Nienarządowe guzy zaotrzewnowe (ngz) opisywano rzadko, a rozpoznawano je w 0,03?0,3% wszystkich schorzeń onkologicznych. W zależności od budowy histopatologicznej nngz stanowią wśród nich 15,0? ?60,0% (3, 10, 11).
Nngz rozwijają się z niedojrzałej, płodowej tkanki, która zatrzymała się w dalszej embryogenezie. Około 10,0% nngz zawiera, poza tkankami pochodzenia mezodermalnego, jednocześnie inne elementy, nawet z wszystkich trzech listków zarodkowych (np. potworniaki ? 9).
Cała grupa ngz w tym również nngz charakteryzuje się dużą różnorodnością form morfologicznych i występowaniem wielu struktur dojrzałych jak i płodowych, przez co ich prawidłowa ocena histopatologiczna jest utrudniona (5, 6, 13).
Brak charakterystycznych objawów klinicznych i laboratoryjnych w erze przed wprowadzeniem ultrasonografii (USG) oraz tomografia komputerowej (TK), nie zezwalał na wczesne rozpoznanie nngz (1, 4, 12).
Pomimo istotnego postępu w diagnostyce radiograficznej nadal okołonerkowe nngz są przyczyną pomyłek diagnostycznych, szczególnie u dzieci z guzami nadnercza (2, 7, 10).
MATERIAŁ I METODYKA
Od 1983 do 1989 roku operowano 6 dziewczynek, u których rozpoznano nngz. U wszystkich wykonano podstawowe badania laboratoryjne oraz oznaczono poziom immunoglobulin i kortyzolu we krwi, kwasu wa-nilinomigdałowego, 17 KS i 17 OHKS w moczu. U 3 ostatnich dzieci oznaczono przed operacją również poziom alfa fetoproteiny (AFP) i beta gonadotropiny komórkowej (HCG) we krwi. U 2 dzieci zachodziła konieczność wykonania przed operacją spirometrii.
U wszystkich dzieci wykonano przed operacją zdjęcia przeglądowe klatki piersiowej oraz urografię. Poza tym u 5 wykonano USG dróg moczowych, a u 4 aortografię nerkową, u 2 TK również u 2 cystografię mikcyjną.
W czasie kontroli wykonano u wszystkich dzieci podstawowe badania laboratoryjne, rtg klatki piersiowej, u 5 urografię oraz USG dróg moczowych, a u 3 scyntygrafię kośćca.
Po operacji nie stosowano żadnego leczenia przyczynowego, a jedynie u 1 dziecka prowadzono substytucję sterydami nadnerczowymi.
WYNIKI
Obserwacje obejmują 6 dziewczynek w wieku od 7 miesięcy do 14 lat średnio 5,5 lat. Tak po lewej jak i po prawej stronie guz operowano u 3 dzieci, Objawy kliniczne były skąpe i obserwowano je późno. Krwinkomocz mikroskopowy stwierdzono u 2 dzieci (tabela I).
Przedoperacyjne badania laboratoryjne nie wykazały zmian, tylko u dziewczynki F. J. stwierdzono podwyższenie poziomu kortyzolu 970 nmol/1, (norma do 740 nmol/l?45).
Rtg klatki piersiowej wykazał u 3 dzieci znaczne podniesienie przepony (ryc. 1).
Pełne badania kontrolne przeprowadzono u 5 dzieci. Dziewczynka K. G. zmarła nagle w niespełna 11 miesięcy po operacji. U dziecka tego usunięto guz wraz z nadnerczem lewym. Po operacji wystąpiły niezbyt nasilone cechy niewydolności nadnercza, które wyrównano leczeniem substytucyjnym. Pozwoliło to na wypisanie po 20 dniach od operacji dziecka do domu i dalsze leczenie ambulatoryjne.
Badania kontrolne przeprowadzono pomiędzy 28, a 78 miesiącem po operacji, średnio 43 miesięcy.
Wielkość usuniętych guzów oscylowała pomiędzy 5, a 22 cm długości. Wszystkie one miały na przekroju litą budowę, żaden z nich nie miał twardej konsystencji. Wszystkie były również dobrze odgraniczone od otoczenia z wyjątkiem dziecka K. G., u którego guz był na powierzchni
pokryty kępkami nadnercza. Badania mikroskopowe nie wykryły w nadnerczu zmian patologicznych. (Badania wykonano w I Katedrze i Zakładzie Patomorfologii Śl. AM w Zabrzu. Kierownik: prof. dr hab. n. med. Z. Szczurek.)
Przedoperacyjna urografia wykazała u 2 dzieci zastój w nerce, a u 3 wyraźne obniżenie nerki przez rosnący guz (ryc. 2).
Aortografia nerkowa wykazała u 2 dzieci (F. J. i L. A.) dobrze unaczynione guzy. Najdokładniejszych danych dostarczyła TK, która jednak, podobnie jak USG i aortografia, nie pozwoliły na pewne różnicowanie z guzem nadnercza.
