WSTĘP
Używano silikonowych protez jądrowych firmy Dow Corning, pro-po uszkodzeniu rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych jest głównym celem postępowania urologicznego (1, 6). Rozumiemy przez to całkowite opróżnianie pęcherza moczowego przy zachowaniu fizjologicznych wartości ciśnienia mikcyjnego (6). Jest to możliwe tylko przy prawidłowych wartościach oporów podpęcherzowych. Wzrost oporu wydalania moczu, często z powodu dyssynergii między wypieraczem a zwieraczami pęcherza, typowy dla uszkodzeń rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, prowadzi do zmian morfologicznych pęcherza i górnych dróg moczowych w postaci beleczkowatego przerostu mięśniówki, później marskości i powstawania uchyłków rzekomych pęcherza moczowego oraz wtórnego wstecznego odpływu moczu do moczowodów i nerek. Wzrasta również częstość występowania zakażeń dróg moczowych i nerek (2).
Jeżeli postępowanie farmakologiczne nie zapobiegnie wzrostowi oporu wydalania moczu i doprowadzi do zalegania moczu, to niezbędne staje się postępowanie operacyjne, jeszcze przed wystąpieniem wtórnych uszkodzeń pęcherza i dróg moczowych (3).
Wskazania do operacji ustala się na podstawie wywiadu oraz wyników badań urodynamicznych (6, 8). Ocena spastyczności mięśniówki przepony moczowo-płciowej (zwieracza zewnętrznego p.m.) za pomocą badania EMG oraz cystouretrografia mikcyjna udokumentowana techniką wideograficzną są podstawą wyboru miejsca i sposobu operacyjnego usunięcia przeszkody podpęcherzowej za pomocą zabiegu przezcewkowego (6, 8).
MATERIAŁ I METODA
W latach 1982?1988 w Centrum Leczenia Paraplegii w Hamburgu operowano 426 chorych przeprowadzając u nich 1527 operacji, z tego 1225 zabiegów przezcewkowych u 387 chorych w celu usunięcia przeszkody podpęcherzowej. W naszym opracowaniu zwróciliśmy uwagę na częstość przeprowadzonych operacji przezcewkowych oraz ich kombinację (operacje jednoczasowe) w zależności od poziomu i stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego, wieku i płci chorych oraz czasu między występowaniem uszkodzenia rdzenia kręgowego, a operacją.
WYNIKI I OMÓWIENIE
Przecięcie, a właściwie nacięcie, zwieracza zewnętrznego (Sphincterotomia externa) według techniki opisanej przez Madersbachera i Scotta (na ?godzinie 12") było najczęstszą operacją (ryc. 1).
Nieco rzadszą operacją było nacięcie szyi pęcherza moczowego sposobem Turner-Warwicka (na ?godzinie 5 i 7"), wyjątkowo sposobem Per-kasha (na ?godzinie 11 i 1 ? 9). Jeżeli nie prowadziło to do wystarczającego poszerzenia, to zabieg uzupełniano elektroresekcją szyi pęcherza leżącej pomiędzy nacięciami (7).
Powiększenie gruczołu krokowego na tle rozrostu lub przewlekłego zapalenia prowadzące do upośledzenia odpływu moczu było wskazaniem do jego elektroresekcji. U chorych w wieku powyżej 50 lat i po zakończeniu planowanej prokreacji oraz obciążonych współistniejącą cukrzycą lub zapaleniem najądrzy w wywiadzie wykonywano równocześnie przecięcie nasieniowodów.
Większość operowanych wymagała wykonania jednoczasowo 2 i więcej operacji lub powtórzenia tej samej operacji po pewnym czasie, często uzupełnionego o inne operacje. Wieloetapowe postępowanie operacyjne wymagało każdorazowo przeprowadzenia kontrolnego badania uro-
dynamicznego średnio w 3 miesiące po operacji. Umożliwiało to ocenę skuteczności leczenia i rozważenie konieczności powtórzenia operacji. Jednoczasowe przeprowadzenie kilku operacji wymagało tylko jednorazowego znieczulenia u chorych z zachowanym czuciem w obszarze porażenia ruchowego i jednorazowego okresu pooperacyjnego.
