WARTOŚĆ OBLITERACYJNA PREPARATU AETHOXYSKLEROL-KREUSSLER PODANEGO DO WNĘTRZA PRZEZSKÓRNIE OPRÓŻNIONYCH TORBIELI NEREK Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1990/43/4.
autorzy
-
Kamil Burzyński, Andrzej Prelich, Leszek Jeromin
- Z Kliniki Urologii Instytutu Chirurgii AM w Łodzi
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. med. L. Jeromin
Dyrektor Instytutu: prof, dr hab. med. A. Sołtysiak
streszczenie
- Leczono 28 chorych, nakłuwając pod kontrolą ultrasonograficzną 32 torbiele nerek. Do wnętrza opróżnionych przezskórnie torbieli podawano 1,0% roztwór polidokanolu. W kontrolnych badaniach ultrasonograficznych stwierdzono w 63,0% zamknięcie torbieli a w 37,0% zmniejszenie jej rozmiarów.
Ultrasonografia jest jedną z nieinwazyjnych metod umożliwiających rozpoznanie torbieli nerek, ocenę jej położenia, wielkości i objętości oraz pozwala na wykrywanie chorób współistniejących (2, 3, 4, 5, 7). Zastosowanie ultrasonografów pracujących w systemie czasu rzeczywistego, wyposażonych w sondy z przystawkami do biopsji celowanych umożliwiło bezpieczne przezskórne nakłucie torbieli nerek. Po przezskórnym opróżnieniu torbieli podawano do ich wnętrza celem obliteracji 1,0% roztwór wibramycyny lub 96,0% roztwór etanolu (1, 6) a ostatnio aethoxysklerol--Kreussler, który jest roztworem polidokanolu (hydroksypolyaethoksydo-dekanu) w mieszaninie etanolu i wody destylowanej stosowanym do ob-literowania żylaków kończyn dolnych i odbytnicy.
CEL PRACY
Celem pracy była ocena kliniczna obliteracyjnego działania polidokanolu wprowadzonego do wnętrza opróżnionych przezskórnie torbieli nerek.
MATERIAŁ I METODYKA
Badania przeprowadzono u 28 chorych obu płci w wieku od 31 do 77 lat, u których stwierdzono torbiele nerek na podstawie badań ultrasonograficznych. Zabiegi przeprowadzano ambulatoryjnie w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Instytutu Radiologii AM w Łodzi używając ultrasonografu firmy Bruel ? Kjaer model 1846 z 3 MHz głowicą sektorową wyposażoną w przystawkę umożliwiającą nakłucie celowane. Nakłuto pod kontrolą ultrasonograficzną i opróżniono 32 torbiele. Przed nakłuciem określano wielkość i położenie torbieli. Następnie igłą długości 200 mm i średnicy 0,8 mm pod kontrolą ultrasonograficzną wkłuwano się do torbieli i opróżniano ją z zawartości. Do wnętrza opróżnionej torbieli podawano 1,0% roztwór polidokanolu w ilości 10,0% wydobytego płynu lecz nie więcej niż 10 ml. Płyn z torbieli badano cytologicznie i bakteriologicznie.
Po zabiegach nie było wczesnych ani późnych powikłań. Kontrolne badania ultrasonograficzne wykonywano co 3 miesiące. Okres obserwacji chorych po zabiegu wynosi od 3 do 9 miesięcy. W obserwacji 9 miesięcznej znajduje się 11 chorych, 6 miesięcznej 9 chorych i 3 miesięcznej 6 chorych. 2 chorych nie zgłosiło się na badanie kontrolne.
WYNIKI
Na podstawie badań ultrasonograficznych wykonanych przed zabiegiem stwierdzono u 26 chorych obecność pojedynczej torbieli, a u 2 chorych mnogich torbieli nerkowych. Stwierdzono 19 torbieli w nerce prawej, a 13 w lewej. Rozpoznano 10 torbieli w górnym biegunie, 13 w środkowym polu i 9 w dolnym biegunie nerki. Nakłuciem 32 torbieli u 28 chorych uzyskano surowiczy płyn w ilości od 10 do 300 ml. U wszystkich chorych płyn był jałowy, a w badaniach cytologicznych nie stwierdzono obecności komórek nowotworowych.
