Rak z nabłonka przejściowego z utkaniem gruczołowym jest rzadko
opisywany, ponieważ nie podlega klasyfikacji jako czysty rak z nabłonka przejściowego lub jako gruczolakorak i jest pomijany [3]. Przedstawiony przypadek 65-letniego chorego z pierwotnym guzem pęcherza moczowego potwierdza złe rokowanie w razie nie zastosowa- nia po TUR leczenia radykalnego (cystectomii).
OPIS PRZYPADKU
65-letni chory został przyjęty do oddziału w ramach ostrego dyżuru z
powodu masywnego krwiomoczu niewiadomego pochodzenia (nr hist. chor. 6192/3858192).
Badaniem fizykalnym nie stwierdzono odchyleń od stanu prawidłowe-
go. W badaniach laboratoryjnych z odchyleń od normy stwierdzono pod- wyższony poziom cukru: pacjent był od lat leczony z powodu cukrzycy insuliną. Badanie USG jamy brzusznej: obie nerki, trzustka, wątroba, pę- cherzyk żółciowy i drogi żółciowe prawidłowe. W dolnej części pęcherza moczowego widoczny obszar nieprawidłowych odbić o wyglądzie no- wotworu.
Urografia: uwapnionych cieni złogów w przebiegu dróg moczowych
nie stwierdza się. Obie nerki wydzielają mocz cieniujący. Układ kielicho- wo-miedniczkowy nerki prawej ze względu na rzutujące się gazy nie do oceny, po stronie lewej wypełniony słabo moczem cieniującym, wydaje się prawidłowy. Na pęcherz moczowy w części górnej rzutują się gazy, utrudniające jego ocenę, pozostała część jednolicie wypełniona moczem cieniującym.
Chorego zakwalifikowano do zabiegu elektroresekcji przezcewkowej,
którą wykonano metodą Marbergera. Badaniem dwuręcznym (w zwiot- czeniu) przed TUR stwierdzało się nieruchome stwardnienie lewej ściany pęcherza, które po zabiegu zniknęło. Cystoskop wprowadzono do pęche- rza bez oporów. Pojemność pęcherza prawidłowa. Ujścia moczowodowe położone symetrycznie, szparowate. Na lewej ścianie pęcherza moczo- wego stwierdzono obecność egzofitycznego guza na szerokiej podstawie, wielkości około 2,5-3,0 cm. Wykonano elektroresekcję guza. Badanie hi- stologiczno-patologiczne materiału uzyskanego po pierwszym etapie ope- racji wykazało obecność nowotworu złośliwego o utkaniu przejściowo- komórkowo-gruczołowym, naciekającym mięśniówkę pęcherza. Stopień anaplazji komórkowej oceniono jako G-II (nr badania 3040/92). Według klasyfikacji TNM określono stopień zaawansowania nowotworu jako T2NM0. W badaniu histologiczno-patologicznym materiału tkankowego uzyskanego po drugim etapie elektroresekcji wykonanej 3 tygodnie póź- niej nie stwierdzono obecności komórek nowotworowych (badaniem dwuręcznym przed TUR stwardnienia ściany pęcherza nie stwierdzało się), co wskazywało na doszczętność wykonanego zabiegu(nr badania 3304/92). Pacjent nie wyraził zgody na proponowany zabieg radykalny ? cystectomię. W stanie ogólnym dobrym został wypisany do domu. Przebieg pooperacyjny monitorowano za pomocą cytologicznego ba- dania osadu moczu. Wznowę cytologicznym badaniem osadu moczu stwierdzono po upływie siedmiu miesięcy. Pacjent został ponownie przy- jęty na oddział.
Badaniem dwuręcznym (w zwiotczeniu) przed TUR stwierdzono nie-
ruchome stwardnienie lewej ściany pęcherza moczowego. Cystoskopia: cystoskop wprowadzono do pęcherza bez oporów, po- jemność pęcherza prawidłowa, ujścia moczowodowe położone symetrycz- nie, szparowate. Na lewej ścianie pęcherza w odległości około 3 cm od lewego ujścia moczowodowego płaski guz średnicy około 2 cm. Wykonano TUR guza położonego, jak poprzednio, na lewej ścianie pę- cherza moczowego. Badaniem dwuręcznym po zabiegu nie stwierdzało się stwardnienia ściany pęcherza. Badaniem histologiczno-patologicznym stwierdzono ponownie obecność raka z nabłonka przejściowego z utka- niem gruczołowym (nr badania 6652/92), stopień zaawansowania kli- nicznego oceniono jako T2N0M0. Badaniem rektoskopowym wykluczono obecność gruczolakoraka jelita grubego (dr Młodzianowski). Chory jesz- cze raz nie wyraził zgody na proponowane leczenie radykalne. Zgon nastąpił w sześć miesięcy po operacji.
OMÓWIENIE
Jedną z odmian raka pęcherza moczowego z nabłonka przejściowego
jest rak z metaplazją gruczołową lub metaplazją płaskonabłonkowa kol- czystokomórkową. Z tych dwóch rzadziej spotykaną postacią jest postać raka z nabłonka przejściowego, z ogniskami gruczolakoraka. Raki te naj- częściej występują w trójkącie pęcherza, są niedojrzałe (G-II lub G-III), o rokowaniu podobnym do nisko dojrzałych postaci raka z nabłonka przej- ściowego.
Gruczolakorak pęcherza w czystej postaci jest nowotworem rzadko spo-
tykanym. Stanowi on około 2% złośliwych nowotworów pęcherza mo- czowego. W zależności od miejsca rozwoju gruczolakoraka rozróżniamy postać pierwotną rozwijającą się z pozostałości moczownika w szczycie pęcherza, lub gruczołowej metaplazji nabłonka przejściowego, najczę- ściej trójkąta pęcherza na podłożu cystitis glandularis, cystitis cystica. Gruczolakorak pierwotny występuje również w pęcherzu wynicowa- nym. Postać wtórna stanowi inwazję nowotworu z sąsiednich struktur, przeważnie prostaty, jelita grubego, jajników [4]. Rokowanie w gruczola- koraku pęcherza jest złe.
W serii 64 przypadków [2] przeżycie 5-letnie obserwowano tylko w
18%. Nowotwór szerzy się podobnie jak niskodojrzałe postacie raka z nabłonka przejściowego.