Nerczak zarodkowy (nephroblastoma, guz Wilmsa) jest najczęstszym nowo-
tworem złośliwym nerek postrzeganym u dzieci. Guz ten występuje z częstością 8-10 przypadków na 100 000 dzieci do lat 15, z medianą wieku 36,5 mieś. dla chłopców i 42,5 mieś. dla dziewcząt, sporadycznie opisywano nerczaka u doro- słych (2).
W leczeniu nerczaka uzyskano w ostatnich latach spektakularny postęp ze
wzrostem odsetka wyleczonych do ponad 90%. Do postępów w leczeniu tego guza przyczyniły się w dużym stopniu Prospektywne randomizowane badania kliniczne przeprowadzone w ośrodkach europejskich przez Międzynarodowe Towarzystwo Pediatrów Onkologów – Societe Internationale d’Oncologie Pediatrique (SIOP), a w ośrodkach amerykańskich przez Narodowy Komitet do Badań Guza Wilsma – National Wilms Tumor Study – NWTS (3, 4, 5, 7).
W następstwie badań tych zespołów ustalono jednolitą klasyfikację kliniczną,
patologicznął histologiczną nerczaka i opracowano jednolite schematy leczenia skojarzonego (1, 6, 13), w których uzupełniające leczenie pooperacyjne (chemio- i radioterapię) dostosowano do stadium i budowy histologicznej nerczaka (7). Zarówno schematy SIOP i NWTS były na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie modyfikowane i doskonalone. Podstawą schematów europejskich jest przedope- racyjna chemioterapia jako przygotowanie chorych do operacji, której wartość wykazano w licznych, dotychczas opublikowanych pracach (5, 8, 9, 11, 12).
MATERIAŁ I METODA
Dokonano retrospektywnej oceny 109 dzieci leczonych w Klinice w latach 1980-
1991, z których 51 leczono wg schematu SIOP No 6, a 58 wg schematu SIOPNo 9(10, 11). Dane kliniczne o 2 grupach chorych przedstawiono w tabeli I. Wiek chorych wahał się od 4 mieś. do 15 lat, nie stwierdzono znamiennych różnic w rozkładzie płci leczonych dzieci. Do analizy przeżyć 5-letnich posłużyły 2 główne czynniki prognostyczne: stadium zaawansowania nowotworu i budowa histologiczna nerczaka. Zaawansowanie procesu nowotworowego oceniano na podstawie klasyfikacji Międzynarodowego Towarzystwa Pediatrów Onkologów (7). Do oceny histologicznej nerczaków przyjęto klasyfikację opracowaną w 1995r. (13), która wyróżnia 4 grupy nerczaków: o niskim, pośrednim, wysokim stopniu złośliwości (dawniej nazywane guzami o korzystnej, pośredniej i niekorzystnej histologii) i guzy niemożliwe do sklasyfikowania ze względu na zastosowane leczenie przedoperacyjne. Klasyfikację histologiczną nerczaków wg SIOP przed- stawiono w tabeli II.
Stosownie do zaleceń schematycznych, rozpoznanie nerczaka ustalono na pod-
stawie badań obrazowych (USG) i radiologicznych (urografia, TK) wykorzystu- jąc wszystkie dostępne metody obrazowania. Badanie USG i urografię wykona- no u wszystkich dzieci, badanie komputerowe jedynie u 32%, a angiografię cy- frową jedynie u 3 chorych z nerczakiem obustronnym. U 4 dzieci, z powodu trudności i wątpliwości przy ustaleniu rozpoznania guza nerki, wykonano przed operacją punkcję-biopsję cienkoigłową aspiracyjną pod monitorem aparatu USG i w następstwie tego badania potwierdzono w badaniu cytologicznym złośliwy proces nowotworowy toczący się w nerce.
