Od wielu lat prowadzi się próby farmakologicznego leczenia chorych z ł. r. s., które mogłyby stanowić alternatywę leczenia chirurgicznego. Uzyskano pozytywne efekty leczenia phenoksybenzaminą (nieselektyw-nym blokerem alfaadrenoreceptorów), ale stwierdzono także u wielu chorych przeciwskazania do stosowania preparatu z powodu działań ubocznych. Od ok. 2 lat prowadzi się badania kliniczne preparatu minipress, w których odnotowano: zredukowanie do minimum dynamicznej komponenty utrudnienia mikcji, brak poważnych działań ubocznych i stosunkowo dobre jego tolerowanie przez chorych z ł. r. s. (1, 2, 3, 4, 5).
Celem niniejszej pracy było sprawdzenie i ocena kliniczna skuteczności preparatu minipress w leczeniu chorych z ł. r. s.
MATERIAŁ I METODYKA
Minipress stosowano u 30 mężczyzn w wieku do 50 do 78 lat (średnia ? 65 lat) z ł. r. s. stwierdzonym badaniem per rectum i USG. U wszystkich chorych obrazy USG wykazywały znaczne zaleganie moczu. Preparat podawano przez 6 tygodni (42 dni) w następujących dawkach: pierwszego dnia 0,5 mg wieczorem, następnie przez pierwszy tydzień 2X0,5 mg; przez drugi 2X1 mg; zaś od 3 do 6 tygodnia 2X2 mg.. Dla każdego chorego prowadzono kartę obserwacji, w której odnotowano wywiad, wyniki badań krwi (morfologia, elektrolity, mocznik, kreatynina, fosfataza kwaśna i jej frakcja sterczowa, fosfataza alkaliczna) i moczu (badanie ogólne i posiew). Jednocześnie chorzy rejestrowali częstotliwości oddawania moczu w ciągu każdej doby leczenia. Badania laboratoryjne i USG wykonano w chwili rozpoczęcia i po zakończeniu terapii. Chorzy zgłaszali się na badania co 2 tygodnie (4 wizyty), odpowiadali na pytania zawarte w karcie obserwacji oraz kontrolowano im tętno i RR w pozycji leżącej i stojącej.
U 4 leczonych, z niskimi wartościami RR (rzędu 110/70 mm Hg) przerwano leczenie z powodu jego gwałtownego spadku, nasilenia dolegliwości wieńcowych, zawrotów głowy, nudności i omdlenia. Z pozostałych 26 mężczyzn (w badaniach przyjęci za 100%), 14 leczono dodatkowo z powodu innych schorzeń (głównie niewydolności naczyń wieńcowych i nadciśnienia). U 4 (15,4%) wystąpiły przemijające objawy uboczne (osłabienie z zawrotami głowy, hipotonia ortostatyczna), a tylko u 1 okresowo przez 6 tygodni. 22 chorych (84,6%) w pełni tolerowało przyjmowany lek i nie zaobserwowało objawów ubocznych.
Obliczenia statystyczne wykonano komputerem Odra 1305 przy wykorzystaniu programów analizy statystycznej XDS2, autorstwa angielskiej F-my CL. Dla oceny częstotliwości oddawania moczu, częstości tętna i RR oraz poziomu fosfatazy sterczowej zastosowano statystyczną metodę analizy widmowej (spektralnej), która szczególnie dla oceny wpływu wybranego czynnika na przebieg badanego zjawiska jest godna popularyzowania (6).
WYNIKI I ICH OMÓWIENIE
Badania USG pęcherza po zakończeniu kuracji wykazały brak zalegania moczu. Ocena wielkości gruczolaka była utrudniona i mało dokładna; nie można było jej wykorzystać.
