autorzy
-
Andrzej Borówka, Ryszard Hanecki, Mieczysław Ołpiński, Janusz Gołębiewski, Tadeusz Krzeski
- Z Katedry i Kliniki Urologii Instytutu Chirurgii AM w Warszawie Kierownik Katedry i Kliniki: prof. dr hab. med. T. Krzeski
Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. med. M. Szostek
Z I Zakładu Rentgenodiagnostyki Instytutu Radiologii AM w Warszawie
Kierownik Zakładu: doc. dr hab. med. B. Benendo-Kapuścińska
Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. med. W. Graban
streszczenie
- Endoskopowe leczenie odpływu pęcherzowo-moczowodowego polega na przezcewkowym wstrzyknięciu pasty teflonowej lub żelu kolagenowego pod podśluzówkowy odcinek moczowodu w celu wzmocnienia jego podparcia. Leczeniu tą metodą poddano 75 dzieci. Pastę teflonową (Teflon Paste) wstrzyknięto pod 94 moczowodu dotknięte odpływem, żel kolagenowy (Zyplast Implant) pod 17 moczowodów. Skuteczność wstrzyknięć pasty teflonowej oceniana bezpośrednio po zabiegu wynosiła 91,5% skuteczność wstrzyknięć żelu kolagenowego ? 82,4%. Endoskopowe leczenie odpływu wstecznego może się okazać korzystną alternatywą leczenia operacyjnego, jednak brak wyników odległych nie pozwala na dokonanie ostatecznej oceny wartości metody przezcewkowej.
Za twórców endoskopowego leczenia odpływu pęcherzowo-moczowego uważa się powszechnie Puriego i O'Donnelia. Autorzy ci w 1984 roku opisali technikę zabiegu i przedstawili jego wyniki (14, 15). Rzeczywistym autorem metody jest jednak Matouschek, który opisał ją w 1981 roku (12).
Endoskopowa metoda leczenia odpływu wstecznego polega na przezcewkowym wstrzyknięciu pod podśluzówkowy odcinek moczowodu materiału, który wzmacnia podparcie tej części moczowodu. Wstrzyknięcia dokonuje się pod kontrolą wzroku przez cystoskop. Igłę połączoną cienkim cewnikiem ze strzykawką wprowadza się od pęcherza tuż poniżej ujścia moczowodowego i kieruje się ją równolegle w stosunku do osi moczowodu. Materiały stosowane w endoskopowym leczeniu odpływu pęcherzowo-moczowodowego muszą się charakteryzować obojętnością biologiczną, trwałością w tkankach oraz taką gęstością, która umożliwia ich wstrzyknięcie przez igłę. Materiałem stosowanym dotychczas najpowszechniej jest pasta teflonowa (4, 5, 8, 16, 18). W ostatnich latach prowadzi się badania nad przydatnością wysoko oczyszczonego żelu kolagenowego (1, 7).
MATERIAŁ I METODA
Endoskopową metodę leczenia odpływu pęcherzowo-moczowodowego zastosowano od 13. 03. 1987 r. do 21. 12. 1989 r. u 75 dzieci (68 dziewczynek i 7 chłopców) w wieku od 1 roku i 3 miesięcy do 16 lat. U 36 z nich istniał odpływ obustronny, u 39 jednostronny. Ogólna liczba moczowodów dotkniętych odpływem wynosiła 111. Nasilenie odpływu przedstawia tabela I.
63 dzieci, u których przed zabiegiem nie wykryto bakteriomoczu, leczono furaginem. U 12 z dodatnimi posiewami moczu (Escherichia coli) stosowano leki przeciwbakteryjne zgodnie ze wskazaniami antybiogramu.
