Jedną z częstszych przyczyn przewlekłych zmian zapalnych w obrębie dróg moczowych u dzieci jest pierwotny odpływ pęcherzowo-mo-czowodowy (o.p-m). Rozpoznanie pierwotnego o.p-m u osób dorosłych jest najczęściej przypadkowe i bywa następstwem poszukiwań tła uporczywych zakażeń układu moczowego, nadciśnienia tętniczego krwi lub przyczyn patologicznych zmian urograficznych w nerkach (8, 10).
W polskim piśmiennictwie urologicznym pracy poświęconej temu zagadnieniu nie spotkaliśmy.
U dorosłych obserwuje się częściej wtórny o.p-m, którego tłem może być: pęcherz neurogenny, zwężenie dolnego odcinka dróg moczowych, urazy pęcherza moczowego lub wyłuszczenia gruczolaka stercza. Wrodzoną niewydolność ujść moczowodowych jako pierwotną przyczynę o.p-m u osób dorosłych spostrzega się rzadko, przeważnie u młodych kobiet z przewlekłym lub nawrotowym odmiedniczkowym zapaleniem nerek (o.z.n.) (1).
Dzięki poznaniu patogenezy pierwotnego o.p-m i jego bogatego klinicznego obrazu, większość przypadków tej wady rozpoznaje się obecnie we wczesnym dzieciństwie. U części jednak chorych skąpo lub bezob-jawowy przebieg kliniczny sprawia, że wada ta pozostaje nie rozpoznana w dzieciństwie (3, 4).
Ciągle niewielka liczba opisanych przypadków pierwotnego o.p-m u dorosłych jest zapewne wynikiem właściwego rozpoznania i leczenia tej wady w dzieciństwie. U części jednak tych chorych jest to wynik niepa-miętania o istnieniu takiej możliwości u dorosłych.
WYNIKI
W okresie od początku 1971 do końca 1980 roku leczono w naszej klinice 11 kobiet z pierwotnym o.p-m. Wiek chorych wahał się od 18? 43 lat i wynosił średnio 24 lat. Stanowiło to 3% leczonych z powodu o.p-m w tym okresie. U 10 chorych wykonano operacje przeciwodpływowe sposobem Laedbettera-Politano a u jednej otwartą biopsję nerki. Na operację przeciwodpływową chora nie wyraziła zgody.
W wywiadzie ustalono, że u 6 leczonych od wczesnych lat dziecięcych występowały nawrotowe zakażenia dróg moczowych. U 1 chorej pierwsze objawy kliniczne ujawniły się w okresie pierwszej ciąży. Trzy chore leczyły się z powodu niedokrwistości w tym 2 bez objawów zakażenia dróg moczowych. Trzy chore nie podawały żadnych objawów klinicznych.
Wzrost ciśnienia tętniczego krwi w granicach 170/90?230/110 mmHg obserwowano u 3 chorych.
Ropomocz stwierdzono u 5 chorych a krwinkomocz u 1. Mocznicę rozpoznano u 2 chorych. Wartość kreatyniny we krwi wynosiła u nich od 2,1 do 2,4 mg'% a mocznika odpowiednio 58 i 82 mg%.
U 4 chorych posiew moczu był jałowy u 3 miano bakterii było niepatogenne. U pozostałych 4 w posiewie przeważały bakterie z rodzaju: E. coli ? 2 chore, Klebsiella oxytoci i B. Proteus mirabillis ? po 1 chorej.
Urograficznie u 2 chorych stwierdzono brak czynności wydzielniczej nerek a u dalszych 2 jej osłabienie. U pozostałych 7 chorych widoczne były wyraźne cechy pozapalnej destrukcji ze świeżymi i bliznowatymi zmianami w kielichach nerek (tab. I).
U sześciu chorych stwierdzono pozapalna atrofię lub marskość nerki (54%) (ryc. 1, 2, 3).
Cystografia hydrostatyczna wykazała u 9 chorych z o.p-m III° u dwóch IV°. U 8 był to odpływ jednostronny (u 3 po prawej, u 5 po lewej stronie). U pozostałych 3 chorych o.p-m był obustronny.
Cystoskopowo u 3 chorych stwierdzono wadę wrodzoną ujść pęcherzowych moczowodu. U 1 chorej o.p-m współistniał z kamicą nerkową.
Badania kontrolne przeprowadzono u wszystkich 11 kobiet w okresie
od 8 miesięcy do 2 lat po operacji. Wszystkie chore po operacji prze- ciwodpływowej miały przeprowadzoną co najmniej trzymiesięczną ku rację odkażającą i przeciwzapalną.
Badania kontrolne obejmowały: ogólne badanie moczu i morfologii krwi, oznaczenie poziomu kreatyniny i mocznika we krwi. U każdej z chorych wykonano również kilkakrotny posiew moczu. Badania radiologiczne obejmowały: urografię, cystografię hydrostatyczną a u chorych z mocznicą również arteriografię nerkową.
Mocznicę stwierdzono w czasie kontroli u 4 chorych. Jedną z nich była 29 letnia ekspedientka, u której przed 11 laty przeszczepiono obustronnie moczowody z powodu obustronnego o.p-m. Z powodu zwężenia pooperacyjnego lewego ujścia, 3 lata po pierwszej operacji przeszczepiono ponownie moczowód sp. Leadbettera-Politano z dobrym wynikiem. Mocznica trwa u chorej od 7 lat. Aktualny poziom kreatyniny we krwi wynosi 3,4 mg%, a mocznika 89 mg%. Przed 2 laty chora ta urodziła zdrowe dziecko (ryc. 4, 5).
Mocznicę stwierdzono u chorej, która nie wyraziła zgody na operacją przeciwodpływową. Cztery lata od pobytu w klinice stwierdzono kreatyninę we krwi rzędu 2,7 mg%.
