Diagnostyka kliniczna guzów nerek zawsze budziła wiele wątpliwości, stąd też nieustanne doskonalenie jej metod było przedmiotem zainteresowania urologów i radiologów (4, 6, 8, 9).
Przez wiele lat urografia i Pielografia obok badania przedmiotowego, spełniały rolę podstawowych metod rozpoznawczych. Szybki rozwój aparatury diagnostycznej sprawił, że w okresie ostatnich 20 lat urolog wraz z radiologiem otrzymali niezwykle skuteczną metodę wczesnego wykrywania nowotworów nerek. Jest to o tyle istotne, że wczesne rozpoznanie nowotworu nerki w znacznym odsetku chorych zwiększa całkowite wyleczenie.
DSA (digital subtraction angiography), badanie wykonywane aparatem do cyfrowej angiografii subtrakcyjnej, skonstruowanym pod koniec lat 70-tych w USA, spełnia te wszystkie wymagania, jakie przed współczesną wiedzą i techniką stawia rozpoznawanie chorób nowotworowych (1, 3, 5, 7).
Wstępną ocenę przydatności tej metody w rozpoznawaniu nowotworów nerek przedstawiamy poniżej.
METODA
W Katedrze Radiologii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi zainstalowano w 1984 roku aparat do DSA ? Angiotrom CMP, jako przystawkę aparatu do badań serca i naczyń Angioskop C, oba firmy Siemens.
Aparat do DSA posiada 3 mikroprocesory. Promienie rentgenowskie , po przejściu przez ciało badanego padają na wzmacniacz elektronowy obrazu, a stąd sygnały obrazu przenoszone są do kamery telewizyjnej. Po logarytmicznym wzmocnieniu obraz analogowy zostaje przetworzony w obraz cyfrowy umieszczony na bardzo krótki czas na płytkach półprzewodników z pamięcią 12 bitów o matrycy 512X512 pixeli.
Na jednej z płytek zostaje zatrzymany obraz maska, czyli obraz badanej okolicy bez środka cieniującego. Na drugiej płytce zatrzymywany jest obraz z zakontrastowanymi naczyniami. Oba obrazy w następnym etapie są elektronicznie nakładane na siebie wtedy, gdy jeden jest pozytywem a drugi negatywem. Tak więc cyfry jednego obrazu są dodatnie, natomiast drugiego ujemne.
W każdym pixelu następuje proces odejmowania cyfr czyli subtrak-cji. Dzięki temu obraz kości i tkanek miękkich znika, a powstaje obraz subtrakcyjny samych zakontrastowanych naczyń. Po odwrotnym przetworzeniu obrazu z cyfrowego na analogowy ukazuje się on na monitorze. Ponieważ w Angiotronie zjawisko to zachodzi z szybkością 25 obrazów na sekundę, przepływ środka cieniującego widać podczas badania w czasie rzeczywistym.
Obraz zakontrastowanych naczyń można zatrzymać w momencie maksymalnego napływu środka cieniującego on line lub odtworzyć obraz off line z taśmy magnetowidu, na której rejestrowane jest każde badanie w całości. Kontrastowość obrazu zmienia się przy pomocy 256 poziomów skali szarości. Trwałą dokumentację stanowią zdjęcia wykonywane przy pomocy kamery wieloformatowej (5, 10).
Dzięki 20 programom sterowanym mikroprocesorami i wzmocnieniom sygnału zacieniowanych naczyń, można uzyskać obraz tętnic po wstrzyknięciu dożylnym środka cieniującego. Umożliwia to wykonanie badania w warunkach ambulatoryjnych. Wstrzykuje się około 45 ml środka cieniującego nieprzekraczając dawki 2,5 ml/l kg ciężaru ciała u dorosłych. W badaniu dożylnym środek cieniujący podajemy do jednej z żył odłokciowych bądź przez cewnik centralnie np. do żyły głównej górnej.
Drugim sposobem jest wstrzyknięcie dotętnicze środka cieniującego przez cienki cewnik lub igłę w ilości kilka razy mniejszej, niż w angiografii klasycznej.