Zabieg przezcewkowy wykonywano w znieczuleniu ogólnym. U 62 dzieci (94 moczowody) wstrzyknięto pastę teflonową (Teflon Paste, Ethicon, RFN), u 13 (17 moczowodów) wstrzyknięto żel kolagenowy (Zyplast Implant, Collagen Corp., USA). Substancje te wstrzykiwano w ilości od 0,3 ml do 0,9 ml. Po zabiegu nie pozostawiano cewnika w pęcherzu. W 1 lub najpóźniej w 3 dobie po zabiegu wykonywano cystografię mikcyjną obserwując drogi moczowe na ekranie monitora telewizyjnego przez cały czas mikcji. Następnego dnia wykonywano ultrasonografię narządów układu moczowego. Przed wypisaniem dzieci ze szpitala wykonywano posiew i badanie ogólne moczu.
WYNIKI
Wszystkie dzieci dobrze zniosły zabieg i żadne z nich nie odczuwało po nim dolegliwości. Kontrolne cystografie mikcyjne wykazały ustąpienie odpływu wstecznego w 100 moczowodach. Przetrwanie odpływu stwierdzono w 11 moczowodach, przy czym nasilenie odpływu przetrwałego było z reguły mniejsze niż przed zabiegiem. Wczesne wyniki leczenia endoskopowego odpływu wstecznego z uwzględnieniem stopnia odpływu przed zabiegiem i rodzaje wstrzykniętego materiału przedstawiają tabele I i II.
U 2 dzieci, dotkniętych pierwotnie jednostronnym odpływem wstecznym, stwierdzono po zabiegu ustąpienie tego odpływu i pojawienie się odpływu do moczowodu przeciwległego.
Badania ultrasonograficzne, przeprowadzone po zabiegu, wykazały mierny zastój moczu w 3 moczowodach u 2 dzieci. Kontrolne ultrasonografie wykonane 6 tygodni później ujawniły całkowite ustąpienie zastoju. U pozostałych 73 dzieci stwierdzono, że górne drogi moczowe nie są poszerzone. Ultrasonografie u dzieci, u których zastosowano pastę teflonową wykazały jej obecność w obrębie ściany pęcherza moczowego. Obrazy porcji pasty były podobne do obrazów kamienia w śródściennym
odcinku moczowodu. Żel kolagenowy nie był widoczny na ultrasono-gramach.
U żadnego dziecka w następstwie zabiegu nie doszło do zakażenia lub nadkażenia dróg moczowych. U 9 dzieci mających dodatni wynik posiewu moczu przed zabiegiem nie stwierdzono bakteriurii po zabiegu. Dodatnie wyniki badań bakteriologicznych moczu u pozostałych 3 dzieci były po zabiegu takie same, jak przed zabiegiem.
OMÓWIENIE
Pasta teflonowa jest materiałem używanym do wstrzyknięć śródtkan-kowych od dawna. Służy ona do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet oraz nietrzymania moczu u mężczyzn i dzieci (6, 19). Żel kolagenowy stosuje się natomiast w chirurgii plastycznej do usuwania głębokich zmarszczek na twarzy, naprawy kształtów nosa, uzupełniania ubytków skóry właściwej i tkanki podskórnej w obrębie zanikowych blizn i rozstępów skórnych oraz w laryngologii do powiększania nagłośni (2, 9, 10, 17). Zaletą obydwu tych materiałów jest obojętność biologiczna i duża ich trwałość w tkankach (1, 9, 14, 15).
Wielu autorów podkreśla, że po śródtkankowym wstrzyknięciu pasty teflonowej istnieje możliwość przeniknięcia drobnych jej fragmentów do naczyń żylnych i powstania mikrozatorów płuc oraz ziarniniaków (11, 13, 16). W dostępnym nam piśmiennictwie nie znaleźliśmy jednak doniesień na temat tych powikłań u dzieci leczonych z powodu odpływu wstecznego.
Zyplast Implant jest wytwarzany z bydlęcej tkanki łącznej. Dzięki bardzo dokładnemu oczyszczeniu ma znikomą immunogenność (1, 3). Przed jego wstrzyknięciem trzeba jednak zawsze przeprowadzić próbę uczuleniową. W tym celu wstrzykuje się śródskórnie 0,1 ml Zyplastu i miejsce wstrzyknięcia obserwuje się przez 3 tygodnie. Wynik dodatni występuje u około 1,0% osób poddanych próbie (20).
