WSTĘP
Podstawowym celem badań metabolicznego podłoża kamicy układu
moczowego (kum) w poszczególnych grupach zaburzeń jest wdrożenie selektywnego, celowanego leczenia. Ma ono nie tylko skorygować te zaburzenia i związane z nimi objawy ogólnoustrojowe ale przede wszyst- kim zmniejszyć częstość nawrotów kum. Takie postępowanie ma tym większe uzasadnienie, że leczenie przyczynowe kum możliwe jest tylko w około 5-10% przypadków.
Uważa się, że selektywna terapia kum u ponad 80% chorych powo-
duje znamienne zmniejszenie nawrotów choroby [8, 14], aczkolwiek uzyskiwano też zachęcające wyniki lecząc kum metodami konserwa- tywnymi, takimi jak: zwiększona podaż doustna płynów czy zmiana diety [5,18].
Rozbieżne oceny skuteczności celowanego leczenia kum skłoniły mnie
do podjęcia własnych obserwacji w tym zakresie.
MATERIAŁ I METODA
Badaniami objęto 57 chorych z aktywną kum (opis badanych chorych
jest podany w 1 części pracy). W zależności od składu złogów, chorych podzielono na trzy grupy.
Grupa I: kum szczawianowo-wapniowa (37 chorych). Najczęstszymi
zaburzeniami metabolicznymi stwierdzanymi w tej grupie (1 część pra- cy) były: hipocytracuria, hiperurikozuria i hiperkalciuria.
W profilaktyce nawrotów kum stosowano: hydrochlorothiazyd w daw-
ce 50 mg na dobę, cytrynian potasu w postaci roztworu wodnego w dawce 60 milimoli na dobę w trzech dawkach podzielonych oraz allopurinol, 300 mg na dobę w trzech dawkach podzielonych.
Grupę tę podzielono na dwie podgrupy: IA ? chorych z normokal-
ciurią (bez HK) (18 chorych) i IB ? z hiperkalciurią (z HK) (19 chorych). W każdej podgrupie wydzielono chorych leczonych (otrzymujących wymieniane leki) oraz nie leczonych.
Grupa II: kum moczanowa (10 chorych).
W grupie tej dominującym zaburzeniem metabolicznym była hiperu- rikozuria z niskim pH moczu.
Chorzy ci otrzymywali allopurinol i cytrynian potasu w dawkach jak
w grupie I.
Grupa III: kum ?zakażona.”, ze złogami fofsoranowo-amonowo-
magnezowymi (10 chorych).
Obok stałego zakażenia układu moczowego (zum), najczęściej obser-
wowano w tej grupie hiperurikozurię i hipocytraturię. Chorzy ci otrzy- mywali stałe leczenie przeciwbakteryjne w postaci preparatu Furagin (Polfa) w dawce 100 mg na noc z witaminą C 200 mg oraz allopurinol w dawkach takich jak w grupie I.
W grupach II i III, z uwagi na małą liczebność grup, nie wydzielano
podgrup chorych nie leczonych.
W trakcie obserwacji chorzy pozostawali na tzw. diecie normalnej
i przyjmowali około 2,5 – 3,0 litrów płynów na dobę.
Kontrolę radiologiczną (zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej) oraz USG
układu moczowego przeprowadzano co 12 miesięcy lub przy podejrze- niu pojawienia się nowego złogu. Urografię wykonywano jedynie przy pojawieniu się nowego złogu.
Za nowy złóg przyjmowano wydalenie lub instrumentalne usunięcie
kamienia u chorego, u którego nie stwierdzano w okresie przed wpro- wadzeniem leczenia żadnych złogów, ewentualnie pojawienie się no- wego kamienia w badaniu radiologicznym.
Skuteczność leczenia oceniano na podstawie zmiany aktywności kum
w obserwowanym okresie mierzonej częstością pojawiania się nowych złogów w ciągu roku u danego chorego ? SFRA (Stone Formation Rate).
