Nowotwory moczowodu stanowią 1% wszystkich guzów układu moczowego.
Ponad 75% z nich to guzy złośliwe wywodzące się z nabłonka przejściowego
(transitional cell carcinoma) (6). Najczęściej występują u mężczyzn po 40 r.ż.\\\' i lokalizują się w dolnych odcinkach moczowodów. Objawy są mało specyficzne (krwiomocz, bóle wynikające z zastoju moczu). Problemem klinicznym jest syn- chroniczne występowanie zmian w nerce i pęcherzu (18%) (9). Wieloogniskowy rak pęcherza może być wtórny do pierwotnego ogniska w moczowodzie (5). Cienka ściana moczowodu może być przyczyną szybkiego nacieku i przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych (7). Rozpoznanie nie jest łatwe i opiera się głównie na pośrednich badaniach wizualizacyjnych (urografia, Pyelografia wstępująca, cystoskopia). W no- woczesnej diagnostyce wykorzystuje się metody bezpośrednie: giętką ureteroreno- skopię (URS) oraz badanie cytologiczne moczu. Pomocne może być oznaczanie biochemicznych markerów nowotworowych oraz cytometria przepływowa (8). Przed- stawiamy dwóch chorych u których cytologia moczu była decydującym czynnikiem w rozpoznaniu.
Opis przypadków
Pacjentka S.S. lat 67 (nr ks. gł. 5284/512) przyjęta do kliniki z powodu krwiomoczu, bólów
nerki lewej, często kolkowych o różnym nasileniu. Czasu trwania dolegliwości nie precyzuje, krwiomocz od 10 dni. W badaniu przedmiotowym istotnych zmian nie wykryto. W badaniach laboratoryjnych jedynym odchyleniem od normy był wynik OB: 137 mm. Na podstawie USG i urografii (zdjęcia późne) stwierdzono przeszkodę w odcinku przypęcherzowym moczowodu lewego oraz poszerzenie dróg moczowych powyżej przeszkody. Nie uwidoczniono złogów.
Diagnostykę inwazyjną rozpoczęto od cystoskopii oraz próby cewnikowania moczowodu.
Cystoskopowo — obraz prawidłowy. Cewnikowaniem moczowodu ujawniono przeszkodę na
wysokości 2 cm od wybrzuszonego, sztywnego ujścia moczowodu lewego. Wytworzono nefrostomię punkcyjną. Do badania cytologicznego pobrano mocz z pęcherza oraz z nefrostomii.
W obu preparatach odnaleziono komórki atypowe. Dg: cellulae carcinomatosae (nr 279146 dr
med. J. Faryna) (ryc. 1). Pacjentkę zakwalifikowano do nefroureterectomii całkowitej, którą wykonano z regionalnym wycięciem węzłów chłonnych. W odcinku przypęcherzowym moczo- wodu odnaleziono lity guz o średnicy 1 cm, na przekroju kremowy (ryc. 2). Nerka makro- skopowo niezmieniona.
Mikroskopowo: Carcinoma transitionale ureteris sin. II\\\" malignisationis. Nowotwór
nacieka ścianę moczowodu do 2/3 grubości, usunięty w granicach prawidłowej tkanki.
W otaczającej tkance tłuszczowej naciek zapalny o charakterze przewlekłym. W obrębie miąższu
nerki oraz miedniczce naciek zapalny o charakterze przewlekłym, zaostrzonym (nr 279283-85, dr Faryna). Klasyfikacja guza moczowodu: T3aNoMo, Gil. Przebieg pooperacyjny bez powikłań. Pacjentka została wypisana do domu w 14 dobie po zabiegu.
Pacjent B.M. lat 65 (nr ks. gł. 5775/528), został przyjęty do Kliniki Urologii z powodu
wodonercza lewostronnego. Powyższy stan utrzymywał się od 2 lat. Pacjent nie odczuwał dolegliwości. W wywiadzie incydentalny krwiomocz. Badaniem przedmiotowym istotnych zmian nie wykryto- Badania laboratoryjne: erytocyturia, mocznik — 64 mg%, kreatynina — 1,6 mg\\\".-,. Urografia i USG potwierdziły wodonercze lewostronne oraz brak czynności wydzielniczej :ej nerki.
Ultrasonograficznie: wodonercze lewostronne, miąższ nerki ścieńczały, moczowód
widoczny do skrzyżowania z naczyniami biodrowymi. Złogów nie stwierdza się. Obraz cystoskopowy prawidłłowy. W badaniu cytologicznym moczu. wykonanym dwukrotnie od- naleziono komórki nabłonka przejściowego z cechami atypii (nr 279441, dr J. Faryna) (ryc. 3). W osadzie komórki nabłonka przejściowego z cechami atypii. Pacjentowi wykonano ne- froureterectomię całkowitą wraz z usunięciem regionalnych węzłów chłonnych. Na wysokości 9,5 cm od ujścia pęcherzowego moczowodu lewego stwierdzono guz wielkości 6x4 cm, na przekroju kalafiorowaty, całkowicie zamykający światło. Śluzówka dystalnego odcinka moczo- wodu pokryta brodawczakowatym; naroślami o wyglądzie podobnym do guza (ryc. 4). Nerka o nierównej pozaciąganej powierzchni. Rys. 3: Pacjent B.M.; w osadzie widoczne komórki atypowe. Rys. 4: Pacjent B.M.; specymen pooperacyjny.
