Rak zarodkowy typu dziecięcego (yolk sac tumor, endodermal sinus tumor) jest nowotworem jądra złożonym z embrionalnych komórek tworzących struktury przypominające elementy pozapłodowe, powstające w rozwoju ontogenetycznym ssaków, takie jak pęcherzyk żółtkowy, struktury okołonaczyniowe i pozazarodkową mezenchymę (2). W czystej postaci występuje głównie u dzieci w wieku niemowlęcym i stanowi około 60,0% nowotworów jądra tego okresu o dość dobrym rokowaniu (2). U dorosłych rozpoznaje się go zwykle wraz z inną składową z pierwotnych komórek płciowych (2). Dotychczas panował pogląd, że komponenta yolk sac rzadko występuje u dorosłych.
W ostatnich latach rozpoznaje się jednak w wyraźnie większym odsetku (w materiale Talermana stanowi 44,0% ? 13). Większość doniesień wskazuje, że rokowanie u chorych z tym typem zarodkowego guza jest' wyraźnie gorsze w porównaniu do pozostałych typów guzów jąder (2, 4, 6, 14).
Wprowadzenie nowych, skuteczniejszych metod leczenia zarodkowych guzów jąder, nie zmieniło złego rokowania u chorych z komponentą yolk sac. Ocena wyników leczenia jest trudna, ponieważ największe opracowania nie przekraczają 21 chorych (6).
Celem pracy jest ocena skuteczności leczenia tego nowotworu.
MATERIAŁ I METODA
Od 01. 01. 1970 r. do 30. 12. 1986 r. leczono chemicznie w Centrum Onkologii Oddział w Krakowie 16 chorych na zarodkowe guzy jądra, u których w utkaniu histologicznym występowała składowa yolk sac. Najmłodszy chory miał 19, najstarszy 65 lat. Średnia wieku wynosiła 35,9 lat. U 2 chorych rozpoznano histologicznie czystą postać yolk sac tumor, u pozostałych 14 typ nowotworowego utkania był mieszany.
Stopień klinicznego zaawansowania określono wg 3-stopniowej klasyfikacji (1): I° ? nowotwór ograniczony do jądra, II0 ? zajęte regionalne węzły chłonne, A ? do 5 cm, B ? powyżej 5 cm średnicy, III° ? przerzuty odległe.
Celem oceny skuteczności chemioterapii określono stopień zaawansowania w chwili rozpoczęcia leczenia chemicznego. Dwóch chorych zaliczono do stopnia IIA, 5 do stopnia IIB, pozostałych 9 chorych do III° zaawansowania klinicznego.
U wszystkich chorych, jako pierwotne leczenie wycięto zajęte nowotworem jądro następnie, zależnie od zaawansowania, przeprowadzono radykalne napromienianie węzłów zaotrzewnowych lub leczenie chemiczne stosowane samodzielnie bądź w skojarzeniu z chirurgicznym usunięciem węzłów zaotrzewnowych.
Chemioterapię przeprowadzano najczęściej wg standardowo stosowanych schematów leczenia obowiązujących w latach 1970?86.
U 10 chorych zastosowano leczenie wg programu PVB (cisplatyna, winkrystyna, bleomycyna), u 1 chorego wg VB (winblastyna, bleomycyna). Przy wyczerpaniu skuteczności wymienionych leków podejmowano próbę podawania leków II rzutu z użyciem daktynomycyny, doksorubi-cyny, cyklofosfamidu, metotreksatu, alkeranu, natulanu, vepesidu, mitramycyny, winkrystyny w różnych programach terapeutycznych, zgodnie z ogólnymi zasadami łączenia cytostatyków.
WYNIKI
Korzystny efekt leczenia chemicznego uzyskano u 9 spośród 16 ocenianych chorych. U 4 całkowitą, u 5 częściową remisję. Ze względu na mały materiał i różne okresy obserwacji ocenę wyników leczenia przeprowadzono na podstawie prognozowanych krzywych przeżycia (11).
Prawdopodobieństwo 3-letniego przeżycia wynosi 41,0%. Niepowodzenia chemioterapii polegały najczęściej na progresji poprzednio stwierdzonych zmian, która występowała w 1?8 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Efekt leczenia w zależności od zaawansowania procesu oraz od rodzaju zastosowanej chemioterapii przedstawiono w tabeli I i II.