Porównywano ją z aktywnością kum w grupach chorych nie leczonych
oraz z aktywnością kum w takim samym okresie poprzedzającym bez- pośrednio moment wdrożenia leczenia (SFRII) oraz w okresie, którego początkiem był moment rozpoznania choroby (SFRI ). Aktywność kum oceniano retrospektywnie na podstawie wywiadu chorobowego i anali- zy dokumentacji radiologicznej.
Oceniano też w grupach odsetek chorych bez nawrotów choroby i bez
złogów w trakcie obserwacji oraz częstość zabiegów urologicznych.
WYNIKI
Tabela I przedstawia charakterystykę badanych chorych. Grupy nie
różniły się istotnie statystycznie pod względem wieku, czasu trwania kum ani czasu obserwacji (średnio 4, 5 lat). Tabela II przedstawia uzyskane wyniki leczenia i/lub obserwacji.
W grupie kum szczawianowo-wapniowej bez HK chorych leczonych
(IA) nie obserwowałam pojawienia się nowego złogu u żadnego pacjen- ta w trakcie średnio 53 miesięcy obserwacji (SFRA= 0,100% bez nawro- tów choroby).
W porównaniu z okresem sprzed leczenia (SFRII= 1, 2 ? 1, 1) i po rozpo-
znaniu choroby (SFRI = 0,6 ? 0, 3) aktywność kum zmniejszyła się zna- miennie statystycznie, p< 0, 001.
Nie było natomiast istotnych różnic w częstości zabiegów urologicz-
nych w obserwowanych okresach czasu zarówno u chorych leczonych, jak i u nie leczonych.
W grupie kum nie leczonej (IB) pojawiły się nowe złogi u 2 chorych w
trakcie 54, 5 miesięcy obserwacji (75% bez nawrotów). SFRA wynosiło 0, 05 ? 0, 09 i było znamiennie niższe od SFRII (0, 8 ? 0, 06, p< 0, 05) i SFRI (0, 05 ?0, 05, p<0, 05). Nie było różnic pomiędzy SFRI a SFRII.
W grupie chorych z kum szczawianowo-wapniową z HK, w trakcie
średnio 55,4 miesięcy obserwacji, w podgrupie leczonej obserwowano pojawienie się 2 nowych złogów (81,8% bez nawrotów). SFRA wynosił 0,05 ? 0,10 i był znamiennie niższy od SFR,, (0,80 ? 0,60, p < 0,01) i SFR, (0,60 ? 0,70, p < 0,05). Nie było różnic między SFR, a SFR,,. Częstość zabiegów urologicznych zmniejszyła się znamiennie (p < 0,02).
W grupie nie leczonej pojawiły się 4 nowe złogi (50% bez nawrotów).
SFRA był nieznacznie, aczkolwiek znamiennie niższy od SFRII (p < 0, 05) i SFRI (p < 0, 05). Nie było różnic pomiędzy SFRI a SFRII
Nie było również różnic w częstości zabiegów w tej grupie chorych.
W grupie kum moczanowej (grupa II) u żadnego chorego nie pojawił się nowy złóg w trakcie 55,6 miesięcy leczenia (100% bez nawrotów cho- roby).
SFRA wynosił 0, 02 ? 0, 06 i był znamiennie niższy od SFRII (1, 3 ? 1, 4,
p<0, 02) i SFRI (1, 0 ? 1, 4, p< 0, 05). Nie było różnic między SFRI i SFRII, ani w częstości zabiegów w obser- wowanych okresach.
W grupie kum ?zakażonej” (III) u 70% chorych nie obserwowano
pojawienia się nowych złogów w trakcie 56, 6-miesięcznej terapii. SFRA (0, 85 ? 1, 12) nie różnił się statystycznie od SFRII, ani SFRI (0, 85 ? 1, 16). Również częstość zabiegów urologicznych nie zmieniła się znamien- nie statystycznie.
W żadnej grupie chorych leczonych nie obserwowano objawów ubocz-
nych spowodowanych podawaniem leków, które wymagałyby ich od- stawienia.
OMÓWIENIE
Nowoczesne postępowanie terapeutyczne u chorych z nawrotową kum
musi obejmować nie tylko leczenie urologiczne, lecz także wieloletnią profilaktykę nawrotów choroby.
