Diagnostyczne i lecznicze znaczenie przezskórnej punkcji torbieli nerek. powikłania po zabiegu Artykuł opublikowany w Urologii Polskiej 1982/35/1-2.
autorzy
-
Narcyza Hartel-Ulkowska
- Klinika Urologiczna Instytutu Chirurgii AM w Warszawie
Kierownik p/o: dr hab. n. med. A. Borkowski
POWIKŁANIA PO PUNKCJI
Po wykonanej przez nas punkcji żaden z chorych nie gorączkował. Bóle w okolicy punktowanej nerki wystąpiły tylko u 2 chorych. W 3 przypadkach nastąpiło wylanie się Lipiodolu poza światło torbieli: u 2 chorych do przestrzeni zaotrzewnowej, u jednego pod torebką torbieli: powikłanie to nie spowodowało żadnych objawów klinicznych. U 1 chorego obserwowano przejściowy krwiomocz. Kontrolne zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej u 1 chorego po 2 latach ,nie wykazało śladów Lipiodolu w przestrzeni zaotrzewnowej, u drugiego pozostała nieznaczna ilość środka cieniującego. U 2 chorych z kamicą dolnego bieguna i torbielą nerki doszło do wstawienia się kamienia do moczowodu i blokady nerki w rok po wykonanej punkcji i opróżnieniu torbieli. Chorzy zostali poddani operacji.
W obawie przed powikłaniami zatrzymywano pacjentów w szpitalu przez 1 dobę, pozwalając im jednak chodzić bezpośrednio po nakłuciu.
DYSKUSJA
W wielu ośrodkach światowych stosuje się od 1939 roku leczniczą punkcję torbieli nerek. Początkowo były to pojedyncze, pionierskie próby. Później zaczęto stopniowo próbować różnych dodatkowych metod, jak wstrzyknięcie do światła torbieli roztworu dekstrozy i czystego fenolu. Usiłowania te nie dały pożądanych wyników. Vestby (1967) wstrzykiwał oleisty środek cieniujący (Pantopaąue), uzyskał dobre wyniki lecznicze i wkrótce znalazł wielu naśladowców (67). Ale mimo to leczenie torbieli pozostało nadal domeną chirurgów.
Lindblom (1946) wprowadził punkcję jako rutynowe badanie w rozpoznawaniu torbieli. Zastosowanie telewizji w diagnostyce radiologicznej przyczyniło się do rozpowszechnienia tej metody (34). Zdjęcia z podwójnym kontrastem lub z potrójnym poprawiły możliwości diagnostyczne (68). Jednak obawa przed powikłaniami i ryzykiem rozsiania nowotworu oraz doniesienia w piśmiennictwie o przypadkach współistnienia torbieli z nowotworem były powodem rezerwy, z jaką większość chirurgów odnosiła się do tej metody. Woleli wykonywać próbne operacje. Pierwszy Emmet, Levine i Woolner (1963) wykazali na bardzo dużym materiale 1007 operacji (428 operacji torbieli i 579 operacji raka nerki), że współistnienie torbieli i raka w tej samej nerce stanowi zaledwie 1% wszystkich operowanych przypadków, a 2,3% przypadków torbieli; w żadnym przypadku nie znaleźli raka wewnątrz torbieli. Steg na podstawie olbrzymiego materiału stwierdził częstość występowania raka w torbieli w 0,3?0,7% przypadków. Okazało się, że śmiertelność operacyjna przewyższa ryzyko przeoczenia guza. Steg i wsp. (58, 59, 60, 61, 62) dzięki swoim pracom zmienili poglądy na etiopatogenezę torbieli, podkreślili znaczenie punkcji w diagnostyce przedoperacyjne], uważając, że miejsce operacji próbnej winna zająć punkcja przezskórna. Oprócz tego Steg udowodnił, że torbiel prosta nerki nie wymaga leczenia, jeżeli nie towarzyszą jej powikłania. Ostatnio tomografia komputerowa pozwala w wielu przypadkach ustalić rozpoznanie.
