KOD: 7.2 - Badanie stercza palcem przez odbytnicę (DRE) jako wstępna ocena stadium miejscowego zaawansowania raka u pacjentów kwalifikowanych do prostatektomii radykalnej Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2006/59/Suplement 1.
autorzy
-
Zbigniew Wolski, Łukasz Pokrywka, Michał Bryczkowski
- Katedra i Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Dziecięcej CM UMK w Bydgoszczy
streszczenie
- Wprowadzenie. Ocena stadium zaawansowania miejscowego raka stercza jest podstawą kwalifikacji pacjentów do leczenia radykalnego.
- Cel pracy. Celem pracy była retrospektywna ocena zaawansowania miejscowego raka stercza na podstawie badania stercza palcem przez odbytnicę u pacjentów poddanych następnie prostatektomii radykalnej.
- Materiał i metody. Od stycznia 2002 do czerwca 2005 w Klinice Urologii w Bydgoszczy wykonano u 69 pacjentów w wieku 47-72 (śr. 61,9) z PSA 1-53 ng/ml (śr. 10,61 ng/ml) prostatektomię radykalną z powodu raka rozpoznanego na podstawie biopsji stercza pod kontrolą TRUS. Przed operacją wszyscy pacjenci byli badani palcem przez odbytnicę przez tego samego doświadczonego urologa. Pacjentów z wyczuwalnymi guzkowatymi zmianami zaliczono do grupy I (DRE+), a bez zmian do grupy II (DRE-). Z oceny wykluczono pacjentów niezakwalifikowanych do radykalnej prostatektomii z powodu podejrzenia przekraczania torebki podczas badania DRE lub/i TRUS lub/i CT/MRI. Wszyscy pacjenci mieli określone przed i po leczeniu operacyjnym stadium T i stopień Gleasona. Obie grupy pacjentów porównano, biorąc pod uwagę poziom PSA, stadium T i stopień Gleasona.
- Wyniki. Do grupy I DRE (+) zaliczono trzydziestu pacjentów (43,5%). U wszystkich tych pacjentów stwierdzono zmianę wyczuwalną palpacyjnie w jednym z płatów stercza, nieprzekraczającą torebki (cT2a). PSA w tej grupie wynosiło od 1 do 53 ng/ml (śr. 10,77 ng/ml). Stopień Gleasona uzyskany na podstawie biopsji wynosił od 2 do 6 u dwudziestu dwu pacjentów (73,4%), 7 i powyżej u czterech pacjentów (13,3%), Gx u czterech (13,3%). W badaniu wyciętego stercza stwierdzono pT2 u osiemnastu pacjentów (60%), pT3 - 10 (33,3%), pT4 - 2 (6,7%), Gleason 2 do 6 u osiemnastu pacjentów (60%), 7 i powyżej u jedenastu pacjentów (36,7%), Gx u jednego pacjenta (3,3%). Grupa II DRE (-) składała się z trzydziestu dziewięciu pacjentów (56,5%) z poziomem PSA od 4,4 do 27,5 ng/ml (śr. 10,5 ng/ml) w stadium cT1c. Stopień Gleasona uzyskany na podstawie biopsji wynosił 2 do 6 u trzydziestu trzech pacjentów (84,5%), 7 i powyżej u czterech pacjentów (10,3%), Gx u dwóch pacjentów (5,2%). W badaniu wyciętego stercza stwierdzono pT2 u trzydziestu pięciu pacjentów (89,7%), pT3 - u czterech (10,3%), pT4 - u żadnego (0%), Gleason 2 -6 u trzydziestu pacjentów (76,9%), 7 i powyżej u dziewięciu pacjentów (23,1%). W wykonanych badaniach statystycznych stwierdzono, że współczynnik korelacji Spearmana i Kendalla między DRE (+) a przekraczaniem torebki wynosi 0,35 i jest istotny statystycznie na poziomie <0,01.
- Wnioski. 1. Wyczuwalna zmiana guzkowata w badaniu stercza palcem przez odbytnicę (cT2) wiąże się z przekraczaniem torebki u 40% chorych w badaniu histopatologicznym wyciętego stercza. 2. ,,Dodatnie" badanie per rectum (DRE+) wskazuje na prawdopodobieństwo przekroczenia torebki czterokrotnie większe w porównaniu z brakiem wyczuwalnych zmian DRE (-). 3. Stwierdzono znamienność statystyczną przekraczania torebki u pacjentów z wyczuwalnym guzkiem w sterczu (DRE+). 4. Pacjenci DRE (+) należą do grupy zwiększonego ryzyka wznowy miejscowej ze względu na większe prawdopodobieństwo wyższego zaawansowania miejscowego raka.
|