U wszystkich chorych powyżej 6 mieś. życia leczenie – stosownie do zaleceń
schematów SIOP – rozpoczynano od wstępnej chemioterapii 4-tygodniowej i 2- lekowej, z udziałem aktynomycyny D i vinkrystyny. Aktynomycynę podawano w 1, 2, 3 oraz w 15, 16 i 17 dniach cyklu w dawce 15 mikrogram =kg masy ciała, zaś vinkrystynę w 1, 7, 15 i 21 dniach cyklu w dawce 1, 5 mg/m2 powierzchni ciała. Pacjentów z odległymi przerzutami w chwili ustalenia rozpoznania wstęp- nie leczono przez 6 tygodni stosując ponadto epirubicynę (50 mg/m2) i w 1 i 5 tygodniu leczenia. Dzieci z nerczakiem obustronnym (stadium V), były leczone indywidualnie, aby uzyskać szansę nefrektomii częściowej przynajmniej po 1 stro- nie. Zabieg operacyjny wykonywano w 28 dniu leczenia z dostępu śródotrzewno- wego, stosując cięcie poprzeczne z przecięciem 2 torebek mięśnia prostego brzu- cha, oraz wykonując wczesne podwiązanie tętnicy, a następnie żyły nerkowej przed rozpoczęciem preparowania guza z otoczenia. Po operacji ustalano sta- dium miejscowego zaawansowania choroby, w wyniku łącznej oceny chirurga i patologa, który ponadto, każdorazowo określał na podstawie badania mikrosko- powego typ budowy histologicznej guza. W leczeniu pooperacyjnym stosowano uzupełniającą chemioterapię w zależności od stadium choroby i wariantu histolo- gicznego nerczaka. Dla stadium I zastosowano – stosownie do zaleceń schematu – aktynomycynę i vinkrystynę, dla stadium II, III i IV chemioterapię trzylekową (aktynomycyna, vinkrystyna i epirubicyna), w odpowiednich sekwencjach czaso- wych (11). U 47 chorych dzieci, u których stadium lokalne było wyższe niż I przeprowadzono radioterapię po operacji. Leczenie promieniami prowadzono w Zakładzie Telegammaterapii Wojewódzkiego ZOZ Onkologii w warunkach tera- pii megawoltowej 60Co z zastosowaniem techniki 2 pól przeciwległych. Obszar napromieniany obejmował lożę usuniętej nerki, a dawka sumaryczna wyniosła 20 Gy (st. II) do 30 Gy (St. III i guzy o wysokim ryzyku złośliwości). U 3 chorych obszar napromieniania obął całą jamę brzuszną. Leczenie dzieci z nerczakiem obustronnym nie było analizowane w obecnym opracowaniu i zostało omówione w innej pracy.
WYNIKI
Spośród 51 dzieci leczonych wg schematu SIOP No 6, u 3 (5,9%) stwierdzono
guzy o niskim stopniu złośliwości (tzw. budowie histologicznej “korzystnej”), u 35 (68,63%) o pośrednim stopniu złośliwości (budowa “standardowa”), i u 13 (25,4%) o wysokim stopniu złośliwości (budowa “niekorzystna”). Rozkład chorych wg stopnia zaawansowania wykazał tylko 2 w st. I (3,92%), 21 (41,17%) w stadium II, i 17 (33,49%) w st. III. Niemal u 1/4 tj. 11 (21,56%) dzieci miało w chwili rozpoczęcia leczenia krwiopochodne przerzuty w płucach (st. IV).
