Problem zmienności przebiegu naczyń krwionośnych lub występowania naczyń dodatkowych w organach i narządach rośnie wraz z rozwojem diagnostyki oraz chirurgii urazowo-przeszczepowej. Oprócz tego stanowi on uzupełnienie anatomii prawidłowej człowieka.
Anatomia układu moczowo-płciowego dokładnie opracowana w klasycznych podręcznikach ciągle wzbogaca się o nowe szczegóły. Wzrastająca liczba transplantacji nerek wymaga ciągłych badań nad zmiennością przebiegu naczyń tętniczych i żylnych tej okolicy (2, 3, 5, 6, 8, 10).
OPIS PRZYPADKU
W czasie preparowania w prosektorium zwłok ludzkich płci męskiej w wieku ok. 65 lat, stwierdzono anomalie w przebiegu tętnicy jądrowej lewej po typowym jej odejściu od aorty brzusznej i przy prawidłowym przebiegu tego naczynia po stronie prawej. Tętnica jądrowa lewa po odejściu od aorty brzusznej biegła nie w dół, lecz w górę i owijała się od przodu jeden raz wokół przebiegającej nieco wyżej żyły nerkowej, a dopiero potem biegła w dół po mięśniu lędźwiowym większym do jądra lewego (ryc. 1). Po drodze oddawała typowe dla tej tętnicy gałęzie.
Opisanej powyżej anomalii towarzyszyła inna, stosunkowo często spotykana na sekcjach (ok. 25,0% sekcjonowanych) podwójna tętnica nerkowa lewa. Odchodziła ona powyżej tętnicy nerkowej właściwej i miała średnicę o ok. 1/3 mniejszą. Wchodziła ona do nerki na jej brzegu przyśrodkowym, bliżej końca górnego, powyżej wnęki.
OMÓWIENIE
Wydaje się nam, że opisywana zmienność przebiegu tętnicy jądrowej lewej powstała w okresie płodowym w czasie procesu zstępowania jądra i nie miała wpływu na właściwe unaczynienie jądra lewego. Makroskopowo organ nie różnił się niczym od jądra prawego.
W dostępnym nam piśmiennictwie nie znaleźliśmy opisu podobnej obserwacji (5, 7, 8).
Opisana zmienność przebiegu tętnicy jądrowej lewej wraz z podwójną tętnicą nerkową lewą może mieć znaczenie praktyczne dla chirurgów zajmujących się przeszczepami nerek.