Rak pęcherza moczowego manifestuje się najczęściej krwiomoczem, dolegliwościami dyzurycznymi oraz dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Jednym z rzadszych objawów jest priapizm.
Opis przypadku
Chory J. U., lat 53, nr hist. choroby 376/91, został przyjęty do Kliniki z powodu długotrwałego, bolesnego wzwodu prącia. Choroba trwała około 3 tygodnie, a jej powstanie i rozwój nie były związane z pobudzeniem seksualnym. Ponadto chory podał, że od roku odczuwał dolegliwości dyzuryczne.
Badaniem dwuręcznym stwierdzono rozległy, twardy, nieruchomy naciek nowotworowy obejmujący pęcherz moczowy, gruczoł krokowy i okoliczne tkanki. Cystoskopia i ultrasonografia dopęcherzowa potwierdziły zaawansowanie choroby, które określono jako T4. Badanie histopatologiczne nr 635761, wykazało: carcinoma urotheliae.
Bezpośrednio po przyjęciu chorego operowano. Nacięto oba ciała jamiste i stwierdzono daleko posunięty proces włóknienia z obecnością zalegającej mazistej treści krwistej. Założono stały drenaż obu ciał jamistych oraz opatrunek uciskowy na prącie. W ciągu kilku najbliższych dni dreny przepłukiwano. W wyniku takiego leczenia uzyskano efekt w postaci zwiotczenia prącia.
OMÓWIENIE
Mechanizm powstawania priapizmu nie został ostatecznie wyjaśniony. Przyjmuje się, że w około 65,0% ma on charakter idiopatyczny. W tej grupie chorych obserwowano nawroty, które czasami są związane z nadmiernym, długotrwałym pobudzeniem seksualnym (4).
Istotną przyczyną w powstawaniu priapizmu są choroby układu krwionośnego wśród nich niedokrwistość sierpowata, białaczka limfatyczna i szpikowa (2).
U pewnej części chorych zaburzenia neurologiczne spełniają decydującą rolę. Są to urazy, stany zapalne i guzy rdzenia kręgowego (3).
W piśmiennictwie są opisywanie przypadki priapizmu wywołanego chorobami narządów miednicy mniejszej. Są to między innymi stany zapalne i procesy neoplazmatyczne gruczołu krokowego i pęcherza moczowego (1).
U naszego chorego długotrwały, bolesny wzwód prącia najprawdopodobniej został spowodowany naciekiem neoplazmatycznym w miednicy mniejszej, który zaburzył ukrwienie i odpływ krwi żylnej z ciał jamistych.
Wcześniejsze objawy choroby w postaci delikatnych objawów dyzurycznych chory zbagatelizował i dopiero długotrwały, bolesny wzwód prącia zmusił go do wizyty u lekarza.
Jak widać, na podstawie przedstawionego chorego priapizm może być jednym z pierwszych, choć rzadkich, objawów raka pęcherza moczowego.
dr med. Eugeniusz Malczyk ul. M. Skłodowskiej-Curie 24a 15-276 Białystok Klinika Urologii