U chorych na raka prącia najczęstszą przyczynią niepowodzeń po chirurgicznym leczeniu radykalnym zmiany pierwotnej są przerzuty w węzłach chłonnych pachwinowych. Węzły, które klinicznie wykazują wyraźnie cechy przerzutów usuwa się zwykle jednoczasowo ze zmianą pierwotną. Postępowanie natomiast u chorych, u których klinicznie nie stwierdza się objawów przerzutów do węzłów jest przedmiotem kontrowersyjnych poglądów. Część autorów uważa, że należy u wszystkich chorych wykonywać rutynowo profilaktyczną (selektywną) obustronną limfangiektomię pachwinową (7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 18, 19). Operacja ta nie jest jednak pozbawiona ryzyka, wydłuża hospitalizację i może prowadzić do rozwoju powikłań wczesnych (martwica brzeżna, rozejście i ropienie ran) oraz późnych (obrzęki kończyn dolnych i/lub moszny). Inni autorzy sądzą więc, że chorych tych należy obserwować, względnie usuwać układ chłonny pachwin tylko u tych, u których ryzyko rozwoju przerzutów jest wysokie (1, 2, 3, 4, 5, 6, 16, 20).
Celem moich badań było uściślenie wskazań do limfangiektomii pachwinowych u chorych na raka prącia, leczonych radykalnie chirurgicznie, na podstawie cech klinicznych i histologicznych zmiany pierwot-"nej wskazujących na wysokie zagrożenie przerzutów w węzłach chłonnych pachwinowych.
MATERIAŁ I METODYKA
Badania oparto na retrospektywnej analizie grupy 52 chorych na płaskonabłonkowego raka prącia, operowanych w Krakowskim Oddziale Instytutu Onkologii w latach 1951?1975. Wszystkich chorych objęto 5-letnią obserwacją. Leczenie zmiany pierwotnej polegało na amputacji prącia na różnej wysokości z zachowaniem 2 om marginesu zdrowych tkanek. Stopień zaawansowania klinicznego ustalono wstecznie na podstawie klasyfikacji TNM UICC (17). U części chorych zbadano powtórnie preparaty mikroskopowe, oceniając niektóre cechy morfologiczne guza nowotworowego i podścieliska. Analizę statystyczną materiału przeprowadzono posługując się testem Chi2 z poprawką Yatesa oraz testem u dla wskaźnika struktury. U 27 chorych, jednoczasowo z operacją zmiany pierwotnej usunięto obustronnie układ chłonny pachwin, a u pozostałych 25 chorych węzły pachwinowe poddano obserwacji..
WYNIKI
Piąć lat przeżyło 27 spośród 52 chorych, tj. 52,0% leczonych. Przeanalizowano przyczyny niepowodzenia pierwszego leczenia. Wykazano, że tylko u 2 chorych nie wyleczono zmiany pierwotnej, u 2 wystąpiła wznowa w terenie limfangiektomii pachwinowej, 1 chory miejscowo wyleczony zamarł z powodu rozsiewu nowotworu. U 9 chorych rozwinęły się przerzuty w nieusuniętych węzłach chłonnych, w pierwszych dwu latach po skutecznym leczeniu miejscowym. Pozostali chorzy zamarli z innych przyczyn.
Spośród 52 leczonych, przerzuty do węzłów pachwinowych wystąpiły u 21 chorych (40,4%). Grupa ta obejmuje 12 chorych po limfaingiekto-mii pachwinowej, u których rozpoznano przeczuty już w czasie pierwsze-go leczenia oraz 9, u których zmiany w węzłach wystąpiły po skutecznym leczeniu zamiany pierwotnej. Występowanie przerzutów pachwinowych w zależności od zaawansowania zmiany pierwotnej przedstawiono w tabeli I. Ryzyko rozwoju przerzutów wzrasta wraz z miejscowym zaawansowaniem zmiany pierwotnej. Różnice te są jednak nieznamienne (p<0,2).
W tabeli II porównano występowanie przerzutów w węzłach pachwinowych z ich kliniczną oceną przed leczeniem. Przerzuty wystąpiły u 32,0% chorych z węzłami niepodejrzanymi klinicznie i u 48,2% chorych, u których podejrzewano ich istnienie (p<0,3).
Jak wynika z tabeli I i II badanie kliniczne chorych na raka prącia było stosunkowo mało przydatne dla ustalenia wyboru postępowania z węzłami chłonnymi. Zbadano zatem zależność pomiędzy obrazem makro- i mikroskopowym zmiany pierwotnej, a częstością występowania przerzutów. Oceniono następujące cechy zmiany pierwotnej:
makroskopowy charakter wzrostu raka (tabela III),
głębokość naciekania nowotworu (tabela IV),
? stopień zróżnicowania raka (tabela V),
zmiany proliferacyjne nabłonka w otoczeniu ogniska pierwotnego,
nasilenie odczynu zapalnego w podścielisku guza.
