerkowych gałęziach tętnicy nerkowej obecność mas skrzeplinowych.
Przebieg pooperacyjny niepowikłany.
OMÓWIENIE
Stwierdzenie braku wydzielania przez nerkę w urografii, przy jej prawidłowym obrazie w badaniu ultrasonograficznym jest charakterystyczne dla wczesnego okresu zakrzepu tętnicy nerkowej i jest wskazaniem do natychmiastowego wykonania arteriografii tętnicy nerkowej (1, 3, 4, 5, 7). Czas trwania niedokrwienia nerki jest najważniejszym czynnikiem decydującym o ocaleniu tego narządu (2, 3, 4, 5). Jedynie szybka interwencja chirurgiczna w ciągu 4 do 6 godzin od chwili urazu pozwala na uratowanie nerki (5). Podawany w piśmiennictwie średni czas jaki upływa od chwili urazu do ustalenia rozpoznania wynosi około 24 godzin (3). U naszego chorego od chwili urazu do momentu operacji upłynęły 42 godziny, co w zasadniczy sposób wpłynęło na rodzaj operacji.
Podobnie jak u przedstawionego chorego, najczęściej wykonywaną operacją w pourazowym zakrzepie tętnicy nerkowej jest usunięcie uszkodzonej nerki (2, 3, 4, 7). Opisywane są także próby innych operacji, takich jak: rekonstrukcyjne operacje naczyniowe, zespolenia omijające, au-totransplantacja nerki (3, 4, 7). W razie ustalenia rozpoznania zakrzepu jednej z gałęzi tętnicy nerkowej poleca się postępowanie zachowacze (1).