autorzy
-
Barbara Darewicz, Tadeusz Werel, Janusz Darewicz, Eugeniusz Malczyk
- Z Kliniki Urologu Akademii Medycznej w Białymstoku.
Kierownik Kliniki: Prof. dr hab.med. Janusz Darewicz.
słowa kluczowe
-
impotencja leczenie farmakologiczne prostaglandyna E1
streszczenie
- Celem pracy była ocena skuteczności wywoływania erekcji u pacjentów
- z impotencją różnego pochodzenia przez podawanie prostaglandyny E1 do
- ciał jamistych.
- Obserwacje przeprowadzono u 26 pacjentów z impotencją. 10 z nich
- miało impotencję psychogenną a pozostałych 16 organiczną. W celu wywo-
- łania wzwodu podawano do ciał jamistych 20 mikrogramów prostaglandyny
- E1 rozpuszczonej w 1 ml soli fizjologicznej.
- Po 3-5 minutach od injekcji wstępował wzwód prącia trwający 30-90
- minut. Pełny wzwód pojawił się u wszystkich 10 pacjentów z psychogennym
- zaburzeniem i u 12 z 16 pacjentów z organicznymi przyczynami impotencji.
- Nie obserwowano objwawów niepożądanych.
- Wstrzykiwanie do ciał jamistych prostaglandyny EJest skutecznym spo-
- sobem wywoływania wzwodu w różnych postaciach impotencji.
Zastosowanie w 1982 r, przez Viraga papaweryny, podawanej w postaci doja-
mistych iniekcji, stało się kamieniem milowym w diagnostyce i leczeniu impoten- cji, będąc alternatywą dla leczenia operacyjnego, a w przypadkach impotencji psychogennej terapią z wyboru (11, 12). Rok później wykazanie przez Brindleya podobnych właściwości w stosunku do fenoksybenzaminy, leku blokującego re- ceptory a-adrenergiczne, stanowiło bodziec do rozpoczęcia badań nad zastoso- waniem innych leków naczyńioruchowych (2). Efektem tego było wprowadzenie do praktyki klinicznej fentolaminy podawanej do ciała jamistego łącznie z papa- weryną (13).
Odkrycie i synteza chemiczna grupy związków pochodnych kwasu aracludo-
nowego, a wśród nich wykazanie silnych właściwości prostaglandyny E] w indu- kowaniu wzwodów prącia było kolejnym przełomem w tej dziedzinie (6, 9). Pro- staglandyna E w krótkim czasie znalazła powszechne zastosowanie stając się standardem w farmakologicznym leczeniu impotencji (8).
Obecnie na rynku pojawia się wiele coraz to nowych preparatów zawierają-
cych w swym składzie prostaglandyną E1 podawaną w formie dojamistych iniek- cji w celu indukowania wzwodów u pacjentów z zaburzeniami erekcji.
Celem pracy jest kliniczna ocena prostaglandyny E1 (Edex) w farmakologicz-
nym leczeniu impotencji.
MATERIAŁ I METODA
Badaniem objęto 26 pacjentów zgłaszających zaburzenia erekcji od co naj-
mniej 6 miesięcy. Wiek chorych wahał się od 26 do 55 lat, średnio 43 lata. Bada- nia wstępne oraz kwalifikację do leczenia przeprowadzano w trakcie hospitaliza- cji w Klinice Urologii AMB. Poza dokładnym wywiadem i badaniem przedmio- towym u wszystkich wykonywano podstawowe badania laboratoryjne, oznacza- no poziom glukozy i cholesterolu we krwi oraz określano stężenia hormonów w surowicy: testosteronu, prolaktyny, FSH i LH. Diagnozując przyczynę upośle- dzenia wzwodów przeprowadzano test papawerynowy, badano występowanie nocnych wzwodów prącia za pomocą opaskowego erekcjometru, określano prze- pływ krwi w tętnicach prąciowych metodą ultrasonografii dopplerowskiej oraz oceniano układ żylny wykonując kawernozografię dynamiczną.
