Nowotwory pęcherza moczowego to najczęściej guzy wywodzące się z nabłonka przejściowego: brodawczaki i raki. Według Pessina stanowią one około 95% wszystkich nowotworów pęcherza moczowego.
Nowotwory pęcherza moczowego pochodzenia mezonchymalnego spotyka się bardzo rzadko. W roku 1952 Mastofi i Morse znaleźli dane dotyczące 10 chorych, a w 9 lat później Legier doniósł o 61 przypadkach. Według Price i Ciberta stanowią one 0,65?4,0% wszystkich nowotworów pęcherza moczowego (2).
Znaczna różnorodność nazw używana do oznaczenia mięsakowatych mięśniaków pęcherza moczowego: Sarcoma botryoides, rhabdomyosarcoma, rhandomyosarcoma embrionale, mięsak graniasty utrudnia zapewne dokładne ustalenie częstości występowania (3).
Rhabdomyosarcoma pojawia się głównie u dzieci i osób dorastających płci męskiej. W 60% przypadków wiek chorych nie przekracza 2 lat. Joshi i wsp. wybrali z piśmiennictwa tylko 13 przypadków dotyczących osób nieco powyżej 20 roku życia.
Mięsak graniasty zbudowany jest z pojedynczych lub polipowatych tworów układających się najczęściej groniasto. Może mieć także postać naciekającego litego guza zajmującego trójkąt, szyję pęcherza lub też ujścia moczowodów. Rzadko daje odległe przerzuty, jednak szybko nacieka tkanki sąsiednie. Jest nowotworem niewrażliwym lub bardzo słabo wrażliwym na naświetlanie promieniami jonizującymi (1).
Nie została ostatecznie wyjaśniona histogeneza mięsaka graniastego. Poza narządem moczowym spotyka się go w odbycie, nosogardzieli, drogach żółciowych.
Objawy kliniczne wskazujące na istnienie guza zależne są, jak i w innych rodzajach nowotworów, od umiejscowienia, wielkości, szybkości wzrostu i powikłań w jego rozwoju. Guzy znajdujące się w okolicy szyji, trójkąta dość wcześnie sprawiają choremu dolegliwości.
Bardzo pomocne w wykryciu guza jest badanie radiologiczne pęcherza moczowego. Cystografia, a szczególnie Pneuniocystografia wykonana promieniami poziomowymi w różnych płaszczyznach uwidacznia rozmiary, kształt i usadowienie guza.
Odosobnione występowanie mięsaka groniastego u dorosłych skłania nas do przedstawienia następującego przypadku.
Chory J. B. lat 65 z zawodu rolnik przyjęty do Kliniki Urologicznej AM w Poznaniu z powodu krwiomoczu, bolesnego parcia na mocz i okresowego zatrzymania moczu. Dolegliwości rozpoczęły się przed miesiącem krwiomoczem z zatrzymaniem moczu. Cewnikowany jednorazowo. Powyższe dolegliwości powtarzały się okresowo. W dniu przyjęcia stwierdzono zaleganie 500 ml krwistego moczu oraz wyczuwalny guz lewej okolicy lędźwiowej. Wziernikowaniem pęcherza moczowego stwierdzono guz wielkości jaja kurzego umiejscowiony na prawej ścianie pęcherza moczowego. Ocena charakteru guza utrudniona z powodu krwawienia. W urografii podejrzenie guza nerki lewej przy prawidłowym układzie kielichowo-miedniczkowym po stronie prawej. Pęcherz moczowy radiologicznie niezmieniony. Wykonano arteriografię nerki lewej, która potwierdziła istnienie dużej torbieli nerki lewej. Wykonano następnie pneumocystografię, która wykazała w obrębie prawej górnej ściany guz o wymiarach 3X5 cm, nie naciekający ściany pęcherza moczowego.
W znieczuleniu nadoponowym otwarto pęcherz moczowy. Na przedniej prawej ścianie guz wielkości jaja kurzego, twardy ze zmianami martwiczymi na powierzchni.
Ściana pęcherza moczowego nienacieczona. Wycięto około 1/3 pęcherza moczowego wraz z guzem. Przebieg pooperacyjny niepowikłany. Pojemność pęcherza moczowego po 2 tygodniach od zabiegu około 150 ml. Wynik badania histopato-logiczinego nr 177995 wykonanego w Zakładzie Anatomii Patologicznej: Neoplasma malignum mesenchymale verisimiliter rhabdomyosarcoma.
Kontrola ambulatoryjna po około 6 miesiącach wykazała dobry stan ogólny, miejscowo nie stwierdzono wznowy ani też odległych przerzutów. Na leczenie operacyjne torbieli lewej nerki chory nie wyraził zgody.