Schorzenia narządów jamy brzusznej, szczególnie o charakterze roz-rostowym, nierzadko już w pierwszym okresie manifestują się różnymi dolegliwościami ze strony narządów moczowych. Wynika to z anatomicznego położenia tych narządów oraz stosunkowo dużej ich podatności na wpływ toczących się w sąsiedztwie procesów patologicznych (1). Dotyczy to zwłaszcza pęcherza moczowego, który dość łatwo ulega rozmaitym deformacjom i przemieszczeniom na skutek ucisku wywieranego od zewnątrz np. przez twory guzowate wywodzące się z narządów miednicy mniejszej (3, 4). Klinicznie może się to objawiać dysurią i częstomoczem.
OPIS PRZYPADKÓW
Przypadek I. Chłopiec K. S.. lat 11. nr hist. chor. 1118 79, przyjęty został do szpitala na oddział chirurgiczny z powodu ostrych dolegliwości brzusznych, sugerujących przemijającą niedrożność jelit. Z wywiadu wynikało, że dziecko już od kilku lat skarżyło się na uporczywe zaparcia i bóle brzucha, a ostatnio także na częste i bolesne oddawanie moczu.
Badaniem fizykalnym stwierdzało sdę rozlaną bolesność brzucha przy braku dodatnich objawów otrzewnowych. W okolicy nadłonowej wyczuwało się duży, twardy i na ucisk niebolesny twór guzowaty, dobrze odgraniczony od otoczenia. Wyniki podstawowych badań laboratoryjnych bez odchyleń od normy. Ponadto na zdjęciu rentgenowskim jamy brzusznej w pozycji stojącej nie stwierdzono objawów niedrożności jelit.
Ze względu na lokalizację guza oraz zaburzenia w oddawaniu moczu podejrzewano, że zmiana mogła wywodzić się z pęcherza moczowego lub narządów sąsiednich. W związku z tym wykonano w pierwszej kolejności cystografię, stwierdzając znaczną deformację pęcherza moczowego wywołaną uciskiem przez duży guz położony w miednicy mniejszej, leżący z pewnością poza pęcherzem (ryc. 1). Ponieważ Cystografia nie wyjaśniła jednoznacznie punktu wyjścia guza, wykonano wlew cieniujący jelita grubego. Uzyskany obraz radiograficzny okazał się zaskakujący. Jelito grube było wyraźnie przewężone na granicy prostnicy i esicy, natomiast powyżej miejsca zwężenia znacznie poszerzone, z widocznym wewnątrz dużym, kulistym tworem, przypominającym swą strukturą zbite masy kałowe (ryc. 2).
Rozpoznano chorobę Hirschsprunga z wytworzeniem się w jelicie kamienia kałowego, który uciskał i wyraźnie deformował pęcherz moczowy. Wobec takiego stanu rzeczy, w głębokim znieczuleniu ogólnym, rozkawałkowano i usunięto we wzierniku doodbytniczym zalegający ponad zwężeniem kamień kałowy, uzyskując w ten sposób całkowite ustąpienie dolegliwości klinicznych wraz ze zniknięciem patologicznego oporu w podbrzuszu. Rodzice dziecka nie wyrazili zgody na proponowane leczenie operacyjne choroby Hirschsprunga.
Przypadek 2. Chłopiec S. J., lat 14, nr hist. chor. 1263/84, przyjęty został do szpitala na oddział chirurgiczny z powodu dolegliwości bólowych, zlokalizowanych w prawym dole biodrowym oraz znacznego osłabienia i gorączki 39°C. Z wywiadu wynikało, że w wieku 2 lat był operowany z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego, a już w 11 roku życia pojawiły się u niego pierwsze cechy dojrzewania płciowego w postaci owłosienia okolicy łonowej, pogrubienia głosu oraz powiększenia prącia. Ponadto okazało się, że przed 3 miesiącami doznał banalnego urazu prawej okolicy lędźwiowej, po którym pojawił się w podbrzuszu niepokojąco duży, elastyczny twór obłego kształtu.
Badaniem fizykalnym stwierdzono w prawym dole biodrowym sprężysty i przy ucisku miernie bolesny guz wielkości główki małego dziecka. Węzły chłonne pachwinowe po stronie prawej były nieznacznie powiększone, twarde, niebolesne i nieprze-suwalne względem otoczenia. W badaniach dodatkowych z odchyleń od normy stwierdzono leukocytozę 13900 w mm3 oraz OB 37/65. Zdjęcie rentgenowskie miednicy nie wykazało kostnych zmian strukturalnych w jej obrębie.
