Opis przypadku
Chory Z.P. lat 60 przybył do szpitala z powodu bólów w prawym nadbrzuszu, żółtaczki, spadku wagi (w ciągu 2 mes. stracił 15 kg) i stanów podgorączkowych. 6 lat przed przybycie do tut. szpitala dokonano chorernu amputacji lewej nerki z powodu raka jasnokomórkowego.
Badania pracowniane: OB 100/T40, bilirubina w sur. 6 mg°/o. E 2 400 000. Fosfataza alk. 12 j. B. Inne badania w tym prześwietlenie przewodu pokarmowego bez odchyleń od stanu prawidłowego. Badanie bioptyczne wątroby wykazało cechy zastoju żółci spowodowanego przeszkodą zewnątrzwątrobową.
Chorego zakwalifikowano do leczenia operacyjnego z rozpoznaniem żółtaczki mechanicznej.
Cięciem przyprostnym prawym otwarto jamę otrzewnej i znaleziono rozdęty pęcherzyk żółciowy, poszerzony przewód wspólny o przekroju ok. 4 cm, powiększoną wątrobę oraz obły twór o średnicy ok. 4 cm znajdujący się w świetle ramienia zstępującego dwunastnicy.
Wobec powyższego otwarto światło dwunastnicy i wycięto z niej rozpadający się uszypułowany guz wyrastający z okolicy brodawki dwunastniczej. Następnie otwarto przewód wspólny z którego wypłynęła żółć pod wzmożonym ciśnieniem. Przeprowadzenie zgłębnika z przewodu wspólnego do dwunastnicy było niemożliwe z powodu bloku mechanicznego w brodawce Vatera. Wobec powyższego założono przetokę pęcherzykow-żółciową (pęcherzyk wolny od kamieni a przewód pęcherzykowy drożny) i zaszyto światło dwunastnicy. Badanie histopatologiczne guza: Ca clarocellulare metastaticum partim necroticans. (Dr M. Balk). Przebieg pooperacyjny bez powikłań. Chory opuścił szpital w stanie zadowalającym po 3 tygodniach od zabiegu.
Przerzuty raka jasnokomórkowego nerki mogą szerzyć się przez ciągłość, drogą naczyń krwionośnych, limfatycznych lub nawet z prądem moczu (1, 5, 8). W przypadkach miejscowego rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych dochodzi do zajęcia szypuły naczyniowej nerki oraz okolicznych węzłów chłonnych. Ogniska przerzutowe powstałe drogą krwi pojawiają się najczęściej w płucach, w postaci tzw. okrągłych cieni spostrzeganych badaniem radiologicznym (50—56°/o), w kościach (30, 40°/o) lub mózgu (3). Opisywane są również przypadki wszczepienia komórek nowotworowych do śródbłonka naczyń, jam serca, a nawet ściany moczowodu (1, 4, 6). Obserwowano także odległe przerzuty w śródpiersiu i żeńskich narządach płciowych (7).
Przypadek przez nas obserwowany przedstawiamy z uwagi na niespotykaną w dostępnym piśmiennictwie lokalizację przerzutu raka jasnokomórkowego. Guz o budowie polipa umiejscowiony był w dwunastnicy w okolicy brodawki Vatera i doprowadził do żółtaczki mechanicznej Można przypuszczać, że zmiana przerzutowa rozwinęła się w tym miejscu przez wszczepienie komórek nowotworowych drogą naczyń limfatycznych.
Szpital Miejski Oddz. Urologiczny w Gdyni.