Analizę oparto na powtórnym badaniu preparatów guzów pierwotnych u 38 spośród 52 operowanych chorych. Z tabel i analizy wynika, że:
1.liczba przerzutów w węzłach pachwinowych jest wyraźnie niższa
u chorych, u których rak wzrastał egzofitycznie (p<0,05),
2.u żadnego chorego z powierzchownie szerzącym się rakiem nie
stwierdzono przerzutów do węzłów regionalnych, natomiast u chorych z naciekaniem ciał jamistych obecność przerzutów stwierdzono u poło wy chorych (p<0,2).
3.częstość przerzutów zwiększała się wraz z obniżaniem się stopnia
zróżnicowania raka (p<0,l).
Nie obserwowano natomiast zależności pomiędzy współistnieniem zmian proliferacyjmych w nabłonku otaczającym, czy nasileniem odczynu zapalnego wokół guza, a występowaniem przerzutów w węzłach chłonnych pachwinowych.
DYSKUSJA
Analizowana grupa chorych jest jedną z najliczniejszych w piśmiennictwie polskim. Wyniki chirurgicznego leczenia radykalnego ? 52,0% 5-letnich przeżyć ? mieszczą się w przedziale podawanym w piśmien-nictwie światowym (3, 4, 5, 6, 9, 20). Przerzuty w węzłach chłonnych pachwinowych, które wystąpiły u 40,4% chorych stanowiły najczęstszą przyczynę niepowodzenia leczenia tak w moim materiale, jak i w materiale cytowanych autorów.
Kliniczna ocena węzłów chłonnych pachwinowych u chorych na raka prącia jest trudna i niepewna. U większości mężczyzn węzły te są ba-datoe i często powiększone. U chorych na raka prącia odczyny zapalne towarzyszące nowotworowi, prowadząc do powiększenia węzłów, utrudniają dodatkowo ich interpretację. W omawianym materiale przerzuty wystąpiły u 32,0% chorych, których węzły pachwinowe uznano za nie-podejrzaine i u 48,2%, u których klinicznie podejirzawano przerzuty. W materiale cytowanych autorów ocena kliniczna staniu węzłów pachwinowych była błędna u co najmniej 30,0% chorych.
W celu określenia czynników wpływających na ryzyko rozwoju przerzutów w węzłach pachwinowych porównano niektóre cechy kliniczne i morfologiczne zmiany pierwotnej w grupach chorych, u których stwierdzono i nie stwierdzono przerzutów. Częstość występowania przerzutów była nieco wyższa u chorych z miejscowo zaawansowanym rakiem, niż u chorych, u których zmiana pierwotna ograniczała się jedynie do napletka i/lub żołędzi. Edsmyr, w oparciu o materiał obejmujący 229 chorych, doszedł do podobnych wniosków, nie stwierdzając także cech znamienności statystycznej (5). Zaobserwowano tendencję do rzadszego występowania przerzutów u chorych z egzofitycznym wzrostem zmiany pierwotnej w stosunku do pozostałych form wzrostu (10, 16).
Stwierdzono, zgodnie ze zdaniem większości autorów, że liczba przerzutów zwiększa się wyraźnie, jeżeli nowotwór nacieka na głębokość większą niż 5 mm, czyli zajmuje ciała jamiste. Przerzuty stwierdzono u prawie połowy chorych z naciekiem ciał jamistych (1, 3, 5, 8, 12, 16, 19). Zaobserwowano tendencję do zwiększania się ryzyka wystąpienia przerzutów regionalnych wraz ze stopniem odróżnicowania się raka w ognisku pierwotnym. Większość autorów podaje znamiennie gorsze wyniki leczenia raków niskozróżnicowanych w porównaniu z wysokozróżmicowa-nytni dotyczących innych umiejscowień, natomiast w raku prącia różnice te nie występują tak wyraźnie (5, 9, 10, 15).
Nie znaleziono natomiast jakiejkolwiek zależności pomiędzy obecnością zmian proliferacyjnych w nabłonku otaczającym ognisko raka na prąciu, czy nasileniem zmian zapalnych w podścielisku guza, a obecnością przerzutów w węzłach chłonnych pachwinowych. W dostępnej literaturze nie napotkano informacja dotyczących badania tych zjawisk u chorych na raka prącia.
WNIOSKI
1. U chorych na raka prącia leczonych miejscowo chirurgicznie,
u których węzły chłonne pachwinowe nie wykazują klinicznie cech prze rzutów dalsze postępowanie z węzłami powinno być uzależnione od miej scowego zaawansowania i niektórych cech mikroskopowych zmiany pier wotnej,
2. Profilaktyczne usuwanie układu chłonnego pachwin należy roz
ważyć przede wszystkim wtedy, gdy stwierdza się: zmianę, pierwotną o cechach T3 wrzodziejący i naciekający charakter szerzenia się zmiany pier wotnej, naciekanie ciał jamistych, niskie zróżnicowanie histologiczne raka.