Wobec tego wykonano urografię, w której uwidoczniły sdę obie nerki prawidłowej wielkości, kształtu i położenia oraz znacznie zdeformowany i przemieszczony na stronę lewą w kierunku talerza lewej kości biodrowej pęcherz moczowy, łącznie z dystalnym odcinkiem prawego moczowodu. Wykonano następnie cystografię, która w pełni potwierdziła wynik badania urograficznego, dając obraz pęcherza moczowego uciśniętego od zewnątrz przez duży twór guzowaty położony w miednicy mniejszej (ryc. 3).
Chorego zakwalifikowano do leczenia operacyjnego. W trakcie operacji stwierdzono znacznych rozmiarów owalny guz położony w przestrzeni zaotrzewnowej w obrębie miednicy mniejszej i częściowo na talerzu prawej kości biodrowej, przemieszczający na stronę lewą zdeformowany pęcherz moczowy. Naczynia biodrowe po stronie prawej były wyraźnie uciśnięte, a leżące wzdłuż nich węzły chłonne twarde i powiększone. Po nacięciu guza stwierdzono w jego wnętrzu rozległe i częściowo zorganizowane masy krwiaka, które usunięto i przesłano do badania mikroskopowego. Badanie histopatologiczne (nr 243933, z dnia 4. 03. 1984; wykonał dr hab. med. W. Hański z Zakładu Patomorfologii w Radomiu): współczulny zwojak zarodkowy ? neuroblastoma. Chorego skierowano na dalsze leczenie do Instytutu Onkologii.
OMÓWIENIE
Guzy narządów miednicy mniejszej w początkowym okresie swojego rozwoju mogą mieć przebieg bezobjawowy, manifestując się klinicznie dopiero po osiągnięciu znacznych rozmiarów. Na pierwszy plan wśród zgłaszanych przez chorych dolegliwości, wysuwają się wówczas niejednokrotnie zaburzenia w oddawaniu moczu (2, 9). Chorzy skarżą się przeważnie na częstomocz oraz bolesne parcie na mocz, jak u naszego pierwszego chorego. Wynika to z przemieszczenia i deformacji pęcherza moczowego, który jako narząd szczególnie podatny na tego typu zniekształcenia, bardzo łatwo ulega uciskowi od zewnątrz przez guzy położono w miednicy mniejszej (2, 3). Zaznaczyć trzeba, że nie zawsze są to zmiany nowotworowe, co dobrze ilustruje nasz pierwszy chory. Zdarza się również, iż mimo znacznej deformacji pęcherza moczowego chory stosunkowo długo nie zgłasza żadnych dolegliwości dysurycznych, tak jak było to u naszego drugiego chorego. Przypisać to należy, jak się wydaje, powolnemu wzrostowi guza w Obrębie miednicy mniejszej i dobrej adaptacji pęcherza moczowego do zmieniających się stopniowo warunków anatomicznych. Szczególną rolę w rozpoznawaniu schorzeń tego rodzaju odgrywają niewątpliwie badania radiograficzne (5, 6, 7, 8). Urografia, a zwłaszcza Cystografia oraz wlew cieniujący jelita grubego, mogą wnieść wiele cennych informacji do diagnostyki, umożliwiając między innymi dokładną lokalizację guza oraz ustalenie jego ewentualnego związku z układem moczowym. Podkreślić trzeba, że umiejętne korzystanie ze wspomnianych badań rentgenowskich pozwala niejednokrotnie na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy w niejasnych, z klinicznego punktu widzenia, sytuacjach. Rozstrzygające znaczenie może mieć z pewnością Ultrasonografia lub tomografia komputerowa, jeśli oczywiście dysponuje się możliwością wykonania takich badań.
WNIOSKI
1.Guzy narządów miednicy mniejszej powodują często deformacje
pęcherza moczowego wskutek jego ucisku od zewnątrz, co zwykle mani festuje się klinicznie dysurią.
2.W diagnostyce guzów narządów miednicy mniejszej decydującą
rolę odgrywają badania radiograficzne oraz Ultrasonografia.