Wielu mężczyzn operowanych w wieku przed pokwitaniem z powodu obustronnego wnętrostwa, wykazuje zły późny wynik operacji. Najważniejszym sprawdzianem wartości operacji jest sprawność czynnościowa jąder w wieku dojrzałym. Odnosi się to tak do czynności zewnątrzwydziel-niczej jąder jak i jego funkcji zewnątrz-wydzielniczej .
Wyniki uzyskane przez licznych autorów są dość różne. Płodność operowanych z obustronnym wnętrostwem określa się średnio na około 40%, u pewnych autorów odsetek ten jest jeszcze mniejszy. Liczby obserwowanych chorych są małe, stąd tak duża rozbieżność wyników (2, 5, 8, 9).
Stwierdzić można że niekorzystne wyniki operacyjnego leczenia obustronnego wnętrostwa związane są nie tylko z metodą operacji czy błędami i nieprawidłościami w jej wykonaniu. Wiele sprowadzonych do moszny jąder ma cechy pierwotnych zmian anatomicznych co w wyraźny sposób rzutuje na wyniki leczenia. Przemawiają za tym często niepomyślne wyniki jednostronnych orchidopeksji, gdyż nie tylko jądro brzuszne czy pachwinowe wykazują zmiany wsteczne, ale i drugie jądro pozostające w mosznie.
Z drugiej strony wiadomo, że ten prosty zabieg operacyjny wykonywany nieumiejętnie stanowi duży uraz dla jądra i prowadzi w konsekwencji do zaniku, co jest równoznaczne z kastracją (1, 13).
Wnętrostwo jest wadą która występuje u 2—4% donoszonych noworodków i około 0,5% mężczyzn.
Prace licznych autorów, które ukazały się w ostatnich latach pozwalają stwierdzić, że wnętrostwo nie operowane do 3—4 roku życia powoduje zahamowanie lub opóźnienie wzrostu i dojrzewania komórek płciowych jądra. Do piątego roku życia zmiany te dotyczą opóźnienia różnicowania komórek płciowych a w okresie późniejszym dystrofii. Może to być podłożem dla rozwoju zmian nowotworowych. Nowotwory złośliwe jąder u chorych z wnętrostwem spotyka się znacznie częściej niż u zdrowych mężczyzn. Dużo częściej spotyka się jednak paratypię a nawet atypię komórkową w niezstąpionym jądrze. Sam charakter tych zmian jak również rola czasu i położenia jądra nie zostały dokładnie poznane. Stąd poza wytrzebieniem wynikającym z zaniku operowanych jąder, wykonuje się wytrzebienie zamierzone mając na uwadze niebezpieczeństwo rozwoju nowotworu złośliwego (7, 11, 14).
Zachowanie się wielkości światła i składu kanalików krętych jąder, określające zaawansowanie spermatogenezy i spermiogenezy jak również rozwój komórek miąższowych, są obecnie dość dokładnie poznane. Na podstawie badań doświadczalnych udowodniono obecność bariery naczyniowo-jądrowej, która zabezpiecza optymalne warunki rozwoju elementów plemnikotwórczych i humo-ralnych jąder. Wpływ ciepłoty, zaopatrzenie w tlen, wysokość ciśnienia panującego w otoczeniu jądra wydają się mieć istotny wpływ na jego prawidłowy rozwój. Drobnowidowe badania wycinków jąder pobranych przez biopsję określają odwracalność zmian w jądrze (3, 6, 10).
Rozwój psychiczny jaki wykazują ci mężczyźni jest najczęściej prawidłowy, również czynność hormonalna pozostaje w granicach normy lub jest nieco obniżona. U chorych z następowym zanikiem jąder lub ich pierwotnym defektem, hypogonadyzm jest wyraźny i łączy się z zaburzeniami rozwoju cielesno-płciowego. Chorzy ci nie stanowią więcej niż 10—15% operowanych.
Na podstawie wykonywanych obecnie badań nie zdołano całkowicie wyjaśnić różnego zachowania się płodności u mężczyzn z wnętrostwem (3, 14).
Materiał i metoda
U wszystkich badanych jądra sprowadzono do worka mosznowego sposobem Schoemacker-Petrywalskiego. Badania kontrolne wykonano w okresie 1,5—10 lat po obustronnej orchidopeksji. U każdego chorego wykonano spermiogram oraz wydalenie 17 ketosterydów w cało-dobowej ilości moczu. W ciągu pół godziny od pobrania ejakulatu badano nasienie w komorze Thoma-Zeissa pod mikroskopem. Następnie barwiono preparat hematoksyliną-eozyną i oezyną-nigrozyną. Przy pomocy metody Be-chciego oznaczano ruchliwość plemników (norma — powyżej 63%), gęstość ejakulatu (norma — 40—120 mil) oraz jego morfologię (norma — powyżej 63% prawidłowych form). W pe-hametrze firmy „Ridan" oznaczano kwaśność ejakulatu (norma — ph 7,2-7,8).