Duża gęstość pasty teflonowej zmusza do wstrzykiwania tego materiału pod dużym ciśnieniem przez igłę kalibru 8?10 FF. Stwarza to konieczność użycia cystoskopu co najmniej 23,5 F. Wprowadzenie takiego cystoskopu do pęcherza u chłopców nie jest możliwe. Zyplast Implant ma znacznie mniejszą gęstość. Dzięki temu można go wstrzykiwać przez cienką igłę połączoną ze strzykawką cewnikiem 5 F. Do wprowadzenia igły i cewnika do pęcherza wystarcza cystoskop 13 F. Z tego powodu żel kolagenowy można stosować u chłopców.
Skuteczność endoskopowego leczenia odpływu pęcherzowo-moczowodowego oceniana bezpośrednio po zabiegu jest duża. Odsetek pomyślnych wyników leczenia z użyciem pasty teflonowej wynosi około 90,0°/o. Skuteczność wstrzykiwania żelu kolagenowego jest nieco mniejsza (około 80,0°/o). Wyniki uzyskane przez nas są zbliżone do wyników innych autorów (4, 5, 7, 8, 14, 16, 18). W razie utrzymywania się odpływu wstecznego po jednym wstrzyknięciu zabieg można powtórzyć.
Sądzimy, że niepowodzenia w naszym materiale były spowodowane błędną techniką wstrzykiwania. Istotnym jest, aby wstrzyknięcia dokonywać w warunkach miernego wypełnienia pęcherza płynem. Znaczne wypełnienie pęcherza prowadzi bowiem do rozciągnięcia jego ściany i zwiększa tym samym możliwość wstrzyknięcia substancji do przestrzeni okołopęcherzowej. W czasie prawidłowego wstrzykiwania pasty teflonowej lub żelu kolagenowego widać wyraźnie unoszenie się podśluzówkowego odcinka moczowodu. Dolny brzeg ujścia moczowodu zbliża się wówczas do brzegu górnego i ujście przybiera kształt łukowatej szpary wygiętej ku górze (ryc. 1).
Przeciwodpływowe zabiegi przezcewkowe są obarczone znikomym ryzykiem powikłań. Tylko u 2 leczonych przez nas dzieci obserwowaliśmy przemijający zastój moczu w górnych drogach moczowych. Wydaje się, że do utrwalonego zwężenia moczowodu może dojść jedynie wówczas, gdy materiał zostanie wstrzyknięty przypadkowo w obręb ściany moczowodu pod jego błonę śluzową. Wystąpienie odpływu wstecznego do moczowodu przeciwległego w stosunku do moczowodu, pod który dokonano wstrzyknięcia, nie stanowi istotnego zagrożenia. Przekonaliśmy się, że odpływ tego rodzaju ustępuje samoistnie. Możliwość jego pojawienia się wskazuje jednak na potrzebę obustronnego wstrzykiwania substancji podpierającej podśluzówkowy odcinek moczowodu u dzieci z odpływem jednostronnym, u których ujście moczowodu przeciwległego jest poszerzone.
Endoskopowa metoda leczenia odpływu pęcherzowo-moczowodowego jest technicznie prosta, znacznie mniej inwazyjna od klasycznego leczenia operacyjnego i wydaje się bezpieczna. Dzieci poddane przezcewkowemu leczeniu odpływu mogą opuścić szpital następnego dnia po zabiegu. Obecnie, po zgromadzeniu dotychczasowych obserwacji, przeprowadzamy zabiegi w warunkach ambulatoryjnych.