Porównywanie wyników leczenia profilaktycznego kum uzyskiwa-
nych przez różnych autorów jest trudne. Prace te różnią się doborem chorych, obecnością lub brakiem grup kontrolnych, schematem poda- wanych leków oraz okresem obserwacji. Wydaje się, że najlepszym spo- sobem oceny skuteczności profilaktyki nawrotów kum jest brak poja- wiania się nowych złogów w kilkuletnich okresach obserwacji [1].
Stosowane przeze mnie leki uznawane są powszechnie za skuteczne
w leczeniu głównych zaburzeń metabolicznych kum [3, 5, 9]. Większość prac dotyczy leczenia kum wapniowej, lecz zasady profilaktyki oparte na korekcji podstawowych zaburzeń metabolicznych są takie same dla każdego typu kamicy.
Efekt zastosowanego przeze mnie leczenia mierzony częstością po-
wstawania nowych złogów (SFR) ocenić można jako dobry. We wszyst- kich grupach w okresie od 3,5 do 5 lat obserwacji aktywność choroby obniżyła się znamiennie w porównaniu z okresami kontrolnymi. Szczególnie dobry efekt zanotowałam w grupie kum szczawianowo- wapniowej bez HK, w której u żadnego chorego nie doszło do powsta- nia nowego złogu. Podobne były obserwacje Yendta i Cohanima [18], którzy lecząc tiazydami chorych z kum wapniową uzyskali zmniejsze- nie częstości formowania nowych złogów nawet przy braku wpływu leczenia na wielkość kalciurii.
Skuteczność selektywnej terapii w kum bez ewidentnych zaburzeń
metabolicznych budzi wątpliwości niektórych autorów. Pak [10] uważa, że powinno się stosować konkretne leki tylko w określonych zaburze- niach. Uważa on, że to iż chorzy bez zaburzeń metabolicznych tworzą złogi świadczy o tym, że samo wysokie stężenie soli mineralnych w moczu nie jest dowodem istnienia stanu przesycenia moczu tymi solami i stan ten może również przetrwać pomimo normalizacji składu moczu. Skuteczność tiazydów u chorych z normokalciurią ocenia Pak na oko- ło 15%.
Preminger i współpracownicy [15], lecząc chorych z kum wapniową o
umiarkowanej aktywności tylko za pomocą cytrynianu potasu, w 96% przypadków obserwowali zmniejszenie częstości powstawania nowych złogów z 0,52 do 0,02 epizodu na rok.
Równie dobre rezultaty schematów leczniczych zbliżonych do moje-
go uzyskiwali i inni autorzy. Coe [2], lecząc średnio 2,9 lat grupę ponad 200 chorych z idiopatyczną kum wapniową tiazydami i/lub allopurino- lem, uzyskiwał dziesięciokrotne zmniejszenie SFR w porównaniu z prze- widywaną ilością nowych złogów.
Chorzy leczeni metodami konserwatywnymi (płyny i/lub dieta) w
jego badaniach wykazywali tylko nieznaczną poprawę. Maschio i współpracownicy [7], obserwując 5 lat chorych z kum wap- niową leczoną hydrochlorotiazydem, amiloridem i w części przypad- ków allopurinolem, uzyskiwali znamienne obniżenie SFR z 1,0 do 0,06 epizodów na rok u pacjenta.
Pak i współpracownicy [9], lecząc cytrynianem potasu przez okres od
1 do 4 lat chorych z kum wapniową z hipocytracurią i kum moczanową, obserwowali znamienne obniżenie SFR u 98% chorych, a całkowitą re- misję w 80 przypadków.