W omawianej grupie 26 pacjentów, 4 leczyło się na cukrzycę, 3 – na nadciśnie-
nie. W badaniach dodatkowych u 8 stwierdzono podwyższony poziom choleste- rolu we krwi. U 1 chorego leczonego w przeszłości długotrwale mesteronem stężenie testosteronu w surowicy było poniżej normy, u pozostałych wyniki ba- dań hormonalnych były prawidłowe. W leczeniu zaburzeń erekcji 6 pacjentów wykonywało uprzednio autoinjekcje papaweryny w dawce 20-80 mg przez okres 3 do 12 miesięcy. Pojawienie się niepełnych wzwodów pomimo zwiększania dawki zadecydowało o złym wyniku leczenia i było powodem jego zaprzestania. Bada- jąc przyczynę zaburzenia wzwodów, ustalono że, u 10 pacjentów wyniki badań były prawidłowe, co wskazuje na tło psychogenne zgłaszanych dolegliwości. U pozostałych 16, w tym u wszystkich 6 leczonych dotychczas nieskutecznie papa- weryną, stwierdzono impotencję organiczną o podłożu naczyniowym. Jako przy- czynę u 11 wykazano patologiczne odpływy żylne, a u 5, z tego u 3 z cukrzycą, upośledzony dopływ krwi tętniczej. Ponadto u 2 chorych leczonych uprzednio długotrwale papaweryną (odpowiednio 9 i 12 miesięcy) stwierdzono w miejscu wstrzyknięć zwłóknienie cialajamistego potwierdzone badaniem USG. Ostatecznym kryterium przy kwalifikacji do leczenia prostaglandyną E1 w for- mie antoiniekcji była udokumentowana jej skuteczność w wywoływaniu wzwo- dów o odpowiedniej sile. W tym celu do ciała jamistego wstrzykiwano lek w dawce 20 ?g rozpuszczony w 1 ml fizjologicznej soli używając preparatu Edex firmy Schwarz Pharma (Niemcy) razem z zawartym w opakowaniu zestawem do iniekcji. Badanie to łączono z nauką antoiniekcji. Wzwód oceniano po 10 mi- nutach od podania leku.
Właściwe leczenie prowadzone było przez samych chorych. Stosując preparat
Edex wykonywali oni w wyuczony sposób autoiniuekcje do ciała jamistego na 10 minut przed stosunkiem nie częściej niż 1 raz w tygodniu. W przypadkach peł- nych wzwodów trwających ponad 1 godzinę zalecano zmniejszenie dawki leku do 10 mg. Badania kontrolne przeprowadzano po 4 iniekcjach.
WYNIKI
W odpowiedzi na wstrzyknięcie dojamiste 20 ?g prostaglandyny E1 w formie
preparatu Edex po 3 do 5 minutach następował u badanych wzwód prącia trwający od 0, 5 do 1, 5 godziny. Powikłań związanych z iniekcją nie zaobserwowano W trakcie leczenia 6 chorych zgodnie z zaleceniem zredukowało dawkę leku do 10 ?g.
W grupie 16 pacjentów z impotencją organiczną u 12 wynik leczenia oceniono jako
bardzo dobry. 2 zgłaszało niewielkie dolegliwości bólowe w czasie wzwodu i zwią- zany z tym nieznaczny dyskomfort podczas stosunku. Wynik leczenia określono u nich jako dobry. U 2, ze względu na obecność zwłóknienia w obrębie ciałjamistych po iniekcjach papaweryny oraz dolegliwości bólowe w czasie wzwodu i stosunku znacznie utrudniające ich odbywanie, wynik leczenia był zły.
U wszystkich 10 chorych, u których stwierdzono zaburzenia erekcji o podłożu
psychogennym, uzyskano bardzo dobry wynik leczenia.
U żadnego z pacjentów nie stwierdzono zwłóknienia związanego z podawa-
niem prostaglandyny E1 ani reakcji ogólnoustrojowych. Żaden też z pacjentów nie zgłaszał trudności w posługiwaniu się zestawem do antoiniekcji dołączonym do leku. Szczegółowe wyniki leczenia przedstawiono w tabeli I.
OMÓWIENIE
Odkrycie w 1985 r. przez Hedlunda i Andersona wpływu prostaglandyny E1 na
tkankę ciała jamistego in vitro szybko zostało potwierdzone klinicznie (5). Do chwili obecnej ukazało się wiele doniesień i opracowań dotyczących zastosowa- nia tego związku podawanego w formie dojamistych iniekcji (7, 8, 10). Z powo- du wysokiej skuteczności w indukowaniu wzwodów, także u pacjentów z udoku- mentowaną impotencją pochodzenia organicznego w jej początkowym okresie, stosuje się go głównie w celach terapeutycznych (3). Obok papaweryny oraz po- łączenia papaweiyny z fentolaminą, prostaglandyna E1 stała się lekiem powszechnie używanym w leczeniu impotencji (7).
