Nowotwory moczowodu — powstałe w wyniku przerzutu drogą naczyń krwionośnych lub chłonnych — są bardzo rzadko opisywane w piśmiennictwie (1, 2, 4, 7. 10). Od chwili kiedy Stów opisał w 1909 r. pierwszy przypadek (9) do momentu gdy Campbell w 1964 r. dokonał przeglądu światowego piśmiennictwa (2) opisano łącznie 76 przypadków. Nieco częściej opisywano przerzutowe nowotwory moczowodu w badaniach sekcyjnych. Klinger miał 7 przypadków na 5000 autopsji a Mac Lean i Fowler 7 na 10 223 sekcji (6, 7). Do chwili obecnej w polskim piśmiennictwie urologicznym nie znaleźliśmy ani jednego opisanego przypadku. Przerzuty raka okrężnicy do moczowodu występują jeszcze rzadziej (łącznie 6 przypadków w tym 2 z esicy — 3, 4, 5, 10). Należy podkreślić, że raki okrężnicy do 30 roku życia występują rzadko (2—3°/o) i rokowanie w nich jest złe (8).
Opis przypadku: Chory B. S. lat 28 został przyjęty do Kliniki Endokrynologicznej CMKP, z powodu osłabienia, zwiększonego pragnienia, wielomoczu, bólów stawowych, stanów podgorączkowych oraz zlewnych potów. Leczony był uprzednio w jednym ze szpitali powiatowych i przeniesiony do Kliniki z rozpoznaniem: ana-emia normochronica, diabetes mellitus. W 14 r. życia przechodził bóle stawowe. Wzmożony apetyt, pojawienie się otyłości oraz wielomocz obserwuje od 8 lat. Przeprowadzane wielokrotnie badania nie ustaliły przyczyny tych zmian. W styczniu 1974 r. operowany z powodu żylaków odbytu.
Badania biochemiczne wykonane w naszym szpitalu wykazały z odchyleń od norm: nieznaczną niedokrwistość oraz podwyższenie fosfatazy zasadowej do 61,3 j.M. Podczas badania rektoskopowego na wysokość 30 cm nie stwierdzono odchyleń od normy. Próba benzydynowa w kale 3 krotnie dała wynik ujemny. Wykonana urologia wykazała: prawostronne wodonercze a powtórzona po 3 tygodniach urografia infuzyjni brak wydzielania nerki prawej (także po 24 godz.).
Chorego zakwalifikowano do leczenia operacyjnego, wykonując przed nim ure-teropyelografię, na której stwierdzono zwężenie moczowodu ze znacznym poszerzeniem powyżej.
Podczas zabiegu operacyjnego odcięto moczowód tuż przy pęcherzu moczowym i wykonano prawostronną nephroureteroctomię. Uznano, że przyczyną wodonercza było wrodzone zwężenie dolnego odcinka moczowodu. Zaskoczeniem był więc wynik badania histopatologicznego, który brzmiał: nerka prawa-hydronephrosis. Pyelo et perinephritis chronica. Moczowód prawy: strictura ureteris. W miejscu zwężenia w ścianie moczowodu drobne ognisko o utkaniu carcinoma adenoides. Hydro-ureter. Ureteritis et periureteritis chronica. Materiał skrojono taśmowo i w pozostałym materiale nie znaleziono utkania nowotworowego.
Przebieg pooperacyjny bez powikłań, po 15 dniach chory został na własne żądanie wypisany do domu. W okresie pobytu w szpitalu pacjent nie miał żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. W 10 dniu pobytu w domu wystąpiło masywne krwawienie z odbytnicy, co skłoniło chorego do natychmiastowego przyjazdu do szpitala. Tego samego dnia został ponownie przyjęty na oddział urologiczny, a następnego dnia wykonano doodbytniczy wlew cieniujący, który wykazał zwężenie na granicy esicy i odbytnicy. Po konsultacji chirurgicznej pacjenta zakwalifikowano do reoperacji i przeniesiono na oddział chirurgii ogólnej.
Podczas reoperacji stwierdzono: w okolicy esicy guz wielkości jaja kurzego nieruchomy naciekający głęboko tylną ścianę jamy brzusznej, po lewej stronie pęcherza moczowego drugi guz wielkości męskiej pięści. Na przedniej powierzchni prawego płata wątroby twardy guz. Uznano, że stwierdzone zmiany mają charakter nowotworowy i wobec nacieku na tylną ścianę jamy brzusznej, pęcherz moczowy, odległych przerzutów wątroby i sieci zrezygnowano z wykonania radykalnej operacji, ponieważ nie było objawów niedrożności — zabieg ograniczono do lapara-tomii.
Przebieg pooperacyjny bez powikłań. Wypisany po 16 dniach z utrzymującymi się biegunkami, bez objawów niedrożności. Według otrzymanych od rodziny wiadomości chory zmarł po 6 tygodniach, przez cały okres pobytu w domu nie było objawów niedrożności, okresowo występowały natomiast biegunki i krwawienia z odbytnicy.
Szpital Bielański Oddz. Urologiczny
ul. Cegłowska 80
01-809 Warszawa