Fruktozę oznaczano w spektrometrze metodą podaną przez Vesterlina (norma — 100—500 mg/ml) (12).
Poziom ketosterydów całkowitych (17 K. S) w moczu dobowym oznaczono metodą Drecktera (norma 2-12 mg/24 godz.).
U dwóch badanych z najniższym poziomem fruktozy w ejakulacie wykonano w znieczuleniu miejscowym z wkłuć u podstawy moszny deferen-tovesiculografię.
Wyniki
W oddziale urologicznym naszej kliniki w okresie 1561-—1974 roku, operowano 55 chorych z obustronnym wnętrostwem, z których 31 ukończyło 18 rok życia. Wiek operowanych wahał się od 8—23 lat, średnio 13 lat. W czasie kontroli badani mieli od 17—33 lat, średnio 23 lata.
Do badania kontrolnego zgłosiło się 16 chorych (tabela I), Poza tym zgłosił się jeden chory który nie poddał się badaniom kontrolnym, a oświadczył że jest ojcem dziecka z własnego małżeństwa. Badanie ogólne wykazało u niego dość wyraźne objawy hypogonadyzmu i bardzo małe, twarde jądra.
Pośród operowanych chorych, 7 otrzymało przed operacją jedną kurację gonadotropiną, a 4 innych dwie kuracje hormonalne.
Jak wynika z tabeli I poziom 17KS wahał się w granicach 2,5—12,5 mg/24 godz., średnio wynosił 6,8 mg/24 h. Przeciętna objętość ejakulatu była mała i wynosiła 1,5 ml (norma 2—6 ml). Średnia wartość pH" wynosiła + 7,9.
U 6 badanych mężczyzn stwierdzono zupełny brak plemników w preparacie z ejakulatu — 37,5%. U 5 (31,3%) stwierdzono tylko pojedyncze plemniki w preparacie (krypto-spermia), a u następnych 5 (31,3%) gęstość ejakulatu nie przekraczała 32 mil/ml. U 3 była to hypooligosper-mia (1,8—8,7 mil/ml) a u 2 oligosper-mia (20 i 32 mil/ml). U wszystkich tych chorych ilość aktywnych form jak również prawidłowo zbudowanych nie przekraczała 50%. Aktywność plemników było średnio 34% a odsetek form prawidłowych wynosił 41. czas upłynnienia ejakulatu wahał się od 14—27 minut, średnio 16 minut.
Poziom fruktozy był obniżony u 5 chorych a tylko u 1 badanego był wyższy od normy. Średni poziom fruktozy wynosił 160 mg/ml.
Deferento-vesikulografia wykazała u 1 badanego niedrożność jednego nasieniowodu i obustronny brak pełnego połączenia najądrza z jądrem u drugiego chorego.
Zależność pomiędzy wiekiem operowanych i położeniem jąder a wynikiem operacji przedstawia tabela II. U 2 chorych operowano wnętrostwo brzuszne obustronne, u 6 mieszane a u 8 pachwinowe. Jednoczasową, obustronną operację wykonano u 5 chłopców, u pozostałych wykonana ona była dwuczasowo w odstępie kilku miesięcy. Aspermię stwierdzono u obydwu chorych z wnętrostwem brzusznym u 3 z mieszanym oraz u jednego z pachwinowym. Kryptospermię stwierdzono u 4 chorych z wnętrostwem pachwinowym i u 1 z mieszanym.
Wnioski
1. U 37,6% mężczyzn u których wykonano orchidopeksję w wieku przed pokwitaniem stwierdzono aspermię, u 31,2% kryptospermię i u 31,2% oligospermię w tym 19% miało hypo-oligospermię.
2. U mężczyzn z zachowaną po operacji spermato i spermiogenezą stwierdzono wysokiego stopnia nekrospermię.
3. Poziom fruktozy jest w granicach normy, ale u mężczyzn z zaburzeniem drożności nasieniowodu jest obniżony.
4. Poziom wydalanych w dobowym moczu 17 KS był u wszystkich chorych w granicach normy.
5. Leczenie chirurgiczne dzieci z obustronnym wnętrostwem w późnym okresie wraz z brzusznym położeniem jąder mają istotny wpływ na bezpłodność.
ul. Wolności 235a m. 6
41-800 Zabrze