W Polsce natomiast od lat nie zmieniły się poglądy na torbiel prostą nerki. Torbiele leczy się operacyjnie, a charakter guza nieunaczynionego wyjaśnia się przez operację próbną. Tomografia komputerowa jest wciąż badaniem mało dostępnym. Urolodzy nie mają zaufania do przezskórnej punkcji nerki jako metody diagnostycznej i leczniczej, obawiają się rozsiania nowotworu i odległych skutków leczenia Lipiodolem (73). Wciąż uważa się, że współistnienie torbieli i nowotworu jest częste i dochodzi do 7% wszystkich przypadków torbieli (Fryczkowski 1974), co nie zgadza się z badaniami Stega, według którego wynosi ono tylko 0,3?0,7%. Punkcja jest stosowana sporadycznie w niewielu ośrodkach polskich.
Klinika Urologiczna AM w Warszawie zajęła się przezskórną punk
cją torbieli nerki w 1971 r. Momentem sprzyjającym była ścisła współ praca urologa z radiologiem i osobista zachęta prof. S. Wesołowskiego. Obecnie uważamy, że w przypadkach małych, bezobjawowych torbieli u ludzi w wieku, w którym zwiększa się częstość występowania nowotwo ru, wystarczy poprzestać tylko na punkcji diagnostycznej, która po cał kowitym opróżnieniu torbieli ma również działanie lecznicze. W torbie lach dużych, sprawiających dolegliwości bólowe, bardziej skłonnych do powikłań niż małe torbiele, stosujemy wstrzyknięcie Lipiodolu po opróż nieniu torbieli.
W przedstawionym przez nas materiale staraliśmy się udowodnić rozpoznawczą i leczniczą wartość punkcji. 92 chorych z rozpoznaniem torbieli, ustalonym za pomocą punkcji, uniknęło operacji. Operowano tylko 2 chorych z torbielą krwotoczną, u których punkcja dała błędne rozpoznanie nowotworu; w jednym przypadku wykonano częściowe wycięcie torbieli, w drugim ? nefrektomię. 15 chorym z powiększeniem gruczołu krokowego i wykrytą przypadkowo w czasie rutynowej urografii nieprawidłową masą w nerce groziły dwie operacje: operacja nerki i gruczołu krokowego. Punkcja wyjaśniła, że zmiana w nerce była torbielą nie wymagającą interwencji chirurgicznej, wobec czego wykonano tylko wyłuszczenie gruczołu krokowego. Natomiast u jednego chorego z powiększeniem gruczołu krokowego rozpoznano na podstawie punkcji nowotwór nerki, co zmieniło kolejność operacji.
Rozpoznanie guza złośliwego w czasie punkcji umożliwiło przedoperacyjne zaplanowanie radykalnego zabiegu.
Mając dzięki punkcji ustalone rozpoznanie podwójnej nerki, w której górna nerka jest zazwyczaj zniszczona, a moczowód szeroki, chirurg musi wziąć pod uwagę konieczność wykonania rozległego zabiegu i za-plainować kolejność operacji.
Wartość lecznicza punkcji objawiła się zmniejszeniem torbieli nerek i ustępowaniem dolegliwości bólowych, u 3 chorych z nadciśnieniem tętniczym doszło do obniżenia ciśnienia.
WNIOSKI
1.Punkcja przezskórna nerki powinna być wykonywana w każdym
przypadku podejrzenia torbieli na podstawie urografii, ultrasonografii lub tomografii komputerowej oraz w: przypadkach nieunaczynionego gu za w obrazie angiograficznym.
2.Jest to bezpieczna, prosta i tania metoda diagnostyczna, pozwala
jąca na uniknięcie niepotrzebnej operacji.