Chemioterapię przedoperacyjną zastosowano u 49 chorych, dwoje niemowląt
w wieku 4 i 6 miesięcy operowano wkrótce po przyjęciu do oddziału bez wstęp- nej chemioterapii. 3-letnie przeżycie bez objawów choroby uzyskano u 38 (74,5%). Szczegółowy rozkład przeżycia chorych wg stopnia zaawansowania wykazał, że wyleczono wszystkich chorych w st. I, 90,4% w st. II, tylko 52,94% w st. III i 54,5% w st. IV. Okres 5-letni po zakończeniu leczenia przeżyli wszyscy w st. I, 90,47% w st. II, 53% w st. III i tylko 52% w st. IV. U 4 chorych, którzy zmarli w tej grupie stwierdzono wznowę węzłową w węzłach okołoaortalnych, a weryfi- kacja powtórna preparatów hist.pat, guzów wykazała obecność anaplazji ogni skowej komórkowej, co pozwoliło “przesunąć” te guzy do grupy o wysokim stop- niu złośliwości. Przyczyną zgonów dzieci leczonych wg schematu SIOP No 6 były najczęściej przerzuty nowotworowe do płuc (5), wątroby (3), układu kost- nego (2), rdzenia (1) i wznowy węzłowe (3). Analiza krzywej przeżycia wykaza- ła, że wszystkie niepowodzenia w leczeniu wystąpiły przed upływem 2 roku po leczeniu, a po 24 mieś. krzywa osiągnęła plateau.
Spośród 58 dzieci leczonych w latach 1987-91 (SIOP No 9), stwierdzono bar-
dziej korzystną dystrybucję stopni klinicznego zaawansowania: 14 dzieci w st. I (24,13%), 25 (43,00%) w st. II, 12 (20,68%) w st. III, ze zmniejszeniem liczby dzieci w st. IV do 4 (6,89%). U 3 (5,17%) wykryto obustronne guzy nerek. Rozkład guzów wg oceny patologów (wszystkie badania przeprowadzono w
Zakładzie i Katedrze Anatomii Patologicznej AM we Wrocławiu, kierownik:
prof.dr hab. Jerzy Rabczyński), wykazał, że 9/58 sklasyfikowano jako guzy o wysokim stopniu złośliwości, 49 (84,48%) o pośrednim stopniu złośliwości, nie było guzów o tzw. budowie “korzystnej” (niskim stopniu złośliwości). Podobnie jak w latach poprzednich, przeżycia dzieci były zależne od budowy histologicz- nej nerczaków. Spośród 58 leczonych zmarło 10 (17,2%) w tym u 9 z nich po- twierdzono guzy o wysokim stopniu złośliwości (sarkomatyczne i z rozsianą ana- plazją). Analiza przeżyć 3-letnich bez objawów choroby nowotworowej, wyka- zała krzywą przeżycia w zależności od stadium zaawansowania procesu choro- bowego. Przeżyły wszystkie dzieci (100%) w st. I, 24/25 (96,0%) w st. II, 7/12 (58,33%) w st. III i 1 dziecko z 4 leczonych w st. IV. Wyleczono 2 z 3 z obustron- nym guzem Wilmsa.
OMÓWIENIE I DYSKUSJA
O korzystnym wpływie przedoperacyjnej chemioterapii na wyniki leczenia ner-
czaka u dzieci donosili inni autorzy (10, 11, 12), głównie z ośrodków europej- skich prowadzących leczenie tego guza zgodnie z zaleceniami Międzynarodo-
OMÓWIENIE I DYSKUSJA
O korzystnym wpływie przedoperacyjnej chemioterapii na wyniki leczenia ner-
czaka u dzieci donosili inni autorzy (10, 11, 12), głównie z ośrodków europej- skich prowadzących leczenie tego guza zgodnie z zaleceniami Międzynarodo- wego Towarzystwa Pediatrów Onkologów (SIOP). Stosowanie tej metody budzi od lat żywą dyskusję pomiędzy onkologami dziecięcymi skupionymi wokół SIOP i przedstawicielami ośrodków amerykańskich z NWTS, którzy leczenie nerczaka rozpoczynają od rozszerzonych zabiegów chirurgicznych (1,2). Wyniki uzyska- ne w ośrodkach europejskich i polskich (7, 9, 11), a także w naszej Klinice prze- mawiają za przyjęciem chemioterapii przedoperacyjnej jako pierwszej w kolej- ności metody leczenia. Przemawia za tym przewaga niższych stadiów (st. I i st. II) po wstępnej chemioterapii, niski odsetek dzieci wymagających pooperacyjnej radioterapii, zmniejszenia odsetka pacjentów, u których dochodzi do śródopera- cyjnego pęknięcia guza i innych powikłań chirurgicznych. Z obserwacji własnych wynika, że wstępna (przedoperacyjna) chemioterapia z udziałem aktynomycyny D i vinkrystyny (dla st. I, II, III) i 3-lekowa (ACT D, VCR, ADM) dla st. IV, jest dobrze tolerowana przez dzieci, nie obserwowano żadnych powikłań toksycz- nych i innych.
