Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet jest następstwem uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki moczowej. Polega ono na mimowolnym wypływaniu moczu przez cewkę w stanach związanych ze wzrostem ciśnienia śródbrzusznego, na przykład podczas wysiłku fizycznego, przy kaszlu, śmiechu lub kichaniu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą spotykaną często u kobiet. Krzeski (3) stwierdził ją u 6% kobiet leczonych w Klinice Urologicznej AM w Warszawie, Mazurek (6) twierdzi, że 23°/o do 25% kobiet zgłasza się do urologa z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Taylor i Vatt (7) podają, że 15°/o dorosłych kobiet szuka porady urologicznej z tego powodu.
Choroba jest przeważnie związana z uszkodzeniem mięśni dna miednicy, do którego dochodzi podczas porodu. Jednakże występuje ona również u kobiet, które nie rodziły i wówczas jest spowodowana zwiotczeniem mięśni dna miednicy, będącego wyrazem starzenia się organizmu.
Zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości wyróżniamy trzy okresy choroby: okres I — gdy nietrzymanie występuje w pozycji stojącej po wypełnieniu 150 ml płynu, okres II — gdy chore nie trzymają moczu w pozycji stojącej niezależnie od stopnia wypełnienia pęcherza i okres III — gdy chore bezwiednie oddają mocz nawet w pozycji leżącej przy najmniejszym wysiłku. Do upośledzenia czynności zwieraczy cewki moczowej prowadzi między innymi obniżenie dna pęcherza, w następstwie czego szyja pęcherza przybiera kształt lejka. Powoduje to utrudnienie zamykania się ujścia wewnętrznego cewki i prowadzi do bezwiednego wyciekania moczu w warunkach zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego. Obniżenie dna pęcherza przyczynia się do zwiększonego rozwarcia kąta pęcherzowo-cewkowego, widocznego na bocznych zdjęciach cystograficz-nych wykonanych w czasie mikcji. Na ogół powiększeniu ulega również kąt cewkowy zawarty między osią cewki a osią długą ciała (1, 2). Innym istotnym elementem zaburzającym dynamikę zwieraczy jest skrócenie cewki, która ulega jednocześnie łukowatemu wygięciu wypukłością zwróconemu ku dołowi (1, 2).
Materiał własny
W latach 1963—1975 w Oddziale Urologicznym Szpitala im. Prof. Orłowskiego w Warszawie operowano 30 kobiet w wieku od 27 lat do 55 lat z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Czas trwania choroby wynosił od 2 lat do 20 lat. U 27 kobiet stwierdzono cystocele, zaś u 16 cystocele i rektocele. 28 chorych rodziło, przy czym u 7 z nich doszło do pęknięcia krocza w czasie porodu. Pozostałe 2 chore nie rodziły. U 3 kobiet, które rodziły, wysiłkowe nietrzymanie moczu wystąpiło po usunięciu macicy z powodu mięśniaków, a u jednej po uprzednim wykonaniu podwieszenia macicy. U 13 chorych już poprzednio z powodu nietrzymania moczu wykonano plastykę przednią lub plastykę przednią i tylną pochwy, u jednej operację Ingelmanna-Sundberga, jedna była operowana metodą Marshalla-Marchettiego ze złym wynikiem. Wszystkie chore operowano metodą Marshalla-Marchettiego (5) w sposób następujący: w znieczuleniu ogólnym lub zewnątrzoponowym, cięciem Pfannenstiela odsłaniano pęcherz i przednią ścianę cewki.
Cewkę przyszywano do okostnej tylnej powierzchni spojenia łonowego dwoma szwami katgutowymi przekłutymi przez tkankę około-cewkową po obu stronach cewki. Następnie zakładano 2 pary szwów na szyję pęcherza i dolną część przedniej ściany pęcherza przyszywając je również do okostnej spojenia łonowego. Wszystkie szwy zakładano tak, aby nie doszło do przekłucia cewki lub ściany pęcherza. Jedynie w wypadku przeciekania moczu w miejscu szwów pozostawiono dren w przestrzeni załonowej. Po zakończeniu operacji zakładano cewnik do pęcherza na kilka dni.
U większości operowanych chorych przebieg pooperacyjny był nie powikłany. Cewnik w pęcherzu utrzymywano przez 5 do 8 dni. U 4 chorych po usunięciu cewnika wystąpiło zatrzymanie moczu, wymagające okresowego cewnikowania przez okres od 2 do 10 dni. U 3 chorych wystąpiło zapalenie kości łonowej, u jednej zapalenie powierzchownych żył kończyny dolnej. Badania kontrolne przeprowadzono w 2 do 5 lat po operacji. Wynik dobry, to znaczy pełną kontrolę nad oddawaniem moczu uzyskano u 27 operowanych chorych. W 3 przypadkach wynik operacji nie był pomyślny. U 2 chorych nietrzymanie moczu wystąpiło bezpośrednio po operacji, u jednej po upływie roku od operacji.
Omówienie
Operacja Marshalla-Marchettiego jest na ogół skuteczną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, dającą duży odsetek wyników dobrych, przy stosunkowo nieznacznym ryzyku wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Wyniki leczenia tą metodą uzyskane przez nas (90% wyników dobrych) są zbliżone do wyników uzyskanych przez autorów metody (5). Istotnym dla otrzymania pomyślnych wyników leczenia jest prawidłowe kwalifikowanie chorych do operacji. Przy małym cystocele operację tę można wykonać bez uprzedniej plastyki pochwy. Jednakże rozległe cystocele i rektocele stanowi wskazanie do wykonania plastyki pochwy, a dopiero w terminie późniejszym, jeśli zajdzie potrzeba należy wykonać operację Marshalla-Marchettiego.
Zapalenie kości łonowych jest przykrym powikłaniem tej metody leczenia. Powikłanie to spostrzegliśmy u 3 operowanych chorych. U wszystkich wystąpiło ono najprawdopodobniej w następstwie przypadkowego-przekłucia pęcherza podczas zakładania szwów podwieszających pęcherz do okostnej spojenia łonowego. Przekłucie pęcherza powinno być wskazaniem do dokładnego drenowania przestrzeni przedpęcherzowej i dłuższego utrzymywania cewnika w pęcherzu. W pozostałych przypadkach, w których nie zachodzi obawa przeciekania moczu do przestrzeni zało-nowej oraz nie ma krwawienia z pola operacyjnego, drenów nie zostawia się.
W badaniach cystouretrograficznych wykonanych u chorych przed operacją z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu stwierdziliśmy, że najbardziej stałym objawem radiologicznym towarzyszącym tej chorobie jest obniżenie dna pęcherza i lejkowaty jego kształt. Równie często stwierdzoną zmianą było skrócenie długości cewki moczowej, natomiast rozwarcie kąta cewkowo-pęcherzowego występowało nie stale.