Zakażenie dróg moczowych szczególnie te, które przebiegają ostro, są nadal groźne dla życia i sprawiają duże trudności w leczeniu (6). Wiąże się to z opornością drobnoustrojów wywołujących te zakażenia, przede wszystkim Gram-ujemnych pałeczek (E. coli, proteus, Klebsiella, pseu-domonas) na większość obecnie stosowanych antybiotyków. Niektóre antybiotyki swoiście działające na te bakterie zaprzestano stosować ze względu na ich dużą toksyczność dla nerek oraz dla VIII nerwu mózgowego (np. kanamycyna). W poszukiwaniu nowych, skutecznych antybiotyków zaproponowano m.in. ceporacynę.
Na życzenie Instytutu Leków przebadaliśmy jej działanie zarówno in vitro, jak i w zastosowaniu klinicznym. Ceporacyna (cephalothin sodium BP "Glaxo") jest półsyntetyczną pochodną cefalosporyn (sól sodowa kwasu 7 ? 2 tienyloacetamido cefalosporynowego) o szerokim zasięgu działania, obejmującym bakterie Gram dodatnie i Gram ujemne (2, 3). Jest to antybiotyk w 67% w postaci czynnej wydalany z moczem i prawie nie uszkadzający nerek (1). Te 2 cechy są szczególnie przydatne w leczeniu zakażeń układu moczowego.
Działanie in vitro sprawdziliśmy metodą krążkowo-dyfuzyjną przy użyciu krążków nasyconych ceporacyna (tab. I). Na 423 próbek moczu 257 miało florę wrażliwą na ceporacynę, a 33 średnio wrażliwą. Łącznie drobnoustroje wrażliwe stwierdzono w 290 próbkach, co stanowi 68,5%. Porównując ceporacynę z innymi lekami, które przynajmniej w 50% działają na drobnoustroje danego typu stwierdzono, że wśród 87 próbek zawierających pałeczki okrężnicy 70 (80,5%) było wrażliwych na ceporacynę, wśród 58 próbek 32 (55%) były wrażliwe na pyopen, wśród 29 próbek 18 (62%) wykazywało wrażliwość na pipram. Wśród 58 próbek zawierających citrobacter na ceporacynę było wrażliwych
i średnio wrażliwych 41 (70%), a wśród 39 na pyopen wrażliwych było 21 (54%). Natomiast wszystkie inne przebadane leki nie były skutecz ne nawet w 50%. Na 65 próbek, zawierających pałeczkę odmieńca, 43 (66%) były wrażliwe na ceporacynę, poza tym tylko pyopen i pipram wykazywały skuteczność przekraczającą 50%.
W 41 próbkach, zawierających pałeczkę ropy błękitnej na ceporacynę było wrażliwych 10 (24,5%), na 18 próbek 8 (45%) było wrażliwych na pyopen, na 23 próbki 3 (13%) wykazywały wrażliwość na pipram. W żadnej próbce nie stwierdzono wrażliwości tych bakterii na chlo-ramfenikol. Z gronkowcem złocistym przebadano 72 próbki moczu, stwierdzając 69 (96%) wrażliwych na ceporacynę, podobnie wysoką wrażliwość stwierdzono w przypadku pyopenu (40 badanych?34, tj. 85% wrażliwych) i pipramu (32 badanych, tj. 94% wrażliwych). Gronkow-ce złociste były też wrażliwe na sigmamycynę 36 (90%) na 40 badanych, chloramfenikol 40 (56%) na 72 badanych i streptomycynę 37 (51%) na 72 badanych. Na uwagę zasługuje mała wrażliwość bakterii na penicylinę w zakażeniach dróg moczowych, choć często jest nadal stosowana. Zakażenia pozostałymi bakteriami występowały rzadko i dlatego nie można wysnuć miarodajnych wniosków.
