Bezmocz w przypadku jedynej nerki skojarzony z kolką, wymaga szybkiego wkroczenia, opartego na znajomości jego przyczyny. Tamponada miedniczki jedynej nerki w przebiegu skazy krwotocznej jest rzadką przyczyną bezmoczu. W piśmiennictwie nie znaleźliśmy o niej wzmianki. Przedstawiamy więc taki przypadek.
Do I Kliniki Chorób Wewnętrznych Śl. AM przyjęto 9.VIII.1978 r. chorego K. S., lat 40 (nr hist. chor. 1228/78) z powodu ciężkiej skazy krwotocznej, z krwawieniami z dziąseł, masywnym krwiomoczem oraz rozległymi wybroczynami pod-brzuszy i kończyn dolnych. Choroba rozpoczęła się nagle po dłuższym przebywaniu w magazynie nawozów sztucznych i lakierów, w którym pacjent był zatrudniony. Morfologia krwi w dniu przyjęcia: Hb — 60%, E — 3100 000, L — 9 700, płytek krwi — 3 100/mm3.
Rozpoznając małopłytkowość spowodowaną czynnikami toksycznymi, z którymi pacjent stykał się w pracy, rozpoczęto intensywne leczenie enkortonem, ultrakor-tenem H, witaminą K oraz świeżą krwią (łącznie 3 000 ml). Czas krwawienia wynosił 1', czas krzepnięcia — 6. czas rekalcynacji — 117'5", poziom protrombi-ny — 100 mg%, kurczliwość skrzepu ujemna, poziom fibrynogenu — 0,27 mg%. W myelogramie stwierdzono pobudzenie erytrioblastyczne. Napotkano kilka młodych megakariocytów niepłytkujących.
Po 4 dniach nastąpiła poprawa stanu ogólnego, jakkolwiek krwiomocz utrzymywał się nadal. Ustąpiło krwawienie z dziąseł, wybroczyny na skórze zaczęły się cofać. W ciągu 2 dalszych dni diureza zmniejszała się, aż doszło do bezmoczu z prawostronną kolką nerkową. Chorego przewieziono do Kliniki Urologicznej (nr hist. chor. 1912/78). Ciepłota ciała: 37,5°C. Blizna w lewej okolicy lędźwiowej po wycięciu nerki z powodu roponercza kamiczego w 1975 r. Nerka prawa tkliwa i napięta, dolnym biegunem sięga do talerza biodrowego. Cystoskopia: pęcherz pusty. Do prawego moczowodu wprowadzono bez oporu cewnik do 35 cm. Uzyskano strumień moczu pod ciśnieniem oraz pojedyncze czerwone skrzepy krwi. Kolka nerkowa zaczęła ustępować. W dniu przyjęcia: płytek krwi — 369 600/mm3, Hb — 80%, E — 3 500 000, L — 5 900, OB — 7/17, kreatynina w surowicy krwi — 8,1 mg%, RN — 96 mg%, czas krwawienia — 1', czas krzepnięcia — 11'. Cewnik moczowodowy usunięto w następnym dniu. Kontynuowano leczenie hematologiczne. Diureza: 500 — 2 000 ml. Trzeciego dnia ponownie bezmocz z prawostronną kolką nerkową. Cystoskopia: w ujściu pr. moczowodu duży biały skrzep wystający do pęcherza. Podczas wprowadzenia cewnika do moczowodu udało się usunąć skrzep z ujścia. Cewnik wprowadzono do 20 cm bez oporu, uzyskując stałe wyciekanie moczu pod ciśnieniem przez cewnik i wokół niego. Cewnik pozostawiono na stałe. Bóle ustąpiły. Obawiając się zakażenia z powodu pozostawienia cewnika w jedynej nerce, usunięto go po kilku godzinach. Ponowny bezmocz wystąpił już w kilka godzin po wyjęciu cewnika, co zmusiło do trzeciej interwencji endoskopowej. Tym razem cewnik pozostawiono na 5 dni. Dalszy pobyt w Klinice bez powikłań. Poziom kreatyniny w surowicy krwi po 7 dniach pobytu w Klinice wynosił 1,5 mg%. Po 2 tygodniach chorego w stanie dobrym przeniesiono do Kliniki Chorób Wewnętrznych. Skaza krwotoczna ustąpiła. Badania laboratoryjne krwi i moczu — w normie. Chory pozostaje obecnie w stałej hematologicznej i urologicznej kontroli ambulatoryjnej. W dniu 20.X.1978 r. uro-gram jedynej nerki prawej był prawidłowy, mocz, morfologia oraz liczba płytek bez odchyleń od normy.
Plamica krwawa, zwłaszcza u dorosłego mężczyzny nasuwa podejrzenie szkodliwego działania leków lub związków chemicznych, głównie z grupy benzenów i pestycydów. Trombopenie toksyczne cofają się w ciągu kilku dni lub tygodni, jeżeli nastąpiła izolacja od czynnika uszkadzającego. Małopłytkowość jest powodem niedoboru czynników płytkowych, niezbędnych w początkowej i końcowej fazie tworzenia włóknika. Skaza krwotoczna może się utrzymywać, mimo prawidłowej liczby płytek krwi, jeżeli funkcja ich jest patologiczna.
Zaburzenie krzepliwości krwi jako powód bezmoczu wydalniczego stwarza trudną sytuację. Nawracająca przeszkoda w odpływie moczu, w postaci skrzepów wciąż na nowo wpadających do dróg moczowych, skłania do postępowania jak najbardziej zachowawczego. Operacyjne opróżnienie dróg moczowych ze skrzepów nie zapobiegałoby ponownemu ich powstawaniu, ale mogłoby grozić krwotokiem w polu operacyjnym. Bardziej bezpieczne jest odbarczenie dróg moczowych drogą przez-cewkowego cewnikowania moczowodu, mimo, że grozi wstępującym zakażeniem nerki. Sposób ten wystarczał dla zwalczania bezmoczu. Zastosowaliśmy go w oparciu o znane zjawisko rozpuszczania się skrzepów w drogach moczowych, w odróżnieniu np. od jam w nerce lub w przestrzeni zaotrzewnowej, w której skrzepy mogą się utrzymywać miesiącami. Pomimo, że krwawienia ustały, skrzepy w obrębie dróg moczowych u naszego chorego nie uległy początkowo fibrynolizie, więc kilkakrotnie doszło do zaczopowania dróg moczowych. W końcu zapewne urokinaza rozpuściła skrzepy doszczętnie. Jej niedobór był może spowodowany brakiem drugiej nerki.
Wnioski
W bezmoczu wydalniczym, spowodowanym tamponadą miedniczki, i moczowodu jedynej nerki skrzepami powstałymi skutkiem małopłytkowości powtarzane cewnikowanie moczowodu jest metodą z wyboru.