Prawie żadnej komórki z kręgu leukocytów nie poznano tak dobrze w ostatnich latach jak
granulocyt kwasochlonny. Jest ona ważną, potencjalnie cytotoksyczną komórką efektorową określonej reakcji immunologicznej występującąw skazie alergicznej, infekcjach pasożytni- czych i w innych procesach zapalnych. Granulocyty kwasochłonne zawierąjąwiele enzymów i substancji białkowych, podobnie jak granulocyty obojętnochłonne, a ponadto uwalniająhista- minę i ECF-A (easinophil chemotactic factors of anaphylaxis) (2,3).
Infiltracja i funkcje granulocytów kwasochłonnych są regulowane przez mediatory lipidowe
i białkowe uwalniane z mastocytów i limfocytów. Nowe zrozumienie granulocytów kwaso- chłonnych jako cytotoksycznych komórek efektorowych daje podstawy do innowacji w terapii (2).
W obrazie cytologicznym osadu moczu u części chorych, u których występująbardzo liczne
komórki wysięku zapalnego, stwierdza się wyraźną przewagę granulocytów kwasochłonnych.
CEL PRACY
Celem pracy było wykazanie zależności między liczbą granulocytów kwasochłonnych w osa-
dzie moczu, a przebiegiem pooperacyjnym u chorych, u których badaniem histopatologicznym potwierdzono łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH).
MATERIAŁ I METODA
Badaniem objęto 1852 chorych hospitalizowanych w Katedrze i Klinice Urologii AMB w
latach 1990 1992. W tej grupie było 494 chorych z rozpoznaniem łagodnego rozrostu stercza. Badanie cytologiczne osadu moczu wykonano w Katedrze i Zakładzie Patomorfologii Kli nicznej AMB, stosując rutynowe metody cytologiczne. Wszystkie rozmazy były barwione me- todą H-E (hematoksyliną-eozyną). Następnie przeanalizowano najczęstsze powikłania po za- stosowanym leczeniu (elektroresekcja, adenomectomia) w grupie chorych z przewagą granulo- cytów kwasochłonnych i w grupie bez jej przewagi.
WYNIKI
Badaniem histopatologicznym łagodny rozrost stercza stwierdzono u 494 chorych, u 6
chorych rozpoznano raka stercza. U 441 chorych w osadzie moczu stwierdzono liczne komórki wysięku zapalnego z przewagą granulocytów kwasochłonnych. W grupie chorych z pojedyń- czymi granulocytami kwasochłonnymi przy współistniejących licznych innych komórkach wy- sięku zapalnego powikłania pooperacyjne były zdecydowanie częstsze (padwyższona tempera- tura u 75% chorych, a białkomocz u 87% chorych) (tab. 1).
DYSKUSJA
Od początku tego stulecia podejrzewano udział eozynofili w infekcjach pasożytniczych. Ich
funkcja w procesach zapalno-alergicznych przez długi czas była nieznana. Prace z lat 70. wy- znaczajągranulocytom kwasochłonnym rolę w fazie gojenia procesu zapalnego. Liczne badania biochemiczne i molekularne z lat 80. przekonywująco dowodzą, że granulocyt kwasochlonny odpawiada raczej cytotoksycznej komórce efektorowej, aktywnie uczestniczącej w podstawo- wych patomechanizmach reakcji zapalnych (2). W dostępnej literaturze nie znaleźliśmy prac dotyczących roli granulocytów kwasochłonnych w osadzie moczu. Znaczna większość autorów ogranicza się do udoskonalania metod i szukania komórek nowotworowych w osadzie moczu (1,4). Również rutynowo wykonywane badania laboratoryjne moczu najczęściej nie różnicują rodzaju spotykanych granulocytów.
Wyniki naszych badań wskazują, że w przypadkach, w których w osadzie moczu stwierdza
się liczne granulocyty kwasochłonne, przebieg pooperacyjny jest dużo lżejszy i zaobserwowano mniej powikłań (tab. 1). W łagodnych rozrostach stercza, w których w badaniu histopatologicz- nym stwierdza się mniej lub bardziej nasilony odczyn zapalny granulocyty kwasochłonne w moczu występują częściej. Wyniki naszych badań potwierdzają udział granulocytów kwaso- chłonnych w procesach zapalnych, co jest zgodne z wynikami badań innych autorów, którzy przeprowadzali badania w procesach zapalno alergicznych i pasożytniczych w innych narzą- dach (2, 3, 5, 6,).
WNIOSKI
1. Przebieg pooperacyjny u chorych z łagodnym rozrostem stercza, u których występowały
w osadzie moczu liczne granulocyty kwasochłonne był lżejszy, najczęściej bezgorączkowy i bez białkomoczu.
2.Znaczna liczba granulocytów kwasochłonnych w osadzie moczu świadczy o prawidło-
wych miejscowych procesach immunologicznych i przeciwzapalnych, może więc być uznana za pomyślny wskaźnik rokowniczy.
3.Badanie cytologiczne osadu moczu w pełnym zakresie powinno być wykonywane rutyno-
wo u wszystkich chorych urologicznych z określeniem rodzaju obserwowanych granulocytów.