Z powyższego wynika, że ceporacyna jest najskuteczniejszym lekiem w zakażeniach dróg moczowych wywołanych najczęściej występującymi bakteriami. Szczególnie wyraźnie widoczne jest to w zakażeniach: pałeczkami okrężnicy i odmieńca oraz gronkowcem złocistym. Nieco mniejszą skuteczność wykazuje pyopen i pipram. Z pozostałych przebadanych leków najbardziej skutecznym okazał się chloramfenikol. Inni autorzy przedstawiają odmienne wyniki (7, 6) odnośnie skuteczności tego leku.
SPOSTRZEŻENIA KLINICZNE
Badaniami objęto 16 chorych (gdyż tylko dla tylu wystarczyła dostarczona nam ilość leku), których starano się dobrać tak, ażeby byli w tej samej fazie choroby. Wśród nich było 9 mężczyzn i 6 kobiet w wieku 35?72 lat. 14 chorych było po zabiegu operacyjnym, który usuwał przyczynę zakażenia (usunięcie kamieni odlewowych, wyłuszczenie lub elektroresekcja przezcewkowa gruczolaka stercza itp.). W 2 przypadkach podano lek przed zabiegiem. Wszyscy chorzy mieli ciężkie zakażenia dróg moczowych, wysoką gorączkę. U wszystkich wykonano uprzednio posiewy i antybiogramy, z których wynikało, że wyhodowane bakterie są wrażliwe na ceporacynę.
Lek ten podawano we wlewie dożylnym w dawce 4?6 g/dobę przez 5?6 dni. Jeśli nie było poprawy po 3 dniach, zmieniano go na inny. W 10 przypadkach po leczeniu ceporacyna uzyskano wybitną poprawę kliniczną, w 6 zakażenie wywołane było przez pałeczkę okrężnicy, w
2 przez pałeczkę odmieńca, a w 2 przez gronkowca złocistego. Brak poprawy stwierdzono u 6 chorych, z których dwoje było przed zabie giem operacyjnym. Dopiero po jego wykonaniu (usunięcie kamienia z moczowodu, wyłuszczenie gruczolaka stercza) nastąpiła poprawa stanu klinicznego. Po operacji zażywali jednak inne leki. U 4 chorych nie było poprawy mimo wrażliwości na lek, stwierdzonej w posiewie z moczu, który w 3 przypadkach wykazywał obecność gronkowca złocistego, a w 172 L. Teneta i wsp. jednym pałeczki odmieńca. U tych 4 chorych uzyskano poprawę stosując inne antybiotyki.
Ciężko przebiegające zakażenia w naszym materiale wywołane były przez pałeczki okrężnicy, odmieńca i gronkowca złocistego. Ceporacyna okazała się najbardziej skuteczna w zakażeniach pałeczką okrężnicy. U wszystkich chorych z tym zakażeniem uzyskano wybitną poprawę kliniczną. Zgadza się to z wynikami badań in vitro, zarówno naszymi jak i innych autorów (3). Ponieważ ceporacyna jest bardzo trudno dostępna na naszym rynku, warto wspomnieć o antybiotyku ?Sefril", który jest dostępny, gdyż produkuje go nasz przemysł. Jest to również pół-syntetyczna cefalosporyna, lecz o innym składzie chemicznym niż ceporacyna, ale podobnym zakresie działania przeciwbakteryjnego.
WNIOSKI
1.Ceporacyna jest najskuteczniejszym ze wszystkich leków przebada
nych ostatnio w naszej Klinice w zakażeniach dróg moczowych wywo łanych najczęściej spotykanymi bakteriami, co stwierdziliśmy na pod stawie antybiogramów.
2.Szczególnie skuteczna okazała się w zakażeniach pałeczką okręż
nicy, zarówno w badaniach klinicznych jak i laboratoryjnych.
3.Jak wynika z antybiogramów, oprócz ceporacyny najczęściej w za
każeniach moczowych skuteczny jest pyopen i pipram.