Kamica nerek z kwasu moczanowego stanowi od 8 do 30% wszystkich kamic narządu moczowego (6). W ostatnich latach opracowano skuteczne metody jej zachowawczego leczenia (3, 5, 6, 7, 8).
Przyczynami powstawania kamieni z kwasu moczowego mogą być za-auirzenia metabolizmu puryn, wzmożony rozpad białek ustrojowych, za-większona podaż białek i puryn w pokarmach oraz uszkodzenie kanalikowej resorpcji kwaisiu moczowego (1, 3, 4). Najczęstszą jednak przyczyną zwiększonej krystalizacji kwasu moczowego w moczu, a w związku z tym powstawania złogów w drogach moczowych ? jest kwaśny odczyn mio-3zu (4). Przy pH poniżej 5,5, kwas moczowy występuje w postaci nierozpuszczalnych kryształów, a przy pH powyżej 6,5 jako zdysocjowany, dob-nze rozpuszczalny moczan sodowy. Fakt ten stanowi podstawę stosowania mieszanin buforujących do utrzymywania odczynu moczu w zakresie pH 6,4?7,0 (2). Najlepsze wyniki daje stosowanie soli sodowo-potaso-wych kwasu cytrynowego (5, 7, 9, 10).
Bułgarska firma ?Pharanachim" wyprodukowała preparat ?Soluran", składający się z: dwuwęglanu potasu 35,6 g, cytrynianu sodu 30,6 g, kwasu cytrynowego 33,7 g w 100 g granulatu. Rraperat ten ma skład chemiczny podobny do innych mieszanin cytrynianowych stosowanych w leczeniu kamicy bezcieniowej nerek, np. Uralyt-U, Citrolyt.
W Klinice Urologicznej AM w Warszawie przeprowadzono kliniczną ocenę Saluranu w okresie od września 1975 do czerwca 1977 roku.
MATERIAŁ I METODA
Badaniem objęto 25 chorych, w tym 15 kobiet i 10 mężczyzn w wieku od 48 do 74 lat.
Kamicę z kwasu moczowego rozpoznawano na podstawie urografii, występowania kryształów kwasu moczowego w osadzie moczu oraz badania składu chemicznego kamieni wydalonych lufo usuniętych operacyjnie.
Kamicę nerek i miedniczek nerkowych stwierdzano u 10 chorych (w tym kamica jednej nerki ? 1 chora, obustronna kamica ? 2 chorych) kamicę nerek i moczowodów u 1 chorego, kamicę moczowodu u 5 chorych, 9 chorych leczono profilaktycznie. Byli to chorzy, u których bądź tu usunięto kamienie operacyjnie, bądź wydalali złogi samoistnie, lub też mieli uprzednio rozpuszczone złogi innymi mieszaninami alkalizującymi, jak Uralyt-U lub Citrolyt.
Opierając się na wynikach badań biochemicznych wyróżniono 4 postacie kamicy z kwasu moczowego: 1) postać samoistna ? do której zaliczono 5 chorych. Jedyną przyczyną kamicy był u nich nadmiernie kwaśny odczyn moczu (pH poniżej 5,5); 2) hyperurikemia ? 4 chorych. Jako górną granicę normy kwaisiu moczowego w surowicy przyjęto u kobiet 4,8 mg/100 ml, u mężczyzn 5,7 mg/100 ml; 3) hyperurikuria ? 4 chorych, u których wydalanie kwaisiu moczowego przekraczało 850 mg na dobę; 4) hyperurikemia i hyperurikuria ? 12 chorych.
Przed rozpoczęciem i po zakończeniu leczenia wykonano u 'wszystkich chorych urografię, oznaczano w surowicy krwi poziom kwasu moczowego, rnocznika, kreatyniny, sodu i potasu, poziom kwasu moczowego w moczu dobowym, wykonywano ogólne badanie moczu, przy czym pH określano na pH-metrze, przeprowadzano bakteriologiczne badanie moczu. Badania laboratoryjne powtarzano w odstępach trzymiesięcznych przez cały okres leczenia. Do leczenia Soluranem nie kwalifikowano chorych z równoczesną niewydolnością krążenia lub chorobą wrzodową.
Leczenie kamicy z, kwasu moczowego oparto na następujących zasadach: 1. Alkalizacja moczu do pH 6,4?6,8; 2. Zwiększenie diurezy co najmniej do 2 litrów na dobę; 3. Regulacja przemiany purynowej u chorych z jej zaburzeniami przez podawanie allopurinolu w dawce 200? 400 mg na dobę.