Mikroskopowo: Carcinoma transitionale ureteris sin. 11° malignisationis. Nowotwór
o wzroście egzofitycznym nacieka powierzchownie mięśniówkę. W obrębie nabłonka sąsiadują- cego z guzem obserwuje się cechy dysplazji małego stopnia. Moczowód wycięty w granicach zdrowej ściany pęcherza. Tkanka tłuszczowa okołonerkową budowy zwykłej. Nerka: pyeloneph- ritis chronica. Klasyfikacja międzynarodowa guza moczowodu: T2NoMo, Gil. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany. Pacjent został wypisany do domu w 17 dniu po zabiegu
DYSKUSJA
Podejrzewając guz moczowodu większość urologów rozpoczyna diagnostykę od
wykonania urografii, USG, pyelografii wstępującej oraz cystoskopii. Pyelografię zstępującą wykonuje się przez nefrostomię między innymi u pacjentów z niewy- dzielającą nerką. Cystoskopia staje się badaniem bezpośrednim gdy znajdujemy guz widoczny w ujściu moczowodu. Cewnikowaniem moczowodu stwierdza się prze- szkodę oraz krwawienie (6).
We współczesnej diagnostyce wykorzystuje się metody bezpośrednie: uretero-
skopię oraz badania cytologiczne. Toshiyasu (10) bada przy pomocy giętkiego ureteroskopu cały przebieg moczowodu wykrywając ogniska carcinoma in situ.
Ureteroskopy wykorzystywane są także do endourologicznego leczenia np. brodaw-
czaków i powierzchownych guzów moczowodu (5).
Biochemicznym markerom nowotworowym (CEA, TPA, TA-4) brak dostatecz-
nej czułości i specyficzności aby mogły one pełnić rolę badań przesiewowych i diagnostycznych. Najczęściej wykorzystywane są obok badania cytologicznego i USG do monitorowania chorych po zabiegach. Określaniem ploidii DNA w cyto- metrii przepływowej nie udało się zwiększyć czułości wykrywania dobrze zróż- nicowanych postaci raka (Gl) (8). Cytometria ma głównie znaczenie rokownicze.
W przypadku diploidalnej budowy DNA komórek nowotworowych 5-letnią przeży-
walność obserwuje się u ok. 80% pacjentów.
W tej sytuacji istotną rolę diagnostyczną należy przypisać badaniu cytologicz-
nemu moczu. Nie wymaga ono skomplikowanej aparatury, jednakże w naszym kraju nie jest jeszcze powszechnie stosowane. Komórki nowotworowe w moczu pacjenta zostały opisane po raz pierwszy przez Lambl\\\'a w 1856 roku (2). Papanicolau w latach 40-tych wprowadził szereg rygorystycznych zasad uzyskiwania preparatów cyto- logicznych. W tutejszym szpitalu od wielu lat wykonujemy preparaty cytologiczne techniką miliporową (4). Polega ona na filtrowaniu utrwalonego moczu przez specjalne błony zatrzymujące na swojej powierzchni elementy komórkowe i nieko- mórkowe zawarte w moczu. W opisywanych przypadkach korzystaliśmy z moczu oddanego spontanicznie i pobranego przez nefrostomię. W literaturze poleca się także selektywne pobieranie moczu z poszczególnych moczowodów lub płukanie (wash cytology) (8) mające zwiększyć czułość badania. Zasadnicze zalety tej metody to: brak obciążeń dla pacjenta, powtarzalność, czułość od 60-90% w zależności od budowy histologicznej guza (1, 3). Nowotwory niżej zróżnicowane i obdarzone mniejszą więzią komórkową łatwiej uwalniają materiał diagnostyczny do moczu. Zastosowana metoda otrzymania preparatów cytologicznych jest powszechnie akceptowana i po- zwala uzyskać osady diagnostyczne z próbek zawierających niewielką liczbę komórek.
Prawidłową ocenę cytologiczną utrudnia krwiomocz, stan zapalny układu moczo-
wego, kamica. Wg Borgmanna (2) destrukcja komórek jest szczególnie nasilona po radio, chemio lub immunoterapii. Ścisła współpraca klinicysty z cytologiem jest niezbędna. Badanie cytologiczne moczu obok ultrasonografii jest jak dotychczas wartościowym badaniem przesiewowym nie tylko w wykrywaniu zmian pierwotnych, lecz także wznów po leczeniu. W diagnostyce jest natomiast cennym badaniem uzupełniającym. W obu przedstawionych przypadkach ocena cytologiczna umożliwiła postawienie diagnozy przed zabiegiem oraz szybsze podjęcie decyzji o leczeniu operacyjnym.
lek. med. Krzysztof Pastewka
Klinika Urologii CMKP
Warszawa ul. Czerniakowska 231