Zmniejszenie rozmiarów guza w stosunku do stanu wyjściowego o 50% uzy-
skaliśmy u prawie 2/3 leczonych. Największa regresja występowała jednak do- piero po podaniu 3 dawki vinkrystyny, co potwierdziliśmy każdorazowo w bada- niu USG.
Wycięcie guzów po wstępnej chemioterapii było łatwiejsze technicznie nie tyl-
ko ze względu na mniejsze rozmiary guza ale również ze względu na zmianę spoistości torebki guza. Zanotowano wybitne zmniejszenie przypadków pęknię- cia guza. Takie powikłanie miało miejsce tylko u 1 dziecka. Do okresu stosowa- nia chemioterapii przedoperacyjnej powikłanie takie odnotowaliśmy u 6% dzieci leczonych z powodu nerczaka.
Chemioterapia przedoperacyjna wyraźnie przesunęła dzieci do niższych sta-
diów zaawansowania nerczaka. Wyraźnie wzrosła liczba dzieci w st. I i II, zmniejszyła się w st. III i IV.
Analiza niepowodzeń w leczeniu wykazała, że wznowy węzłowe i rozsiew
nowotworu występowały głównie u dzieci, u których badane guzy patolodzy skla- syfikowali i zaliczyli do guzów o wysokim stopniu złośliwości, lub u tych cho- rych, u których leczenie rozpoczynano w wysokim stadium zaawansowania guza. Dane te jedynie częściowo pokrywająsię z wynikami uzyskanymi w innych ośrod- kach europejskich. Jakkolwiek co do niekorzystnego wpływu budowy histolo- gicznej nerczaków na wyniki leczenia dzieci dotkniętych tą chorobą, panuje zgod- ność poglądów (1, 12), to wyniki uzyskane w leczeniu guzów pośredniego i ni- skiego ryzyka w zaawansowanych stadiach (st. III i st. IV) w ośrodkach francu- skich i holenderskich są bardziej korzystne. Dotyczy to zwłaszcza chorych w st. IV (5). Uważamy, że chorzy ci wymagają bardziej intensywnej chemioterapii pooperacyjnej i częściej wykonywanego niż dotychczas, operacyjnego wycięcia przerzutów. Takie postępowanie przyjęliśmy w nowym schemacie leczniczym stosowanym od 1992 r. zgodnie z zaleceniami Zespołu Leczenia Nerczaka Pol- skiej Grupy Pediatrycznej ds. Leczenia Guzów Litych u Dzieci (9). Wstępne wyniki leczenia nerczaka u dzieci wg schematu opublikowaliśmy w 1995 r. (9).
WNIOSKI
1.Ocena wyników leczenia dzieci z nerczakiem po zastosowaniu wstępnej
(przedoperacyjnej) chemioterapii wg schematów Międzynarodowego Towarzy- stwa Pediatrów Onkologów (SIOP No 6 i No 9) potwierdza pozytywny wpływ tej metody na korzystną dystrybucję stadiów zaawansowania choroby: wzrost liczby leczonych w st. I i II.
2.Po wprowadzeniu chemioterapii przedoperacyjnej uzyskano niski odsetek
powikłań chirurgicznych i znamienne zmniejszenie odsetka śródoperacyjnego uszkodzenia (pęknięcia guza).
3.Niekorzystne wyniki leczenia dzieci w stadium IV przemawiają za rozsze-
rzeniem u tych chorych wskazań do operacyjnego wycięcia przerzutów.