Pomimo osiągnięć medycyny ostatnich lat, nadal pozostaje nieznana istotna przyczyna powstawania raka stercza (3). Przyjmuje się, że u większości chorych nowotwór rozwija się w części obwodowej gruczołu krokowego, jakkolwiek u 15,0?20,0°/o chorych znajdowano go również w części okołocewkowej (3, 5).
Zarówno po elektroresekcji przezcewkowej, jak i po wyłuszczeniu gruczolaka stercza część gruczołu krokowego pozostaje w postaci tak zwanej torebki chirurgicznej. Po operacjach tych może zatem dojść zarówno do ?wznowy" gruczolaka stercza, jak i do rozwoju raka gruczołu krokowego (3, 5, 6).
W ostatnich latach przedstawiono szereg doniesień mówiących o spadku poziomu aktywnych androgenów w surowicy (testosteronu i dwuhydrotestosteronu) po operacyjnym usunięciu gruczolaka stercza (2, 7). Można więc przypuszczać, że zarówno ?wznowa" gruczolaka stercza, jak i rozwój raka gruczołu krokowego po adenomektomii, przebiega z niedoborem tych hormonów w surowicy krwi (2, 7, 8).
MATERIAŁ I METODA
W ciągu ostatnich 10 lat leczyliśmy 154 chorych na raka gruczołu krokowego, zaś 443 z powodu gruczolaka stercza. W grupie chorych na raka stercza u 22 nowotwór rozwinął się w okresie od 2 do 15 lat po adenomektomii (średnio 8 lat). Stanowi to 14,28% chorych na raka sterczą, a 4,96% operowanych poprzednio z powodu gruczolaka. U 20 chorych wykonano uprzednio adenomektomię przezpęcherzową (90,9%), a u 2 przezcewkową elektroresekcję gruczołu krokowego (9,1%). Najmłodszy z tej grupy chorych miał 64 lata, a najstarszy 86 lat (średnio 76,3 ?2,2 SEM).
W tabeli I przedstawiono badania histopatologiczne tkanki uzyskanej przy pierwszej operacji.
U 13 chorych (59,0%) stwierdziliśmy stopień zaawansowania choroby nowotworowej T-4, a 7 (31,8%) miało przerzuty. Tylko u 2 chorych stopień zaawansowania choroby był niski ? u 1 T-l i u 1 T-0. Aż 20 chorych (90,9%) miało średnio lub źle zróżnicowany nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. U tych chorych stwierdzono po operacji utrzymującą się zwiększoną aktywność fosfatazy kwaśnej i zasadowej oraz podwyższony poziom frakcji sterczowej fosfatazy kwaśnej w surowicy krwi. U nich też po leczeniu operacyjnym podjęto leczenie małymi dawkami estrogenów (difosfostilbestrol ? fostrolin) i bromokryptyny, po którym aktywność fosfatazy zasadowej i kwaśnej zmniejszyła się, a poziom frakcji sterczowej fosfatazy kwaśnej obniżył.
Po leczeniu operacyjnym i w czasie leczenia hormonalnego chorych kontrolowano co dwa miesiące. Oznaczano, poza badaniami rutynowymi, aktywność fosfatazy zasadowej i kwaśnej całkowitej oraz poziom jej frakcji sterczowej, a także poziom cholesterolu, lipoproteidów i lakto-dehydrogenazy w surowicy krwi.
WYNIKI
W czasie obserwacji, trwającej średnio 28 miesięcy (najdłuższy okres 79 miesięcy a najkrótszy 9 miesięcy), zmarło 6 chorych (27,27%), a 5 (22,73%) żyje z objawami choroby nowotworowej. 11 chorych (50,0%) żyje bez objawów choroby nowotworowej.
Należy podkreślić, że czas obserwacji dla omawianej grupy jest istotnie krótszy od okresu obserwacji dla wszystkich chorych leczonych z powodu raka stercza, wynosił on bowiem 61 miesięcy.
OMÓWIENIE
W piśmiennictwie ostatnich lat rzadko spotyka się doniesienia o występowaniu raka gruczołu krokowego u chorych uprzednio operowanych z powodu gruczolaka.
Armenian i współpracownicy w 1974 roku podkreślili, że chorzy z gruczolakiem stercza mają 3 do 5 razy zwiększone ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego w porównaniu do grupy kontrolnej w tym samym wieku (1).
W tym samym roku Greenwald i współpracownicy wyrazili opinię skrajnie przeciwną. Stwierdzili oni, że nie ma zwiększonego ryzyka zachorowania na raka stercza u chorych operowanych z powodu gruczolaka (5).
Hienert i współpracownicy w czasie ostatniego Europejskiego Kongresu Urologów w 1986 roku wykazali, że zachorowalność na raka gruczołu krokowego w Austrii jest identyczna w grupie chorych operowanych z powodu gruczolaka (1,2%) jak w pozostałej części populacji w tym samym wieku (6).
Catalona uważa, że sprawa związku przyczynowego gruczolaka i raka stercza wymaga dalszych badań i obserwacji (3).
W naszym materiale rak gruczołu krokowego występował u 4,96% chorych operowanych poprzednio z powodu łagodnego rozrostu stercza. Stanowiło to 14,28% chorych leczonych z powodu raka gruczołu krokowego.
Stopień zaawansowania i złośliwości nowotworu u tych chorych był znacznie wyższy niż u pozostałych chorych leczonych z powodu raka stercza. Również i przebieg choroby nowotworowej był w tej grupie gwałtowniejszy.
Na podstawie przedstawionych danych klinicznych można przypuszczać, że deficyt aktywnych androgenów, występujący po wyłuszczeniu gruczolaka stercza, może wpływać na rozwój bardziej złośliwej, wcześnie niezależnej hormonalnie i opornej na leczenie formy nowotworu (2, 4, 7, 8).
WNIOSKI
1.Wyłuszczenie gruczolaka stercza nie wyklucza możliwości roz
woju nowotworu złośliwego.
2.Przebieg choroby nowotworowej w tej grupie chorych jest znacz
nie gwałtowniejszy, a wyniki leczenia są gorsze niż u pozostałych cho rych na raka gruczołu krokowego.
3.W świetle przedstawionych danych uważamy, że konieczna jest
kontrola chorych po operacji gruczolaka stercza przez okres nawet kilku nastu lat.