KOD: 8.2 - Przydatność badania fotodynamicznego (PDD) do oceny powierzchownych nowotworów pęcherza moczowego u chorych po usunięciu nerki i moczowodu Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 2006/59/Suplement 1.
autorzy
-
Marek Lipiński, Leszek Jeromin, Kamil Burzyński, Waldemar Różański
- II Klinika Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
streszczenie
- Wprowadzenie. Metoda fotodynamicznego diagnozowania nowotworów jest najdokładniejszym sposobem obrazowania tkanki nowotworowej. Jest to sposób znany na świecie, lecz stosowany w praktyce klinicznej w pojedynczych, wysoce wyspecjalizowanych, ośrodkach. Pęcherz moczowy jest narządem umożliwiającym wprowadzenie źródła światła do wnętrza i ekspozycję na promieniowanie całej wewnętrznej warstwy nabłonkowej. Warstwa ta stanowi miejsce powstawania zmian nowotworowych pęcherza moczowego.
- Cel pracy. Celem pracy była ocena wartości diagnostyki fotodynamicznej pęcherza moczowego u chorych po ureteronefrektomii z powodu nowotworów urotelialnych miedniczki nerkowej oraz moczowodu.
- Materiał i metody. W latach 2001-2005 fotodynamicznemu diagnozowaniu pęcherza moczowego poddano siedemnastu chorych (dziewięciu mężczyzn i osiem kobiet) po usunięciu nerki i moczowodu z powodu obecności nowotworu z nabłonka przejściowego miedniczki nerkowej i moczowodu. U wszystkich wykonano cystoskopię w świetle białym i ultrafioletowym. Wszystkie badania fotodynamiczne przeprowadzono po instylacji dopęcherzowej roztworu kwasu 5-aminolewulinowego podanego do światła pęcherza 90 do 120 minut przed cystoskopią. Do oceny efektu fotodynamicznego stosowano światło lampy ksenonowej D-Light Storz, a dla zobrazowania wyników stosowano optykę wyposażoną w odpowiednie filtry i kamerę Storz systemu PDD. Badanie PDD wykonano trzy miesiące po ureteronefrektomii, następnie w pierwszym roku obserwacji w odstępach trzymiesięcznych. Jeśli nie stwierdzono zmian w obrazie pęcherza moczowego, wówczas wykonywano PDD co sześć miesięcy przez dwa lata, a w kolejnych - raz w roku.
- Wyniki. U sześciu chorych stwierdzono wyłącznie w PDD zmiany podejrzane o rozwój nowotworu. Po trzech miesiącach u jednego TaG3 i u 1Cis po sześciu miesiącach u kolejnych trzech (u dwóch Cis, u jednego TaG2) Po dwunastu miesiącach u jednego TaG2. Zmiany nowotworowe likwidowano na drodze elektroresekcji (czterech pacjentów) lub ablacji laserem holmowym (dwóch pacjentów).
- Wnioski. Mała liczba chorych nie pozwala na wysnucie ostatecznych wniosków, jednak można powiedzieć, iż badanie PDD pozwala na prawidłową ocenę i wykrycie zmian nowotworowych w pęcherzu moczowym u chorych po ureteronefrektomii.
|