Kamica nerkowa, z uwagi na częstość występowania w populacji, może być uznana za chorobę społeczną. Kamica nerkowa występuje u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych. W Wielkiej Brytanii rejestruje się około 100 przypadków rocznie (1). Liczbę nowych zachorowań dzieci na kamicę nerkową oceniono w Polsce na około 300 rocznie (V Sympozjum Urologii Dziecięcej ?Nephrolithiasis" Warszawa, 14 kwietnia 1989). Taką grupę dzieci chorych na kamicę można obecnie leczyć metodami nieoperacyjnymi dostępnymi w kraju.
Nowe metody usuwania kamieni nerkowych u dzieci a mianowicie ESWL oraz PCNL z uwagi na małe wymiary chorych stosuje się ? jak dotąd ? rzadko. Doniesienia o zastosowaniu PCNL u dzieci są wyjątkowo nieliczne (1, 2, 3, 4, 5, 6).
W Oddziale Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. 40-lecia PRL we Wrocławiu jako główną metodę usuwania kamieni nerkowych stosujemy PCNL od października 1986 roku. Do września 1989 roku, wśród 950 leczonych tą metodą w Oddziale Urologii Szpitala 40-lecia PRL a także w Klinice Urologii we Wrocławiu było 25 dzieci.
MATERIAŁ I METODA
Przedmiotem niniejszego doniesienia jest obserwacja 25 dzieci chorych na kamicę nerkową leczonych metodą PCNL. Wśród leczonych było 12 dziewczynek i 13 chłopców. Wiek chorych wynosił od 30 miesięcy do 15 lat, średnio 7,5 roku. U 20 chorych kamienie były zlokalizowane w miedniczce nerkowej, u 3 w kielichu dolnym, u 1 w kielichu górnym i u 1 w miedniczce i kielichach. Wymiary kamieni wynosiły od 5X5 mm do 14X25 mm. U 1 dziecka była to kamica nawrotowa. U 12 dzieci stwierdzono zakażenie dróg moczowych.
Zabiegi przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym. Używając cystoskopu Nr 12 Charr, wprowadzono do operowanej nerki cewnik moczowodowy Nr 3?5 Charr, a następnie układano dziecko na brzuchu unosząc okolicę lędźwiową do góry. Po zabezpieczeniu osłonami gonad i częściowo tułowia wypełniano przez cewnik moczowodowy układ zbiorczy i pod kontrolą fluoroskopową nakłuwano najczęściej kielich dolny. Po wprowadzeniu przez igłę punkcyjną do układu zbiorczego elastycznego prowadnika metalowego poszerzono kanał przetoki nerkowej rozszerzadłami teflono-wymi do Nr 12 Charr, a po nacięciu rozścięgna mięśni kontynuowano poszerzenie kanału rozszerzadłami metalowymi typu Alkena do rozmiaru umożliwiającego wprowadzenie do układu zbiorczego rurki Amplatza nr 30 Charr. Podczas zabiegu posługiwano się instrumentem dla dorosłych firmy Storz. Układ zbiorczy przełukiwano roztworem soli fizjologicznej. Małe kamienie usuwano w całości, większe we fragmentach powstałych po skruszeniu ich ultradźwiękową sonotrodą. Operację kończyło przepłukiwanie układu zbiorczego i ustalenie przetoki nerkowej Nr 20 Charr. Po upływie doby wykonywano zdjęcie rtg i zaciskano dren przetoki. Jeśli nie było objawów upośledzenia odpływu moczu z nerki ani krwawienia po następnej dobie podciągano otwarty dren ponad powierzchnię nerki a po kolejnej dobie ? jeśli nie było wyciekania moczu ? dren usuwano. Leki przeciwbakteryjne stosowano dobę przed zabiegiem i kontynuowano po zabiegu u dzieci z pierwotnym zakażeniem dróg moczowych. U dzieci z moczem jałowym kontrolowano przed zabiegiem posiew moczu, a następnie w trzeciej dobie po zabiegu i w razie stwierdzenia zakażenia stosowano odpowiednie leczenie.
WYNIKI LECZENIA I DYSKUSJA
U 10 dzieci kamienie usunięto w całości. U 14 dzieci kamienie skruszono sonotradą, a u 1 dziecka skruszono kamień mechanicznym litotryptorem. Usunięto całość złogów u 21 dzieci, u 3 pozostał drobny złóg wydalony następnie z moczem. Uzupełniające leczenie metodą ESWL zastosowano z powodzeniem u 1 dziecka.
U każdego dziecka obserwowano niewielkie krwawienie z przetoki nerkowej nie wymagające przetaczania krwi.
U 7 dzieci, z pierwotnie jałowym moczem, stwierdzono po zabiegu zakażenie moczu. Ostatecznie po zastosowaniu leczenia 22 dzieci miało mocz jałowy.
Wykonanie PCNL u dzieci napotyka na większe trudności niż u dorosłych z uwagi na małe rozmiary nerki. Wydaje się, że konieczne jest zdobycie doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu najpierw u osób dorosłych. Każdą manipulację instrumentalną musi się przeprowadzać niezwykle delikatnie z obawy o dodatkowe uszkodzenie i perforacje dróg moczowych uniemożliwiających kontynuowanie zabiegu. Posługiwanie się nefroskopem o większej średnicy ułatwia usuwanie kamieni w całości. Zastosowany przez nas nefroskop Nr 26 Charr, z płaszczem Amolatza. Nr 30 Charr, umożliwiał usuwanie w całości kamieni do 9 mm średnicy. U każdego operowanego przez nas dziecka pozostawiano w nerce dren przetoki. Boddy i wsp. (1) u 6 dzieci poddanych PCNL nie pozostawiali drenu w nerce. Pozostawienie drenu w nerce po wytworzeniu kanału przetoki Nr 30 Charr, zmniejsza jednak szanse krwawienia i wytworzenia się zacieku i krwiaka okołonerkowego bezpośrednio po zabiegu.
Największą ilość dzieci leczonych metodą PCNL przedstawili Shonkry i Eissa z Kairu (5). Z 26 operowanych przez nich dzieci najmłodsze miało 24 miesiące. W prezentowanym przez nas materiale mieliśmy dwoje dzieci w wieku 30 i 39 miesięcy, o masie ciała około 15 kg. Przy tak małej masie chorego płyny przepłukujące układ zbiorczy powinny mieć temperaturę ciała z obawy o wywołanie znacznej hypotermii.
Postępowanie pooperacyjne powinno uwzględnić dobre nawodnienie konieczne do utrzymania diurezy eliminującej przez dren przetoki skrzepy krwi z operowanej nerki. Leczenie farmakologiczne powinno korygować w dalszym etapie ustalone przed zabiegiem zaburzenia i zmierzać do zredukowania szans nawrotu kamicy.
Zastosowanie ESWL do kruszenia kamieni u małych dzieci jest również możliwe. Brak jest jednak dłuższych obserwacji klinicznych czy taka metoda nie spowoduje zaburzenia wzrostu nerki dziecka i rozwoju nadciśnienia tętniczego w przyszłości.
WNIOSKI
1.Przy pomocy instrumentarium przeznaczonego dla dorosłych moż
na bezpiecznie wykonać przezskórną nefrolitolapaksję u dzieci.
2.Uraz spowodowany tym zabiegiem jest znacznie mniejszy od skut
ków pielolitotomii.