Gruźlica cewki moczowej jest chorobą rzadką. Stanowi około 5% wszystkich przypadków gruźlicy układu moczopłciowego (2). Najczęściej jest procesem wtórnym. W ogromnej większości przypadków stwierdzamy równocześnie gruźlicę innych odcinków dróg moczowych. Punktem wyjścia może też być gruźlica narządów płciowych jak stercz, pęcherzyki nasienne itp. (1, 2, 4, 7).
Zakażenie następuje z moczu, drogą naczyń chłonnych lub naczyń krwionośnych. Ze względu na patogenezę najczęściej zajęta jest część stercz i cewki. W pierwszym okresie są to owrzodzenia pokryte szarymi błonami, histologicznie znajdujemy charakterystyczną ziarninę gruźliczą. Klinicznie obserwujemy ubóstwo objawów (6). Większe dolegliwości podawane są dopiero wówczas, kiedy wytworzy się zwężenie. Mogą również wytworzyć się ropnie okołocewkowe, które przebijają się do światła cewki, względnie na krocze wytwarzając przetoki. Ustalenie rozpoznania następuje wówczas poprzez stwierdzenie obecności bakterii gruźliczych. Zwężenie cewki występuje wg Mazurka w 1% (4), a wg Bosha-tnera w 15—20% (2) przypadków.
W odróżnieniu od infekcji endogennej możliwa jest również infekcja egzogenna (5, 6). Są to przypadki niezwykle rzadkie. Opisano dotąd w literaturze tylko 10 takich przypadków (3). Jest to postać wrzodziejąca, która lokalizuje się przede wszystkim w śluzówce żołędzi. Infekcja przez kontakt przy stosunku płciowym jest możliwa jedynie w zupełnie niezwykłych przypadkach. Ta rzadkość zachorowań na drodze egzogennej jest tymbardziej godna uwagi, że gruźlica narządów rodnych u kobiet nie należy do rzadkości (5).
Leczenie: długotrwałe tuberkulostatyczne. W przypadku zwężenia typowe chirurgiczne poprzedzone tuberkulostatykami.
Mimo rzadkiego występowania gruźlicy cewki moczowej należy o niej zawsze pamiętać w przypadkach zwężeń i chorych badać dokładnie nie poprzestając na stwierdzeniu zwężenia i leczeniu wyłącznie chirurgicznym.
Opis przypadku
Dla ilustracji powyższej uwagi przedstawiamy przypadek chorego W. J. lat 60, który zgłosił się do naszej Poradni Urologicznej w dniu 17.I.73 ze skargami na trudności w oddawaniu moczu. Po zbadaniu rozpoznano zwężenie w tylnej cewce i skierowano chorego na Oddział. Nr hist. ch. 262/87/73. Chory skarżył się na duże trudności mikcyjne, niekiedy mógł oddać mocz dopiero po gorącej nasiadówce. Dolegliwości od roku. W tym czasie przebywał na Pomorzu, gdzie w jednym ze szpitali powiatowych leczony był przez urologa farmakologicznie i rozszerzaniem cewki. W czasie leczenia, wytworzyła się przetoka cewkowokroczowa, która zamknęła się po pewnym czasie całkowicie. Z chorób przebytych: w 1943 na froncie tępy uraz krocza leczony w Szpitalu Polowym. Wystąpiły krótkotrwałe trudności mikcyjne, które jednak po leczeniu zupełnie ustąpiły. W 1950 ropne zapalenie prawego stawu łokciowego, w następstwie zesztywnienie pod kątem 90°.
Badaniem przedmiotowym: budowa ciała atletyczna. Z odchyleń od stanu prawidłowego poza wspomnianym zesztywnieniem prawego stawu łokciowego, drobna nieregularna blizna na kroczu, nieznacznie powiększony gruczoł krokowy oraz zwężenie cewki moczowej w odcinku tylnym nie przepuszczające nawet włosowatego rozszerzadła. OB 7/26. Poziom mocznika w surowicy krwi 36 mg°/o. Analiza moczu: cg 1028 odczyn kw. białko: opalesc. c-, leukocyty 200 w pw. erytr. św. 1—3 w pw. obfity śluz, nieliczne bakterie.
Morfologia krwi w normie. Urografia cieni wapnistych w obrębie ukł. m. nie wykazała. Wydzielanie moczu cieniującego sprawne po obu stronach. Prawy układ kielichowomiedniczkowy niezmieniony. Po stronie lewej górny kielich nie wypełnił się. Pozostałe kielichy przedstawiają się w postaci nieregularnych plam kontrastu. Moczowody drożne, w górnych odcinkach proste, lekko przyciągnięte do-środkowo, w części miedniczej przebieg kręty. Pęcherz mały, owalny, o nierównych obrysach, w okolicy szyi brak wypełnienia jak przy zaczynającym się przeroście gruczołu krokowego. Uretrografia: ślad kontrastu w tylnej cewce, pęcherz dobrze wypełniony. Wygląd jak w cystogramie urograficznym. 23.01.73 chorego operowano. W uśpieniu dotchawicznym halotanem wykonano invaginatio urethrae m. Sołowow. Wycięty odcinek zwężonej cewki posłano do badania histopatolo-gicznego. Wynik badania 42252/73: tuberculosis. Chory otrzymał I. O Streptomycyny dziennie i Napashin. Przebieg pooperacyjny powikłany długim gojeniem się rany. Leczenie tuberkulostatyczne trwało rok. Okresowo kontrolowany w Poradni Urologicznej.
W 2 lata po operacji badanie kontrolne na Oddziale nr hist. chor. 534/83/75. Chory skarg nie zgłaszał, mikcja swobodna. OB 2/5. Mocznik 36 mg°/o, morfologia krwi Hb 100% cck 4 580 000 I. O bck 7000, mocz prawidłowy. Urografia jak przed dwoma laty. Uretrocystografia: kontrast prawidłowo wypełnia cewkę moczową na całej długości. Ślad kontrastu przechodzi do lewego pęcherzyka nasiennego. Cystografia mikcyjna wykazuje szerokie rozwarcie szyi pęcherza i cewki tylnej na szerokość 11/2—2 cm.
W opisanym przypadku sugerowaliśmy się przebytym urazem wojennym krocza. Przypuszczalnie to samo miał na uwadze urolog, który leczył chorego przed nami. Zmiany urograficzne wiązaliśmy z przewlekłym odmiedniczkowym zapaleniem nerek. Szczęśliwie dla chorego i dla nas wynik badania histopatologicznego skierował leczenie na właściwe tory.
Fakt, że przy badaniu wstępnym nie zwróciliśmy uwagi na możliwość gruźliczego zwężenia cewki (urografia, ropomocz) można usprawiedliwić tylko tym, że w historii naszego Oddziału zetknęliśmy się po raz pierwszy z tego rodzaju przypadkiem.
Opisany przypadek przedstawiamy z tego względu, że nawet wtedy, gdy wywiad jest tak jak tu sugestywny, należy zachować ostrożność, myśleć o gruźlicy, zwłaszcza wtedy, gdy zmiany w innych odcinkach układu moczopłciowego nasuwają podejrzenie w tym kierunku.
ul. Kosmiczna 4 m 3
42-200 Częstochowa