Brak odległych wyników endoskopowego leczenia odpływu wstecznego uniemożliwia dokonanie ostatecznej oceny wartości metody. Należy podkreślić, że metoda ta znajduje się nadal w fazie kontrolowanych badań klinicznych i można ją stosować jedynie w wyspecjalizowanych ośrodkach. Na podstawie dotychczasowego doświadczenia można tylko wyrazić nadzieję, że endoskopowe zabiegi przezcewkowe stworzą w przyszłości nowe perspektywy leczenia tej najczęściej występującej u dzieci choroby układu moczowego.
piśmiennictwo
- 1, Borówka A., Pykało R., Brzozowski C, Pych K., Krzeski T.: Badania nad
- przydatnością żelu kolagenowego i pasty teflonowej do endoskopowego leczenia
- odpływu pęcherzowo-moczowodowego u dzieci. XX Jubileuszowy Zjazd P.T.U., Kato
- wice, 1988 r. ? 2. Cooperman L. S., Mac Kinnon V., Bechler C: Injectable colla
- gen: A six-year clinical investigation. Aesth. Piast. Surg., 1985, 9, 145. ? 3. Cooper
- man L. S., Michaeli D.: The immunogenicity of injectable collagen. A one-year
- prospective study. J. Am. Acad. Dermatol., 1984, 10, 647. ? 4. Gelet A., Sala M.,
- Martin X., Faure J. L., Duberand J M.: Traitement endoscopique du reflux ve-
- sico-ureteral. J. d'Urol., 1987, 93, 263. ? 5. Giannotti P., Pistolesi G, Murzi P.,
- Mortelli G., Marconi A.: Treatment of vesicoureteral reflux in adults by endo
- scopic injection of teflon. Acta Urol. belg., 1986, 54, 168. ? 6. Heer H.: Die Behand
- lung der Harainkontinenz mit der Teflonpaste. Urol. Int., 1977, 32, 295. ? 7. Jeffs
- R. D., Canning D. A., Peters C. A., Gearhart J. P.: Endoscopic management of pri
- mary vesicoureteric reflux with suburothelial injections of glutaraldehyde cross
- linked bovine colagen. J.Urol., 1988, 139, 444 A, abstr. 1125. ? 8. Kaplan W.E.,
- Dalton D. P., Firlit C. R.: The endoscopic correction of reflux by polytetrafluoro-
- ethylene injection. J.Urol., 1987, 138, 953. ? 9. Kaplan E.N., Falces E., Tolleth H.:
- Clinical utilization of injectable collagen. Ann. Piast. Surg., 1983, 10, 473. ? 10.
- Knapp T. R., Kaplan E. N., Daniels J. R.: Injectable collagen for soft tissue aug-
- mentation. Plastic reconstr. Surg., 1977, 60, 39.
- 11. Malizia A. A., Reiman H. M., Meyers R. P., Sande J. R, Barhams S., Ben
- son R. C, Dewanjee M. K., Utz W. J.: Migration and granulomatous reaction after
- periurethral injection of Polytef. J. Am. med. Ass., 1984, 251, 3277. ? 12. Matou
- schek E.: Behandlung des vesikoureteralen Refluxes durch transurethrale Ein-
- spritzung von Teflonpaste. Urologe A., 1981, 20, 263. ? 13. Mittelman R. E., Marra-
- cini J. V.; Pulmonary teflon granulomas following periurethral teflon injection
- for urinary incontinence. Archs. Pathol. Lab. Med., 1983, 107, 611. ? 14. 0'Donnel B.,
- Puri B.: Treatment of vesicoureteric reflux by endoscopic injection of Teflon.
- Brit. med. J., 1984, 289, 7. ? 15. Puri P., O'Donnel B.: Correction of experimentally
- produced vesicoureteric reflux in the piglet by intravesical injection of teflon. Brit.
- J.Urol, 1984, 289, 5. ? 16. Schulman CC, Simon J., Didier P., Avni F.E.: Endoscopic treatment of vesicoureteral reflux in children. J. Urol., 1987, 138, 950. ? 17. Szkarłat K.: Endoskopowe leczenie odpływu pęcherzowo-moczowodowego u dzieci. Urol. Pol., 1989, 42, 20. ? 19. Vorstman B., Lockhart J., Kaufman K.R., Politano V. A.: Polytetrafluoroethylene for urinary incontinence in children. J. Urol., 1985, 133, 248. ? 20. Zyderm Collagen Implant. Physician Package Insert. Collagen Corporation, Paolo Alto, Ca., 1980.
|