Unaczynienie guza pochodziło u 4 dzieci z tętnicy nadnerczowej, u 1 z tętnicy nerkowej i aorty a u 1 z aorty i tętnicy nadnerczowej (ryc. 3). U żadnego z dzieci nie stwierdzono powiększonych zaotrzewnowych węzłów chłonnych.
Pooperacyjna kontrola urograficzna, wykonana u 5 dzieci, nie wykazała u żadnego z nich zmian, podobnie jak rtg klatki piersiowej.
Poza dzieckiem K. G. u pozostałych pooperacyjne badania laboratoryjne nie wykazywały zmian. U dziecka K. G. stwierdzono obniżenie wydalania z moczem 17 KS ? 2,6 mg/dobę (norma 6?8 mg/dobę) oraz 17 OHKS ? 0,96 mg/dobę (norma 3?4 mg/dobę). Poziom kortyzolu był miernie podniesiony (910 umol/1), podobny charakter miał wzrost poziomu glukozy we krwi (6,1 nmol/1). Poziom elektrolitów we krwi wy-
nosił: potasu 5,7 mol/l, sodu 131 mol/l, chlorków 87 mol/l. Objawy nadczynności szybko ustąpiły, a wyniki laboratoryjne wróciły do normy po podaniu DOCA i hydrocortisonu.
OMÓWIENIE
Ngz rozpoznaje się najczęściej w 4?6 dekadzie życia, ale nngz obserwuje się częściej u dzieci, szczególnie małych (9, 13).
Stringel i współpracownicy stwierdzili występowanie lipoblastoma do 8 roku życia, a Mahour potworniaków, do 11 roku życia.
Większość autorów podnosi częstsze występowanie płci żeńskiej, w nngz, jedynie guzy tkanki tłuszczowej występowały u płci męskiej 3 krotnie częściej (7, 10).
Nngz występują w okolicy nerki jedynie u 10,0% chorych (10).
Większość nngz charakteryzuje się dużą zdolnością rozwojową komórek, wykazując różne linie rozwojowe mało zróżnicowanych komórek, z których są zbudowane. W związku z tym ich nieradykalne usunięcie prowadzi u wielu chorych do miejscowej wznowy (3).
Symptomatologia tych guzów jest dość bogata, a objawy są wynikiem czynnościowego lub anatomicznego uszkodzenia nerki, nadnercza lub dużych naczyń. Fakt zaś wspólnego z nadnerczem i nerką unaczynienia tętniczego czyni często niemiarodajnym badanie naczyniowe. U 3 na 6 dzieci były to guzy hypowaskularne. Umiejscowienie guza rzutującego się najczęściej na nadnercze również w badaniu TK i USG nierzadko daje błędne rozpoznanie, tym bardziej że guzy te są nieraz organicznie związane z nadnerczem lub nerką, podobnie jak to miało miejsce u jednego z obserwowanych przez nas dzieci (2, 8, 12).
Zgadzamy się ze spostrzeżeniami Marinbacha i Stringla, że decyzję co do operacyjności nngz można podjąć w wielu wypadkach dopiero śródoperacyjnie i to często po częściowej mobilizacji guza. Wynika to przede wszystkim z dużych rozmiarów guzów tego typu i faktu niepewnego ich związku z nadnerczem (5, 9, 13).
W nngz nie stwierdza się tak dużej jak w postaciach złośliwych śmiertelności okołooperacyjnej (10,0?15,0%). Wynika to z posiadania przez te guzy własnej torebki odgraniczającej je dobrze od otoczenia. Wiąże się z tym również dość duża radykalność chirurgiczna operacji sięgająca w nngz 90,0%, podczas gdy w postaciach złośliwych rzadko dochodzi ona do 50,0% (13).
Niektórzy autorzy podkreślają możliwość kilkukrotnych operacji ngz, w razie ich wznowy (3, 6, 10). Przynajmniej 3 z operowanych przez nas nngz należało potraktować jako nowotwory o średnim stopniu złośliwości (lipoblastoma, mezenchymoma i ganglioneuroma), jednak u żadnego z nich nie stwierdzono wznowy ani przerzutu ponad 3 lata po wycięciu guza.
WNIOSKI
1.Nngz w okolicy nerki i nadnercza rzadko rozpoznaje się u dzieci
ze względu na wolny ich rozwój i skąpoobjawowy przebieg.
2.Wprowadzenie do diagnostyki nngz USG i TK pozwala na wcześ
niejsze niż dotychczas ich rozpoznanie, ale żadna ze znanych metod ra diograficznych nie pozwala na pewne ich odróżnienie przed operacją od guzów nadnercza.
3.Całkowite chirurgiczne usunięcie nngz wraz z torebką wydaje się
być wystarczająco radykalnym postępowaniem leczniczym.