3.W naszym materiale wprowadzenie Lipiodolu Ultra-fluide miało
znaczenie lecznicze. Nie obserwowaliśmy ujemnego wpływu Lipiodolu na czynność nerek. W 1 przypadku po opróżnieniu dużej torbieli (800 ml płynu) i wprowadzeniu 10 ml Lipidolu kontrolna urografia po 8 latach wykazała powrót czynności nerki i znaczne zmniejszenie torbieli. Wy daje się nam, że asymptomatyczne, nie dające powikłań torbiele mogą pozostać bez leczenia, samo opróżnienie torbieli ma w wielu przypad kach efekt leczniczy.
4.Wielu autorów (56) uważa, że duże torbiele należy operować, a nie
punktować. W naszym materiale 6 dużych torbieli punktowano z dob rym wynikiem (okres obserwacji od 4 do 8 lat). Uważamy, że można w razie powiększenia się torbieli powtórzyć kilkakrotnie punkcję, co na- pewno jest lepsze dla chorego niż operacja, tym bardziej, że po operacji również obserwowano powiększenie się torbieli (61).
5.Punkcja ropnia nerki, którą niektórzy uważają za przeciwwskaza
ną (22, cyt. 24), może mieć znaczenie nie tylko diagnostyczne, lecz także lecznicze przez wpuszczenie do jamy ropnia antybiotyku, a wyniki po siewów bakteriologicznych zawartości ropnia umożliwiają celowane le czenie antybiotykami.
6.Punkcja wodonerczowo zmienionego, nieczynnego segmentu pod
wójnej nerki pozwala na ustalenie rozpoznania, zwłaszcza w przypad kach zarośniętego, ektopicznego ujścia moczowodu, gdy ureteropielogra fia' wstępująca daje obraz jednego moczowodu, uchodzącego do pęcherza po stronie chorej.
7.Punkcja jest niewskazana w przypadkach torbieli ze zwapnienia
mi w ścianie, ponieważ możemy mieć do czynienia z nowotworem złoś liwym lub torbielą bąblowca. Ultrasonografia nie ustala rozpoznania z powodu zwapnień. Największą wartość ma arteriografia, a jeżeli jej wynik jest niepewny ? operacja z badaniem histologicznym ściany tor bieli intra operationem (10).
8.Kolejność badań powinna być następująca: a) urografia, b) uro-
tomogirafiai, c) tomografia komputerowa lub (Ultrasonografia, d) punk cja ? jeżeli komputerowa tomografia lub Ultrasonografia wykazuje obecność płynu w nieprawidłowej masie w nerce, e) angiografia tęt nicy nerkowej ? jeżeli badanie wymienione w punkcie c) wskazuje na obecność guza litego, f) jeżeli nie dysponujemy tomografią kompute rową w każdym przypadku nieprawidłowej masy w nerce, a z kolei w przypadku guza nieunaczynionego ? punkcja przezskórna.
piśmiennictwo
- Ambrose S. S., Lewis E. L., O'Brien D. P., Walton K .N.: Unsuspected re
- nal tumours associated with renal cysts. J. Urol., 1977, 117, 704.
- Baert L.,
- Steg A.: Kystes du rein et obstruction, etude par microdissection. Proces-verbaux
- memoires et discussions de 69 Sesion Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris 1975,
- 307.
- Baert L., Steg A.: Ist the Divertuculum of the Distal and Collecting Tu-
- bules a Preliminary Stage of the Simple Cyst in the Adult?. J. Urol., 1977, 118,
- 707.
- Bitker M.: Deux cas de kystes du rein. J. d'Urol., 1963, 12, 734.
-
- Blath R. A., Mancilla-Jimenez R., Stanley R. J.: Clinical comparison between vas-
- cular renal cell carcinoma. J. Urol., 1976, 115, 514.
- Boijsen E., Link D. P.:
- Arteriography before needle puncture of renal hilar lesions. J. Urol., 1977, 118,
- 237.