Wyniki komputerowe: charakterystyczny jest rozkład korelacyjny wyników badań po przekątnej tabeli, świadczący o wysokim wskaźniku korelacji między okresem leczenia, a uzyskanym zmniejszeniem dolegliwości, którego wartość jest zbliżona do jedności. Jak wynika z obliczeń i obrazujących je krzywych dotyczących częstotliwości oddawania moczu, korelacja między nią, a okresem trwania leczenia jest pełna. Stosowanie minipressu ma więc bezpośredni związek ze zmniejszeniem częstotliwości oddawania moczu. Krzywe okienka widmowego i gęstości widmowej w sposób nie budzący wątpliwości potwierdzają pozytywne tendencje obserwowanego zjawiska jako funkcji czasu leczenia. W miarę upływu czasu leczenia częstotliwość oddawania moczu zarówno w dzień, jak i w nocy maleje. W pierwszym tygodniu leczenia średnia ilość mikcji w dzień wynosiła 7,0, w nocy 2, 3, zaś po 6 tygodniach odpowiednio 5,8 i 1,1.
Wyniki (tab. I) wskazują na istotną poprawę w zakresie dolegliwości związanych z ł. r. s. Już w pierwszych dwóch tygodniach stosowania leku negatywne objawy ustępują u 100% chorych. Po 6 tygodniach u ponad 80,0% mężczyzn wszystkie dolegliwości ustępowały lub ich częstotliwość ulegała zmniejszeniu.
W wynikach badań laboratoryjnych, poza poziomem fosfatazy sterczowej, nie stwierdzono istotnych odchyleń od normy. Wyniki badań poziomu fosfatazy sterczowej w j.m./l przed i po leczeniu przedstawiały się następująco:
? wielkości przed leczeniem: średnia ? 2,62, minimalna ? 0,7, maksymalna ? 5,2 (odchylenie standardowe ? 0,82); ? wielkości po leczeniu: średnia ? 0,93, minimalna ? 0,0, maksymalna ? 2,0 (odchylenie standardowe ? 0,56).
Znamienny jest niemal trzykrotny spadek poziomu fosfatazy sterczowej przy jej równoczesnym wyrównanym poziomie u poszczególnych chorych. Nastąpił spadek do wartości 0,93 przy maksymalnej wielkości 2,0, a u 6 chorych (23,l°/o) do zera.
W czasie leczenia minipressem zarówno częstość tętna, jak i RR wykazały tendencję spadkową (tab. II). Zmniejszały się przeciętne wartości ciśnienia skurczowego i rozkurczowego przy równoczesnym znacznym zmniejszeniu się odchylenia standardowego. Dowodzi to, że tendencja spadkowa dotyczy całej grupy leczonych.
Po 6 tygodniach przyjmowania minipressu stwierdzono, że w grupie 30 mężczyzn z ł. r. s. (całą tę grupę traktujemy obecnie jako l00%) uzyskano poprawę u 26 (87,0%). Jednocześnie zwracamy uwagę na to, że gdyby wyłączono z leczenia chorych z niskimi wartościami RR, pozytywny efekt można było uzyskać u 100% leczonych.
WNIOSKI
1.Próba kliniczna stosowania u chorych z ł. r. s. preparatu mini
press F-my Pfizer potwierdziła dużą skuteczność w łagodzeniu, a nawet wyeliminowaniu objawów towarzyszących chorobie.
2.Z uwagi na uzyskanie u 100% leczonych zdecydowanego zmniej
szenia się ilości moczu zalegającego w pęcherzu sądzimy, że dla wielu chorych minipress stanowi alternatywę leczenia operacyjnego.
3.Minipress jest szczególnie wskazany dla chorych z ł. r. s., którzy
są obciążeni chorobą nadciśnieniową lub mają górne granice normy ciś nienia tętniczego krwi. U chorych z niskimi wartościami ciśnienia ? naszym zdaniem ? lek jest przeciwwskazany.
4.Określenie na jak długo jest skuteczna kuracja minipressem, wy
maga dalszych badań klinicznych.