Kontrolne badania ultrasonograficzne przeprowadzono u 26 chorych. W celu dokładniejszej oceny wyników leczenia podzielono torbiele na dwie grupy biorąc pod uwagę ich wielkość, określoną ilością wydobytego płynu. Pierwszą grupę stanowią torbiele do 50 ml płynu natomiast drugą powyżej 50 ml. W grupie I 21 torbieli stwierdzono 16(84,0%) zamknięć i 3 (16,0%) zmniejszenia. W grupie II stanowiącej 11 torbieli stwierdzono 2(18,0%) zamknięcia i 9(82,0) zmniejszeń. Wyniki przedstawiono w tabeli I.
OMÓWIENIE
Proponowane postępowanie jest mało obciążające i względnie bezpieczne dla chorego. Po nakłuciu torbieli nie stwierdzono doraźnych ani późnych powikłań. Bardzo dobre wyniki leczenia: 84,0% zamknięć i 16,0% zmniejszeń uzyskano w grupie I to jest torbieli małych. Analizując materiał w całości zamknięcie torbieli uzyskano w 63,0%, a w 37,0% zmniejszenie torbieli, nie stwierdzono nawrotu torbieli. W podobnej grupie chorych, którym podawano do wnętrza opróżnionej torbieli 1,0% roztwór wibramycyny (Polfa) doszło w 64,0% do całkowitego ustąpienia torbieli, w 18,0% do zmniejszenia torbieli, natomiast nawrót wystąpił w 18,0% (6). W grupie chorych, której podawaliśmy aethoxy-sklerol-Kreussler wystąpiła taka sama liczba całkowitych zamknięć torbieli, natomiast nie stwierdzono żadnego nawrotu. Po zastosowaniu 96,0% roztworu etanolu uzyskano gorsze wyniki leczenia, ponieważ całkowite zobliterowanie torbieli nastąpiło w 44,6%, zmniejszenie w 50,0%, a w 5,4% nawrót.
Ocena skuteczności podawania do wnętrza przezskórnie opróżnionej torbieli nerki 1,0% roztworu preparatu aethoxysklerol-Kreussler jest wyższa niż dotychczasowe stosowania wibramycyny i etanolu.
WNIOSKI
1.Skuteczność polidokanolu w obliteracji opróżnionych torbieli nerek
przewyższa vibramycynę i etanol.
2.Wyniki leczenia zależne są od wielkości torbieli i środka oblite
rującego.
3.1,0% roztwór polidokanolu został zastosowany z powodzeniem
w leczeniu torbieli nerek.
piśmiennictwo
- 1. Fagien it., Hawkins I. F., Clore F. C, Coryell L. W., Shirley S. A.: Needle guide for aspiration and sclerosis of renal cysts. Semin, Interyent. Radiol., 1987, 4, 47. ? 2. Graban W., Jakubowski W.: Wartość diagnostyczna zastosowania skojarzonych metod wizualizacji narządów na przykładzie badań izotopowych i ultradźwiękowych. Pol. Przeg. Rad. Med. Nukl., 1982, 1?3, 107. ? 3. Jakubowski W., Kazoń M., Kowalski H., Graban W., Antczak J., Bażko E., Elwertowski M.: Wartość badań ultradźwiękowych w diagnostyce schorzeń nerek i dróg moczowych. Pol. Przeg. Rad. Med. Nukl., 1982, 5?6, 271. ? 4. Jeromin L,, Prelich A.: Torbiele nerek a kamica moczowa. Urol. Pol., 1983, 2, 131. ? 5. Pollack H. M., Banner M. P., ArgesP.H,, Peters J., Mulhern C. B. Jr., Coleman B.G.: The accuracy of gray--soale renal ultraspnography in differentiating cystic neoplasm from benign cyst. Radiology, 1982, 143, 741. ? 6. Salagierski M., Burzyński K., Studniarek M., Juszyński A., Jeromin L., Pertyński T.: Przezskórne opróżnia nie torbieli nerek przy pomocy ultrasonografii. Urol. Pol., 1.987, 4, 292. ? 7. Wawrzynek Z.: Ultrasonografia i komputerowa tomografia w diagnostyce niektórych chorób jamy brzusznej. Pol. Przeg. Rad. Med. Nukl., 1961, 5, 311.
|