Chorzy przyjmowali Soluran 3 razy dziennie w pół godziny po posiłku w ilości średnio 10 g na dobę, rozpuszczany w 1/2 szklanki przegotowanej wody. Dawkowanie było ściśle indywidualne i uzależnione od aktualnego pH moczu. Badanie odczynu moczu przeprowadzał sarn chory 3 razy dziennie przed przyjęciem lelku w celu ustalania optymalnej dawki. Pomiar przeprowadzał za pomocą papierków wskaźnikowych, załączonych do opakowania lelku i wpisywał do kalendarzyka kontrolnego. Po ustaleniu dawki leku kontrolę odczynu moczu przeprowadzał raz na tydzień. Chorzy przez pierwszy tydzień leczenia obserwowani byli w klinice. Leczenie Soluranem prowadzono od 4 do 1.6 miesięcy, średnio 10 miesięcy. 9 chorych leczonych profilaktycznie przyjmowało lek przez 1 miesiąc z 3-miesięczną przerwą. 16 chorych, u których stwierdzono radiologicznie złogi w drogach moczowych ? przyjmowało lek przez 6 do 10 miesięcy bez przerwy. Na kurację profilaktyczną przechodzono u nich po urograficznie potwierdzonym rozpuszczeniu złogów. W przebiegu leczenia Soluranem zwracano uwagę, aby nie przekraczać odczynu powyżej 7,0 ze względu na możliwość wytrącania sdę fosforanów w środowisku zasadowym.
WYNIKI
Uzyskano następujące wyniki. W grupie chorych z radiologicznie stwierdzoną kamicą rozpuszczenie kamieni u 10 chorych, częściowo rozpuszczenie u 1 chorego, wydalenie złogów u 2 chorych. W grupie 9 chorych leczonych profilaktycznie po uprzednim operacyjnym usunięciu kamieni lub rozpuszczeniu innymi mieszaninami alkalizującymi ? nie stwierdzono nawrotu kamicy przez okres co najmniej 12 miesięcy.
U 2 chorych z pierwszej grupy wynik zły. W 1 przypadku była to chora, u której kamienie zawierały znaczną domieszkę szczawianu wap-nia, w 2 ? chora z jedną nerką, która lek przyjmowała niesystematycznie i bez kontroli odczynu moczu. U 1 chorego po 4 miesiącach leczenia rozpoznano nowotwór żołądka, wobec czego odstawiono Soluran.
U żadnego chorego nie stwierdzono nietolerancji leku.
OCENA LABORATORYJNA
Wartości pH moczu, poziomów mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego w surowicy i moczu dobowym przed i po leczeniu przedstawiono w tabeli I.
Odczyn moczu przed leczeniem wynosił średnio 5,12 ?0,31 skali pH.
Wymaganą zwyżkę pH uzyskiwano już po 3?5 dniach przyjmowania
leku. Odczyn moczu w końcowym okresie leczenia wynosił średnio 6,49 ? ?0,3. Różnice są statystycznie znamienne (p<0,00l). W przebiegu kolej nych badań moczu obserwowano zmniejszenie i żarnik krwiomoczu w osadzie.
Przed leczeniem kryształy kwasu moczowego w osadzie moczu stwierdzono u 20 chorych, pod koniec obserwacji u żadnego chorego nie występowała krystalizacja kwasu moczowego.
Średnie stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi przed leczeniem wynosiło 7,44 ? 2,45 mg/100 ml, po leczeniu 6,1 ? 1,87 mg/100ml. Różnice są statystycznie znamienne. W ocenie tego wskaźnika należy uwzględnić wpływ leczenia allopurinolem u 12 chorych z zaburzeniami (przemiany puryn.
Dobowe wydalanie kwasu moczowego wynosiło średnio przed leczeniem 997 ? 349 mg, po leczeniu 795 ? mg. Na obniżenie tego parametru również miało wpływ podawanie allopurinolu. Różnice poziomów mocznika i kreatyniny w surowicy w przebiegu leczenia były statystycznie nieznamienne.
Analizę chemiczną składni kamieni przeprowadzono u 16 chorych, z tego w 12 był to czysty kwas moczowy, w 1 kwas moczowy i moczan amonu, w 3 ? kwas moczowy i szczawian wapnia. Kamienie do badania pochodziły od chorych uprzednio operowanych bądź zostały wydalone w przebiegu leczenia, albo od tworzycieli kamieni jeszcze przed rozpoczęciem (kuracji.
Dla zobrazowania wyników leczenia zachowawczego przedstawiamy zdjęcia urograficzne 2 chorych przed i po leczeniu:
WNIOSKI
1. Preparat Soluran podawany doustnie powoduje alkalizację moczu
i rozpuszczanie kamieni z kwasu moczowego.
2.Wysokość dawki leku jest uzależniona od aktualnego pH mo
czu.
3.W przypadkach radiologicznie stwierdzonych złogów preparat na
leży podawać stale do czasu rozpuszczenia kamieni, co trwa średnio 6 miesięcy.
4.Soluran skutecznie zapobiega 'nawrotom kamicy z kwasu moczo
wego.
5.W leczeniu profilaktycznym lek należy podawać według schema
tu: 1 miesiąc przyjmowania leku, 3?4 miesiące przerwy.
6.Stosowanie Soluranu ogranicza postępowanie chirurgiczne do
przypadków zablokowania odpływu moczu z nerki.
7.Lek nie powoduje objawów ubocznych.