Spodziectwo i wnętrostwo, jako pojedyncze wady, są dwiema najczęstszymi wadami męskich narządów płciowych. Jednoczesne występowanie obydwu tych wad nie jest jednak zbyt częste i spostrzega się je u 4,0?20,0°/o tych chorych. W zaawansowanym spodziectwie t.z. z ujściem zewnętrznym cewki położonym proksymalnie od kąta prąciowo-mosznowego, spostrzega się częściej współistnienie niezstąpionych jąder niż przy ujściu położonym dystalnie (1, 6, 9).
Występowanie obydwu jąder w worku mosznowym i maskulinizacja zewnętrznych narządów płciowych jest funkcją czynności androgennej ustroju i zależy od czynności osi przysadka?podwzgórze?nadnercze? jądra. Nie stwierdzenie tych cech, przy jednoczesnym braku innych objawów hyperandrogenizmu w ustroju, wyklucza możliwość wrodzonego przerostu kory nadnercza i sugeruje obecność interseksualizmu (3, 12). Interseksualizm może dotyczyć zaburzeń płci genetycznej (chromatyna płciowa, kariotyp), płci gonadalnej (ovotestis, mieszane gonady) i płci fenotypowej (męskie i żeńskie obojnactwo rzekome, obojnactwo prawdziwe). Rozwój i różnicowanie gonad na jądra jest determinowane przez chromosom Y i antygen H?Y. Wczesny rozwój i maskulinizacja narządów płciowych, jak i zstępowanie jąder, jest uzależnione od testosteronu i substancji hamującej rozwój przewodów Mullera (Mullerian inhibiting substance), która produkowana jest przez płodowe jądra. Drugim czynnikiem jest mechanizm przemiany testosteronu w dihydrotesto-steron przez zewnętrzne tkanki płciowe w obecności 5 alfa reduktazy. Zaburzenia produkcji dihydrotestosteronu wespół z zaburzeniami cyto-plazmatycznymi komórkowych receptorów androgennych, są przyczyną braku wirylizacji zewnętrznych narządów płciowych. Wada ta na każdym poziomie może być tak obustronna jak i jednostronna. Fenotypowym odpowiednikiem takiej wady u mężczyzn jest zespół na który poza spodziectwem kroczowym, prąciowo-mcsznowym rzadko spodziectwem bez spo-dziectwa, składa się rozdwojenie moszny, małe gonady lub wnętrostwo.
Wielu autorów dodaje do tego zespołu obecność łagiewki sterczowej. Ten obraz niecałkowitej maskulinizacji jest jednym z głównych znamion najlżejszej postaci interseksualizmu (4, 7).
WYNIKI
Od 1971 do końca 1987 roku leczono operacyjnie 34 dzieci i młodzieży z zaburzeniami cielesno-płciowymi typu spodziectwa z wnętrostwem. Wiek chorych wahał się od 20 miesięcy do 17 lat i wynosił średnio 7,5 lat.
W wieku do 2 lat było 5 chorych, od 3 do 7 lat 16, od 8 do 15 9 i powyżej tego wieku 4 chorych.
Płeć chromosomalną zbadano u 29 chorych z najbardziej zaawansowanymi zmianami. U 28 z nich kariogram wykazał garnitur 46 XY, a u 1 mozaicyzm 45 XO/46XY. Chromatyna płciowa, badana u 30 chorych, dała u wszystkich ujemny wynik.
Płeć gonadalną męską, potwierdzono badaniem drobnowidowym materiału uzyskanego na drodze chirurgicznej, stwierdzono u 21 chorych (62,0%), żeńską u 8 (23,0°/o), obojnactwo prawdziwe u 3 (9,0%), a gonady dysgenetyczne obustronnie u 2 (6,0%) chorych. Jednostronną dysgenezję gonad wykazało dalszych 2 chorych z drugostronną gonadą żeńską i żeńskim fenotypem, przy czym tak u chorych z dysgenezją gonad jak i obojnactwem prawdziwym 4 na 5 spośród nich miało macicę.
