autorzy
-
Tomasz Stachowski 1, Zbigniew Kwias 2, Patryk Gmerek 1, Piotr Milecki 3, Ryszard Szpera 1, Włodzimierz Kowalczyk 1, Tomasz Piernik 1, Tomasz Deja 1
- 1 Oddział Urologii Szpitala MSWiA w Poznaniu
2 Klinika Urologii AM w Poznaniu
3 Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu
streszczenie
- Wprowadzenie. Haemangiopericytoma to guz o charakterze łagodnym lub złośliwym, wywodzący się z tkanki naczyniowej. Najczęściej spotykany w obrębie układu kostnego (gł. kości miednicy, bliższym odc. kości udowej, w kręgosłupie oraz kości ramiennej), ale rozpoznawany także w innych narządów, również w przestrzeni zaotrzewnowej. Najczęściej występuje u pacjentów w czwartej i piątej dekadzie życia, ale wykrywany u pacjentów w wieku od 12 do 90 rż. Klinicznie pierwsze objawy haemangiopericytoma to ból oraz wyczuwalna masa guza. Zmiana o takim charakterze histologicznym rośnie wolno i późno daje objawy. Haemangiopericytoma nie wykazuje charakterystycznych cech w badaniach radiologicznych - KT i MR. Zmiana ma najczęściej postać litego i dobrze odgraniczonego guza. W angiografii widoczny jest charakterystyczny rysunek naczyniowy opisywany często jako ,,rogi jelenia". Makroskopowo jest to guz dobrze odgraniczony, barwy szarobiałej. Konsystencja może być różnorodna od litej i twardej do gąbczastej i kruchej. Mikroskopowo haemangiopericytoma składa się z pericytów - zasadochłonnych, wrzecionowatych komórek, przypominających komórki mięśni gładkich, które otaczają naczynia włosowate (komórki te nie mają pochodzenia endothelialnego).
- Cel pracy. Celem pracy jest przedstawienie przypadku, ocena odległych skutków leczenia oraz porównanie ze światową literaturą.
- Materiały i metody. Mężczyzna lat 56 przyjęty na oddział urologii z powodu dolegliwości bólowych w podbrzuszu, okresowego krwiomoczu oraz objawów dysurycznych. W wywiadzie - w 1999 r. operacja usunięcia torbieli przestrzeni otrzewnowej (w badaniu histopat. - haemangiopericytoma). Na oddziale wykonano tomografię komputerową jamy brzusznej. Badanie wykazało obecność dobrze odgraniczonej niejednorodnej, hypodensyjnej masy o wym. 83 x 77mm, ulegającej niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu po podaniu SK, zlokalizowaną poniżej i nieco do przodu od nerki prawej. Nerka lewa prawidłowej wielkości i kształtu, bez zmian ogniskowych. Nadnercze obustronnie nie powiększone. W środbrzuszu (partie przednie) widoczne poszerzone, wypełnione niejednorodną gęstą treścią (masą?) pojedyncze pętle jelitowe - naciek? W podbrzuszu i miednicy widoczne masy obejmujące pogrubiałe pętle jelitowe, uciskające i przemieszczające pęcherz moczowy do przodu i na stronę lewą - rozległy naciek. Pozostałe narządy jamy brzusznej bez zmian w tomografii komputerowej. Wykonano zabieg operacyjny. Zabieg polegał na wypreparowaniu guza okolicy poniżej dolnego bieguna nerki prawej, który był dobrze odgraniczony i posiadał własną torebkę. Usunięto guz wielkości około 15 cm w całości bez przerwania ciągłości torebki. W kontroli nie stwierdzono żadnych uszkodzeń nerki prawej.
- Wyniki. Wykonano badanie histopatologiczne-ostateczny wynik wykazał: Neoplasma malignum angiogenes - haemangiopericytoma recidivans (guz o wym. 10 x 8 x 7 cm wypełniony skrzepami krwi). Chory konsultowany w Centrum Onkologii w Warszawie oraz w kilku ośrodkach europejskich. Pacjent przekazany do Zakładu Radioterapii w celu dalszego leczenia - leczony fotonami 15 oraz 20 MV. Otrzymał na okolicę guza przestrzeni zaotrzewnowej 43,2 Gy/T. Po 6 i 12 miesiącach po leczeniu w Zakładzie Radioterapii wykonano kontrolne badanie tomografii komputerowej - stwierdzono zmniejszenie zmian stwierdzanych w badaniach poprzednich. Brzeżnie w segm. 7 wątroby widoczne umiarkowanie hypodensyjne ognisko o wym. 39 x 24 mm, nieulegająca wzmocnieniu kontrastowemu po podaniu SK - podejrzenie przerzutu. Chory został przekazany dalszego leczenia do Centrum Onkologii w Poznaniu w celu kontynuacji leczenia.
- Wnioski. Guzy o charakterze hemangiopericytoma to zmiany rzadko występujące. Mimo że są to zmiany występujące głównie w tkance kostnej, mogą występować również w przestrzeni zaotrzewnowej, uciskając miedniczkę nerkową i moczowód, imitując proces rozrostowy nerki. Leczenie opiera się na leczeniu skojarzonym - chirurgicznym usunięciu guza (dotyczy to głównie zmian o znacznych rozmiarach powodujących objawy uciskowe) i radioterapii pooperacyjnej. Najbardziej czułym monitoringiem rozwoju choroby po leczeniu operacyjnym jest systematyczne wykonywanie kontrolnych tomografii komputerowych co sześć miesięcy i przy ścisłej współpracy z onkologiem klinicznym włączenie uzupełniającej teleterapii.
|