W badaniach własnych obserwowałam również w grupach nie leczo-
nych znamienne, aczkolwiek mniejsze obniżenie SFR w porównaniu z okresami kontrolnymi. Można przypuszczać, że odegrało tu rolę zwięk- szone przyjmowanie płynów przez tych chorych. Jak wiadomo, podaż płynów ma wpływ na proces krystalizacji moczu [1]. Stosunkowo krótki czas obserwacji w części przypadków mógł też sprawić, że w grupie tej znaleźli się chorzy z kum bezobjawową w da- nym okresie. Coe [2], w grupie 34 chorych z kum szczawiwnowo-wapniową bez zaburzeń metabolicznych leczonych tylko dietą niskowapniową i pły- nami, nie zanotował korzystnego wpływu takiego leczenia na częstość pojawiania się nowych złogów. Ilość nowo powstałych złogów w tej gru- pie stanowiła 87,3% ilości przewidywanej w porównaniu z 31% w gru- pie otrzymującej hydrochlorotiazyd i allopurinol. Przeciwnie, Pak [12], stosując leczenie płynami i/lub dietą w grupie 22 chorych z HK absorp- cyjną, uzyskiwał zmniejszenie SFR z 1,21 ? 0,96 do 0,11 ? 0,53 epizodu na rok, a odsetek remisji wynosił około 90. Eloma i współpracownicy [4], porównując selektywną terapię w różnych typach kum wapniowej w grupach z normokalciurią, stosowali leczenie płynami, a w grupach z HK absorpcyjną dietę niskowapniową. Lecząc zarówno selektywnie, jak i metodami konserwatywnymi, uzyskiwali znamienne obniżenie SFR, a remisje w grupach leczonych konserwatywnie utrzymywały się po 5 la- tach u 45-48% chorych w porównaniu z 65-86% w grupach leczonych selektywnie. Preminger [15], lecząc konserwatywnie łagodną kum wap- niową, obserwował 61% remisji i obniżenie SFR z 0,54 do 0,25 epizodu na rok w porównaniu z 96% remisji u chorych leczonych cytrynianem potasu, u których SFR obniżał się z 0,52 do 0,02 epizodu na rok u pacjen- ta. W pracach autorów, stosujących leczenie konserwatywne lub place- bo, odsetek chorych tworzących nadal złogi wynosił 17-57 [16,17]. W mo- ich badaniach odsetek ten wynosił podobnie, 25-50. Na podstawie zna- jomości przebiegu kum nawrotowej można zauważyć, że większość prób nieselektywnego leczenia przynosi rezultat taki sam, jak oczekiwany z przebiegu historii naturalnej choroby [6]. Zastosowanie leków w okre- ślonych zaburzeniach metabolicznych daje znacznie lepsze, wyniki [5, 13]. Choć nie zabezpiecza całkowicie przed nawrotami choroby, to jed- nak wybitnie zmniejsza koszty społeczne leczenia kum. W badaniach własnych za korzystnym wpływem stosowanego lecze- nia przemawia także znamienne zmniejszenie częstości interwencji urolo- gicznych w grupie kum szczawianowo-wapniowej z HK. Pak [10], stosu- jąc selektywną profilaktykę, stwierdzał dwukrotne zmniejszenie zapotrze- bowania na usuwanie złogów u leczonych chorych. Na podkreślenie za- sługuje też fakt dobrej tolerancji wszystkich stosowanych leków. Wyniki całej pracy mogą być pomocne w ustalaniu programu profi- laktyki nawrotów kum.
Każdy chory powinien mieć wykonaną serię badań biochemicznych
składu moczu w celu rozpoznania głównych zaburzeń metabolicznych będących podłożem choroby w danym przypadku. Wyniki tych badań powinny być podstawą do wdrożenia długotrwałego leczenia wybrany- mi lekami. U chorych bez ewidentnych zaburzeń metabolicznych lecze- niem wystarczającym może być postępowanie konserwatywne, polegają- ce na zwiększonej podaży płynów i/lub zmianie nawyków żywieniowych.
WNIOSKI
Długotrwałe (średnio 4,5-letnie) leczenie celowane nawrotowej kum
powodowało znamienne zmniejszenie częstości pojawiania się nowych złogów we wszystkich typach kum oraz częstości interwencji urologicz- nych w kum szczawianowo-wapniowej z hiperkalciurią. Jednocześnie zmniejszenie aktywności choroby u chorych nie leczonych świadczy o tym, że postępowanie konserwatywne, polegające na zwiększeniu po- daży płynów może mieć również pewien wpływ na przebieg choroby.