Jedynie 2 chorych leczono w stopniu zaawansowania klinicznego IIA i u nich uzyskano bardzo dobry wynik, w postaci całkowitej remisji i przeżycia powyżej 2-ch lat od czasu rozpoczęcia leczenia.
Całkowitą remisję uzyskano również u 2 chorych w III stopniu zaawansowania klinicznego, u których zmiany chorobowe zlokalizowane były w płucach. Zwraca uwagę podobny wynik leczenia po zastosowaniu chemioterapii wg programu PBV i innych programów opartych na daktynomycynie.
DYSKUSJA
Wykrycie komponenty yolk sac w zarodkowym guzie jądra rokuje niepomyślnie co potwierdzają uzyskane przez nas wyniki oraz dane z piśmiennictwa (6, 2, 4, 9, 14). Odsetek przeżyć 3-letnich podawany przez różnych autorów wynosi od 0 do 40,0°/o (6, 14).
Logothetis i wsp. nie stwierdzili poprawy wyników leczenia po dodaniu cisplatyny do schematu VB (VBL, BLM) co było stwierdzeniem zaskakującym, ponieważ postęp w leczeniu chemicznym innych zarodkowych guzów jąder polegał na wprowadzeniu cisplatyny (6). Bardzo złe wyniki leczenia podają również autorzy, opisujący własne spostrzeżenia nietypowego umiejscowienia zarodkowego guza z komponentą yolk sac (3, 5, 8, 15).
Kazur i wsp. przedstawili 10 chorych na zarodkowe guzy z komponentą yolk sac zlokalizowane w śródpiersiu. Tylko u 1 uzyskali 5-let-nie przeżycie. Średnia przeżycia opisywanych chorych wynosiła 10 miesięcy. Nieco lepsze rokowanie dotyczy guzów w jajniku (12). Powstaje zatem pytanie czy fakt wykrycia komponenty yolk sac powinien wpłynąć na rodzaj leczenia. Można odpowiedzieć zdecydowanie tak w odniesieniu do zaawansowanych guzów jądra lub innych nietypowych lokalizacji.
Zaawansowanie procesu jest szczególnie ważnym czynnikiem rokow-niczym w tym typie nowotworu, co widać wyraźnie w naszym materiale i co podkreślają Mukai i Adams (8), Kazur i wsp. (5) oraz Logothetis (6).
Logothetis stwierdził znamienną statystycznie różnicę porównując wyniki leczenia chorych z zaawansowanym zarodkowym guzem jądra z komponentą yolk sac i przy braku powyższej komponenty. Nie stwierdził natomiast różnicy porównując wyniki leczenia u chorych z niezaawansowanym procesem (6). Niestety do chwili obecnej brak jest doniesień przedstawiających skuteczny rodzaj leczenia w tym typie nowotworu u dorosłych, opartych na większym materiale.
Na podstawie naszych obserwacji nie można określić bardziej skutecznego schematu chemioterapii. Zwraca jedynie uwagę podobna skuteczność schematu Einhorna (VBL, BLM, cisplatyna) i innych schematów opartych na daktynomycynie. Ze względu jednak na małą liczbę chorych oraz fakt, że daktynomycynę podawano jako jeden z cytostatyków w różnych kombinacjach wielolekowych (np. z VP-16, mitramycyną) nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków z powyższych obserwacji. Wydaje się jedynie celowe dążenie w tym typie nowotworu do maksymalnie radykalnego leczenia chirurgicznego oraz zastosowanie bardziej agresywnej chemioterapii opartej na daktynomycynie (np. VAB--6) lub nowszych programów opartych na VP-16 i wysokich dawkach cisplatyny (7, 10).
WNIOSKI
1.Wyniki chemioterapii zaawansowanych nowotworów zarodkowych
jądra z komponentą yolk sac są złe.
2.W taktyce leczenia chorych z zaawansowanym guzem jądra z
komponentą yolk sac należy dążyć do maksymalnie agresywnego leczenia chirurgicznego i chemicznego.