Jednymi z częstszych pytań, jakie zadają lekarzowi chorzy przed zabiegiem operacyjnym usunięcia gruczolaka stercza są pytania dotyczące życia płciowego po operacji. Doniesienia w piśmiennictwie na ten temat są bardzo skąpe, postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, w jakim stopniu stosowana w naszym oddziale metoda wpływa na późniejsze życie płciowe naszych chorych.
Materiał nasz obejmował 152 mężczyzn w wieku od 60 do 70 lat operowanych w naszym oddziale od 1. 01. 71 r. do 1. 10. 1976 r. z powodu gruczolaka stercza, do których rozesłano ankietę z pytaniami dotyczącymi zachowania się pociągu płciowego, wzwodów członka, obecności wytrysku, intensywności życia płciowego oraz różnic w życiu płciowym przed i po zabiegu operacyjnym. Ankietę rozesłano do mężczyzn, u których podczas pobytu w szpitalu nie stwierdzono obciążających schorzeń dodatkowych, a mianowicie neurologicznych, nowotworowych oraz innych upośledzających aktywność biologiczną.
Odpowiedziało 111 osób, zwrócono 12 ankiet. Z liczby 111 na osobistą rozmowę i badanie zgłosiło się 88 osób, 23 udzieliło odpowiedzi pisemnej na interesujące nas pytania.
Wszyscy ankietowani byli operowani jedną metodą przezpęcherzo-wego wyłuszczenia gruczolaka stercza z podłączonym po zabiegu stałym płukaniem pęcherza moczowego. Przed zabiegiem operacyjnym 45% chorych miało podwiązanie zaś 53 % przecięte nasieniowody. W 2% nasieniowody pozostawiono nietknięte.
Wyniki badań
23 ankietowanych nie prowadzi życia płciowego po zabiegu operacyjnym, w tym: 2 nie prowadziło przed zabiegiem, 9 na skutek zaniku wzwodu, 6 w wyniku zaniku popędu płciowego przy możliwości wzwodu, 6 na skutek braku partnerki lub współistnienia innych schorzeń — przy zachowanym pociągu i wzwodzie. 88 ankietowanych prowadzi życie płciowe po zabiegu operacyjnym w tym: 45 skarżyło się na osłabienie, 36 nie podało istotnej różnicy, a 7 stwierdziło poprawę w życiu płciowym. Obecność wytrysku podało 25 badanych, w tym 15 po podwiązaniu i 10 po przecięciu nasieniowodów; wszyscy jednak stwierdzili, że objętość wytrysku jest bardzo skąpa, niekiedy śladowa. W jednym wypadku badania nasienia wykryliśmy plemniki mimo uprzedniego podwiązania nasieniowodów. Jako główny powód osłabienia sprawności płciowej 45 badanych podało: 15 upośledzenia wzwodu, 23 upośledzenie pociągu i wzwodu, a 7 inne przyczyny, między innymi to, że stosunki są krótsze i dają mniejsze zadowolenie. Badani prowadzący intensywniejsze życie płciowe po zabiegu zwrócili uwagę na ustąpienie bólu jaki odczuwali przed operacją w czasie podniecenia i orgazmu. U większości ankietowanych u których po zabiegu wystąpiły zanik wzwodu i pociągu płciowego, zaburzenia życia płciowego występowały już przed zabiegiem operacyjnym. U wszystkich badanych, u których wystąpił zanik wzwodu stwierdzono w badaniach anatomo patotogicznych usuniętego gruczolaka zmiany o ch-rakterze zapalnym. Odsetek zakażeń moczu w chwili badania był nie częstszy w tej grupie badanych i wynosił tak jak i dla pozostałych około 10%. Intensywność życia płciowego kształtowała się następująco: 1—2 stosunki w miesiącu 45 osób, 3 —5 27 osób, 5^7 14 osób, powyżej 2 osoby.
Dyskusja
Operacyjne leczenie gruczolaka stercza ma duży wpływ na późniejsze zaburzenia życia płciowego. Stosowana w naszym oddziale metoda operacyjna spowodowała zanik życia płciowego u 15 badanych tj. u 13,5%, w tym na skutek całkowitego zaniku wzwodu u 9 tj. 8,1 %, a zaniku popędu płciowego u 6, tj. 5,4%. Upośledzenie wzwodu wystąpiło u 38, tj. w 34,2%, a zaburzenia popędu płciowego u 23 tj. u 20,7%.
Procesy zapalne toczące się w gruczolaku mają niewątpliwy wpływ na pooperacyjny zanik wzwodu — przeważnie w tych wypadkach usuwanie gruczolaka jest trudniejsze technicznie.
Nie stwierdziliśmy wpływu pooperacyjnego zakażenia moczu na zaburzenia życia płciowego.
W piśmiennictwie polskim spotkaliśmy tylko jedno doniesienie dotyczące powikłań potencji po operacji metodą Millina przedstawione w 1953 r. na Zjeździe Urologów przez Klinikę Urologiczną w Warszawie. Jak widać w tym zestawieniu brak potencji po zabiegu wystąpił w 30%, upośledzenie w 6,6%, zachowana była w 46,6%, a wzmożona w 6,6%.
W ocenie tego rodzaju badań należy pamiętać, że opierają się one na subiektywnych wypowiedziach zależących w dużej mierze od osobowości badanych, a także od fizjologicznych zmian zachodzących w tym czasie w ustroju mężczyzny.