- Bośniak M. A.: Nephrotomography: A relatively unappreciated but ex-
- tremely valuable diagnostic tool. Radiology, 1974, 113, 313.
- Bouffioux Ch.,
- Leval de J., Petit R.: Les kystes du rein cancerises. Proces-verbaux memoires et
- discussions de 69 Session Ass. Franc, d'UroL Masson Edit. Paris, 1975, 395.
-
- Brisset J. M., Duclos J. M., Bouąuelot P., Veillon B.: Kystes solitaires du rein
- et hypertension arterielle. Proces-verbaux memoires et discussions de 69 Session
- Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 320.
- Camey AT., Le Due A.,
- Bonnaud P.: Problemes diagnostiąue poses par le kyste calcifie du rein. Proces-
- -verbaux memoirest et discussion de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit.
- Paris 1975, 390
- Cimadevila Covelo A.: Kyste du rein: Ponction? Arteriographie? Echograp-
- hie? Proces-verbaux memoires et discussions de 69 session Ass. Franc. d'Urol. Mas
- son Edit. Paris, 1975, 3-73.
- Develiotis A., Cavadis Ch.: Analyse d'une stati-
- stique des affections kystiąues du rein.. Proces-verbaux memoires et discussions de
- 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 292.
- Dimitri W. R.,
- Meikle J. A. K., Davidson A. I. G.: Milk of calcium in renal cyst. Brit. J. Urol.,
- 1977, 49, 108.
- Dimopoulos C, Keleksis D., Giannopoulos A.', Scouteris M.,
- Oeconomakos Gr., Pontijex Gr.: Sur la difficute de dif ferencier les kystes simp-
- les de kystes hydatiques du rein. Procesverbaux memoires et discussions de 69
- Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris 1975, 337.
- Emmett J. L., Le-
- vine S. R., Woolner L. B.: Co-existence of renal cyst and tumour: incidence in 1007
- cases. Brit. J. Urol., 1963, 35, 403.
- Fryczkowski M., Rawski W.: Współistnienie
- nowotworu z pojedynczą torbielą nerki. Pol. Przeg. Chir., 1974, 46, 2a, 329.
-
- Galian Ph.: Aspects anatomiąues des lesions kystiąues du rein chez 1'adulte. Pro-
- ces-verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 287.
- Gernert J. E., Stein J., Bischoff A. J.: Solitary renal cysts: experience with 100 cases. J. Urol., 1968, 100, 251.
- Giernatowski S.: Torbiel samotna nerki współistniejąca z kamicą moczowodową. Pol. Przeg. Chir., 1973, 45, 6a, 893.
- Harris R. D., Goergen T. C, Talner L. B.: The bloody renal cyst aspirate: a diagnostic dilemma. J. Urol., 1975, 114, 832.
- Hayt D. B., Blatt Ch. J., Robinson S. H.: Renal cyst puncture: utilization of pediatrie guide wire techniąue and upright radiographic changers. J. Urol., 1978, 120, 530.
- Hóffman R., Riley J,: The diagnostic approach to the parenchymal renal mass. Am. G. Roentg., 1967, 100, 698.
- Jackman R. J., Stevens G. M.; Benign hemorrhagic renal cyst. Radiology, 1974, 110, 7.
- Jeans W. D., Penry J. B., Roylance J.: Renal puncture. Clin. Radiol., 1972, 23, 298.
- Kaiser T. F., Hodson J. M., Seibel R. E., Albee R. D., Farrow F. C, McMahon J. J.: Evalua-tion of asymptomatic renal masses by selective renal argiography and percutaneous needle puncture. J. Urol., 1967, 98, 436.
- Khorsand D.: Carcinoma wit-hin Solitary renal cyst. J. Urol., 1965, 93, 440.
- Kościołek E., Czajkowski Z.: Ultrasonografia w diagnostyce urologicznej. Urol. Pol., 1978, 31, 2, 179.
