Obustronne występowanie kamicy moczowej waha się w granicach od 10,0% do 15,0% ogólnej liczby kamicy nerkowej i moczowodowej (3). Wprowadzenie mniej inwazyjnej metody leczenia, jakim jest przezskórna litotrypsja (PCNL) stworzyło przed chorymi, zwłaszcza z kamicą obustronną, możliwości usunięcia złogów jednocześnie z obu nerek w tym samym dniu. Dokonanie tego samego, ale drogą operacji otwartej, zwłaszcza w kamicy nawrotowej zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań związanych nie tylko z samą operacją, ale również ze znieczuleniem (2).
Celem pracy było sprawdzenie czy jednoczasowe, obustronne wykonanie PCNL ma istotny wpływ na przebieg pooperacyjny, w tym na czynność nerek.
MATERIAŁ I METODA
U 15 chorych usunięto drogą przezskórną, jednoczasowo kamienie z obu nerek. Wśród nich było 9 kobiet i 6 mężczyzn w wieku od 8 do 67 lat (średnio 41,1 lat). W 16 nerkach stwierdzono złogi pojedyncze a w 14 mnogie.
U każdego chorego wykonywano przed zabiegiem badania laboratoryjne (morfologia krwi, czas krwawienia i krzepnięcia, OB, poziom kreatyniny, poziom elektrolitów w surowicy krwi, ogólne badanie moczu oraz posiew moczu), urografię oraz badanie ultrasonograficzne (USG) nerek.
Poziom kreatyniny w surowicy krwi oznaczano bezpośrednio przed zabiegiem, 24 godziny po nim oraz w dniu wypisu chorego do domu. Bezpośrednio po zabiegu ponownie dokonywano pomiaru stężenia sodu, potasu i chloru w surowicy krwi, a po usunięciu przetoki nerkowej posiewu moczu.
Kontrolne zdjęcie przeglądowe oraz USG nerek robiono w dniu wypisu chorego do domu.
Zabieg PCNL wykonywano według ogólnie przyjętej techniki w znieczuleniu miejscowym 1% roztworem xylocainy z dożylną sedacją (1, 6).
Jako kryterium wyleczenia przyjęto stan, w którym chory był wolny od kamieni lub pozostawiono w jednej lub obu nerkach resztki kamieni o średnicy mniejszej od 5 mm rokujące na samoistne odejście.
WYNIKI
Z 28 nerek usunięto kamienie z jednego wkłucia, a z 2 z dodatkowego, przez kielich środkowy.
Średni czas litotrypsji wyniósł 26,4 ±13,7 min, średni czas pobytu chorego w klinice wyniósł 11,3 ±5,4 dni.
Poza przetoczeniem u 4 chorych po zabiegu 500 ml krwi, u pozostałych operowanych nie stwierdzono powikłań zarówno w czasie wytwarzania i poszerzania przetoki nerkowej, jak i w trakcie zabiegu.
Średnia kreatyninemia w pierwszej dobie po zabiegu oraz w dniu wypisu była wyższa od kreatyninemii sprzed zabiegu, ale mieściła się w granicach normy U żadnego chorego nie stwierdzono cech klinicznych nadmiernego wchłonięcia płynu irygacyjnego używanego w czasie zabiegu (0,9% roztwór NaCl). Stężenie sodu, chloru i potasu po zabiegu nie wykazywało statystycznie znamiennych różnic U 4 (26,6%) chorych stwierdzono w okresie pooperacyjnym bezobjawową zwyżkę temperatury ciała 5≥38.0°, trwającą najdłużej trzy dni.
Znamienny bakteriomocz po PCNL stwierdzono u 53,0% chorych
Na podstawie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego i USG nerek, wykonanego w dniu wypisu, 25 nerek (83,3%) było wolnych od złogu lub rozmiar jego był mniejszy od 5 mm, rokujący na samoistne odejście.
DYSKUSJA
Możliwość jednoczasowego usuwania kamieni z obu nerek za pomocą przezskórnej litotrypsji jest niewątpliwie dużym postępem w urologii.
Wyniki leczenia uzyskane u naszych chorych nie odbiegają od tych jakie uzyskiwane są u chorych, u których kamienie usuwano z jednej nerki (5, 6).
Nasuwa się jednak pytanie, czy można bezpiecznie wykonywać jednoczasowo przetoki na obu nerkach, a u niektórych chorych nawet kilka przetok?
Alken wykazał na podstawie klirensu hipuranowego zmniejszenie przepływu nerkowego po wykonaniu PCNL, chociaż nie obserwował wzrostu poziomu kreatyniny nawet u chorych z jedyną nerką (2).
Z kolei Webb i Fitzpatrick w 1985 roku wykazali doświadczalnie na psach, że nawet wytworzenie kilku kanałów przetok nerkowych nie niszczy miąższu nerek, a gojenie jest szybkie z wytworzeniem Unijnej blizny (7).
Wprawdzie u naszych chorych po zabiegu stwierdzono znamienny wzrost kreatyninemii to u żadnego z nich stężenie kreatyniny w surowicy krwi nie przekroczyło dopuszczalnych norm.
Ponieważ w czasie wykonywania PCNL nie doszło do wynaczynienia płynu irygacyjnego poza nerkę nie stwierdzono u naszych chorych cech zespołu związanego z wchłanianiem tego płynu, czyli tzw. zespołu poresekcyjnego obserwowanego czasami po przezcewkowej elektroresekcji gruczolaka stercza (2).
Przypuszczamy, chociaż nie było takiego powikłania u naszych chorych, że niewielkie przebicie miedniczki igłą lub cienkim prowadnikiem w czasie wytwarzania przetoki nerkowej nie zwiększa ryzyka wystąpienia tego zespołu i możemy u takich chorych wykonać PCNL w drugiej nerce.
Dotychczasowe nasze obserwacje wskazują na to, że PCNL jest zabiegiem bezpiecznym, możliwym do wykonania, u niektórych chorych nawet obustronnie, jednoczasowo. Wydaje się nam, że kwalifikują się do takiego postępowania ci chorzy z kamicą obustronną, których złogi nie są zbyt twarde i dużych rozmiarów.
Przebiegi pooperacyjne u naszych chorych nie różniły się od przebiegów chorych, u których PCNL wykonywano na jednej nerce (2, 5, 6).
WNIOSEK
Jednoczasowe, obustronne PCNL jest zabiegiem bezpiecznym, nie zwiększającym ryzyka wystąpienia powikłań.
dr med. Andrzej Prajsner, Klinika Urologii Śl. AM 40-073 Katowice, ul. Strzelecka 9