W urografii u 2 kobiet stwierdzono brak czynności wydzielniczej nerek. Jedną z nich była wyżej wymieniona chora a drugą 18-ietnia chora u której przed operacją przeciwodpływową wykonano pyelolithotomię z powodu kamicy nerki z o.p-m. Słabszą czynność wydzielniczą stwierdzono u 3 chorych. Wzrosła do 7 liczba chorych z atroficzną nerką (tab.
I).
Bliznowate zmiany w kielichach z ich kubkowym poszerzeniem stwierdzono u 8 spośród chorych (80%). Nie uwidoczniły się świeże zmiany o.z.n. W stosunku do obrazu przedoperacyjnego u żadnej z chorych poza nieoperowaną zmiany nie nasiliły się.
U wszystkich 10 chorych, u których przeprowadzono operacje przeciwodpływowe wznowy o.p-m nie obserwowano.
Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi w granicach 170/90?230/120 mm Hg obserwowano u 4 chorych.
U 7 chorych posiew moczu był jałowy a u dalszych 2 miano bakterii było niepatognomiczne. Jedna chora miała wysokie miano B. Klebsiella oxytoci a druga Pseudomonas aeruginosa.
Przejściowy ropomocz stwierdzono u 2 chorych a u 1 mikroskopowy krwinkomocz.
OMÓWIENIE
Coraz liczniejsze doniesienia na temat występowania pierwotnego o.p-m u dorosłych, wydają się potwierdzać fakt częstszego niż się to obecnie przyjmuje występowania pierwotnego o.p-m.
Dyskusja na temat wzajemnego oddziaływania na siebie o.p-m i o.z.n. dowiodła, że w każdym przypadku pierwotnego o.p-m u dorosłych istnieje o.z.n. Nie w każdym natomiast przypadku o.z.n. spotyka się o.p-m. Wynika z tego, że pierwotną w stosunku do o.z.n. przyczyną zmian spostrzeganych jest o.p-m. Również najczęstsze występowanie tych zmian u młodych kobiet z wadami ujść moczowodowych potwierdzają wrodzony charakter tego schorzenia (5, 7). Wśród obserwowanych przez nas chorych były same kobiety a u 30% wykryto zmiany anatomiczne ujść moczowodowych.
Nieleczony o.p-m u dorosłych prowadzi w schyłkowej postaci z reguły do niewydolności nerek (11).
Różnice w obrazie radiologicznym obserwowane szczególnie w urografii u dzieci i dorosłych z o.p-m mają raczej charakter ilościowy a nie jakościowy (13).
U dorosłych najbardziej typowym obrazem jest mała atroficzną nerka, którą u naszych chorych obserwowano u 7 (63%). Podczas gdy u dzieci przeważają zmiany o typie ureterohydronephrosis, natomiast zanik nerki jest rzadko obserwowany. Opisywane dość często przez różnych autorów poszerzenie dolnego odcinka moczowodu, spostrzegano u 4 chorych (36%) (2).
Pośród obserwowanych przez nas chorych operacje przeciwodpływowe wraz z następowym leczeniem przeciw bakteryjnym zahamowały rozwój destrukcji miąższu nerkowego, widoczny w urografii oraz wpłynęły u większości na zahamowanie czynnego procesu o.z.n. Nie miały jednak wpływu na rozwijającą się niewydolność nerek już istniejącą a przy dużych zmianach w miąższu na pojawienie się mocznicy. Trudno odpowiedzieć na pytanie czy operacje te opóźniają pojawienie się mocznicy, na przykładzie opisanej chorej wydaje się że tak. Odwrotnym przykładem jest chora, która nie poddała się operacji przeciwodpływowej w stadium wydolności nerek, a u której 3 lata po biopsji wystąpiły objawy mocznicy (5, 8, 11).
U dzieci leczonych zachowawczo dobry wynik uzyskuje się u 23? 35%, natomiast wyniki leczenia zachowawczego u dorosłych są jednoznacznie złe. Fakt ten tłumaczy się zakończeniem okresu dojrzewania ujść moczowodowych około 11 roku życia, a tym samym brakiem efektu nieoperacyjnej korekcji wady (3).
Zgodnie ze spostrzeżeniami innych autorów wyniki leczenia prze-ciwodpływowego sp. Leadbettera-Politano są dobre (6, 14).
Poza jednym przypadkiem zwężenia pooperacyjnego nowowytworzo-nego ujścia naprawionego w powtórnej operacji u pozostałych chorych nie stwierdzono nawrotu o.p-m.
Zwraca uwagę stosunkowo wysoki odsetek chorych z jałowym moczem 36% przed i 63% po operacji. Jest godnym podkreślenia, że u tych właśnie chorych opisane wyżej zmiany urograficzne wykazują mniejsze zaawansowanie. U chorych tych działa na miąższ nerki jedynie czynnik dynamiczny wstecznego odpływu (retrograde water hammer effect).
Współistnienie czynnika dynamicznego i bakteryjnego obserwowane u 70% leczonych przez nas chorych przyśpiesza destrukcję miąższu nerkowego (6, 9, 12).
WNIOSKI
1.Około 3% chorych z pierwotnym odpływem pęcherzowo-moczo
wodowym leczonych w naszej klinice to młode kobiety.
2.Pozapalny zanik nerki stwierdzono u 63% dorosłych chorych z
o.p-m, zaś cechy destrukcji miąższu w urografii 70% chorych. Zmiany urograficzne są mniejsze u chorych z jałowym moczem.
3.Metodą leczenia z wyboru jest operacja przeciwodpływowa, która
jednak nie zapobiega rozwojowi niewydolności nerek, ani nie zmniejsza już istniejącej.