Identyfikacja kryształów w kamieniach moczowych ułatwia leczenie profilaktyczne kamicy moczowej. Obecnie znane metody oznaczania składu chemicznego lub budowy krystalicznej kamieni to: metoda chemiczna, termograficzna, ocena przy pomocy spektrofotometru w podczerwieni, dyfraktometru rentgenowskiego, mikroanalizatora rentgenowskiego i mikroskopu elektronowego z przystawką skaningową (1, 3, 5, 6, 8).
Idealnym wyjściem w ocenie budowy krystalicznej i składu chemicznego złogów z dróg moczowych byłoby zastosowanie wszystkich wymienionych metod, a zwłaszcza mikroskopu elektronowego z przystawką skaningową, mikroanalizatora rentgenowskiego i dyfraktometru rentgenowskiego (2, 7, 8). Metoda chemiczna nie mówi nam n:c o budowie kryształów i o ich właściwościach. Przy pomocy spektofotometru w podczerwieni nie można wykazać różnic w przypadku jedno i dwu-wodnego szczawianu wapnia, oraz między struwitem, a apatytem (5). Mikroanalizator rentgenowski pozwala ustalić skład pierwiastkowy wybranego kryształu.
Dyfraktometr rentgenowski pozwala na otrzymanie dyfrakcyjnego obrazu rentgenowskiego (dyfraktogramu) pochodzącego od całego agregatu kamienia usuniętego z dróg moczowych.
Z uwagi na złożony charakter dyfraktogramu, który jest wiernym przedstawieniem budowy krystalicznej kamienia powstającego w wyniku zmieniających się warunków w drogach moczowych (zakażenie, zastój moczu, błędy dietetyczne, kwasica lub zasadowica kanalikowa) są duże trudności w interpretowaniu otrzymanego obrazu. Obecnie identyfikuje się trzydzieści substancji krystalicznych w kamieniach moczowych.
Otrzymywane obrazy (dyfraktogramy) analizowanych kamieni pozwalają przypuszczać, że istnieje możliwość występowania znacznie większej ilości kryształów, które ze względu na sporadyczność występowania mogą być nieznane.
MATERIAŁ I METODY
Analizie poddano 34 kamienie moczowe. Złogi te uzyskano od chorych operowanych w Klinice Urologii ICh WAM w Łodzi. Usunięto 29 złogów z nerek i 5 z moczowodów. Kamienie te, po wysuszeniu w ciep-larce, w temperaturze 37°C, dzielono na cztery części. Jedną z nich badano metodą chemiczną. Trzy pozostałe analizowano przy pomocy mikroskopu elektronowego z przystawką skaningową i dyfraktometru rentgenowskiego typu Dron-1.
Rentgenowskie badanie strukturalne można prowadzić z zastosowaniem rejestracji fotograficznej otrzymując rentgenogramy na filmie lub przy pomocy dyfraktometrów stosując rejestrację bezpośrednią.
Analiza przy pomocy dyfraktometru rentgenowskiego pozwala na osiągnięcie znacznie większej dokładności pomiaru natężeń promieniowania rentgenowskiego (J), a także większej dokładności w wyznaczaniu kątów odbłysku (2 0) promieni interferencyjnych, a więc większej rozdzielczości niż rejestracja fotograficzna.
Pomiar prowadzono przy użyciu promiennika CuK filtr Ni natężenie 30 mA, a napięcie 40 kV (4).
Uzyskane składy chemiczne oraz wykresy z dyfraktometru rentgenowskiego, zestawia się razem. Tak przeprowadzone badania pozwalają oznaczyć skład chemiczny i budowę krystaliczną.
WYNIKI I OMÓWIENIE
Analizie poddano 34 kamienie moczowe. Badanie składu chemicznego złogów wykazało w 19 kamieniach szczawian wapnia, w 13 szczawian wapnia i związki fosforowe oraz w 2 kwas moczowy i jego sole.
Krystaliczne badania kamieni z dróg moczowych wykazały złożony ich charakter. Ze względu na ich skład chemiczny można je podzielić na trzy grupy, a mianowicie: sole kwasu moczowego, szczawiany i fosforany.
Kamienie z kwasu moczowego mają charakterystyczna budowę przypominającą równolegle układane okrągłe pręty o różnych średnicach zbliżonych do typowych struktur włóknistych. Ich dyfraktogramy rent-genowskie charakteryzują się silnymi interferencjami przy kacie odbłvs-ku 20 równemu 13,4°, 18,1°, 23,1° (ryc. 1).
Z piśmiennictwa wiadomo, że mogą występować z kryształami jedno-wodnego szczawianu wapnia (5). W naszych badaniach stwierdzono obecność węglanu wapnia (fetecytu), którego dyfraktogram charakteryzuje interferencja przy kącie 20 równym: 27,27°, 29,37°, 31,84° (ryc. 1).
Kamienie fosforanowe, występujące w badanym materiale, zbudowane są z Mg/NH,/PO4X6H2O (struwit), MgHPO4X3H2O (newberyit), Ca5 (PO4) OH(CO3)3 (apatyt węglowy), CaHP04X2H2O (bruszyt) Ca3PO4/2 wit-lokit). Struwit charakteryzuje nieregularny układ kryształów o spękanej powierzchni a jego interferencja określana jest kątem odbłysku 20: 15,82°, 20,85°, 30,61° (ryc. 2).
Apatyt zbudowany jest ze sferycznych tworów przypominających kule. Występuje on z innymi kryształami a jego interferencja określana jest kątem odbłysku 20: 25,71°, 32,25°, 33,43° (ryc. 2).
Bruszyt określić można jako zbiorowisko płytek gęsto przylegających do siebie, a kąt odbłysku 20 wynosi: 11,69°, 23,40°, 29,18° (ryc. 3).
Newberyit charakteryzuje się interferencją przy kącie 20: 14,91°, 18,84°, 29,28° (ryc. 3), a witlokit: 30,72°, 34,22°, 22,74° (ryc. 3).
Przedstawicielem kamicy szczawianowej może być Wedelit (dwu-wodny szczawian wapnia), którego kryształy w mikroskopowym obrazie występują w postaci rozetek, płytek, ciał owalnych o złożonym charakterze. Jego charakterystyczna interferencja rentgenowska określana jest kątem odbłysku 20: 15,0°, 24,4°, 36,0°, 38,2° (ryc. 4).
W naszych badaniach stwierdziliśmy występujące łącznie z wedeli-tem fetecyt (ryc. 5).
WNIOSKI
2.Dyfraktometr rentgenowski pozwala dokładnie oznaczyć budowę
krystaliczną kamieni moczowych i może być używany w celu uzupełnie nia badania składu chemicznego.
3.Badania składu krystalicznego kamieni moczowych należy odno
sić do zmian chorobowych zachodzących w drogach moczowych i meta bolizmu mineralnego ustroju.