MATERIAŁ I WYNIKI
W latach 1985?1987 w Klinice Urologii I. Ch. WAM w Łodzi leczono 41 chorych z powodu nowotworu nerki. Wiek chorych wynosił 28?71 lat. Mężczyźni stanowili 24 chorych, kobiety 17.
Diagnostyczne badanie DSA wykonano u 22 chorych tej grupy. U wszystkich chorych wykonano wybiórczą angiografię DSA tętnicy nerkowej. Na podstawie unaczynienia patologicznego nowotwór nerki rozpoznano u 21 chorych. Tylko u 1 chorego badanie DSA dało wynik wątpliwy i jak wykazało badanie patomorfologiczne wyciętej nerki zmiana nowotworowa była naczyniakomięśniakotłuszczakiem. U 19 chorych z rozpoznanym nowotworem nerki wykonano embolizację tętnicy nerkowej używając koreczków spongostanu.
U 2 chorych ze względu na znaczne zaawansowanie miejscowe procesu nowotworowego zaniechano leczenia operacyjnego wykonując u 1 chorego embolizację tętnicy nerkowej i kwalifikując obu do leczenia
energią promienistą oraz leczenia hormonalnego depoproverą. Leczenie operacyjne polegało na wycięciu nerki wraz z guzem. U większości chorych operację wykonano Przezotrzewnowo. Wszystkich chorych konsultowano w Ośrodku Onkologicznym Akademii Medycznej w Łodzi.
Leczenie uzupełniające polegało na zastosowaniu telekobaltoterapii, a u chorych w złym stanie ogólnym i z odległymi przerzutami nowotworowymi tylko depoprovery w dawce tygodniowej 500 mg.
Statystyki odnośnie przeżycia przedstawionej grupy chorych, ze względu na krótki czas jaki upłynął od przeprowadzonego leczenia, nie opracowywano.
OMÓWIENIE
W rozpoznawaniu nowotworów nerek stosuje się obecnie kilka metod obrazowania (1, 4, 6, 8, 9). Angiografia jako jedyna wykrywa naczynia patologiczne, ukazuje topografię i liczbę tętnic zaopatrujących nerkę (ryc. 1, 2). Może być wstępem do embolizacji tętnicy nerkowej.
Dotętnicza cyfrowa angiografia subtrakcyjna jest metodą mniej inwazyjną, bardziej bezpieczną i komfortową w porównaniu z konwencjonalną angiografią. Dotętniczo podaje się kilka razy mniej środka cieniującego tj. około 2?4 ml, co wiąże się z zastosowaniem cieńszych, mniej traumatyzujących cewników. Rezultat badania widać natychmiast, czas badania ulega skróceniu. Drobne naczynia, w tym patologiczne są dobrze widoczne. Doświadczenia nasze w tej ocenie pokrywają się ze skąpymi jak dotąd doniesieniami piśmiennictwa (2, 3).
Porównując angiografię cyfrową dotętnicza z klasyczną angiografią w ocenie naczyń patologicznych należy stwierdzić, że bardzo drobne naczynia są nieco lepiej widoczne na angiogramach klasycznych dzięki większej zdolności rozdzielczej. Z kolei objaw przebarwienia guza i odpływy żylne znacznie lepiej widać w DSA (ryc. 3, 4, 5); pozwalają one jednocześnie ocenić w późnej fazie żyłę nerkową.
Dożylne podanie środka cieniującego w tym badaniu służy do oceny aorty i tętnic od niej odchodzących, w tym także tętnic nerkowych. Można więc z dużą dokładnością obserwować i analizować ich zwężenie oraz inne anomalie. Natomiast w rozpoznawaniu nowotworów nerek metoda ta jest mało skuteczna osiągając tylko 50,0% pewnych rozpoznań. Szczególnie w tym sposobie wykonania badania czynnikiem utrudniającym interpretację obrazów są gazy jelitowe, dlatego obowiązuje przygotowanie chorego tak, jak do innych badań kontrastowych (5).
WNIOSKI
1.Dotętnicza DSA jest skuteczną metodą w rozpoznawaniu nowotwo
rów nerek.
2.Badanie umożliwia dynamiczną ocenę układu naczyniowego nerki
od wczesnej fazy tętniczej, aż do żylnej z uwidocznieniem żył nerkowych, a nawet żyły głównej dolnej.