U 16 (47,0%) chorych stwierdzono spodziectwo prąciowo-mosznowe, a u 18 (53,0%) kroczowe, w tym u 8 sromopodobne (vulviphormis).
Żeński wygląd zewnętrznych narządów płciowych miało 11 chorych, męski 16, a 7 ambiwalentny. U 11 dzieci stwierdzono żeński morfogram u pozostałych biotyp był męski. Genitografia, wykonana u 26 chorych, wykazała u 5 (15,0%) macicę, a u 6 (18,0%) łagiewkę sterczową (ryc. 1, ryc. 2).
U 4 dalszych chorych niewłaściwie wykonana genitografia nie wykazała śródoperacyjnie potwierdzonej łagiewki.
U 2 osobników nastąpiła po leczeniu zmiana płci żeńskiej na męską. Kierując się kariotypem 46XY oraz orientacją psychoseksualną wykonano u nich przed kilku laty korekcję zewnętrznych narządów płciowych w kierunku męskim, pomimo że byli to chorzy z płcią gonadalną wybitnie (miesiączki, rozwój piersi), żeńską.
Obserwacje nasze pozwoliły stwierdzić spodziectwo kroczowe u 1/3, a prąciowo-mosznowe u 2/3 chorych z płcią gonadalną męską. Na 8 osobników z płcią gonadalną żeńską u 7 było spodziectwo kroczowe. U 13 (38,0%) chorych stwierdzono jednostronne wnętrostwo, a u 21 (62°/o) obustronne. Godnym podkreślenia jest fakt występowania obustronnego wnętrostwa u 2/3 chorych z płcią gonadalną męską i przewagą jednostronnego u osobników z płcią gonadalną żeńską i obojnactwem prawdziwym (u 7 na 11 chorych).
W trakcie leczenia wykonano ogółem 77 operacji gdzie poza plastyką cewki moczowej i operacją wnętrostwa wykonano u 8 chorych usunięcie gonad, w tym u 3 obustronnie, usunięcie pochwy u 4, macicy u 5 chorych.
U 5 dalszych chorych wykonano jeszcze inne operacje. Skomplikowaną i często długotrwałą procedurę leczenia chirurgicznego potwierdza wykonanie wtórnych operacji u 26, a wielokrotnych u 8 chorych.
Pięcioro z obserwowanych chorych zawarło związki małżeńskie z normalnymi osobnikami płci przeciwnej ale próbę czasu wytrzymał tylko związek osobnika ukształtowanego chirurgicznie w kierunku płci cywilnej żeńskiej.
DYSKUSJA
Rajfer i Walsh spostrzegali Interseksualizm u 53,0°/o chorych ze spodziectwem i wnętrostwem przy obecności lub braku obojnaczych genitaliów. W 27,0% byli to osobnicy z męskim fenotypem i zewnętrznymi narządami płciowymi. Przeciętnie ocenia się częstość występowania interseksualizmu u chorych ze spodziectwem i wnętrostwem na 29,0%?39,0% (7, 8).
Nieprawidłowości kariotypu, jako dowód interseksualizmu, stwierdziliśmy u 1 chorego (mozaicyzm). Dużo częściej, bo u 13 (38,0°/o) chorych obserwowano zaburzenia płci gonadalnej. Godnym podkreślenia wydaje się fakt dużo częstszego występowania zaburzeń gonadalnych w spodziectwie kroczowym (66,0%), w porównaniu do prąciowo-mosznowego (6,2%). Natomiast obustronne wnętrostwo stwierdzono znacznie częściej u osobników z męską, a jednostronne z żeńską płcią gonadalną. Potwierdzają to spostrzeżenia innych autorów zwracających uwagę na częstsze występowanie interseksualizmu u chorych z jednostronym wnętrostwem (6, 9).