- Krakowski J., Jeż J., Kolodziejczyk Z.: Torbiel pojedyncza części środkowej nerki. Pol. Przeg. Chir., 1972, 44, 6a.
- Kropp K. A., Grayhack J. T., Wendet- R. M., Dahl D. S.: Morbidity and mortality of renal exploration for cyst. Surgery, Gynecology and Obstetrics, 1967, 125, 803.
- Lalli A. F.: Percutaneous aspiration of renal masses. Am. J. Roentg., 1967, 101, 700.
- Lang E. K.: The aceuracy of roentgenographic techniąues in the diagnosis of renal mass lesions. Radiology, 1971, 98, 119.
- Lang E. K.: Renal cyst puncture: A survey of complications. Am. J. Roentg., 1977, 128, 723.
- Leopold G. R., Talner L. B., Asher W. M., Gosink B. B., Gittes R. F.: Renal ultrasonography: An updated approach to the diagnosis of renal cyst. Radiology, 1973, 109, 671.
- Lindblom K.: Diagnostic kidney puncture in cyst and tumors. Am. J. Roentg., 1952, 68, 209.
- Lobel B., Bellossi A., Bauchart J.: Cancers avasculaires du rein: interet de l'echotomographie. J. d'Urol. et Nephrol., 1978, 84, 222.
- Lowsley O. S.: Malignant cyst of the kidney. J. Urol., 1955, 74, 586.
- Mayor G., Tahil J., Leisinger H. J.: De la freąuence de 1'association kyste ? tumeur. Proces-verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Mason Edit. Paris., 1975, 394.
- McLaughlin A. P., Pfister R. C: Spontaneous rupture of renal cysts into the pyelocaliceal system. J. Urol., 1975, 113, 2.
- McLaughlin A. P., Talner L. B., Leopold G. R., MsCullogh D. L.: Avascular primary renal cell carcinoma ? varied pathologic and angiographic features. J. Urol., 1974, 111, 587.
- Meier W. L. Willscher M. K., Nowicki D. E., Pischinger R. J.: Evaluation of perihilar and central renal masses using the Chiba needle. J. Urol., 1979, 121, 414.
- Melicow M. M., Becker J. A.: Radiographic simulation of certain solid tumours of the renal Corpus to renal cyst. J. Urol., 1967, 97, 592.
- Mendez G., Isikoff M. B., Morillo G.: The role of computed tomography in the diagnosis of renal and perirenal abscesses. J. Urol., 1979, 122, 582.
- Michęl J. R.j Diagnostic radiogique des kystes du rein. Proces-verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 345.
- Mindell H. J.: Percutaneous renal puncture: unusual results in 2 cases. J. Urol., 1975, 114, 332.
- Pearman R. O.: Percutaneous needle puncture and aspiration of renal cysts: a diagnostic and therapeutic procedurę. J. Urol., 1966, 96, 139.
- Pfitzenmaier N., Mohring K., Kaick Gr.: La kystographie renale: une methode diagnostiąue pour differencier les lesions kystiques des tumeurs malignes du rein. Proces-verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 377.
- Piasecki Z.: Torbiele przymiedniczkowe. Pol. Przeg. Chir., 1972, 44, 2a, 427.
- Piechna K., Gąssowska I.: Krwawienie z pękniętej torbieli nerki jako przyczyna objawów ostrego schorzenia jamy brzusznej. Urol. Pol., 1978, 31, 1, 59.
- Plaine L. I., Hinman F.: Malignancy in asymptomatic renal masses. J. Urol., 1965, 94, 342.
- Pollack H. M., Goldberg B. B., Pogasch M.: Changing con-cepts in the diagnosis and management of renal cysts. J. Urol., 1974, 111, 326.
- Probst P., Zollikofer Ch., Castaneda-Zuniga W. R.: Wie zuverlassig ist die Nadelpunktion zur Diagnose benigner renaler Zysten? Urologe A, 1979, 18, 51t.