Mechanizm, działania prostaglandyny E1 polega na rozkurczaniu mięśniówki
gładkiej ciała jamistego i naczyń tętniczych prącia (1, 5). Będąc substancją natu- ralną metabolizowana jest miejscowo w obrębie ciała jamistego. Dostając się do krążenia ogólnego w około 80% ulega rozkładowi w czasie jednego przejścia krążeniem płucnym (1,4). Dzięki tym właściwościom dojamiste iniekcje prosta- glandyny E1 pozbawione są niebezpieczeństwa wywołania przedłużonego wzwodu będącego groźnym powikłaniem stosowania papaweryny obserwowanym w oko- ło 10% przypadków. W piśmiennictwie opisano jedynie pojedyncze przypadki wzwodów trwających ponad 6 godzin, które wyjątkowo tylko wymagały dodat- kowego postępowania (7). Zaletą stosowania prostaglandyny E1 jest również to, iż odróżnieniu od papaweryny nie wywołuje ona miejscowo zmian włóknistych w obrębie ciała jamistego i osłonki białawej prącia. Jedynym wymienianym po- wikłaniem jest niewielki ból w czasie wzwodu, który nie odgrywa większej roli i nie obniża ogólnie wysokiej oceny leku (8,10). Tak więc wysoka efektywność wywoływania wzwodów w połączeniu ze znacznym bezpieczeństwem stosowa- nia oraz dobrą tolerancją i satysfakcją ze strony pacjentów czynią prostaglandynę E1 lekiem z wyboru w farmakologicznym leczeniu zaburzeń erekcji różnego po- chodzenia Uzyskane przez nas wyniki leczenia za pomocą preparatu Edex poda- wanego w formie dojamistych antoiniekcji w pełni powyższe zalety potwierdza- ją, wskazując na dużą jego przydatność w leczeniu impotencji.
piśmiennictwo
- 1. Andersson K. E., Holmquist E, Wagner G.: Pharmacology of drugs used for treat-
- ment of erectile dysfunction and priapism. Int. J. Impotence Res., 1991, 3, 2, 155.
- 2. Bńndley G. S.: Cavernosal alpha-blockade: a new techniąue for investigating and
- treating erectile impotence. Brit. J. Psychiat., 1983, 143, 3, 332.
- 3. Gałek L., Darewicz J., Darewicz B., Kudelski J.: Diagnostyczna wartość prostaglan-
- dyny E, w porównaniu z testem papawerynowym w diagnostyce impotencji. Urol.
- Pol., 1995, 48, 2,140.
- 4. Golub M., Zia R, Matsuno M., Horton R. : Metabolism ofprostaglandins A1 and E1 in
- man. J. Clin. Invest., 1975, 59, 6, 1404.
- 5. Hedlung II., Anderson K.E.: Contraction and relaxation induced by some prostano-
- ids in isolated human penile erectile tissue and cavernous artery. J. Urol., 1985, 134,
- 5, 1245.
- 6. Ishii N., Watanabe II., Irisawa C, Kikuchi, Kawamura S., Suzuki K., Chiba R, Tolki-
- wa M., Sbirai M.: Studies on male sexual impotence. Report 18. Therapeutic trial
- with Prostaglandin A1 for organic impotence. Jap. J. Urol., 1986, 77, 5, 954.
- 7. Junemann K. R, Alken R: Phifrmacotherapy of erectile dysfunction: a review. Int. J.
- Impotence Res., 1989, 1, 2, 71.
- 8. Prost II., Van Ahlen II., Block T., Halbig W.: Intracavernous self-injection of prosta-
- glandin A1 in the therapy of erectile dysfunction. VASA-Suppl.,1989, 28.
- 9. Reiss II.: Use of Prostaglandin A1 for papaverine - failed ereetions. Urology, 1989,
- 33,1,15.
- 10. Stackl W,: Hasun R., Marberger M.: Intracavernous injection of Prostaglandin A1 in
- impotent men. J. Urol., 1988, 140, 1, 66.
- 11. Virag R: Intracavernous injection of papaverine for erectile failure. Lancet,1982, 2,
- 4, 938.
- 12. Virug R., Frydman /)., Legman M, Virag II. : Intracavemous injection of papaverine
- as a diagnostic and therapeutic method in erectile failure. Angiology, 1984, 35, 1, 79.
- 13. Zorgniolti A. W., Lejleur R. S.: Auto-injection of the corpus cavemosum with a vaso-
- active drug Combination for vasculogenic impotence. J. Urol.,1985,133, 1, 39,
|