Rajfer i Welsh wykazali również częstsze występowanie interseksualizmu u chorych ze spodziectwem kroczowym. Rahagki i wsp. stwierdzili zaburzenia genetyczne u 4 (20,0%), a gonadalne u 10 (50,0%) chorych w badanej grupie. Dwoje spośród tych chorych miało podobnie jak w naszej grupie, dysgenezję obustronną gonad (6, 8).
W 1975 roku Rajfer i wsp. zdefiniowali pojęcie dysgenezji gonad na podstawie badań histopatologicznych w obydwu gonadach. Za prawdziwą dysgenezję uważają oni kombinacje niedojrzałych kanalików hipoplastycznego jądra i przetrwałych części tkanki zrębowej charakterystycznej dla zrębu jajnika. Gonady te ze względu na dużą skłonność do zło-śliwienia powinny być zawsze usunięte (7).
Decyzja determinacji płci metrykalnej u tych dzieci jest trudna i wpływ na nią winien mieć wygląd zewnętrznych narządów płciowych i możliwość wytworzenia sprawnych narządów płciowych. U 2 chorych z dysgenezją gonad, u których nastąpiła zmiana płci metrykalnej, po leczeniu tak wygląd narządów płciowych jak i biotyp zdecydowały o wyborze płci żeńskiej przy urodzeniu. U 1 z tych chorych stwierdzono mozaicyzm 45XO/46XY. Chromosom Y zawarty w kariotypie premiuje męski fenotyp, natomiast XX nie jest niezbędny do premiowania żeńskiego fenotypu (5).
Fenotyp mieszany (ambiwalentny) spostrzegano u 21,0°/o chorych. Spośród cech kształtujących ten zespół wymienić należy: spodziectwo kroczowe lub prąciowo-mosznowe u 100,0%, małe gonady jedno lub obustronne 100,0%, małe prącie u 71,0%, rozdwojenie moszny u 57,0%, łagiewka sterczowa u 57,0%. Spostrzegany u innych autorów niski wzrost u połowy tych dzieci nie znalazł potwierdzenia w naszych spostrzeżeniach (6, 13).
Diagnostyka i leczenie zaburzeń interseksualnych, jak widać na podstawie licznych operacji, jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem. Najbardziej problemowymi z leczniczego punktu widzenia są chorzy w IV° i V° wg Pradera, z żeńskimi narządami wewnętrznymi. Wśród naszych chorych jedynie u 2 zdecydowano się wytworzyć płeć cywilną żeńską. Operacyjne wytworzenie żeńskich narządów płciowych zewnętrznych jest dużo prostsze, a długoletnie obserwacje tych chorych pozwalają na stwierdzenie dużo lepszej adaptacji życiowej u tak ukształtowanych osobników. Natomiast u osobników metrykalnie męskich z dobrze rozwiniętymi gonadami żeńskimi obserwowano zaburzenia psychoemocjonalne i cechy znacznie gorszej adaptacji do życia (2, 10). Duży autyzm i słabsza wydolność fizyczna stawia tych ludzi w sytuacji przegranej w szeroko pojętej rywalizacji życiowej pomiędzy mężczyznami (11).
Zbyt późno rozpoczęte leczenie chirurgiczne sprawia, że wcześniejsze nawyki wychowawcze i utrwalone reakcje psychoemocjonalne pomimo późniejszej substytucji są nieodwracalne, a chory z ich bagażem wchodzi w dorosłe życie.
WNIOSKI
1.Każde dziecko ze spodziectwem kroczowym lub prąciowo-moszno-
wym, współistniejącym z jedno lub obustronnym wnętrostwem, powinno mieć wykonane badania chromatyny płciowej, kariogramu oraz genito grafią.
2.Wśród dzieci z płcią genetyczną męską, spodziectwem i wnętros
twem spostrzegano 32,0% chorych z wyraźnymi, a dalszych 20,0% ze słabiej wyrażonymi cechami interseksualizmu.
3.O płci metrykalnej powinny decydować wygląd i możliwość wy
tworzenia sprawnych zewnętrznych narządów płciowych.