- Raskin M. M., Roen A., Viamonte M.: Effect of intracystic Pantopaąue on renal cysts. J. Urol., 1975, 114, 678.
- Rehm R. A., Taylor W. N., Taylor J. N.: Renal cyst associated with carcinoma. J. Urol., 1961, 86, 307.
- Scetbon V.: Polyglobulie associee a volumineux kyste renal, gućrison apres resection. Proces--verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson. Edit. Paris, 1975, 331.
- Schindler E., Braedel H. U., Kastert H. B.: Le diagnostic differentiel des syndromes tumoraux de rein. Proces-verbaux memoires et discussions de 69 Session Ass. Franc. d'Urol. Masson Edit. Paris, 1975, 391.
- Sherwood T., Steuenson J. J.: The mangament of renal masses. Clin. Radiol., 1971, 22, 180.
- Sinclair D. J., Ritchie G. W.: Renal carcinoma diagnosed by cyst puncture: a case of mistaken identity. Brit. J. Radiol., 1971, 44, 885.
- Steg A.: Les affections kystiąues du rein de 1'adulte. J. d'Urol. Nephrol., 1975, 81, 5 (Rap-port).
- Step A.: Renal cyst current pathogenic approach. Eur. Urol, 1976, 2, 161.
- Steg A.: Renal cyst in adults. Eur. Urol., 1976, 2, 209.
- Steg A.: Renal cyst in adults. Therapeutic problems. Eur. Urol., 1976, 2, 213.
- Steg A., Boccon-Gibod L., Charles J. F., Aboulker P.: La ponction percu-tane dans le diagnostic des tumeurs du rein. Ann. Urol., 1971, 5, (4), 203.
- Stewart B. H., James R., Haaga J., Alfidi R. J.: Urological applications of com-puterized axial tomography: a preliminary report. J. Urol., 1978, 120, 198.
- Suhler A.: Cancers hypovascularises du rein: confrontation des donnes angiogra-phiąues et histologiąues. J. d'Urol. Nephol., 1976, 82, 687.
- Summers J. L.: Hemangioma in the wall of cyst. J. Urol., 1977, 118, 529.
- Thornbury J. R.: Needle aspiration of avascular renal lesions. Radiology, 1972, 105, 299.
- Vest-by G. W.: Percutaneous needle puncture of renal cysts. Investigative Radiology, 1967, 2, 449.
- Vestby G. W.: Perkutane Behandlung von Nierenzysten. Die Tri-pelkontrast oder Pantopaque Methode. Acta Radiol., 1971, 11, 529.
- Viamon-te M., Sheldon R., Raskin M. M., Lepage J., Russel E., Viamonte M.: Why every renal mass is not always a surgical lesion. The need for an orderly, logical diagnostic approach. J. Urol., 1975, 114, 190.
- Wahląvist L., Grumstedt B.: Therapeutic effect of percutaneous puncture of simple renal cyst. Acta Chir. Scand., 1966, 132, 340.
- Walsh A.: Solitary cyst of the kidney and its relationship to renal tumour. Brit. J. Urol., 1951, 23, 377.
- Weitzner S.: Clear cell carcinoma of the free wall of a simple renal cyst. J. Urol., 1971, 106, 515.
- Wigura A.: Torbiele samotne nerek. Pol. Tyg. Lek., 1953, 7, 15, 565.
- Wright F. W., Walker M. W.: The radiological diagnosis of ?avascular" renal tumours. Brit. J. Urol., 1975, 47, 253.
- Wróblewski F.: The significance of alterations in lactic dehydrogenase activity of body fluids in the diagnosis of malignant tumors. Cancer 1959, 12, 27.
- Young J. M., Morrow J. M.: Problems in intenpretation of angiograms in renal mass lesions. J. Urol., 1972, 107, 925.
|