Stały wzrost zachorowań na nowotwory pęcherza moczowego, które według statystyki WHO
wynoszą około 3% rocznie, zmuszajądo szukania ciągle nowych metod leczenia.
Od ponad 100 lat prowadzone sąbadania nad zastosowaniem toksyn bakteryjnych w leczer-
niu nowotworów. Jednym z takich preparatówjest zawiesina prątków BCG, którą po raz pierw- szy zastosowano w powierzchownych guzach pęcherza moczowego w 1976 r.- Morales. Me- chanizm działania tego preparatu polega na stymulacji układu immunologicznego poprzez wy- wołanie stanu zapalnego błony śluzowej pęcherza moczowego, w której to dochodzi do aktywa- cji makrofagów bez interwencji limfocytów T, powodując opóźniony typ nadwrażliwości, w której makrofagi niszczą prątki BCG, a także stymuluj ąkomórki T do produkcji limfokin, cze- go wynikiem jest dalsza aktywacja systemu immunologicznego (1, 5, 7, 8, 13). Wywołująteż reakcje pobudzenia specyficznej odpowiedzi w stosurnku do guza, w której stymulowane przy pomocy BCG komórki T mogą wpływać na makrofagi tak, że niszczą one zarówno prątki jak i komórki guza. Sugerowane jest również antynowotworowe działanie prątka BCG poprzez po- łączenie się jego z fibronektyną- glikoproteiną znajdującą się w płynach ustrojowych, tkance łącznej i błonach podstawowych. Liczne doniesienia na ten temat skłoniły nas do podjęcia ba- dań nad skutecznościąleczenia powierzchownych guzów pęcherza moczowego zawiesiną prąt- ka BCG (9, 11,12).
MATERIAŁ I METODY
Badaniami objęto grupę 56 chorych z powierzchownymi guzami pęcherza moczowgo
(PGPM). Dla określenia stopnia zaawansowania nowotworu posłużyliśmy się klasyfikacjąTNM, a stopień złośliowości histologicznej nowotworu określono w/g trójstopniowej skali opartej na ocenie anaplazji komórkowej. Określenie powierzchowny guz pęcherza moczowego dotyczy guzów Tis, Ta, Tl (17).
Chorych podzielono na dwie grupy:
GRUPA 1-36 chorych, u których po wykonanej elektroresekcji guza, podano dopęcherzo-
wo zawiesinę prątka BCG w cyklu 6-cio tygodniowym. (1 raz w tygodniu) w dawce 100 mg rozpuszczonych w 5 0 ml 0,9% NaCl tzn. 8-10×109 żywych prątków w 100 mg.
GRUPA II – 20 chorych, którzy poza elektroresekcjąguza nie otrzymali dopęcherzowo żad-
nego preparatu (z przyczyn niezależnych od badającego).
Powyższa grupa chorych, u których w latach 1988 – 91 rozpoznano PGPM była poddana 2-
letniej obserwacji, która polegała na wykonywaniu cystokopi i USG wewnątrzpęcherzowego aparatem Bruel-Kjaer typ 1846 co 3 miesiące oraz pobieraniu wycinków błony śluzowej pę- cherza moczowego co 6 miesięcy. W trakcie monitorowania chorych poza badaniem klinicz- nym wykonywano badania laboratoryjne w tym oznaczenia poziomu znacznika nowotworowe- go CEA i AFP, badania cytologiczne osadu moczu. Wykonano badania ultrasonograficzne układu moczowego i jamy brzusznej co 3 miesiące oraz zdjęcie rtg klatki piersiowej (1 raz w roku).
WYNIKI
Wśród 56 (100%) chorych, u których rozpozna PGPM stwierdzono badaniem histopatolo-
gicznym carcinoma urothelialae. Stopień anaplazji komórkowej przedstawiał się w sposób na- stępujący:
GI – (26) 45,9% chorych
GI/II – (21) 37,5% chorych
Gil – (9) 16% chorych
Stopień anaplazji komórkowej G III dyskwalifikował chorych do kontynuacji leczenia za
pomocą wlewek dopęcherzowych.
Powyższa tabela w sposób wyraźny przedstawia, iż miejscowe stosowanie preparatu zawie-
siny prątka BCG znacznie wydłuża okres remisji guza w porównaniu z grupą chorych leczo- nych tylko chirurgicznie.
Liczba chorych wolnych od guza w grupie I w okresie obserwowanym również jest znaczą-
ca i wynosi 21 (58,47%) chorych, natomiast w grupie II wynosi 4 (20%) chorych. Znamiennym również jest średni czas wznowy guza wyrażony w miesiącach, w grupie I. wynosi on 17,6 miesięcy, a w grupie II. 9,5 miesiąca. Dane powyższe przedstawione są na
rycinie 1.
Uzyskane wyniki poddano analizie statystycznej według testu niezależności x2 i uzyskane
dane przedstawiono w tabeli II. Wyniki badań statystycznych* wykazały, że prawdopodobieństwo wznowy guza w grupie II jest czterokrotnie większe niż w grupie I i że istnieje zależność pomiędzy stosowaniem prepara- tu a wydłużeniem okresu remisji guza.
OMÓWIENIE
W przedstawionym materiale wiek chorych mieścił się w przedziale od 24 do 83 lat; średnia
wieku wynosi 62,8 lat. Zwiększona zachorowalność na nowotwory pęcherza moczowego przy- pada w VII dekadzie życia tzn. pomiędzy 60 a 70 rokiem życia, co pokrywa się z doniesieniami innych autorów (2, 4, 6, 10, 15).
Wyniki badań i porównanie obu grup chorych wykazały, że stosowanie zawiesiny prątka BCG
jako preparatu stymulującego układ immunologiczrny chorego powoduje znaczne wydłużenie okresu remisji guza, a w 52% przekroczyło okres obserwacji tzn. 24 miesiące. Warto również zaznaczyć, że stosowany preparat zawiesiny prątków BCG był wyprodukowany przez Lubelską
Wytwórnię Szczepionek i Surowic. Wartość terapeutyczna preparatu na podstawie przedstawio-
nych wyników badań nie odbiega od innych preparatów takich jak szczep Pasteur’a, Tice czy
Tokyo i wyników uzyskanych przez autorów stosujących te preparaty (2,3,4,6,7,12,15,16).
Zawiesina prątków BCG jest jednym z wielu preparatów stosowanych miejscowo w lecze- niu PGPM. Jednak jego zastosowanie powinno uwzględniać stan ogólny chorego, wynik próby tuberkulinowej oraz pierwsze rozpoznanie guza. Stosowanie zawiesiny BCG po wcześniej- szym stosowaniu cytostatyków takich jak: adriblastyna czy farmarubicyna poddawane jest kry- tyce, gdyżjak podają niektórzy autorzy może spowodować przyśpieszenie procesu nowotwora- wego (10,14).
Stała obserwacja chorych, u których rozpoznano PGPM stwarza możliwość wczesnego roz-
poznania wznowy guza i wszczęcia natychmiastowego działania zapobiegającego jego rozro- stowi.
Zdajemy sobie sprawę, że ocena skuteczności preparatu nie może się ograniczać do tak krót-
kiej obserwacji, jaką stosowano w powyższych badaniach, jednak każda udana próba wydłuże- nia okresu remisji guza nowotworowego jest sukcesem.
WNlOSKł
1.Stosowanie zawiesiny prątków BCG w kontynuacji leczenia PGPM znacznie wydłuża
okres remisji guza.
2.Zawiesina prątków BCG rodzimej produkcji nie ustępuje wartościami terapeutycznymi
preparatom BCG innych firm.