Większość chorych (52,0%) była operowana po raz pierwszy w ciągu 12 miesięcy od chwili wystąpienia uszkodzenia rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych, 35,0% w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Aż 37,0% chorych operowano dopiero po upływie 3 lat od uszkodzenia (ryc. 2).
Analiza rodzaju przeprowadzonych zabiegów zależnie od poziomu i stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego wykazuje, że uszkodzenia całkowite wymagają częstszego postępowania operacyjnego niż częściowe. Chorzy z całkowitymi uszkodzeniami szyjnego i górnego piersiowego odcinka rdzenia (C3?Th5) wymagali częstszego postępowania operacyjnego niż pozostali, w tej grupie przeprowadzono 48,0% wszystkich operacji. Nacięcie zwieracza zewnętrznego przeprowadzono u 50,0% chorych tej grupy. Przy uszkodzeniach poniżej piątego segmentu piersiowego liczba operacji przypadająca na jednego chorego była niższa, również rzadziej wykonywano nacięcie zwieracza zewnętrznego.
Analiza wieku chorych w chwili pierwszego zabiegu wykazuje, że do 30 roku życia najczęściej wykonywanym zabiegiem jest nacięcie zwieracza zewnętrznego (60,0%). Częstość operacji przezcewkowej elektroresekcji gruczołu krokowego wzrasta z wiekiem i już w grupie 30?39 lat wynosi 18,0% przeprowadzanych zabiegów. U chorych powyżej 40 lat resekcję gruczołu krokowego oraz częściową elektroresekcję szyi pęcherza wykonywano częściej niż nacięcie szyi, w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia również częściej niż nacięcie zwieracza zewnętrznego.
Intensywna opieka urologiczna chorych po uszkodzeniach rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych oraz szczegółowa diagnostyka urodynamiczna, jako podstawowy warunek kwalifikacji i oceny wyniku leczenia operacyjnego, mają podstawowe znaczenie w zapobieganiu ciężkim i nieodwracalnym powikłaniom (marskość pęcherza moczowego i Odmiedniczkowe zapalenie nerek). U żadnego z chorych leczonych w Centrum w ostatnich 7 latach nie wystąpiła konieczność operacyjnego wytworzenia trwałego, nadpęcherzowego odprowadzenia moczu.
Operacyjne usunięcie przeszkody podpęcherzowej wywarło korzystny wpływ na wtórne, wsteczne odpływy pęcherzowo-moczowodowe (I0 według międzynarodowej klasyfikacji International Reflux Study Committee dotyczącej pierwotnych wstecznych odpływów pęcherzowo-moczowodowych) oraz pęcherzowo-nerkowe (II°?V°), które wykryliśmy u 62 chorych, u 11 obustronnie (4). U 44 chorych był to odpływ pęcherzowo-nerkowy. Po leczeniu operacyjnym stwierdziliśmy całkowite ustąpienie 30 odpływów wstecznych (41,0% ? 19 odpływów pęcherzowo--nerkowych i 11 pęcherzowo-moczowodowych) u 24 chorych. U dwóch chorych stwierdziliśmy przekształcenie się odpływu pęcherzowo-nerkowego w pęcherzowo-moczowodowy (ryc. 3).
WNIOSKI
1.Zabiegami przezcewkowymi, prowadzącymi do usunięcia przesz
kody podpęcherzowej u chorych z uszkodzeniami rdzenia kręgowego i korzeni nerkowych, są w kolejności częstości przeprowadzania: prze cięcie zwieracza zewnętrznego, nacięcie szyi pęcherza, elektroresekcja gruczołu krokowego i częściowa elektroresekcja szyi pęcherza.
2.U większości chorych konieczne jest jednoczasowe dwóch i wię
cej operacji lub powtórzenie tej samej po pewnym czasie, często uzu
pełnionej o inne operacje.
3.Częstość przeprowadzanych operacji oraz ich jednoczasowe kom
binacje zależą od poziomu i stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego, wie ku i płci chorych oraz czasu między wystąpieniem uszkodzenia rdzenia, a wykonaniem operacji.
4.Operacyjne usunięcie przeszkody podpęcherzowej wywiera ko
rzystny wpływ na ustępowanie wstecznych odpływów pęcherzowo-moczo wodowych i pęcherzowo-nerkowych.