autorzy
-
Konrad Jersak, Jerzy Niemirowicz, Piotr Kowalski, Andrzej Kacprzak, Piotr Kaczmarek, Jarosław Bobiński
- ZOZ MSWiA w Łodzi
streszczenie
- Wprowadzenie. Choroba Peyronie występuje u około 3% mężczyzn. Etiologia choroby nie jest do końca poznana. Prawdopodobne przyczyny to urazy związane z aktywnością seksualną lub czynniki genetyczne i autoimmunologiczne. Leczenie stwardnienia plastycznego prącia (choroba Peronie) dzieli się na zachowawcze (z podawaniem preparatów farmakologicznych doustnie lub miejscowo) i chirurgiczne. W postępowaniu zabiegowym ma zastosowanie operacja Nesbita i jej modyfikacje, operacje z wycięciem płytki i z wszczepieniem materiału autogennego lub sztucznego. W przypadku rozległego zajęcia ciał jamistych z towarzyszącymi zaburzeniami wzwodu zastosowanie ma wszczepienie protez prącia. Leczenie chirurgiczne zwykle ma zastosowanie przy braku remisji po leczeniu farmakologicznym.
- Cel pracy. Celem pracy jest pokazanie na filmie kolejnych etapów postępowania chirurgicznego, polegającego na wycięciu zmiany o typie płytki z grzbietowej części obu ciał jamistych oraz pokrycie ubytku płatem Pelvicolu.
- Materiał i metody. Film przedstawia zabieg operacyjny polegający na wycięciu płytki włóknistej z grzbietowej części obu ciał jamistych i pokrycie ubytku w osłonce białawej płatem z Pelvicolu. Zabieg wykonano u chorego lat 29 uprzednio leczonego farmakologicznie przez pół roku bez poprawy. Film wykonano w technice DVD, trwa około 9 minut.
- Wyniki. Chorego w czwartej dobie po leczeniu chirurgicznym wypisano z oddziału. Po dwóch miesiącach podjął współżycie seksualne. Pół roku po zabiegu nadal występuje wyczuwalne stwardnienie po stronie grzbietowej prącia i nieznaczne skrzywienie ku górze przy wzwodzie.
|